Rośliny użytkowe

Owady pożyteczne w ogrodzie – Rodzaje owadów, które pomagają

Owady pożyteczne w ogrodzie. Przyciągnij owady, które przynoszą korzyści roślinom! Które owady pożyteczne są najbardziej przydatne? Mówimy o chrząszczach, które są dobre dla roślin w ogrodzie i jedzą szkodniki, które w przeciwnym razie zjadłyby twoje rośliny. Dowiedz się i zacznij myśleć o tym, które rośliny i kwiaty przyciągają pożyteczne owady!

 

Co to jest owad pożyteczny?

Przeciętny ogród jest domem dla tysięcy gatunków owadów, ale możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że tylko około jedna dziesiąta z nich jest destrukcyjna. W rzeczywistości większość z nich jest korzystna lub nieszkodliwa. Korzystne owady dzielą się na trzy główne kategorie:

  • Zapylacze: te owady – w tym pszczoły, motyle, muchy i ćmy – zależą od zapylania kwiatów w naszym ogrodzie.
  • Drapieżniki: owady te niszczą szkodniki, zjadając je. Do tej kategorii należą np. biedronki i modliszki.
  • Parasitoidy: Podobnie jak drapieżniki, parazytoidy polują na inne owady, ale w nieco inny sposób. Składają jaja na lub w owadzie-szkodniku, a gdy jaja się wylęgną, larwy żerują na owadzie-gospodarzu. Do tej kategorii należą przede wszystkim osy pasożytnicze.

 

Poznaj pożyteczne owady na swoim podwórku

Każdy zna pszczoły i motyle, ale co z wieloma innymi pożytecznymi owadami? Istnieje prawdopodobieństwo, że widziałeś te smakołyki w swoim ogrodzie, ale może nie zostałeś im oficjalnie przedstawiony. Oto kilka, z którymi warto się zapoznać:

 

Biedronki – pożyteczne owady w ogrodzie

 

Biedronki - pożyteczne owady w ogrodzie

 

Pomimo swojej uroczej nazwy i wyglądu, biedronki są drapieżnikami! Zanim dostaną swoje jaskrawoczerwone kolory, zaczynają swoje życie jako larwy (zdjęcie poniżej), które pełzają po roślinach i ucztują na mszycach. Czy wiesz, że larwa biedronki może w ciągu godziny zjeść nawet 40 mszyc?

 

Goldilocks

 

Goldilocks

Dorosłe nawłocie żywią się pyłkiem i nektarem, ale ich larwy, które wyglądają jak mieszanka ślimaka i aligatora, żerują na szkodnikach ogrodowych o miękkich ciałach, w tym gąsienicach i mszycach.

 

Omułek jadalny

 

Omułek jadalny

Modliszki szybko rozprawią się z nękającą Cię szarańczą; te zaciekłe drapieżniki żerują również na wielu innych owadzich szkodnikach, które terroryzują ogrody, w tym ćmach, chrząszczach i muchach. Należy jednak pamiętać, że modliszki są bezwzględne i pożerają inne pożyteczne organizmy, takie jak motyle, pszczoły i kolibry – a nawet siebie!

 

Pająki

 

Pająki

Pająki – choć są raczej pajęczakami niż owadami – są często pomijane jako pożyteczne, ale to bardzo skuteczni pogromcy szkodników. Ponieważ ich ruch przyciąga je do zdobyczy, spożywają wiele żywych owadów. Skippery i Strehuny są szczególnie dobre w utrzymywaniu szkodników pod kontrolą.

 

Biedronki – pożyteczne owady w ogrodzie

 

Biedronki - pożyteczne owady w ogrodzie

 

„Chrząszcze naziemne” to nazwa dużej grupy drapieżnych chrząszczy, które są pożyteczne zarówno jako dorosłe, jak i jako larwy. Zjadają wiele różnych owadów, w tym nicienie, gąsienice, warchlaki, ślimaki i mączniaki.

 

Chrząszcze Chrząszcze śnieżne

 

Chrząszcze Chrząszcze śnieżne

Chrząszcze są ważnym drapieżnikiem meksykańskiej stonki fasolowej, stonki ziemniaczanej Colorado, gąsienic i mszyc. Jak wiele innych gatunków pożytecznych, przyciągają je rośliny o kwiatach złożonych, takie jak koronka królowej Anny czy krwawnik.

