Ciekawostki z królestwa zwierząt

Co było bardziej prawdopodobne kura czy jajko? Oto odpowiedź

Co było bardziej prawdopodobne kura czy jajko? To ta stara zagadka, która przez wieki wywołała wiele kontrowersji: czy najpierw była kura czy jajko? To tak skomplikowane pytanie, ponieważ potrzeba kury, aby znieść jajko, ale kury pochodzą z jaj, a więc mamy nieuchwytny krąg życia, który nie wydaje się mieć wyraźnego punktu wyjścia.

 

Co było bardziej prawdopodobne kura czy jajko?

 

Co było raczej kurą czy jajkiem

 

Na szczęście nie trzeba się nad tym zastanawiać bez końca. Możemy rozwikłać tę zagadkę używając narzędzi nauki – a dokładniej zasad biologii ewolucyjnej. Zróbmy to. 100 faktów o kurczakach i ich jajkach.

 

Pierwsze jaja

 

Pierwsze jaja

Jaja występują w całym królestwie zwierząt. Technicznie rzecz biorąc, jajko jest po prostu naczyniem z błoną, w którym zarodek może rosnąć i rozwijać się do momentu, gdy będzie w stanie przeżyć samodzielnie.

 

Skupmy się jednak na znanym nam dziś rodzaju ptasiego jaja. Po raz pierwszy pojawiły się one na scenie wraz z ewolucją pierwszych amniotów wiele milionów lat temu. Przed ich przybyciem większość zwierząt polegała na wodzie w celu reprodukcji i składała jaja w stawach i innych wilgotnych środowiskach, aby nie dopuścić do wyschnięcia jaj.

W pewnym momencie zaczął się rozwijać inny rodzaj jaja, które miało wewnątrz trzy dodatkowe błony: kosmówkę, owodnię i alantois. Każda błona pełni nieco inną funkcję, ale dodanie tych wszystkich dodatkowych warstw dało wygodnie zamknięty system podtrzymywania życia typu „wszystko w jednym”: zarodek może przyjmować zmagazynowane składniki odżywcze, magazynować nadmiar produktów odpadowych i oddychać bez potrzeby korzystania z zewnętrznego środowiska wodnego. Dodatkową ochronę zapewniają także dodatkowe płyny zamknięte w błonie płodowej oraz twarda powłoka zewnętrzna.

 

Co było bardziej prawdopodobne kura czy jajko?

 

Co było raczej kurą czy jajkiem

 

Jajka owodniowe były dużym wydarzeniem. Otworzyły one zupełnie nowy świat możliwości lądowych miejsc owulacji, a dodatkowe membrany utorowały drogę do większych (i co ważniejsze – lepszych) jaj.

 

Nadal nie jesteśmy pewni, kiedy dokładnie to się stało, zwłaszcza że. Nie ma zbyt dobrych skamieniałości z błon jajowych, więc naukowcy nie mają jasnego zapisu, kiedy i jak rozwijały się owodniowce. Naszym najlepszym przypuszczeniem jest, że ostatni wspólny przodek tetrapodów (czworonożnych zwierząt z kręgosłupem) i amniotów (czworonożnych zwierząt z kręgosłupem, które składają jaja z tymi wszystkimi dodatkowymi warstwami) żył około 370-340 milionów lat temu, choć niektóre źródła podają. Pierwsze gatunki amniotów żyły wcześniej, 312 mln lat temu. Dzisiejsze ssaki, gady i ptaki są potomkami pierwszych amniotów.

