Rośliny użytkowe

Jak sadzić orzech

Jak sadzić orzech. Jak posadzić drzewo orzecha włoskiego. Orzech czarny cieszy się dużym zainteresowaniem. Zbieracze zbierają owoce od połowy lata do wczesnej jesieni, aby cieszyć się bogatym smakiem orzechów – jeśli uda im się pokonać miejscową zwierzynę. Są też jednym z najbardziej pożądanych twardych gatunków drewna do produkcji mebli i szafek. Nawet ich skóry można wykorzystać do zrobienia unikalnych bejc do drewna.

Orzech czarny jest nadal uważany za obfity na całym Środkowym Zachodzie, ale nie jest tak rozpowszechniony jak kiedyś, ponieważ jest zbierany na tarcicę. Drewno orzecha czarnego jest poszukiwane ze względu na bogatą kolorystykę, stabilność wymiarową i odporność na rozszczepianie oraz fakt, że rzadko ulega rozkładowi w środku. W rzeczywistości jest to drewno mocniejsze niż biały dąb. Duży orzech lub drzewostan może dać przyzwoity plon.

Jeśli chcielibyście posadzić orzechy włoskie, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które zagwarantują sukces. Dowiedz się, jak wybrać idealne miejsce do sadzenia, wybrać zdolne do życia nasiona i zapewnić kiełkowanie, aby z powodzeniem uprawiać orzech włoski z nasion. Jak sadzić orzech

 

orech

 

Jak sadzić drzewo orzecha włoskiego: wybór miejsca 

 

Drzewa orzecha włoskiego najobficiej rosną nad brzegami strumieni, wzdłuż cieków wodnych, w dolinach, na otwartych polach i na skrajach lasów. Preferują pełne słońce i głęboką, wilgotną, bogatą, dobrze zdrenowaną glebę. Rosną również w glebie zawierającej glinę lub kamień, ale znacznie wolniej niż nasiona posadzone w niezabezpieczonej glebie. Ponadto preferują glebę o pH od 6,0 do 6,5.

Kiedy znajdziesz miejsce z idealnymi warunkami do uprawy, następnym pytaniem do rozważenia jest to, co jeszcze rośnie w pobliżu. Korzenie orzechów czarnych wytwarzają juglon, który może wpływać na inne rośliny rosnące w pobliżu. Do tych roślin należą sosny, ziemniaki, pomidory, jeżyny, lucerna i jabłonie. Trzeba znaleźć miejsce o idealnych warunkach wzrostu, gdzie orzech nie będzie negatywnie wpływał na sąsiednie rośliny.

 

Jak sadzić orzech włoski: Określanie żywotności nasion

Nie wszystkie zebrane nasiona orzecha włoskiego będą nadawały się do uprawy drzewa. Możesz określić żywotność i liczbę nasion do posadzenia w każdym otworze, wykonując następujące kroki:

  • Usunąć skórki.
  • Orzechy umieścić w wiadrze z wodą.
  • Wyrzucić pływające nakrętki.
  • Zachowaj orzechy, które opadły na dno.
  • Rozbij małą próbkę orzechów, które Ci zostały, aby określić żywotność. Żywe orzechy mają białe, jędrne wnętrze; nasiona nieżywotne mają beżowe, wyschnięte jądra, które są wodniste lub wydzielają nieprzyjemny zapach. Procent żywych nasion w próbce pomoże Ci określić, ile nasion musisz posadzić w jednym otworze, aby zapewnić sukces. Jak sadzić orzech.
  • Dowiedz się, ile nasion należy posadzić na jedną studnię. Jeśli 80-100% nasion było zdolnych do życia, należy posadzić 2 nasiona na studzienkę. Jeżeli 60-80% nasion było zdolnych do życia, należy posadzić po 3 nasiona na studzienkę. Jeśli 40-60 % nasion było zdolnych do życia, należy wysiać 4 nasiona na studzienkę. Jeśli mniej niż 40 % było zdolnych do życia, należy wysiać więcej niż 5 nasion na studzienkę.
  • Zapewnienie kiełkowania nasion orzecha czarnego
    Zanim nasiona orzecha włoskiego wykiełkują, muszą być wystawione na działanie niskich temperatur i wilgoci. Można to osiągnąć, sadząc orzechy jesienią na zewnątrz lub stratyfikując je zimą w pomieszczeniach.
  • Jak sadzić ziemniaki Sadzenie, uprawa i zbiór ziemniaków

