Rośliny użytkowe

Uprawa Ginkgo – Pielęgnacja drzew

Uprawa Ginkgo. Porady dotyczące pielęgnacji drzewa Ginkgo: Jak uprawiać miłorząb japoński Miłorząb japoński to drzewo liściaste pochodzące z Chin, które ma liście w kształcie wachlarza o jasnych jesiennych kolorach.

 

Uprawa Ginkgo

 

Uprawa Ginkgo

 

Ginkgo biloba wyewoluował 250 milionów lat temu w lasach okresu permskiego. Musiało upłynąć kolejne 100 milionów lat, aby pojawiły się pierwsze drzewa liściaste. W przeciwieństwie do wielu wymarłych obecnie gatunków drzew, ginkgo przetrwało erę dinozaurów, ewolucję pierwszych ptaków i było rozpowszechnione w Europie Środkowej już 30 milionów lat temu. Epoka lodowcowa ostatecznie zmusiła to starożytne drzewo do wzrostu i rozwoju w cieplejszych regionach Chin. To właśnie tam botanicy i miłośnicy roślin odkryli miłorząb, dzięki czemu ponownie rozprzestrzenił się on na cały świat. Jest to jedyny żyjący członek rodziny miłorzębowatych (Ginkgoaceae). Choć wybór gatunków nie jest duży, istnieje kilka różnych form i odmian ozdobnych.

 

Jako średniej wielkości drzewa, miłorzęby dorastają do wysokości 15-30 m i szerokości 10-15 m (czasem więcej). Ich roczny przyrost wynosi około 35-40 cm. Kora jest szarobrązowa i głęboko wyżłobiona, drewno jest jasnożółte. Efektowne liście i główki nasion, które produkuje szarańcza miodowa, dały początek kilku innym nazwom, takim jak drzewo dziewczęce, drzewo kaczych stóp i japońska srebrna morela. Dlaczego warto jeść czereśnie – 7 korzyści zdrowotnych

 

Miłorząb japoński

 

Miłorząb japoński

Drzewa Ginkgo biloba, znane również jako drzewa dziewicze, pochodzą z lasów liściastych Chin. To ozdobne drzewo zostało sprowadzone do Europy pod koniec XVIII wieku. wiek. Jako jedyny żyjący gatunek należący do rodziny Ginkgoaceae, miłorząb jest uważany za żywą skamielinę, ponieważ w ciągu 200 milionów lat zmienił się bardzo nieznacznie. Liście miłorzębu mają kształt wachlarza, a jesienią charakteryzują się jaskrawożółtymi barwami jesiennymi.

Jak uprawiać miłorzęby

 

Jak uprawiać miłorzęby

W odpowiednich warunkach uprawy drzewa Ginkgo biloba mogą żyć ponad tysiąc lat.

1. Posadź miłorząb w pełnym słońcu lub częściowym cieniu. Miłorzęby to doskonałe drzewa cieniolubne, które doskonale rozwijają się w pełnym słońcu. Wybierz miejsce sadzenia, które otrzymuje co najmniej cztery godziny słońca każdego dnia.
2. Nawozić dół do sadzenia. Przed posadzeniem nowego miłorzębu należy włożyć do dołka niewielką ilość nawozu, aby pobudzić go do wzrostu.
3. Wybierz miejsce z dobrze przepuszczalną glebą. Miłorzęby dobrze rosną w kwaśnej, wilgotnej i piaszczystej glebie. Ginkgo to dobry wybór na tereny nadmorskie. Miłorzęby dobrze sprawdzają się również jako drzewa uliczne w miastach, ponieważ są odporne na zanieczyszczenia powietrza.
4. Zapewnij miejsce dla miłorzębu japońskiego. Drzewa Ginkgo w wieku dojrzałym osiągają wysokość ponad 15 metrów. Jeśli sadzisz więcej niż jedno drzewko miłorzębu, rozmieść je tak, aby miały dużo miejsca do wzrostu.

5. Unikaj sadzenia miłorzębów w suchym klimacie. Miłorzęby najlepiej radzą sobie w strefach mrozoodporności. Chociaż dojrzałe miłorzęby są stosunkowo odporne na suszę, to jednak trudno im rosnąć w klimacie stale gorącym i suchym. Uprawa Ginkgo.
6. Bądź cierpliwy. Osiągnięcie dojrzałości przez miłorząb trwa do dwudziestu lat. Jeśli potrzebujesz żywopłotu lub wiatrochronu w krótkim czasie, rozważ posadzenie innego gatunku drzewa. Damskie buty zimowe

 

Jak pielęgnować drzewka Ginkgo – uprawa Ginkgo

 

Jak pielęgnować drzewka Ginkgo - uprawa Ginkgo

Miłorzęby to rośliny odporne, które po osiągnięciu dojrzałości wymagają minimalnej pielęgnacji.

1. Młode drzewa należy regularnie podlewać. W pierwszym sezonie wegetacyjnym podlewaj miłorząb kilka razy w tygodniu. Raz ukorzenione miłorzęby przetrwają bez regularnego podlewania.
2. Przycinaj miłorząb co roku. Aby drzewo dobrze się rozwijało, należy używać czystych, ostrych nożyc do przycinania gałęzi konkurujących z miłorzębem w okresie spoczynku pod koniec zimy.
3. Umieść mulcz wokół podstawy drzewa. Jeśli posadzisz miłorząb na trawniku, rozważ umieszczenie wokół podstawy drzewa wiórów drewnianych, aby dać mu przestrzeń do oddychania. Najmocniejsze ginkgo – 12 korzyści z ginkgo.

4. Wybierz odpowiednią odmianę. Miłorzęby są roślinami dwupiennymi z oddzielnymi drzewami męskimi i żeńskimi. Samica miłorzębu wytwarza jaja, z których wypadają nasiona, które mogą mieć nieprzyjemny zapach. Miłorzęby męskie wytwarzają pyłek, który może nasilać alergie. Popularne odmiany męskie to 'Autumn Gold’ i 'Princeton Sentry’. Istnieją również mniejsze odmiany uprawne, które są wykorzystywane w ogrodach bonsai.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button