Rasy psów

Border Collie – rasa psów o wysokiej inteligencji

Border Collie, wybitnie bystry pracoholik, jak się go określa, jest miłym, inteligentnym i energicznym psem.

Ta wysoce atletyczna, wyczynowa rasa jest niezwykle energiczna i wymaga codziennych ćwiczeń. Rozwijają się, gdy mają zadanie do wykonania i przestrzeń do biegania. Border Collie, który nie pracuje musi mieć zapewnione energiczne ćwiczenia każdego dnia. Oczywiście jest to rasa dla aktywnego właściciela, a nie dla kogoś, kto woli przebywać w domu lub często z niego wyjeżdża.

 

Border collie 

 

Pies Border collie  border collie blue merle

 

Border Collies często biorą udział (i wyróżniają się) w zawodach pasterskich, nie wspominając o zawodach obedience, agility, rally i trackingu oraz sportach takich jak latający dysk i flyball. Gry dla psów – w co się bawić z psem

 

Wysokość: 53 do 55 cm (mężczyzna), 51 do 53 cm (kobieta)
Waga: 17 do 20 kg (mężczyzna), 14 do 17 kg (kobieta)
Średnia długość życia: 12-15 lat
Temperament: wytrwały, energiczny, inteligentny, chętny, reagujący, czujny.
Pochodzenie: Zjednoczone Królestwo, Walia, Szkocja, Irlandia, Anglia.

 

Pochodzenie Border collie

 

Pochodzenie Border collie

Border Collie, jak większość ras owczarków, wywodzi się od owczarka perskiego. Rasa pochodzi z 1700 roku, choć swoją obecną nazwę otrzymała dopiero w 1915 roku. Collies od setek lat współpracują z pasterzami na pograniczu Szkocji i Anglii. Zostały one wyhodowane wyłącznie ze względu na ich zdolność do pracy.

Opis Border collie

Border Collie to naprawdę dobrze zbudowany pies o zwinności i doskonałej równowadze. Sierść może być gładka lub średniej długości z gęstym wodoodpornym podszerstkiem. Podczas pracy najczęściej można zobaczyć tę rasę w pozycji kucanej, z czujnymi oczami. Hipnotyczna” cecha oka jest bardziej zdefiniowana w Border Collie niż w jakiejkolwiek innej rasie, i to właśnie ta cecha sprawia, że są tak doskonałymi hodowcami, wykorzystującymi swoje oczy do prowadzenia stada bez konieczności szczekania. Pies na zimę :7 sposobów na przygotowanie psa

Choroby

 

Choroby

Collie jest uważany za jedną z najtwardszych i najzdrowszych ras, która prawie nie ma problemów genetycznych. Te, które są znane dla tej rasy, występują rzadko i nie stanowią poważnego problemu. Prawidłowe żywienie w okresie szybkiego wzrostu, od 4 do 8 miesiąca, pomoże zapobiec rozwojowi problemów z kośćmi.

Klasyfikacja rasowa Border Collie należy do grupy pasterskiej i jest klasycznym psem gospodarskim. Są doskonałymi psami pracującymi, wyróżniają się w pasterstwie owiec i zawodach posłuszeństwa. Często wykorzystywane są w ratownictwie górskim, jako psy tropiące i poszukiwawcze. Najlepszy pies do mieszkania – 10 ras do mieszkania

Karmienie i posiadanie

 

Border Collie jest psem stosunkowo niedrogim w żywieniu i zazwyczaj nie jest niewymagającym zjadaczem.
Pies Border Collies kosztują stosunkowo niewiele, gdy są dorosłe, ale jako szczenięta muszą być karmione prawidłową dietą bez nadmiernej suplementacji w okresie wzrostu od 4 do 8 miesięcy.

 

Border collie płaszcz

Sierść Border Collie jest łatwa w utrzymaniu pod warunkiem, że jest szczotkowana raz w tygodniu, a wszelkie splątania są regularnie wyczesywane. Najczęstszym kolorem umaszczenia borderów jest czarno-biały, ale widuje się również inne kolory z białym, np. brązowy, merle blue, czerwony i tricolour.

 

Osobowość Border collie

 

Border Collies są zawsze gotowe do pracy, uważne, żywe i czujne. Będą tworzyć bardzo bliskie więzi ze swoimi właścicielami i rodziną, ale jeśli nie będą miały dużo czasu i ćwiczeń, nie są idealnymi zwierzętami dla rodziny z bardzo lub małymi dziećmi. Są całkowicie oddane swojemu właścicielowi i pójdą za nim wszędzie. Są zdeterminowane i odważne, ale jeśli nie są wystarczająco zajęte, wpadną w kłopoty, ponieważ ich mózgi są zawsze aktywne.

Trudno będzie znaleźć rasę, która jest bardziej otwarta na szkolenie niż Border Collie. Ich inteligencja jest na najwyższym poziomie, a umysły są jak gąbki, chłoną nową wiedzę z zapałem i największą ochotą. Z tego powodu psy te są jak dar boski dla tych, którzy chcą startować w próbach obedience/agility/herding. Urodzili się, by być naturalnymi opiekunami stada owiec. Jeśli nie tego się od nich wymaga, należy wykonywać inne czynności, aby były zadowolone i szczęśliwe.

 

Ogólny wymóg dla Border Collie ćwiczenia jest to, że dostają dużo ćwiczeń, i że ich mózgi są zajęte. Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować, że Border Collie stanie się psem wyjątkowo źle wychowanym i agresywnym. Najlepiej byłoby zatrzymać ich w kraju, aby mieli wolność, której tak bardzo potrzebują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button