Rośliny użytkowe

Kiedy sadzić cebulę? Sadzenie, uprawa i zbiór cebuli

Kiedy sadzić cebulę? Cebula jest fajną rośliną jesienną lub wiosenną, która dzięki swojej mrozoodporności jest łatwa w uprawie. Niezależnie od tego, czy zaczynasz cebulę z nasion czy z rozsady, istnieje kilka sztuczek, które zadecydują o tym, czy uzyskasz wspaniałe zbiory. Pokażemy Ci jak wyhodować tę idealną cebulę, która rozbawi Cię do łez!

 

Cebule można sadzić wiosną lub jesienią. Cebula dobrze rośnie w podwyższonych grządkach lub w podniesionych rzędach o wysokości co najmniej 4 cm. Można też uprawiać cebulę w pojemnikach. Najczęściej sadzimy mieszankę cebul białych, żółtych i czerwonych.

 

Czy uprawiać cebulę z nasion czy z rozsady

 

Czy uprawiać cebulę z nasion czy z rozsady

 

Wolimy uprawę cebul z sadzonek niż uprawę z nasion, ponieważ zestawy szybko się zadomawiają i są łatwiejsze do posadzenia. Zestawy cebulowe to małe cebulki, które są sprzedawane specjalnie do celów ogrodniczych. Po posadzeniu, po około 14 tygodniach rozwiną się w pełnowymiarowe cebule.

 

  • Wybierz zestawy cebul o średnicy około 2 cm. Większe mają tendencję do tworzenia sztywnych szyjek i osadzania nasion.
  • Sadzonki cebuli mogą być sadzone bez obawy o uszkodzenia mrozowe i mają wyższy wskaźnik sukcesu niż sadzenie z nasion cebuli lub transplantów.
  • Oczywiście sadzenie cebul z nasion jest na pewno możliwe, a w chłodniejszych rejonach (strefa 5 i zimniejsze) może być nawet konieczne.

 

Kiedy sadzić cebulę

 

Kiedy sadzić cebulę

 

Cebule można sadzić wiosną i jesienią. Ogólnie rzecz biorąc, sadzonki cebuli należy sadzić na zewnątrz, gdy pogoda jest chłodna, ale nie zimna. Zwykle sadzi się je wczesną wiosną, a zbiera jesienią, gdy wierzchołki zaczynają zamierać. Na południe niektóre odmiany cebuli można sadzić jesienią.

 

Kiedy sadzić cebulę

 

Jeśli zaczynasz cebulę z nasion, zacznij ją w domu około 6 tygodni przed planowanym przesadzeniem do ogrodu. Nasiona cebuli do prawidłowego kiełkowania potrzebują temperatury co najmniej 10°C.

W regionach o mroźnych zimach należy pamiętać o sadzeniu cebuli wiosną, gdy tylko gleba może być uprawiana, zwykle w marcu lub kwietniu. Najlepiej, aby sadzenie odbyło się w takim czasie, aby temperatura na zewnątrz nie spadła poniżej 10 °C.

Kiedy sadzić cebulę? Cebula posadzona jesienią potrzebuje co najmniej 4 do 6 tygodni ciepłych temperatur, aby zadomowić się w glebie. Pozostaną one w stanie spoczynku podczas zimnej pory roku, ale będą gotowe do wzrostu, gdy nadejdzie wiosna.

Cebula posadzona jesienią to świetny sposób na to, by cieszyć się wcześniejszym i większym plonem cebuli z przyszłorocznego ogrodu. Posadź je w ciepłej jesiennej glebie, aby przed nadejściem zimy rozwinęły silny system korzeniowy. Gdy nadejdzie mroźna zima, uprawy pójdą spać. Następnie, gdy wczesną wiosną temperatury i gleba ponownie się ociepli, cebule wrócą do życia.

 

Jak sadzić cebulę

 

Jak sadzić cebulę

 

Jak sadzić cebulę. Wybierz miejsce o pełnym słońcu, gdzie cebule nie będą zacienione przez inne rośliny. Im więcej energii otrzymują ze światła słonecznego, tym większe mogą rosnąć żarówki. Jak sadzić cebulę.

 

W czasie sadzenia należy dodać około cala kompostu na dno każdego rzędu przed sadzeniem. Albo wykopać w glebie rów o głębokości około 2 cm i szerokości 3 cm, a następnie przykryć go około centymetrową warstwą kompostu.

 

W przypadku cebuli należy stosować płodozmian. Nie należy sadzić w tym samym miejscu rok po roku, ponieważ może to sprzyjać rozprzestrzenianiu się chorób, które wpływają na uprawy.

 

Wzrost cebuli – Kiedy sadzić cebulę

 

Wzrost posadzonych cebul. Pomyśl o cebuli jako o uprawie liści, a nie o uprawie korzeni jak buraki czy marchew. Cebula jest rośliną trudną do wykarmienia, potrzebuje stałego odżywiania, aby wytworzyć duże cebulki. Wzrost posadzonych cebul.

 

Uprawa dużych cebul, czy to wiosną czy jesienią, zaczyna się od dobrze zdrenowanej, luźnej, żyznej gleby. Zbita, kamienista lub gliniasta gleba wpływa na rozwój cebulek.

