Rośliny użytkowe

Kiedy sadzić czosnek? Najlepszy czas na sadzenie

Kiedy sadzić czosnek? Najlepszy czas na sadzenie. Czosnek jest niezwykle przydatny w kuchni i zaskakująco łatwy w uprawie w ogrodzie. Najlepszą porą na jego sadzenie jest jesień. Dowiedz się, jak i kiedy sadzić czosnek, aby zmaksymalizować zbiory!

 

Kiedy sadzić czosnek

 

Kiedy sadzić czosnek

Kiedy sadzić czosnek? Tradycyjnie najlepszym okresem na sadzenie czosnku jest jesień. Dobrą zasadą jest sadzenie czosnku po równonocy jesiennej, pod koniec września. Podobnie jak cebula i inne rośliny z rodziny Allium, czosnek jest wrażliwy na długość dnia i dojrzewa podczas najdłuższych dni lata. Jesienne sadzenie zapewni jej przewagę w sezonie wegetacyjnym, a następnej wiosny będzie jedną z pierwszych rzeczy, które pojawią się w ogrodzie.

 

Jak sadzić czosnek

 

Jak sadzić czosnek

Uprawa czosnku jest niezwykle prosta, ale aby uzyskać najlepsze i największe cebulki, konieczne jest dobre przygotowanie gleby. Potrzebują głęboko uprawionej, dobrze zdrenowanej, bogatej gleby o pH od 6,4 do 6,8. Przed posadzeniem dodajemy do grządki 2-3 cm kompostu i dobrze rozłożonego obornika.

 

Użyj dobrej jakości nasion czosnku i zasadź kilka różnych odmian na wypadek, gdyby jedna nie poradziła sobie dobrze. Strąki należy oddzielić co najmniej 48 godzin przed sadzeniem, aby nie wyschły. Z największych ząbków wyrosną największe cebulki. Pojedyncze goździki sadzimy z nienaruszoną skórką, spiczastym końcem do góry, na głębokości 2 cm i w odległości 6 cm od siebie.

 

Ściółkować słomą bezsiewną na głębokość 5 do 8 cm. W ciągu zimy zagęści się ona do około 3 cm na wiosnę, co pomoże utrzymać chwasty w ryzach podczas sezonu wegetacyjnego. Czosnek tworzy korzenie, ale niewiele lub nie ma wzrostu wierzchołka, dopóki ziemia nie zamarznie na stałe. Kiedy sadzić groch i porady dotyczące pielęgnacji grochu

 

Do wczesnej wiosny przyszłego roku czosnek będzie gotowy do uprawy i wykiełkuje małe zielone pędy, gdy tylko ziemia rozmarznie.

 

Pielęgnacja czosnku

 

Pielęgnacja czosnku

Od pojawienia się pędów wczesną wiosną do około 1 czerwca, co dwa tygodnie nawozić rośliny płynnym nawozem z emulsją rybną. Woda jest bardzo ważna w fazie formowania cebulek wczesnym latem, więc celuj w cal na tydzień, włączając w to opady deszczu.

Jeśli uprawiasz czosnek hardneck – najlepszy typ dla północnego wschodu – w czasie letniego przesilenia, twój czosnek wyśle w górę łodygę zwaną karplem. Należy je obciąć, aby rośliny mogły w pełni poświęcić się tworzeniu cebulek. Kiedy sadzić cebulę? Sadzenie, uprawa i zbiór cebuli

 

Te łodygi zwijają się w pętlę i są pyszne. Posiekaj je i dodaj do sałatki, stir-fry, zupy, jajecznicy lub jakiegokolwiek dania, do którego chcesz dodać odrobinę czosnkowego smaku. Wyjątkowo dobre pesto można zrobić ze zblendowanego czosnku z odrobiną oliwy i parmezanu.

 

Pozostaw jedną lub dwie łodygi stojące, abyś mógł zdecydować, kiedy zbierać czosnek. Na około cztery tygodnie przed zbiorem zewnętrzne skórki na główkach czosnku zaczynają wysychać, dlatego w lipcu należy zaprzestać podlewania. Zbyt duża ilość wody na tym etapie może spowodować plamy na owijce lub nawet pleśń.

Szkodniki i choroby czosnku

 

Czosnek nie jest niepokojony przez wiele szkodników, ale nie należy go sadzić tam, gdzie mieliśmy problemy z drutowcem lub nicieniami. Choroby stanowią większy problem na glebach słabo zdrenowanych.

 

Jak i kiedy zbierać czosnek – Kiedy sadzić czosnek

 

Jak i kiedy zbierać czosnek - Kiedy sadzić czosnek

Czosnek należy zbierać pod koniec lipca lub na początku sierpnia, kiedy dolna jedna trzecia do połowy liści zbrązowieje i zwiędnie, ale górne liście są jeszcze zielone.

 

Podjęcie decyzji o terminie zbiorów może być trudne, dlatego łodygi kwiatowe mogą okazać się pomocne. Jeśli liście zaczynają brązowieć, a łodygi rozwijają się i stoją prosto, czas na zbiory. Kiedy sadzić truskawki? Najlepszy czas na sadzenie

 

Przechowywanie czosnku – Kiedy sadzić czosnek

 

Przechowywanie czosnku - Kiedy sadzić czosnek

Zawieś pęczki świeżo zerwanego czosnku w chłodnym, dobrze wentylowanym i zacienionym miejscu na 3-4 tygodnie do wyschnięcia. Kiedy liście, korzenie i zewnętrzne opakowania są całkowicie suche, należy usunąć całą luźną ziemię, przyciąć korzenie do 1/4 cala i przyciąć wierzchołki do jednego lub dwóch cali nad cebulą przed przechowywaniem. W optymalnych warunkach, w temperaturze bliskiej zeru i wilgotności 65-70%, czosnek hardneck będzie przechowywany przez pięć miesięcy, a softneck przez osiem miesięcy.

 

Największe ząbki zachowaj do przesadzenia w przyszłym roku. Starzy wyjadacze mówią, że czosnek „uczy się”, ponieważ dostosowuje się do warunków uprawy i z roku na rok jest coraz lepszy. Chwyć życie za kark i posadź czosnek tej jesieni!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button