Rośliny użytkowe

Kiedy sadzić truskawki? Najlepszy czas na sadzenie

Kiedy sadzić truskawki. Bez truskawek lato po prostu nie byłoby latem. Można je kupić w supermarketach przez cały rok, ale nawet w sezonie są drogie i rzadko smakują tak dobrze, jak owoce wyhodowane w domu. Truskawki bardzo dobrze rosną zarówno w doniczkach, skrzynkach okiennych, wiszących koszach, grow bagach i sadzonkach truskawek, jak i w gruncie, co oznacza, że można je uprawiać w małych ogrodach, na balkonach, a nawet na parapetach. Są fajną rośliną do uprawy z dziećmi.

 

Zadania na każdy miesiąc

 

 • Kwiecień: sadzenie nowych roślin z gołym korzeniem
 • Kwiecień – czerwiec: sadzenie roślin doniczkowych
 • Czerwiec – lipiec: rośliny należy zasiatkować i umieścić wokół nich słomę lub matę. Umieść słomki wokół słomki i umieść słomki wokół słomki i umieść słomki wokół słomki.
 • Lipiec-sierpień: po zakończeniu owocowania zdjąć siatkę i usunąć słomę lub maty. Rozpoczęcie rozmnażania z kłączy
 • Wrzesień: sadzić świeże rośliny z podkładek wyhodowanych w domu lub sadzić podkładki z gołym korzeniem, które można zamówić wysyłkowo.

 

Kiedy sadzić truskawki

 

Kiedy sadzić truskawki

 

Truskawki można kupić jako rośliny doniczkowe w centrum ogrodniczym latem lub jako rozłogi w sklepie wysyłkowym wiosną lub jesienią. W różnych porach roku produkowane są różne odmiany truskawek – dostępne są odmiany wczesne, średnie i późne. Jeśli wybierzesz mieszankę odmian, możesz je zbierać przez dłuższy sezon.

Alternatywnie dostępne są odmiany wiecznie kwitnące, remontowe lub wieczyste, które są zbierane przez całe lato i dają mniejsze owoce. Są dobrym wyborem do mniejszych ogrodów, ponieważ mają długi sezon zbiorów i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Truskawki alpejskie to kompaktowe rośliny, które wytwarzają małe jagody. Są dobrym wyborem na półcieniste miejsce lub przedni skraj ogrodu i bardzo dobrze rosną w donicach.

Truskawki zwykle dobrze owocują przez około trzy lub cztery lata, zanim zaczną wyczerpać swoje siły. Jednak łatwo rozmnażają się z odrostów, więc zawsze będziesz miał świeżą dostawę nowych roślin.

 

Jak uprawiać truskawki

 

Jak uprawiać truskawki

 

Uprawiaj truskawki na dobrze przygotowanej grządce, w doniczce, w worku do uprawy lub w sadzarce do truskawek w osłoniętym miejscu z dużą ilością słońca, aby uzyskać słodkie i soczyste owoce. Przed sadzeniem dodaj do gleby dużo dobrze zgniłego obornika końskiego lub kompostu ogrodowego. Rośliny należy dobrze podlewać, zwłaszcza w czasie upałów, a od wczesnej wiosny regularnie nawozić paszą z dużą zawartością potasu. Zbierać, gdy owoce są całe czerwone. Co trzy lub cztery lata należy wymienić rośliny, sadząc świeże lub rozmnażając nowe rośliny z sadzonek.

 

Jak sadzić truskawki w gruncie

 

Jak sadzić truskawki w gruncie

 

Rośliny truskawek można kupić w centrum ogrodniczym późną wiosną i latem. Najpierw należy dobrze przygotować glebę i dodać do niej dużo dobrze sproszkowanego kompostu ogrodowego lub obornika. Następnie rozsiać na glebie nawóz ogólny z dużą zawartością potasu. Rośliny truskawek sadzimy w odległości 30-45 cm od siebie, w rzędach co 75 cm, tak aby korzenie były tylko zakopane, i usztywniamy glebę wokół nich. Przez pierwsze kilka tygodni utrzymuj je dobrze podlane i w dobrej kondycji.

 

Uprawa truskawek w doniczkach

 

Uprawa truskawek w doniczkach

 

Truskawki bardzo dobrze radzą sobie w doniczkach, wiszących koszach i skrzynkach okiennych. Wybierz głęboką doniczkę o szerokości co najmniej 15 cm i posadź w niej po jednej truskawce. Dobrze rozwijają się w wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych warunkach, dlatego należy stosować kompost na bazie gleby z głęboką warstwą żwiru lub pokruszonych kostek na dnie. Wczesną wiosną, co tydzień lub co dwa tygodnie, nawożenie płynnym preparatem o wysokiej zawartości potasu (np. preparatem dla pomidorów) sprzyja kwitnieniu i zawiązywaniu owoców.