 

  • Jeśli mieszkasz w obszarze o ciężkiej glinie lub twardej glebie, dodaj dojrzały kompost (humus), aby poprawić strukturę gleby.
  • Jesienią lub wczesną wiosną dodaj do gleby dojrzały obornik lub kompost.
  • Nawozić azotem co kilka tygodni, aby uzyskać duże cebule. Nawożenie należy przerwać, gdy cebulki wypchną się na powierzchnię gleby i rozpocznie się proces formowania cebulek. Nie należy przykrywać cebulki ziemią, cebulka musi wynurzyć się ponad ziemię.
  • Gdy cebulki zaczną się rozwijać, ściółkuj je lekką warstwą półcentymetrowej słomy (jesienią sprawdzają się też zgniecione liście). Ściółkowanie pomoże zatrzymać wilgoć, stłumi chwasty i umożliwi cyrkulację powietrza. Nie należy przykrywać pojawiających się żarówek.
  • Zaprzestańcie nawożenia, gdy cebulka wypchnie glebę i zacznie się formować.
  • Na ogół rośliny cebuli nie wymagają dodatkowego podlewania, jeśli zastosowano ściółkę. Wystarczy około 2 cm wody na metr kwadratowy tygodniowo, wliczając w to wodę deszczową. Jeśli chcesz mieć słodsze cebule, podlej więcej wody.
  • Cebula będzie wyglądać zdrowo nawet jeśli jest sucha jak kość, więc pamiętaj o podlewaniu podczas pory suchej. Pomoże to zapobiec pachnicy, czyli schorzeniu, w którym zestresowana roślina przyspiesza rozwój kwiatów.

 

Choroby i dolegliwości cebuli

 

Choroby i dolegliwości cebuli

 

Choroby i dolegliwości cebuli – Wciornastki: aby zwalczyć wciornastki – maleńkie owady o grubości igły do szycia – weź do ogrodu ciemną kartkę papieru i stukaj nią o wierzchołki cebuli; jeśli wciornastki są obecne, na papierze zobaczysz ich brązowo zabarwione ciała. Potraktuj je kilkakrotnie mydłem owadobójczym. Postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Opryskaj rośliny dwukrotnie w odstępie trzech dni, a wciornastki powinny zniknąć.

Choroby i dolegliwości cebuli – Maggi cebuli: Wschodzącą uprawę cebuli przykryć drobną siatką. Uszczelnij go, paląc ziemię wokół krawędzi. Larwy cebuli lubią składać jaja u podstawy roślin, więc siatka powinna temu zapobiec. Należy również unikać ściółkowania, gdyż owady lubią rozkładającą się materię organiczną, a także zadbać o całkowity zbiór cebul w sezonie. Larwy cebuli są zwykle problemem w bardzo mokrych okresach, więc te środki mogą być niepotrzebne, jeśli masz suchą porę roku.

 

Odmiany cebuli Kiedy sadzić cebulę

 

Odmiany cebuli Kiedy sadzić cebulę

 

Odmiany cebuli. Cebula jest wrażliwa na długość dnia, dlatego odmiany dzieli się ogólnie na trzy kategorie: dzień długi, dzień krótki i dzień neutralny. Granica między odmianami długo- i krótkodniowymi leży na około 36 stopniu szerokości geograficznej północnej (tzw. 36 równoleżnik) – na północ od tej granicy uprawiaj odmiany długo- i krótkodniowe. Kiedy sadzić cebulę na południe od niej, uprawiaj odmiany krótkodniowe. Tak Odmiany neutralne dzienne mogą być z powodzeniem uprawiane wszędzie! Odmiany cebuli. Jak zasadzić awokado

 

Odmiany długowieczne

 

'Yellow Sweet Spanish’: duży, okrągły kształt; kolor żółto-biały.

'First Edition’: wysoko plonująca, dobrze przechowująca się, aromatyczna, kremowożółta

'Red Wethersfield’: płaskie cebulki, które dobrze się przechowują, biały miąższ, czerwony

'Aisa Craig’, 'Walla Walla’: ogromne cebule

'Buffalo’, 'Norstar’: szybko dają plon, ale nie przechowują się długo po zbiorach

'Copra’, 'Southport Red Globe’, 'Sweet Sandwich’, 'Yellow Globe’: bardzo dobrze się przechowują

'Red Florence’: wytwarza cebulki o podłużnym kształcie

 

Odmiany krótkiego dnia

 

'Stuttgarter’: sprzedawany w zestawach, wczesna dojrzałość o lekko płaskim kształcie, żółty

'White Bermuda’: dojrzałość bardzo umiarkowana, o gęstych, płaskich cebulkach, białych

'Red Burgundy’: dobra cebula stołowa o miękkim, słodkim białym miąższu, czerwonej skórce

'Crystal Wax White Bermuda’: świetna cebula do kiszenia, jeśli zbierana jest w rozmiarze „perłowym

'Hybrid Yellow Granex’: słodka cebula typu Vidalia

Southern Belle”: rubinowy kolor miąższu i skóry

'Texas 1015-Y Supersweet’: bardzo dobrze się przechowuje

 