Chrząszcze zygomatyczne

 

Chrząszcze zygomatyczne

Zabójcze żuki wyglądają jak dziwna mieszanka modliszek i płazińców. Swoimi ostrymi aparatami gębowymi polują na różnego rodzaju szkodniki owadzie w ogrodzie. W stanie dorosłym można je pomylić z płazińcami, dlatego zanim cokolwiek zgnieciesz, dokładnie się przyjrzyj!

 

Muchomorki – Owady pożyteczne w ogrodzie

 

Muchomorki - Owady pożyteczne w ogrodzie

Z ich bardzo długimi nogami, muchy zbójeckie są owadożernymi maszynami, które jesteśmy wdzięczni mieć po naszej stronie. Mogą wyglądać groźnie, ale w przeciwieństwie do koników polnych nie atakują ludzi (choć w razie zagrożenia są w stanie ugryźć). Zamiast tego zajmują się bardziej powszechnymi szkodnikami ogrodowymi. Spróbuj nie przegonić tej muchy! Jak uprawiać ostre papryczki chili i wybrać jej rodzaj

 

  
Oset pasiasty

 

Oset pasiasty

Kolejna dobra mucha, którą warto mieć w ogrodzie, Szkodnik paskowany, wygląda jak mała żółta mucha bez żądła. Żywią się pyłkiem i nektarem i są niezwykle ważnymi zapylaczami. Ich larwy są żarłocznymi drapieżnikami, zabijają mszyce, gąsienice, chrząszcze i wciornastki wysysając soki ze swoich ofiar. Skala Scoville’a, rodzaje papryczek chili

 

Osa pasożytnicza – Owady pożyteczne w ogrodzie

 

Osa pasożytnicza - Owady pożyteczne w ogrodzie

Pasożytnicze osy są bardzo małe, więc prawdopodobnie nie zobaczysz ich w pracy. Są one jednak bardzo skutecznym środkiem zwalczania szkodników.

  • Te osy składają swoje jaja na grzbietach gąsienic pomidora i innych, tworząc białe kokony, które widać na grzbiecie gąsienicy. Jeśli zauważysz spasożytowaną gąsienicę, nie zabijaj jej. Zamiast tego przenieś ją w inne miejsce w ogrodzie. Larwy os zajmą się nimi dla Ciebie i zamienią się w inne osy, które będą kontynuować swoją dobrą pracę na Twojej grządce z pomidorami.
  • Mszyce Trichogramma to miniaturowe osy (kilka może zmieścić się na główce szpilki), które składają jaja w jajownikach ponad 200 różnych szkodników owadzich, uniemożliwiając jajom szkodnika kiedykolwiek wyklucie się.
  • Mucha tachinidalna wygląda jak mała mucha domowa, ale aktywnie pasożytuje na kolczatkach kukurydzianych, gąsienicach ćmy cygańskiej, pasikonikach, chrząszczach japońskich, meksykańskich chrząszczach fasolowych, chrząszczach dyniowych i zielonych robakach cuchnących.
  • Kiedy sadzić borówki – sadzenie, uprawa, zbiór

 

Przyciąganie pożytecznych owadów

Jak wszystkie żywe istoty, owady pożyteczne mają podstawową potrzebę wody, pożywienia i schronienia. Zapewnienie tych rzeczy sprawi, że Twój ogród stanie się dla nich atrakcyjnym domem.

Różnorodność roślin przyciągnie wiele różnych owadów. Wiele organizmów pożytecznych pojawia się w ogrodzie jako szkodniki i potrzebuje alternatywnych źródeł pożywienia, takich jak pyłek i nektar, jeśli chce pozostać w pobliżu.

Wcześnie kwitnące rośliny, zwłaszcza te o drobnych kwiatach, jak np. alyssum, lub rośliny dwuletnie, jak marchew czy pietruszka, które pozostawiono do zakwitnięcia, pomogą przyciągnąć wiosną do ogrodu pożyteczne owady.
W późniejszym okresie szczególnie przyciągają je rośliny o kwiatach złożonych, takie jak krwawnik, nawłoć i koronka królowej Anny, oraz kwitnące zioła, takie jak lawenda, mięta, szałwia, koper, koper włoski i melisa.

Pamiętaj, że jeśli uciekasz się do stosowania chemicznych pestycydów w celu zwalczania owadów, często zabijasz zarówno dobre, jak i złe owady. Nawet tak zwane „naturalne” pestycydy, takie jak pyretrum i rotenon, zabiją wiele pożytecznych owadów.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button