Rośliny użytkowe

Jak przechowywać buraki – 4 sposoby

Jak przechowywać buraki – 4 sposoby przechowywania. Przechowywanie świeżych buraków zapewnia, że pozostają one słodkie i soczyste, a istnieje kilka domowych technik, które możesz wykorzystać, aby zachować jakość tego wszechstronnego warzywa korzeniowego.

 

Co to jest burak

 

Co to jest burak

Burak czerwony to okrągłe warzywo korzeniowe o długich czerwonych łodygach i jasnozielonych liściach. Burak czerwony to część korzeniowa rośliny, pod liśćmi wyrastają owoce, a z ziemi łodygi. Mały burak może mieć dwa centymetry średnicy, natomiast większy może być wielkości piłki.

Buraki były uprawiane na Bliskim Wschodzie i w okolicach Morza Śródziemnego ze względu na swoje właściwości lecznicze i do barwienia wina, a następnie rozprzestrzeniły się na resztę Europy i Ameryki. Dziś buraki są popularnym dodatkiem do dań i częścią restauracyjnego menu. Pożywny i słodki, burak występuje w kilku odmianach i kolorach, w tym fioletowym, czerwonym i złotym.

Jak przechowywać buraki

 

Jak przechowywać buraki

 

Istnieje kilka sposobów na przechowywanie buraków, które pomogą Ci przedłużyć ich trwałość i zachować je do późniejszego wykorzystania.

1. Przechowuj go w szufladzie na chrupki – Jak przechowywać buraki

 

1. Przechowuj go w szufladzie na chrupki - Jak przechowywać buraki

 

Buraki ze sklepu spożywczego najlepiej przechowywać w lodówce w szufladzie. Pozostaw je nieumyte, ponieważ nadmiar wilgoci może spowodować szybsze psucie się buraków, ale odetnij wszystkie łodygi poza dwoma centymetrami. Warzywo to utrzyma się w lodówce przez dwa miesiące (jego jędrność jest wskaźnikiem świeżości), można też wykorzystać liście, które po pokrojeniu można przechowywać w szczelnym pojemniku i trzymać w lodówce do trzech dni, myjąc je tuż przed użyciem.

2. Zamrozić czerwone buraki

 

Zamrozić czerwone buraki

 

Odetnij liście buraka – i zetrzyj wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia na skórce. Czerwone buraki gotuj przez trzydzieści minut w delikatnie wrzącej wodzie z pokrywką na garnku. Ugotowane buraki przenieść do kąpieli lodowej, a po ostygnięciu obrać ze skórki i pokroić na równe wielkości. Kroimy na powierzchni wyłożonej ochronnymi ręcznikami papierowymi, ponieważ pokrojone buraki mogą puszczać jaskrawoczerwony sok, który plami lady kuchenne i ubrania. Umieść pokrojone buraki w torbie do zamrażania i przechowuj w zamrażarce do roku.

3. Przechowywać z mchem torfowym – Jak przechowywać buraki ćwikłowe

 

Przechowywać z mchem torfowym - Jak przechowywać buraki ćwikłowe

 

Jeśli uprawiasz buraki w ogrodzie warzywnym, możesz przedłużyć ich żywotność zbierając je i przechowując w piwnicy korzeniowej z mchem torfowym, trocinami lub piaskiem. W mocnym pudełku umieść dwa cale piasku, trocin lub mchu torfowego, a następnie dodaj warstwę buraków na wierzchu materiału, nie piętrząc ich na sobie. Następnie przykryj buraka kolejną warstwą mchu torfowego, trocin lub piasku i zatop go w dwóch centymetrach materiału. Przechowuj go w chłodnym, ciemnym, suchym miejscu i sprawdzaj co miesiąc. Jeśli buraki są jędrne i bez plamek, nadają się do użytku; jeśli jakiekolwiek są spleśniałe, usuń je z pojemnika do przechowywania, aby nie zarażać innych.

4. Kiszone buraki – kiszone buraki

 

Kiszone buraki - kiszone buraki

 

Kiszenie jest techniką przechowywania żywności, która pozwala na dostosowanie smaku swoich przetworów. Buraki odciąć od łodyg, pozostawiając dwa centymetry łodygi, i gotować we wrzącej wodzie do miękkości (około godziny). Schłodzić w kąpieli lodowej, obrać buraki i pokroić na małe kawałki. Zrób solankę z octu, soli, wody i cukru – połącz składniki w rondlu i doprowadź do wrzenia. Jak przechowywać natkę pietruszki w słoiku

Napełnij słoiki konserwowe burakami i solanką, a następnie dodaj pozostałe składniki (tymianek, rozmaryn, ząbki czosnku) według potrzeb, pozostawiając centymetrową przerwę na górze słoika. Postępuj zgodnie z instrukcjami szybkowaru, aby prawidłowo przetworzyć słoiki, a następnie przechowuj marynowane buraki w temperaturze pokojowej w spiżarni przez półtora roku.

 

Jak długo wytrzymają świeże buraki?

 

Jak długo wytrzymają świeże buraki

  • Techniki przechowywania są różne, co wpływa na trwałość buraków.
  • Jeśli zblanszujesz, obierzesz i zamrozisz buraki, będą one przechowywane w zamrażarce przez rok.
  • Jeśli będziesz go trzymać w całości i bez mycia w lodówce, wytrzyma dwa miesiące.
  • Po ugotowaniu buraki będą dobre tylko przez kilka dni w szczelnym pojemniku w lodówce.
  • Jak przechowywać buraki

 

Do długotrwałego przechowywania warto rozważyć kiszenie. Wiele przepisów na buraki wzywa do kiszonych buraków, które mogą być puszkowane i przechowywane w temperaturze pokojowej przez półtora roku do momentu otwarcia. Tak zapuszkowane buraki stanowią doskonały dodatek do sałatki z sałatą, kozim serem, oliwą i winegretem.

 

Jak gotować z burakami – Jak przechowywać buraki

 

Jak gotować z burakami - Jak przechowywać buraki

 

Surowy, gotowany i kiszony burak jest serdecznym dodatkiem do sałatek, pieczony burak jest smacznym dodatkiem i burak może być głównym składnikiem zup takich jak barszcz wschodnioeuropejski. Po zebraniu buraków lub kupieniu ich na targu rolnym, wykorzystaj całe warzywo, myjąc je i używając w sałatkach lub jako garnirunek.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button