Ciekawostki z królestwa zwierząt

Trujące zwierzęta top 10 najbardziej trujących zwierząt na świecie

10 najbardziej jadowitych zwierząt na świecie! Trujące zwierzęta Jakie jest 10 najbardziej trujących zwierząt na świecie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zdefiniujmy najpierw pojęcie „najbardziej toksyczny”. Rzeczywiście, niektórzy mogą obliczać jadowitość poprzez przeliczanie siły w stosunku do wielkości, inni mogą skupić się na statystykach ofiar w całym królestwie zwierząt. Dla naszych celów jednak „najbardziej jadowite” oznacza „najbardziej niebezpieczne dla człowieka jadowite zwierzę”.

 

Konieczne jest jeszcze zdefiniowanie różnicy między pojęciami „trujący” i „trujący”. Gatunki trujące aktywnie wstrzykują trujące serum. I odwrotnie, zwierzęta jadowite biernie rozpraszają toksyny. Przykładowo, zjedzona ryba puffer może być śmiertelnie niebezpieczna dla ludzi, jako że Homo sapiens jest śmiertelnie uczulony na mięso tej ryby. Jednak ryby puffer nie wstrzykują toksycznych płynów do ludzi jako mechanizm obronny, więc nie są trujące.

 

Teraz, gdy zbadaliśmy krajobraz, zbadajmy 10 najbardziej trujących zwierząt na świecie, które Matka Natura zapakowała w niebezpieczny ładunek ochrony osobistej.

 

Najbardziej jadowity pająk świata: Atracidae ( pająk australijski)

 

Najbardziej jadowity pająk świata Atracidae ( pająk australijski)

 

Dwoma najbardziej jadowitymi pajęczakami na świecie są dwa gatunki z rodziny Atracidae – lejkowiec sydnejski i lejkowiec drzewny. Ich ukąszenia mogą być śmiertelne, jeśli nie są leczone, i często spotykają ludzi, dlatego wybraliśmy je jako najbardziej jadowitego pająka. Najbardziej jadowity pająk świata. Oba gatunki są średniej wielkości i pochodzą z Australii. Samice są nieszkodliwe dla ludzi, ale ukąszenia samców mogą zabijać ofiary. Najbardziej jadowity pająk na świecie.  Bez leczenia mogą być nawet śmiertelne.

 

W razie zagrożenia jadowite lejce stają na tylnych nogach i błyskają kłami. Jeśli zagrożenie nie minie, ugryzą cel nawet 28 razy, a objawy pojawiają się zwykle w ciągu godziny. Początkowy ból może być ekscytujący, powodując mimowolne drgawki i dezorientację.

 

Niestety, jadowite pająki lejkowate często mają kontakt z człowiekiem. Na szczęście naukowcy opracowali bardzo skuteczne, ratujące życie antidotum, które w ciągu kilkudziesięciu lat uratowało życie tysiącom osób. Co ciekawe, pająki lejkowate dotykają ludzi i naczelnych, ale nie innych ssaków.

 

Te pełzające zabójcy z błyszczącymi płaszczami występują w kolorze niebiesko-czarnym, całkowicie czarnym, brązowym i ciemnofioletowym. Mają one zwykle od 0,5 do 2 cm długości, a samice są większe od samców. Ale w 2016 roku naukowcy z australijskiego Reptile Park powitali samca pająka funnel-web z czterocentymetrowym rozstawem nóg, największym okazem, jaki kiedykolwiek odnotowano!

 

Najbardziej trująca meduza: Najniebezpieczniejsza meduza: meduza pudełkowa

 

Najbardziej trująca meduza Najbardziej niebezpieczna meduza Meduza pudełkowa

Meduza pudełkowa jest najbardziej trującym zwierzęciem na świecie. Śmierć może nastąpić już po kilku minutach od użądlenia.