 

(Pozostawia nas to z innym pytaniem, które rzuca nam się w oczy: co było pierwsze, amniota czy jajo owodniowe? Ale na razie zostańmy przy kurczakach 🙂

 

Pierwsze kurczaki

 

Pierwsze kurczaki

Pierwszy istniejący kurczak byłby wynikiem mutacji genetycznej (lub mutacji), która miała miejsce w zygocie stworzonej przez dwa prawie-kurczaki (lub proto-kurczaki). Co było bardziej prawdopodobne kura czy jajko? Oznacza to, że dwa proto-kurczaki spółkowały, połączyły swoje DNA i utworzyły pierwszą komórkę pierwszego kurczaka. Gdzieś w tej pierwszej komórce pojawiły się mutacje genetyczne, które w miarę wzrostu zarodka kurczaka były kopiowane do każdej innej komórki ciała. Wynik? Pierwszy prawdziwy kurczak. Kury wysokoniosące 13 ras kur niosek

 

Kim więc byli prawdopodobni rodzice tego pierwszego prawdziwego kurczaka? Czerwone ptactwo dżungarskie (Gallus gallus) pochodzi z kilku krajów Azji Południowo-Wschodniej, w tym z Indii, południowych Chin, Indonezji, Malezji i Singapuru. Uważa się, że czerwona kura dżungarska została udomowiona przez ludzi w Azji i dalej rozprzestrzeniała się po świecie jako mniej agresywna i płodna kura znosząca jaja, którą znamy i kochamy dzisiaj (Gallus gallus domesticus).

 

Dowody archeologiczne sugerują. Czerwone ptactwo dżungarskie zostało po raz pierwszy udomowione około 10 000 lat temu. Chociaż analizy DNA i symulacje matematyczne sugerują, że kurczaki domowe w rzeczywistości wywodzą się z ptactwa dżungarskiego znacznie wcześniej (szacunkowo 58 000 lat temu). Istnieją również dowody wskazujące na to, że pochodzenie kurczaka domowego może być nieco bardziej skomplikowane. Geny odpowiedzialne za żółty kolor widoczny na nogach wielu kurczaków. Mogły one pochodzić od szarego ptaka dżungarskiego (Gallus sonneratii), a nie od czerwonego ptaka dżungarskiego, co sugeruje krzyżowanie się gatunków gdzieś po drodze. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

 

Wróćmy do naszego pierwotnego pytania: biorąc pod uwagę, że jaja płodowe pojawiły się około 340 milionów lat temu, a pierwsze kurczaki rozwinęły się nie wcześniej niż 58 tysięcy lat temu, możemy z całą pewnością stwierdzić, że jajko było pierwsze.

Pierwsze jaja kurze

 

Pierwsze jaja kurze

 

Ale zaraz – czy niektórzy naukowcy nie twierdzili, że kurczak był tak naprawdę pierwszy?

Tak twierdzą niektórzy naukowcy, którzy badali, jak powstają skorupki jaj kurzych. Skorupka jajka składa się głównie z węglanu wapnia (CaCO₃). Kury pozyskują rezerwy wapnia do tworzenia skorupy jaj ze źródeł pokarmowych (bogate w wapń muszle zwierząt morskich. takie jak muszle ostryg czy krewetek, są z tego powodu ulubionym przysmakiem kur przydomowych).

 

Aby utworzyć skorupę, wapń musi być magazynowany w postaci kryształów CaCO₃, a kury polegają na specyficznych białkach. umożliwić ten proces. Jedno z takich białek, zwane ovocleidin-17 (w skrócie OC-17). Występuje tylko w jajniku kury, co prowadzi do przypuszczenia, że przed jajkiem kurzym musiała pojawić się kura. Ponieważ bez OC-17 nie może dojść do powstania jaja kurzego. (Co ciekawe, białko to jest najwyraźniej odpowiedzialne za przyspieszenie tworzenia skorupek jaj. Dzięki niemu kury mogą od podstaw uformować jajko i znieść je w ciągu 24 godzin).

 

Co było bardziej prawdopodobne kura czy jajko?

 

Co było raczej kurą czy jajkiem
Co było raczej kurą czy jajkiem

 

W końcu to pytanie jest czymś w rodzaju fałszywej dychotomii. Jajka na pewno pojawiły się przed kurami, ale jaja kurze nie – nie można mieć jednego bez drugiego. Co było bardziej prawdopodobne kura czy jajko? Jeśli jednak mielibyśmy wybrać stronę w oparciu o dowody ewolucyjne, to jesteśmy w drużynie jaj.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button