Elektrotechnika

Zastosowanie czujników we współczesnych pojazdach

Zastosowanie czujników w pojazdach silnikowych z napędem na prąd 

Zastosowanie czujników w pojazdach silnikowych z napędem na prąd 

Większość dzisiejszych pojazdów mechanicznych jest wyposażona w szereg czujników sensorycznych, które umożliwiają pomiar ważnych zmiennych eksploatacyjnych i przekazywanie ich do tablicy rozdzielczej lub do dalszego przetwarzania, np. w jednostce sterującej. Czujnik jest najprostszą konstrukcją czujnika, którego sygnał pomiarowy nie jest w żaden sposób modyfikowany ani zmieniany na inny sygnał.Zastosowanie czujników w prądowych pojazdach mechanicznych

Najrýchlejšie auto na svete – top 10 najrýchlejšie autá

Czujniki i przetworniki mogą monitorowaćwielkość mierzoną i jej zmiany w sposób ciągły lub tylko sygnalizować określone warunki. Do zmiennych monitorowanych w sposób ciągły należą np. temperatura płynu chłodzącego, ciśnienie oleju smarowego, prąd ładowania, prędkość obrotowa silnika, prędkość pojazdu, ilość paliwa itp.  W zakresie stanów granicznych, np. brak płynu hamulcowego, spadek ciśnienia oleju, stan (położenie) hamulca postojowego, zapięte pasy bezpieczeństwa, przekroczenie prędkości itp. W większości przypadków jest to pomiar elektryczny wielkości nieelektrycznych. Wtedy odpowiednie czujniki są nie tylko czujnikiem, ale i przetwornikiem wielkości nieelektrycznej (temperatury, ciśnienia, położenia itp.) na wielkość elektryczną.

 

Czujniki mogą działać na zasadach pneumatycznych, hydraulicznych, elektrycznych i innych. Elektryczny sygnał wyjściowy czujnika może być analogowy (ciągły) lub cyfrowy (cyfrowy) i może być przetwarzany bezpośrednio lub przechowywany w pamięci jednostki sterującej. W zależności od tego, czy czujniki potrzebują energii elektrycznej do działania, dzielą się na aktywne i pasywne.

Czujniki aktywne zachowują się jak źródło energii elektrycznej, gdy przyłożona jest wielkość nieelektryczna, np. czujniki termoelektryczne, piezoelektryczne, indukcyjne.

Czujniki pasywne, przeciwnie, wymagają do swojej pracy źródła energii elektrycznej i zmieniają niektóre swoje parametry tylko pod wpływem monitorowanej wielkości, np. czujniki rezystancyjne, pojemnościowe.

Oba rodzaje czujników, aktywne i pasywne, są z punktu widzenia kontaktu z mierzonym obiektem podzielone na dotykowe i niedotykowe. Oprócz najczęściej spotykanych czujników temperatury, ciśnienia i położenia, w konstrukcji pojazdów mechanicznych coraz częściej stosuje się różne czujniki w układach sterowanych elektronicznie, takich jak. wtrysku elektronicznego zarówno dla silników benzynowych, jak i wysokoprężnych, elektronicznych układów zawieszenia i kół, elektronicznych układów sterowania podwoziem i wspomagania kierownicy.

Łysienie i jak mu przeciwdziałać , Wypadanie włosów u mężczyzn

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button