 

Istnieje 51 gatunków meduz skrzynkowych, a cztery z nich – Chironex fleckeri, Carukia barnesi, Malo kingi i Chironex yamaguchii – są bardzo trujące! Najbardziej trująca meduza.  Od 1883 roku, kiedy zaczęto rejestrować pierwsze przypadki śmierci meduz skrzynkowych, te galaretowate drapieżniki pochłonęły setki ludzkich istnień. Najbardziej trująca meduza. Na samych Filipinach z powodu powikłań spowodowanych użądleniami umiera co roku około 20 osób.

 

Ciało meduzy pudełkowej ma około ośmiu centymetrów długości, a jej macki sięgają 10 metrów długości! Większość osobników posiada 15 macek w każdym rogu, a każda macka ma około 500 000 wstrzykiwaczy jadu! Innymi słowy, jedna meduza pudełkowa ma około 30 000 000 jadowitych żądeł!

 

Na szczęście zdecydowana większość użądleń meduz jest łagodna. Ale od czasu do czasu zdarza się, że jednostki rozmieszczają pełne ładunki, a nieszczęsne ofiary mogą umrzeć w ciągu kilku minut.

 

Zwierzęta jadowite Najbardziej jadowity wąż na świecie: Echis

 

Zwierzęta jadowite Najbardziej jadowity wąż świata Echis

Najbardziej jadowitym wężem w Ameryce Północnej jest wschodni grzechotnik, ale najbardziej jadowitym wężem na świecie jest żmija – znana również jako „żmija dywanowa”. Najbardziej jadowity wąż świata. Te pełzające koty należą do rodzaju Echis i występują w Afryce, Indiach, na Bliskim Wschodzie, w Pakistanie i na Sri Lance.

 

Zaufaj nam jednak, ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest spotkanie z jednym z nich – ponieważ ich ukąszenia są niezwykle bolesne, a niekiedy śmiertelne! Jadowite zwierzęta Echise dzierżą światowy rekord w ilości zgonów ludzi od ukąszeń węży. W ich rodzimych obszarach, ten rodzaj jest odpowiedzialny za więcej zgonów niż wszystkie inne węże razem wzięte. Poza zgonami, muszki piły powodują tysiące amputacji.

 

Samice tego gatunku są dwukrotnie bardziej jadowite od samców, a ich śmiertelne serum to koktajl neurotoksyn, kardiotoksyn, hemotoksyn i cytotoksyn, które atakują układ nerwowy, serce, krew i komórki.

 

Najbardziej jadowity owad świata: mrówka żniwiarka ( Harvester Ant )

 

Najbardziej jadowity owad świata - mrówka żniwiarka ( Harvester Ant )

Istnieje 26 gatunków mrówek – wiele z nich jest niegroźnych i często wykorzystywanych w mrowiskach. Ale mrówka Pogonomyrmex maricopa – znana również jako „mrówka żniwiarka maricopa” – jest powszechnie uważana za najbardziej jadowitego owada na Ziemi. Zwierzęta z Brazylii – Top 10 unikalnych zwierząt z Brazylii.

 

Żądła Maricopy są 20 razy bardziej trujące niż jad pszczoły miodnej i 35 razy bardziej trujące niż jad zachodniego grzechotnika diamondback! Najbardziej trujący owad na świecie. Trujące zwierzęta Jeśli kolonia mrówek Maricopa celuje w człowieka, owady mogą go technicznie zabić kilkuset ukąszeniami. Najbardziej trujący owad na świecie. Zazwyczaj jednak ofiarom udaje się uciec, zanim to nastąpi.

 

Niezależnie jednak od tego, wiele osób odczuwa znaczny ból, który utrzymuje się przez dwie do ośmiu godzin po ataku.

 

Mrówki żniwiarki Maricopa żyją tylko od jednego do trzech miesięcy. Żyją w Arizonie, Kalifornii, Kolorado, Nowym Meksyku, Nevadzie, Teksasie i Utah – oprócz meksykańskich stanów Baja California, Chihuahua, Sinaloa i Sonora. Chociaż liczba mrówek maricopa jest obecnie zdrowa, myrmekolodzy – osoby badające mrówki – ostrzegają, że ich populacja maleje. Mrówki czerwone i argentyńskie, które są gatunkami inwazyjnymi, wkraczają na terytorium maricopy, a rywalizacja o pokarm jest coraz bardziej zacięta. Zwierzęta polarne : Top 9 zwierząt arktycznych.

