Rośliny użytkowe

Jak sadzić mango

Jak sadzić mango? Możesz łatwo wyhodować własne szklarniowe drzewo mango. Jeśli zdecydujesz się na uprawę mango, pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego rodzaju mango. Tommy Atkins ma lekko zieloną i pomarańczowo-czerwoną skórę jak Palmer, który ma tendencję do zielonej i karmazynowej skóry. Można również uprawiać złote mango Ataulfa, które czasami nazywane są złotym, miodowym lub szampańskim mango. Ja preferuję mango Ataulfa ze względu na jego słodycz i smak.

 

Jak sadzić mango

 

Jak sadzić mango

 

Istnieje siedem rodzajów mango, które są uprawiane głównie na Florydzie i w Meksyku w okresie letnim i dalej na południe w Brazylii i Chile w okresie północnej zimy. Ten owoc, spokrewniony z orzechem nerkowca, pochodzi z Indii i podobno został przywieziony do Ameryki przez hiszpańskich odkrywców.

 

Dojrzałe mango – Jak uprawiać mango

 

Dojrzałe mango - Jak uprawiać mango

 

Aby wyhodować drzewko, trzeba znaleźć idealnie dojrzałe mango. Niestety, większość drzew mango jest zbierana na zielono i pozostawiana do dojrzewania podczas transportu. Odkryłem, że mango Ataulfa to często najdojrzalsze dostępne mango i najłatwiejsze do rozpoczęcia uprawy. Kupując mango, należy je delikatnie wycisnąć. Powinien być lekko miękki, nie twardy, nie mięsisty. Drugi krok to zjedzenie mango. To często najlepsza część całego procesu! Jak uprawiać mango. Jak przechowywać buraki – 4 sposoby

 

Mango wyrasta z pestki

 

Mango wyrasta z pestki

 

Trzymaj pit wewnątrz mango i pozostaw do wyschnięcia na trzy lub cztery dni. Gdy jest suchy, łatwiej się nim posługiwać. Gdy pit jest suchy, ściśnij go delikatnie, aby zobaczyć, gdzie w środku znajdują się nasiona. Zazwyczaj w pobliżu górnej części kamienia znajduje się niewielkie zagłębienie, w którym nie ma nasion. Bardzo ostrożnie włóż w to miejsce nóż i obierz zewnętrzną skórę. W ten sposób uzyskuje się nasiona. Delikatnie wepchnij nasiona do doniczki z ziemią. Najlepiej zastosować wąską, ale głęboką donicę, aby pomieścić długi korzeń. Podlej dobrze doniczkę i umieść ją w ciepłym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 20°C.  Jak sadzić mango.

Jak przechowywać czosnek – zawsze świeży czosnek

 

Jak uprawiać mango – Jak uprawiać mango

 

Jak uprawiać mango - Jak uprawiać mango

 

  • Za około tydzień do dziesięciu dni nasiona zaczną się podnosić z ziemi. Oznacza to po prostu, że kraniec zaczął rosnąć. (Pociągnij bardzo delikatnie za nasionko, aby zobaczyć, czy się zakorzeniło. Jeśli korzeń zaczął rosnąć, nie podniesie się z gleby). Jak uprawiać mango.
  • Po tygodniu lub dwóch zaczyna pojawiać się mała łodyga. Z tej łodygi wyrosną liście i mango zacznie rosnąć. Przechowuj mango w ciepłym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 15°C, a będzie rosło dalej. Jeśli temperatura spadnie poniżej 15 stopni C, mango zrzuci czasem wszystkie liście, ale jeśli utrzymamy je w cieple i dobrze podlejemy, zwykle wyrosną nowe liście.
  • Jak sadzić mango
  • Jak przechowywać marchew, aby zachować jej świeżość

 

Jeśli twoje mango rośnie, przesadź je do większych doniczek. Roślina ma bardzo długi korzeń palowy, dlatego najlepszym rodzajem donicy jest głęboka i niezbyt szeroka. Nawozić ją raz w miesiącu uniwersalnym nawozem i obserwować jak rośnie.

W obszarach tropikalnych drzewa mango mogą dorastać do 3 metrów wysokości, ale w przypadku uprawy dla owoców są zwykle przycinane do akceptowalnej wysokości. Twoje mango w doniczce może nigdy nie osiągnie takiej wysokości, ale zapewni gęstą kępę lekko skórzastych liści, a po pięciu lub sześciu latach może wydać kwiaty i owoce. Jeśli wytwarza kwiaty, trzeba będzie umieścić ją w miejscu, gdzie będzie mogła być zapylana przez owady, aby uzyskać owoce.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button