 

Można również uprawiać truskawki w torebkach do uprawy. Jeden worek do uprawy pomieści sześć do ośmiu roślin truskawek, zwłaszcza jeśli umieścisz jeden worek na drugim i wytniesz otwory wokół worka, aby umożliwić korzeniom przeniknięcie do ich pełnej głębokości.

Uprawa truskawek z gołym korzeniem

 

Biegi konsygnacyjne są tańszym, bardziej tradycyjnym sposobem zakupu roślin truskawkowych i dobrym wyborem, jeśli zaczynasz nową grządkę truskawek. Przygotuj wcześniej glebę i posadź truskawki tak, aby ich korzenie znajdowały się tuż pod ziemią, w odległości około 30-45 cm od siebie, a następnie usztywnij glebę wokół nich. Przez pierwsze kilka tygodni dobrze podlewać.

 

Truskawki potrzebują chłodnego okresu, aby rozpocząć kwitnienie i owocowanie – najlepiej dwóch tygodni z temperaturą poniżej 7°C. Jeśli więc możesz, zamów i posadź truskawki jesienią. Kiedy sadzić truskawki. Jeśli przegapisz swoją szansę, kup sztucznie schłodzone podkładki 'chilled’, które są dostępne od połowy wiosny i które zaczną owocować około 60 dni po posadzeniu.

 

Truskawki należy regularnie podlewać, szczególnie przy zakładaniu nowych roślin lub w czasie upałów. Unikaj zwilżania środka rośliny lub zwilżania dojrzewających owoców, aby zapobiec szarej pleśni.

 

Kiedy sadzić truskawki

 

Wczesną wiosną wokół roślin w gruncie rozsypać nawóz uniwersalny zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Od wczesnej wiosny należy wspierać kwitnienie i zawiązywanie owoców, nawożąc truskawki co tydzień lub dwa paszą o wysokiej zawartości potasu (np. paszą dla pomidorów) (należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu).

 

Tuż przed rozpoczęciem zawiązywania się owoców, wokół roślin należy ułożyć trochę słomy lub umieścić wokół każdej rośliny matę dla truskawek. Pomoże to utrzymać owoce w czystości i odstraszy ślimaki. Pomaga również utrzymać chwasty na dystans.

 

Aby zniechęcić ptaki i małe ssaki do jedzenia jagód, można zastosować siatki. Siatka ta musi być dokładnie przymocowana, ponieważ ptaki, jeże, powolne robaki i inne zwierzęta mogą się w nią zaplątać i zginąć. Idealnie jest użyć mocnej klatki z siatki z otworami wystarczająco dużymi, aby zapylacze miały dostęp do kwiatów truskawek, które nie mogą się rozciągnąć i zaplątać. Kiedy sadzić truskawki. Jeśli jednak zwrócisz baczną uwagę na luźną siatkę, możesz mieć pewność, że żadne zwierzę nie zostanie uwięzione.

 

Aby zapewnić silny wzrost przyszłorocznych zbiorów, po zakończeniu owocowania należy przyciąć liście około 5 cm nad ziemią i dobrze nawozić rośliny uniwersalnym nawozem (należy przestrzegać instrukcji na opakowaniu). Usuń całą starą słomę wokół roślin, aby zapobiec gromadzeniu się szkodników i chorób. Usuń wszystkie siatki, aby ptaki mogły zjeść wszelkie szkodniki znajdujące się w ziemi.

 

Po trzech, czterech latach zmniejsza się wielkość i jakość owoców, dlatego trzeba będzie wymienić rośliny na nowe. Najprostszym sposobem jest rozmnażanie własnych roślin z wytwarzanych przez nie kłączy.

Zbiór truskawek – Kiedy sadzić truskawki

 

Zbiór truskawek - Kiedy sadzić truskawki

 

Przed zbiorem poczekaj, aż jagody będą całkowicie czerwone, ponieważ po zbiorze nie dojrzewają dalej. Wystarczy uszczypnąć łodygi palcem i kciukiem, aby uniknąć obicia jagód. Ponieważ truskawki są nietrwałe, najlepiej jeść je prosto z rośliny, najlepiej gdy są jeszcze ciepłe od słońca. Nieumyte jagody można przechowywać w lodówce przez kilka dni.

 

Rozmnażanie truskawek z kłączy

 

Krok 1

 

Rozmnażanie truskawek z kłączy

Wybierz zdrowe kłącze, które wypuściło jeden lub więcej liści i usuń wszystkie łodygi wyrastające z nowych liści, pozostawiając je nadal przymocowane do rośliny macierzystej. Napełnij doniczki kompostem uniwersalnym. Umieść cięcie truskawek na powierzchni i przytrzymaj je w miejscu zszywką w kształcie litery U lub kawałkiem drutu.

 

Krok 2

 

Rozmnażanie truskawek z kłączy 2

Nie przecinaj łodygi łączącej nową roślinę z rośliną mateczną – zachowaj ją do czasu, aż nowa roślina wytworzy silne korzenie. Utrzymuj kompost w stanie wilgotnym przez cały czas. Kiedy sadzić truskawki.