 

Jak sadzić orzech włoski: Określanie żywotności nasion

 

Jak posadzić drzewo orzecha włoskiego:

1. Sadzenie na zewnątrz

Nasiona orzecha czarnego należy wysadzić jesienią do wilgotnej gleby na głębokość około 2 cm. Jeśli w jednym dołku jest posadzone więcej niż jedno nasiono, należy je tak rozmieścić, aby później łatwiej było usunąć niechciane siewki. Jak uprawiać pomidory – sadzenie, pielęgnacja, zbiór

2. Stratyfikacja w pomieszczeniach

Stratyfikacja nasion orzecha włoskiego polega na umieszczeniu ich w wilgotnej mieszance piasku i mchu torfowego, a następnie przechowywaniu w chłodnym miejscu. Możesz je przechowywać w lodówce w plastikowych pojemnikach lub torebkach do przechowywania żywności. Proces stratyfikacji trwa od 90 do 120 dni. Sprawdzaj regularnie, czy nasiona nie wyschły. Po stratyfikacji można je wyjąć z lodówki i posadzić wiosną.

 

Pielęgnacja orzecha włoskiego – Jak sadzić orzech

 

Orzechy włoskie rosną powoli i są pięknym towarzyszem na całe życie. Aromatyczne pierzaste liście, ładne kotki, zgrabna korona i smaczne plony sprawiają, że jest to prawdziwie majestatyczne drzewo ogrodowe.

Jesienią drzewo wytwarza twarde zielone łuski, które obudowują charakterystyczną pomarszczoną twardziel. Orzech włoski, czyli perski, pochodzi z zachodniej Azji, do Wielkiej Brytanii dotarł w XVI wieku i był uprawiany jako źródło pożywienia, opału i drewna. Jak pozbyć się mszyc z roślin – postępowanie

DESIGN

Drzewa orzecha włoskiego rosną w całej Wielkiej Brytanii i preferują luźne, żyzne i utrzymujące wilgoć gleby w możliwie najbardziej słonecznym miejscu. Ciężka gliniasta lub piaszczysta gleba nie jest idealna. Unikaj stanowisk eksponowanych lub pól mrozowych, gdzie silne wiatry i późne przymrozki mogłyby uszkodzić kwiaty. Z czasem i w odpowiednich warunkach drzewo dorasta do wysokości z szeroką koroną, dlatego nie należy sadzić go w miejscach, gdzie może być stłoczone.

Pielęgnacja orzecha włoskiego

 

Drzewo można posadzić o każdej porze roku, o ile ziemia nie jest zamarznięta, choć często najlepiej zadomawiają się drzewa posadzone jesienią i zimą. Usuń mech z podstawy rośliny, wykop dół nieco głębszy niż bryła korzeniowa i dwa razy szerszy. Zasypać niewielką ilością torfu i mączki kostnej lub kompostu. Umieść korzeń w otworze i zasyp, dobrze ubijając glebę. Studnia wodna. Ściółkowanie wokół podstawy drzewa wiórami lub trocinami pomoże glebie zachować wilgoć i zniechęci chwasty.

Przez kilka pierwszych sezonów warto zapewnić solidny palik, który podtrzyma zakładany pień i zachęci do silnego wzrostu korzeni.

 

REINFORCEMENT
Ustanowione orzechy mają rozbudowany system korzeniowy i dlatego nie wymagają częstego podlewania, ale przez kilka pierwszych sezonów drzewko powinno być regularnie i głęboko podlewane w okresach gorącego, suchego lata.

NUTRITION
Wczesną wiosną można pobudzić zdrowy wzrost za pomocą dobrej jakości mulczu lub nawozu bogatego w azot.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button