Rośliny użytkowe

Pożyteczne owady w ogrodzie – Rodzaje owadów, które pomagają

Pożyteczne owady w ogrodzie. Przyciągaj owady, które przynoszą korzyści roślinom! Które gatunki pożytecznych owadów są najbardziej przydatne? Mówimy o chrząszczach, które są dobre dla roślin w ogrodzie i zjadają szkodniki, które w przeciwnym razie zjadłyby rośliny. Dowiedz się i zacznij myśleć o tym, które rośliny i kwiaty przyciągają pożyteczne owady!

 

Co to jest pożyteczny owad?

Przeciętny ogród jest domem dla tysięcy gatunków owadów, ale możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że tylko około jedna dziesiąta z nich jest destrukcyjna. W rzeczywistości większość z nich jest korzystna lub nieszkodliwa. Pożyteczne owady dzielą się na trzy główne kategorie:

  • Zapylacze: te owady – w tym pszczoły, motyle, muchy i ćmy – są zależne od zapylania kwiatów w naszym ogrodzie.
  • Drapieżniki: te owady niszczą szkodniki, zjadając je. Kategoria ta obejmuje na przykład biedronki i modliszki.
  • Parazytoidy: Podobnie jak drapieżniki, parazytoidy polują na inne owady, ale w nieco inny sposób. Składają jaja na lub w owadzie szkodniku, a gdy jaja się wyklują, larwy żywią się owadem żywicielem. Pasożytnicze osy są głównym członkiem tej kategorii.

 

Poznaj pożyteczne owady na swoim podwórku

Wszyscy znają pszczoły i motyle, ale co z wieloma innymi pożytecznymi owadami? Prawdopodobnie widziałeś już te smakołyki w swoim ogrodzie, ale być może nie zostały ci one oficjalnie przedstawione. Oto kilka z nich, z którymi warto się zapoznać:

 

Biedronki – pożyteczne owady w ogrodzie

 

Biedronki - pożyteczne owady w ogrodzie

 

Pomimo swojej uroczej nazwy i wyglądu, biedronki są drapieżnikami! Zanim uzyskają swoje jaskrawoczerwone kolory, zaczynają życie jako larwy (na zdjęciu poniżej), które pełzają po roślinach i żywią się mszycami. Czy wiesz, że larwa biedronki może zjeść do 40 mszyc w ciągu godziny? Jak pozbyć się mszyc z roślin – procedura

 

Złotowłosa

 

Złotowłosa

Dorosłe nawłocie żywią się pyłkiem i nektarem, ale ich larwy, które wyglądają jak mieszanka ślimaka i aligatora, żerują na miękkich szkodnikach ogrodowych, w tym gąsienicach i mszycach.

Niebieskie małże

 

Niebieskie małże

Modliszka szybko poradzi sobie z nękającą cię szarańczą; te zaciekłe drapieżniki żerują również na wielu innych szkodnikach terroryzujących ogrody, w tym ćmach, chrząszczach i muchach. Należy jednak pamiętać, że modliszki są bezwzględne i zjadają inne pożyteczne zwierzęta, takie jak motyle, pszczoły i kolibry – a nawet same siebie!

 

Pająki

 

Pająki

Pająki – choć są raczej pajęczakami niż owadami – są często pomijane jako pożyteczne, ale są bardzo skutecznymi kontrolerami szkodników. Ponieważ ich ruch przyciąga je do zdobyczy, zjadają wiele żywych owadów. Skippers i Strehuns są szczególnie dobre w utrzymywaniu szkodników pod kontrolą.

 

Biedronki – pożyteczne owady w ogrodzie

 

Biedronki - pożyteczne owady w ogrodzie

 

„Chrząszcze naziemne” to nazwa dużej grupy drapieżnych chrząszczy, które są przydatne zarówno jako osobniki dorosłe, jak i larwy. Zjadają szeroką gamę owadów, w tym nicienie, gąsienice, ryjkowce, ślimaki i skorpiony.

 

Chrząszcze Chrząszcze śnieżne

 

Chrząszcze Chrząszcze śnieżne

Chrząszcze są ważnymi drapieżnikami meksykańskich chrząszczy fasoli, stonki ziemniaczanej, gąsienic i mszyc. Podobnie jak wiele innych pożytecznych gatunków, przyciągają je rośliny o złożonych kwiatach, takie jak koronki królowej Anny i krwawnik pospolity.

