Rośliny użytkowe

Co sadzić jesienią w ogrodzie – 6 upraw

Co sadzić jesienią? 6 roślin, które warto zasiać tej jesieni. Jesienią jesteśmy zajęci porządkowaniem i usuwaniem letnich upraw, ale jest jeszcze kilka warzyw, które można zacząć uprawiać tak późno w sezonie.

Co sadzić jesienią

 

Co sadzić jesienią w ogrodzie - 6 upraw

 

Może jest chłodniej niż wcześniej, ale w starym sezonie wegetacyjnym wciąż jest życie! Oto kilka odpornych bohaterów, których możesz wysiać i posadzić już teraz…

 

1. Sałatka zimowa

 

1. Sałatka zimowa

 

Co sadzić jesienią? Przede wszystkim są to odporne odmiany sałaty do uprawy przez zimę. Jest akurat tyle czasu, by je wysiać – ale trzeba się spieszyć! Jeśli uprawiasz ogród w chłodniejszym klimacie umiarkowanym, wysiej pod osłoną przed końcem wczesnej jesieni. Co sadzić wiosną w ogrodzie – 12 owoców i warzyw

Wysiewamy je do kuwet, a następnie sadzimy jako młode siewki w odległości około 22 cm od siebie w obu kierunkach. Można też siać bezpośrednio w rzędy oddalone od siebie o 30 cm, a następnie przerzedzić siewki tak, aby pozostawić między nimi 6 cm odstępu. Zwróć uwagę na ślimaki i wypielęgnuj rośliny, aby uzyskać jak najwięcej powietrza i światła. Zbieraj zewnętrzne liście mało i często, pozostawiając te w środku do wzrostu na następne zbiory.

 

2. Rukola

 

Rukola

Arugula to kolejny odporny liść uprawiany w ten sam sposób, a jej pikantne nuty są idealnym partnerem dla delikatniejszych liści sałaty. Wysiewa się ją latem i często udaje się ją wysiać, zanim zdąży się ją zebrać. Jeśli jednak posiejesz go jesienią, będzie z niego znacznie lepsza sałatka!

Należy wysiać niewielką ilość nasion na jeden dołek – wystarczy pięć – a następnie posadzić jako kępę sadzonek, pozostawiając dziewięć 22 cm odstępów między każdą kępą. Kiedy liście są wystarczająco duże, aby ich użyć, możesz rozpocząć zbiory, ostrożnie usuwając pojedyncze liście między palcem a kciukiem. Kontynuuj przycinanie, aż w końcu zakwitną następnej wiosny. Dlaczego warto sadzić drzewa 11 powodów

3. Rzodkiewka – co sadzić jesienią

 

Rzodkiewka - co sadzić jesienią

Rzodkiewka to niezawodny wybór do wczesnojesiennego siewu. Wciśnij ostatni siew klasycznej letniej rzodkiewki lub posiej jedną z pysznie ekscentrycznych odmian rzodkiewki zimowej lub azjatyckiej, w tym daikon lub mooli.

Siejemy w rzędach, gdy tylko pozwala na to przestrzeń, a następnie przerzedzamy je, pozostawiając około 2 cm pomiędzy odmianami letnimi i 15 cm pomiędzy odmianami zimowymi. Alternatywnie, wysiej rzodkiewki w pojemnikach, abyś mógł je po prostu zebrać i przykryć w chłodniejsze dni.

 

4. Cebula – co sadzić jesienią

 

Cebula - co sadzić jesienią

Teraz jest czas na siew dla jak najwcześniejszych zbiorów cebuli sałatkowej na przyszłą wiosnę. Wybierz odmianę odporną na zimę i siej cienko w rzędach oddalonych od siebie o 15 cm. Jeśli siejemy wystarczająco cienko, nie należy przerzedzać siewek, choć można to łatwo zrobić po wykiełkowaniu, pozostawiając około 1 cm między siewkami. Nie marnuj nielicznych nasion – ciesz się nimi w sałatkach. Kiedy sadzić gladiole? Od sadzenia do uprawy

 

Niektóre odporne odmiany cebuli, w tym cebula japońska, mogą być wysiewane teraz, aby przezimować i wytworzyć bardzo duże cebule wczesnym latem przyszłego roku. Późną jesienią przyjdzie wtedy kolej na sadzonki cebuli. Zestawy są częściowo uprawianymi cebulami i ze względu na swój rozmiar oferują szerszy wybór terminów sadzenia. Ten start zapewni Ci najwcześniejsze zbiory cebuli następnego lata. Co sadzić jesienią.

 

5. Czosnek

 

Czosnek

Kolejnym warzywem, które możesz wysiać za kilka tygodni, pod koniec jesieni, jest czosnek. Rozbij cebulki na pojedyncze ząbki i posiej je w przygotowanej glebie, zgrabionej do drobnej, kruchej konsystencji. Sadzić w rzędach oddalonych od siebie o około 15-20 cm, pozostawiając między ząbkami odległość 10 cm.

Jeśli zimy są bardzo mroźne, może lepiej poczekać z sadzeniem czosnku do wiosny. Alternatywnie można posadzić pojedyncze goździki w doniczkach lub na podstawkach i rozpocząć je pod przykryciem, tak aby można je było wysadzić, gdy wiosną pogoda nieco się ociepli.

 

6. Fasola ogrodowa – co sadzić jesienią

 

Fasola ogrodowa - co sadzić jesienią

Na koniec chcielibyśmy pochwalić najodporniejszą fasolę ze wszystkich: bób. Wysiej te wytrzymałe fasolki późną jesienią, ale jeśli zimy w Twoim kraju są szczególnie mroźne, poczekaj z ich wysiewem do wiosny.

Fasolę siejemy w okopach o głębokości 5 cm. Przed przykryciem rozstaw je w odległości około 15 cm. Pozostałe rzędy powinny być oddalone od siebie o 80 cm. Jak dbać o storczyki – 10 najlepszych porad pielęgnacyjnych

Silne siewki powinny zostać przesadzone w ciągu kilku tygodni i pozostać małe aż do wiosennej odwilży. Wyższe rośliny będą musiały zostać wsparte jednym lub dwoma rzędami sznurka, aby utrzymać je w pionie. Pierwsze smaczne i zdrowe fasolki można zbierać jeszcze przed końcem wiosny. Co sadzić jesienią.

Oto kilka pomysłów na podrapanie twojego ogrodowego swędzenia! Co będziesz siać jesienią? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button