Rośliny użytkowe

Jak zasadzić awokado

Jak zasadzić awokado. Jak sadzić awokado ? Wyhoduj drzewko awokado z pestki awokado. Awokado to jeden z cudownych owoców lata. Ma dużo składników odżywczych i smaku, a nic nie sygnalizuje początku lata jak pikantny limonkowy dip guacamole z chipsami tortilla.

Następnym razem, gdy będziesz robić guacamole lub kroić awokado na sałatkę, spróbuj odłożyć pestki, aby wyrosły z nich drzewa awokado. Wyhodowanie własnego drzewka awokado z nasion jest zaskakująco łatwe i stanowi świetny projekt edukacyjny dla domów i klas.

 

Jak zasadzić awokado
Jak zasadzić awokado

 

Jak sadzić awokado procedura

Krok 1 – Wyjęcie i oczyszczenie kanału
Na początek trzeba ostrożnie usunąć pit z awokado (nie rozcinając go), a następnie oczyścić go z wszelkich owoców awokado (często pomaga namoczenie pitu w wodzie przez kilka minut, a następnie wyszorowanie wszelkich pozostałych owoców). Uważaj, aby nie usunąć brązowej skórki na pestce, która jest płaszczem nasiennym.

Krok 2 – Znajdź końcówki
Niektóre pestki awokado są lekko podłużne, inne mają kształt zbliżony do idealnej kuli – ale wszystkie pestki awokado mają „dół” (z którego wyrastają korzenie) i „górę” (z której wyrasta pęd). Lekko spiczasty koniec to góra, a płaski koniec to dół. Musisz umieścić dolny koniec z korzeniami w wodzie, aby kamień wykiełkował, więc bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się, który koniec jest „górą”, a który „dołem”, zanim zaczniesz przebijać go wykałaczkami.

Krok 3 – Przekłucie czterema wykałaczkami
Weź cztery wykałaczki i wbij je pod lekkim kątem w dół w pestki awokado, równomiernie rozmieszczone na obwodzie awokado. Te wykałaczki są rusztowaniem awokado, pozwalają oprzeć dolną połowę awokado o wodę, więc trzeba mocno zaklinować wykałaczki. Polecam wbić je pod lekkim kątem (w dół), aby więcej awokado znalazło się w wodzie po ustawieniu go nad słoikiem.

 

Jak sadzić awokado procedura

 

Sadzenie awokado Jak sadzić awokado 

 

Krok 4 – Umieść połowę awokado w szklance wody
i umieścić na spokojnym parapecie z dostępem do światła słonecznego. Pomocne jest użycie przezroczystego szkła, dzięki czemu można łatwo zobaczyć, kiedy korzenie zaczynają rosnąć, a także kiedy należy zmienić wodę. Wiele poradników zaleca podmienianie wody codziennie, ale ja metodą prób i błędów stwierdziłem, że lepiej jest podmieniać wodę co pięć dni do tygodnia lub dłużej. Chcesz mieć pewność, że regularnie zmieniasz wodę, aby zapobiec rozwojowi pleśni, bakterii i grzybów, które mogą zniszczyć twój mały pęd awokado.

Krok 5 – Poczekaj aż pestki awokado wykiełkują
Wiele poradników online, które czytałem, podaje, że kiełkowanie może trwać od 2 do 4 tygodni, ale z mojego doświadczenia wynika, że zwykle potrzeba co najmniej 8 tygodni, aby pojawiły się kiełki, więc bądźcie cierpliwi. Oto proces, którego będziecie świadkami:

1) Wierzchnia część pestki awokado wysycha i tworzy pęknięcie, a zewnętrzna brązowa skórka z pestki łuszczy się.

2. Pęknięcie rozszerza się na dno dołu awokado i przez pęknięcie na dole zaczyna wyrastać maleńki korzeń.
3. Korzeń będzie się coraz bardziej wydłużał (i może się rozgałęziać), a w końcu przez wierzchołek pestki awokado wykiełkuje mały pęd.

4. NIGDY nie dopuść do wyschnięcia niezanurzonego korzenia – będzie to oznaczało śmierć rośliny.

Sadzenie awokado Jak sadzić awokado 

 

Krok 6 – Wsypanie ziemi
Gdy łodyga ma 6-7 cm długości, należy ją przyciąć do około 3 cm, aby pobudzić nowy wzrost. Gdy osiągnie 6-7 cm, posadź ją w bogatej, próchniczej ziemi w doniczce o średnicy 8-10 cm, pozostawiając górną połowę sadzonki odkrytą. Umieść ją na słonecznym parapecie. Awokado uwielbia słońce – im więcej słońca, tym lepiej. Jak sadzić ziemniaki Sadzenie, uprawa i zbiór ziemniaków

 

Roślina awokado Jak zasadzić awokado 

 

Krok 7 – Podlewaj i obserwuj jak rośnie
Podlewaj ją często i od czasu do czasu daj jej głębokie moczenie. Gleba powinna być zawsze wilgotna, ale nie nasycona. Żółknące liście są oznaką nadmiernego podlewania; pozwól roślinie wyschnąć przez kilka dni.

Krok 8 – Odciąć górne liście
Gdy łodyga osiągnie wysokość 12 cm, odetnij dwa górne zestawy liści. To zachęci roślinę do wypuszczania pędów bocznych i większej ilości liści, dzięki czemu będzie bardziej żywotna. Za każdym razem, gdy roślina urośnie o kolejne 6 cm, wycinaj 2 górne zestawy liści.

Krok 9 – Usuwanie błędów
Moje drzewa awokado wydają się zbierać mszyce – te paskudne krytyki nie mogą się opędzić od smacznych liści awokado. Jeśli je masz, oto jak się ich pozbyć: Zmyć mszyce z rośliny przez wąż na zewnątrz lub w zlewie/prysznicu. Gdy już pozbędziesz się małych szkodników, spryskaj roślinę mieszaniną wody z niewielką kroplą płynu do mycia naczyń i łyżeczką oleju neem. Zapobiegnie to powrotowi mszyc. Sprawdzać roślinę co 4-5 dni i w razie potrzeby ponownie oczyścić i opryskać. Jak sadzić orzech

Krok 10 – Przezimowanie
Małe drzewka awokado mogą wychodzić na zewnątrz latem, ale jeśli mieszkasz gdzieś w chłodniejszym miejscu niż 45 stopni Fahrenheita, będziesz musiał sprowadzić je z powrotem do domu jesienią/zimą, zanim spadną temperatury. Jak uprawiać pomidory – sadzenie, pielęgnacja, zbiór

 

Roślina awokado Jak zasadzić awokado 

 

Wyhoduj drzewko awokado z pestki awokado

 

Czasami drzewa awokado zaczynają owocować już po 3 lub 4 latach, innym zajmuje to ponad 15 lat, a jeszcze innym nigdy. Pomaga, jeśli kilka drzew awokado rośnie razem, aby ułatwić zapylenie. Nie oczekuj jednak, że owoc będzie podobny do awokado, z którego dostałeś pestkę. Komercyjne awokado jest uprawiane z zaszczepionych gałęzi, aby kontrolować wynik owocu – naturalnie uprawiane awokado może być zupełnie inne niż jego rodzic!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button