Rośliny użytkowe

Co sadzić jesienią – 6 upraw

Co sadzić jesienią? 6 roślin, które warto zasiać tej jesieni. Jesienią jesteśmy zajęci sprzątaniem i usuwaniem letnich upraw, ale wciąż jest kilka warzyw, które można rozpocząć pod koniec sezonu.

Co sadzić jesienią

 

Co sadzić jesienią
Co sadzić jesienią

 

Może być chłodniej niż wcześniej, ale w starym sezonie wegetacyjnym wciąż jest życie! Oto kilku odpornych bohaterów, których można siać i sadzić już teraz…

 

1. Sałatka zimowa

 

Sałatka zimowa

 

Co sadzić jesienią? Po pierwsze, są to odporne odmiany sałaty do uprawy w okresie zimowym. Jest wystarczająco dużo czasu, aby je zasiać – ale trzeba się spieszyć! Jeśli uprawiasz rośliny w chłodniejszym klimacie umiarkowanym, wysiej je pod osłonami przed końcem wczesnej jesieni.

Wysiewać je na tacach z korkiem, a następnie sadzić jako młode sadzonki w odległości około 22 cm od siebie w obu kierunkach. Lub wysiewać bezpośrednio w rzędach oddalonych od siebie o 30 cm, a następnie przerzedzić sadzonki, aby pozostawić między nimi 6 cm odstępu. Zwracaj uwagę na ślimaki i chwasty między roślinami, aby zapewnić im jak najwięcej powietrza i światła. Zbieraj zewnętrzne liście rzadko i często, pozostawiając te w środku do następnych zbiorów. Buty zimowe damskie – 8 porad, jak wybrać

 

2. Rukola

 

Rukola

Rukola to kolejny wytrzymały liść uprawiany w ten sam sposób, a jej pikantne nuty są idealnym partnerem dla delikatniejszych liści sałaty. Jest wysiewana latem i często wysiewa się ją przed zbiorem. Ale jeśli zasiejesz je jesienią, zrobisz z nich o wiele lepszą sałatkę!

Wysiej niewielką szczyptę nasion na dołek – wystarczy pięć – a następnie posadź jako kępę sadzonek, pozostawiając od 9 do 22 cm między każdą kępą. Gdy liście są wystarczająco duże, aby można było z nich korzystać, można rozpocząć zbiory, ostrożnie usuwając pojedyncze liście między palcem a kciukiem. Kontynuuj przycinanie, aż w końcu zakwitną następnej wiosny.

3. Rzodkiewka – co sadzić jesienią

 

Rzodkiewka - co sadzić jesienią

Rzodkiewka to niezawodny wybór do siewu wczesną jesienią. Wciśnij ostatni siew klasycznej letniej rzodkiewki lub posiej jedną z pysznie ekscentrycznych odmian rzodkiewki zimowej lub azjatyckiej, w tym daikon lub mooli.

Wysiewać w rzędach tam, gdzie pozwala na to przestrzeń, a następnie przerzedzić je, aby pozostawić około 2 cm między gatunkami letnimi i 15 cm między gatunkami zimowymi. Alternatywnie, rzodkiewki można wysiewać w pojemnikach, aby można je było po prostu zebrać i przykryć w chłodniejsze dni.

 

4. Cebula – co sadzić jesienią

 

Cebula - co sadzić jesienią

Nadszedł czas, aby zasiać cebulę sałatkową, aby uzyskać jak najwcześniejsze zbiory następnej wiosny. Wybierz odmianę odporną na zimę i wysiej ją cienką warstwą w rzędach oddalonych od siebie o 15 cm. Jeśli siew jest wystarczająco rzadki, sadzonki nie powinny być przerzedzane, chociaż można to łatwo zrobić po wykiełkowaniu, pozostawiając około 1 cm między sadzonkami. Nie marnuj rzadkich nasion – dodaj je do sałatek. Co sadzić po cebuli – Ciekawe rośliny!

 

Niektóre odporne odmiany cebuli, w tym cebula japońska, mogą być wysiewane teraz, aby przezimować i wyprodukować bardzo duże cebule wczesnym latem przyszłego roku. Później jesienią pojawią się sadzonki cebuli. Zestawy są częściowo wyrośniętymi cebulami i oferują szerszy wybór terminów sadzenia ze względu na ich rozmiar. Taki start zapewni najwcześniejsze zbiory cebuli następnego lata.

 

5. Czosnek

 

Czosnek

Innym warzywem, które można wysiać w ciągu kilku tygodni, pod koniec jesieni, jest czosnek. Rozbij cebulki na pojedyncze ząbki i posadź je w przygotowanej glebie, grabiąc ją do uzyskania drobnej, kruchej tekstury. Sadzić w rzędach oddalonych od siebie o około 15 do 20 cm, pozostawiając odstęp 10 cm między ząbkami.

Jeśli zimy są bardzo mroźne, lepiej poczekać z sadzeniem czosnku do wiosny. Alternatywnie, można zasadzić pojedyncze goździki w doniczkach lub na tackach i rozpocząć uprawę pod przykryciem, tak aby można je było wysadzić, gdy pogoda nieco się ociepli na wiosnę. Kiedy sadzić czosnek? Najlepszy czas na sadzenie

 

6. Fasola ogrodowa – co sadzić jesienią

 

Fasola ogrodowa - co sadzić jesienią

Na koniec chcielibyśmy pochwalić najbardziej odporną fasolę ze wszystkich: bób. Wysiewaj te wytrzymałe fasole późną jesienią, ale jeśli zimy w Twoim kraju są szczególnie mroźne, poczekaj z siewem do wiosny.

Wysiewać fasolę w szczeliny o głębokości 5 cm. Rozstaw je w odległości około 15 cm przed przykryciem. Pozostałe rzędy powinny być oddalone od siebie o 80 cm.

Silne sadzonki powinny zostać przesadzone w ciągu kilku tygodni i pozostać małe aż do wiosennej odwilży. Wyższe rośliny należy podeprzeć jednym lub dwoma rzędami sznurka, aby utrzymać je w pozycji pionowej. Pierwsze smaczne i zdrowe ziarna można zebrać jeszcze przed końcem wiosny.

Oto kilka pomysłów na podrapanie się po ogrodzie! Co będziesz siać jesienią? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button