Odmiany neutralne w stosunku do dnia

 

'Candy’: złoty, zwarty miąższ; duże cebule; dobrze się przechowuje

'Red Stockton’: duże cebule z czerwonymi pierścieniami i białym miąższem

'Super Star’: duże, słodkie, białe cebule

 

 

Zbieranie i gromadzenie cebuli

 

Zbiórka i zbiór cebuli. Wyciągnij wszystkie cebulki, które wysyłają łodygi kwiatowe. Oznacza to, że cebulki przestały rosnąć. Te cebule nie przechowują się dobrze, ale mogą być używane w przepisach w ciągu kilku dni.Zbieraj i zbieraj cebulę. Rośliny mięsożerne Niesamowite 8 roślin mięsożernych

 

Cebule posadzone wiosną są zwykle gotowe do zbioru w połowie lata.

Gdy cebula zaczyna dojrzewać, wierzchołki (liście) żółkną i zaczynają odpadać. W tym czasie odgiąć wierzchołki w dół lub nawet stemplować liście, aby przyspieszyć ostateczny proces dojrzewania.

Rozluźnij glebę wokół cebulek, aby zachęcić je do wysychania. Kiedy sadzić cebulę.

Gdy wierzchołki zbrązowieją, wyciągnij cebulę. Należy obchodzić się z nimi ostrożnie, gdyż nawet najmniejsze stłuczenie może sprzyjać gniciu.

Dojrzałe cebule zbierać do końca lata w suchych warunkach. Cebula zebrana, gdy jest mokra, nie zachowuje się dobrze i może zgnić podczas przechowywania. Dojrzałe cebule mogą się zepsuć przy chłodnej jesiennej pogodzie.

 

Jak przechowywać cebulę – Kiedy sadzić cebulę

 

Jak przechowywać cebulę - Kiedy sadzić cebulę

 

Jak przechowywać cebulę? Odetnij korzenie i przytnij wierzchołki do 1 do 2 cm (ale zachowaj wierzchołki, jeśli planujesz zaplatać cebule). Pozostaw cebulę do dojrzewania na suchym podłożu przez kilka dni, przy sprzyjającej pogodzie, lub w osłoniętym miejscu, takim jak garaż lub stodoła. Jak przechowywać cebulę?

 

Gdy cebule się zabliźnią, zawinąć je w worek siatkowy lub nylonową pończochę, ułożyć warstwowo (do dwóch warstw) w skrzynce lub dzianinie i powiesić w chłodnym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Idealny zakres temperatur do przechowywania wynosi od 4 do 15 °C. Nie należy ich przechowywać w lodówce, gdyż będą zbyt wilgotne. Kiedy sadzić groch i porady dotyczące pielęgnacji grochu

Sprawdzaj regularnie, czy cebula nie kiełkuje lub nie gnije i usuń ją.

Nie należy przechowywać cebuli z jabłkami lub gruszkami, ponieważ gaz etylenowy wytwarzany przez owoce przerwie stan spoczynku cebuli. Również cebula może zepsuć smak tych owoców (jak również ziemniaków).

Gorące cebule będą się dłużej trzymać niż słodkie. Zjedz najpierw słodkie odmiany, a ostrzejsze cebule zachowaj na później.

Cebula słodka ma dużą zawartość wody i źle się przechowuje.

 

Mądrość o cebuli

 

Czy można sadzić kiełkujące cebule?

Tak, można sadzić kiełkujące cebule, choć nie uzyskamy z nich więcej cebul. Otrzymasz jednak mnóstwo smacznych, zielonych kiełków! Oto jak to zrobić:

 

Wypełnij doniczkę ziemią i zrób na środku otwór o głębokości i szerokości cebuli.

Umieść cebule w dołku i przykryj ziemią.

Podlewamy i stawiamy doniczkę w słonecznym miejscu.

Zbierz zielone kiełki w miarę potrzeby do gotowania.

Jeśli wyhodujesz kiełek z kwiatem, poczekaj aż kwiat się zawiąże. Zachowaj nasiona do wiosennego sadzenia.

 

Cebulowe środki zaradcze i domowe sposoby leczenia

 

W średniowieczu wierzono, że sok z cebuli może leczyć łysienie, ukąszenia węży i bóle głowy.

Pokolenie lub dwa temu dzieci były leczone okładem ze zmiażdżonej cebuli nakładanej jako pasta na rany.

Całe cebule zjedzone przed snem przepisywano na pokonanie przeziębienia do rana, a posiekaną cebulę przykładano do podeszew stóp, aby usunąć gorączkę.

Wcześni osadnicy robili syrop na kaszel mocząc przez noc w miodzie pokrojoną surową cebulę.

Surowa cebula pocierana na użądlenia pszczół lub ukąszenia owadów złagodzi ból i swędzenie.

 

Plotki o pogodzie dla cebuli Kiedy sadzić cebulę

 

Kiedy sadzić cebulę? Skórka cebuli jest bardzo cienka, Nadchodzi łagodna zima;

Skórka cebuli gruba i twarda, Mroźna i sroga zima nadchodzi.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button