Chrząszcze zygomatyczne

 

Chrząszcze zygomatyczne

Zabójcze chrząszcze wyglądają jak dziwna mieszanka modliszek i płazińców. Dzięki ostrym aparatom gębowym polują na różnego rodzaju szkodniki w ogrodzie. W stanie dorosłym można je pomylić z płastugami, więc przyjrzyj się uważnie, zanim cokolwiek zgnieciesz!

 

Muchárkovce – Pożyteczne owady w ogrodzie

 

Muchárkovce - Pożyteczne owady w ogrodzie

Dzięki swoim wyjątkowo długim nogom, muchy rabusie są maszynami do zjadania owadów, za które jesteśmy wdzięczni. Mogą wyglądać groźnie, ale w przeciwieństwie do koników morskich, nie atakują ludzi (chociaż są w stanie ugryźć, jeśli są zagrożone). Zamiast tego zajmują się bardziej powszechnymi szkodnikami ogrodowymi. Postaraj się nie odgonić tej muchy!

 

  
Oset pasiasty

 

Oset pasiasty

Inna dobra mucha do trzymania w ogrodzie, Striped Pest, wygląda jak mała żółta mucha bez żądła. Żywią się pyłkiem i nektarem i są niezwykle ważnymi zapylaczami. Ich larwy są żarłocznymi drapieżnikami, które zabijają mszyce, gąsienice, chrząszcze i wciornastki, wysysając soki ze swoich ofiar.

 

Osa pasożytnicza – Pożyteczne owady w ogrodzie

 

Osa pasożytnicza - Pożyteczne owady w ogrodzie

Pasożytnicze osy są bardzo małe, więc prawdopodobnie nie zobaczysz ich w pracy. Są one jednak bardzo skutecznym środkiem zwalczania szkodników.

  • Osy te składają jaja na grzbietach gąsienic pomidorów i innych gąsienic, tworząc białe kokony widoczne na grzbiecie gąsienicy. Jeśli zauważysz spasożytowaną gąsienicę, nie zabijaj jej. Zamiast tego przenieś go w inne miejsce w ogrodzie. Larwy os zajmą się nimi za ciebie i przekształcą się w inne osy, które będą kontynuować swoją dobrą pracę na grządce pomidorów.
  • Mszyce Trichogramma to miniaturowe osy (kilka może zmieścić się na główce szpilki), które składają jaja w jajnikach ponad 200 różnych szkodników owadzich, uniemożliwiając wylęganie się jaj szkodników.
  • Mucha tachinidalna wygląda jak mała mucha domowa, ale aktywnie pasożytuje na kukurydzy, gąsienicach ćmy cygańskiej, konikach polnych, chrząszczach japońskich, meksykańskich chrząszczach fasolowych, chrząszczach dyniowych i zielonych śmierdzących robakach.

 

Przyciąganie pożytecznych owadów

Podobnie jak wszystkie żywe stworzenia, pożyteczne owady mają podstawowe zapotrzebowanie na wodę, pożywienie i schronienie. Zapewnienie tych rzeczy sprawi, że Twój ogród stanie się dla nich zachęcającym domem. Olej kokosowy , broń przeciwko wypadaniu włosów

Różnorodność roślin przyciąga szeroką gamę owadów. Wiele pożytecznych zwierząt pojawia się w ogrodzie jako szkodniki i potrzebuje alternatywnych źródeł pożywienia, takich jak pyłek i nektar, aby przetrwać.

Wcześnie kwitnące rośliny, zwłaszcza te o małych kwiatach, takie jak alyssum, lub rośliny dwuletnie, takie jak marchew lub pietruszka, które zostały pozostawione do kwitnienia, pomogą przyciągnąć pożyteczne owady do ogrodu wiosną.
Później przyciągną je zwłaszcza rośliny o złożonych kwiatach, takie jak krwawnik pospolity, nawłoć i koronka królowej Anny, a także kwitnące zioła, takie jaklawenda, mięta, szałwia, koperwłoski i melisa.

Pamiętaj, że jeśli uciekasz się do stosowania chemicznych pestycydów do zwalczania owadów, często zabijasz zarówno dobre, jak i złe owady. Nawet tak zwane „naturalne” pestycydy, takie jak złocień i rotenon, zabijają wiele pożytecznych owadów.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button