 

Krok 3

 

Rozmnażanie truskawek z kłączy

Jak tylko roślina będzie mocno ukorzeniona, odetnij łodygę łączącą ją z rośliną mateczną i posadź ją w większej doniczce lub w przygotowanej ziemi. Rośliny mięsożerne Niesamowite 8 roślin mięsożernych

 

 

Uprawa truskawek i ich szkodniki

 

Uprawa truskawek i ich szkodniki

 

 • Ślimaki: truskawki są podatne na działanie ślimaków. Słoma wokół owoców może utrzymać je na dystans, lub możesz spróbować innych organicznych metod zwalczania szkodników.
 • Ptaki: ptaki, zwłaszcza kosy, uwielbiają truskawki. Przykryj owoce bezpieczną siatką, aby uniemożliwić im dostanie się do owoców.
 • Szara pleśń: Szara pleśń może być problemem na truskawkach, zwłaszcza przy wilgotnej pogodzie. Właśnie wtedy, gdy owoce zaczynają dojrzewać, pleśń (grzyb zwany botrytis) może je zniszczyć. Na skórce tworzą się małe brązowe plamki, które następnie rozprzestrzeniają się na cały owoc, miękną i brązowieją. W miarę psucia się owoców tworzy się rozmyta, szara warstwa pleśni. Podlewaj rośliny raczej rano niż wieczorem, aby dać im czas na wyschnięcie, i uważaj, aby podczas podlewania nie chlapać wodą na owoce. Należy również utrzymywać glebę wokół roślin w czystości (grzyb przeżywa na resztkach roślinnych) i usuwać wszelkie uszkodzone owoce, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się problemu.
 • Mączniak rzekomy: Jeśli powierzchnia liści ma latem biały, pudrowy wygląd, jest to mączniak rzekomy. Może być problemem przy gorącej, suchej pogodzie. Utrzymuj glebę wilgotną i natychmiast usuń wszystkie zainfekowane liście. Rozmieść rośliny, aby zapobiec przepełnieniu i poprawić przepływ powietrza. Usuń chwasty, ponieważ mogą one rozprzestrzeniać grzyba.
 • Obrażenia od mrozu: Truskawki są roślinami odpornymi, ale późne majowe przymrozki mogą uszkodzić wzrost. Jeśli to możliwe, przykryj rośliny warstwą włókniny lub przenieś donice pod osłonę, jeśli zapowiadane są przymrozki.
 • Winorośl: Zaraza winorośli może być szczególnie uciążliwa dla truskawek uprawianych w doniczkach. Dorosłe osobniki robią nacięcia na liściach, ale najpoważniejsze szkody wyrządzają larwy, które żyją w kompoście i zjadają korzenie, osłabiając wzrost i często ostatecznie zabijając rośliny. Pierwszym momentem, w którym można zauważyć problem jest więdnięcie, zapadanie się i obumieranie roślin.

Dorosłe chrząszcze winorośli można złapać ręcznie i zgnieść. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup biologicznego zabójcy larw. Najlepiej stosować go późnym latem i jesienią. Kiedy sadzić groch i porady dotyczące pielęgnacji grochu

 

 

Wspaniałe truskawki do uprawy – Kiedy sadzić truskawki

 

Wspaniałe truskawki do uprawy - Kiedy sadzić truskawki

 

 • ’Elvira’ – wysoki plon i dobra odporność na choroby. Odmiana wczesna
 • ’Elsanta’ – silna uprawa o dużych, smacznych, czerwonych owocach. Odmiana średnio wczesna
 • ’Hapil’ – duże błyszczące owoce nawet w suchych warunkach. Średnia stara odmiana
 • ’Honeoye’ to płodna odmiana o dużych, jędrnych owocach. Odmiana średnio wczesna
 • ”Pegasus’ – słodkie, soczyste jagody najwyższej jakości. Średnia stara odmiana
 • ’Symfonia’ – dobre plony. Odmiana późna
 • Kiedy sadzić cebulę? Sadzenie, uprawa i zbiór cebuli

Wciąż rodzą się truskawki:

 

 • ’Aromel’ – bogate, ciemnoczerwone, soczyste jagody
 • ’Christine’ – słodkie owoce dojrzewające w końcu maja
 • ’Mara des Bois’ – duże, pysznie aromatyczne owoce

Przepisy na truskawki

 

Truskawki można jeść na wiele sposobów: same, ze śmietaną, jako składnik koktajli, ciast i innych deserów. Mokre truskawki szybko pleśnieją, dlatego umyj tylko te, które możesz zjeść i osusz na papierze kuchennym. Przed użyciem należy je obrać (usunąć zielony kielich) – wystarczy odciąć go nożem. Jeśli masz szczęście, aby uzyskać wystarczającą ilość truskawek, zblenduj je w pyszne smoothie lub użyj ich do zrobienia dżemu.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button