 

Najbardziej trujące dla człowieka zwierzę na świecie: tajpan drobnokościsty

 

Najbardziej jadowite zwierzę na świecie dla ludzi, małopłetwy Taipan

Jedno ukąszenie przez małoskalowego węża Taipan ma tyle jadu, że może zabić 100 dorosłych ludzi! Pod względem objętości jest to najbardziej trujące dla człowieka zwierzę na świecie. Najbardziej trujące dla człowieka zwierzę na świecie. Ci sześcio- do ośmiometrowi zabójcy węży, których Australijczycy nazywają dandaorabilla, są szybcy, dokładni i przy każdym ukąszeniu uwalniają odrobinę jadu. Najbardziej trujące dla człowieka zwierzę na świecie.

 

Ale jest też dobra wiadomość. Węże tajpanowe śródlądowe są nieśmiałe i osamotnione i robią wszystko, aby nas unikać. Tak bardzo wymykają się człowiekowi, że naukowcy nie mogli znaleźć ich wystarczająco dużo, aby przeprowadzić badania między 1882 rokiem – kiedy zostały odkryte – a 1972 rokiem! Ponadto tajmienie śródlądowe są nocne i rzadko wychodzą w ciągu dnia.

 

Zwierzęta trujące Najbardziej jadowity skorpion na świecie: Indyjski skorpion czerwony: najbardziej jadowity skorpion na świecie: indyjski skorpion czerwony

 

Jadowite zwierzęta Najbardziej jadowity skorpion na świecie Skorpion indyjski Najbardziej jadowity skorpion na świecie Skorpion indyjski czerwony

Dzięki małym szczypcom, bulwiastemu ogonowi i dużym żądłom, indyjski skorpion czerwony znajduje się na szczycie listy najbardziej jadowitych skorpionów. Najbardziej jadowity skorpion na świecie. Śmiertelność wynosi od 8 do 40 procent, a niestety najbardziej dotknięte jadem skorpiona indyjskiego są dzieci. Najbardziej jadowity skorpion na świecie.

 

Indyjskie czerwone skorpiony, które występują w Indiach, Pakistanie, Nepalu i Sri Lance, mają około pięciu do dziewięciu centymetrów długości, a większość z nich nie żyje dłużej niż pięć lat. Preferują one siedliska tropikalne i subtropikalne i są regularnie chwytane w projektach badawczych i nielegalnym handlu zwierzętami.

 

Po ataku osoba może zacząć wymiotować, niekontrolowanie się pocić, mieć drgawki, a nawet stracić przytomność.
Zwierzęta Afryki : 10 najpiękniejszych zwierząt z Afryki
.

 

Jad indyjskiego czerwonego skorpiona nie jest jednak całkowicie zły. Naukowcy uważają, że serum może doprowadzić do postępu farmaceutycznego w walce z rakiem, malarią i różnymi chorobami dermatologicznymi.

 

Trujące zwierzęta Najbardziej trująca ryba na świecie: Stonefish

 

 

Istnieje pięć gatunków Synanceias – potocznie zwanych stonefish – i nie chcesz spotkać żadnego z nich na plaży! Ich wypełnione jadem płetwy grzbietowe kłują szybciej niż można powiedzieć „ała”. Najbardziej trująca ryba na świecie. A jak cię ugryzie, to powiesz: ała! Użądlenia kamyków są nie tylko bardzo bolesne, ale nieleczone mogą również zabić. Najbardziej trująca ryba na świecie.

 

Stonefish przemierza Oceany Indyjski i Spokojny, a czasami zamieszkuje wschodnie wybrzeże Afryki, północne wybrzeże Australii i niektóre wyspy na Południowym Pacyfiku.

 

Stacje z octem są często spotykane na plażach w obszarach występowania motyli, ponieważ ten powszechny sprzęt domowy znacznie zmniejsza użądlenia Synancea przy kontakcie. Regionalne szpitale i przychodnie lekarskie są zazwyczaj zaopatrzone również w antidotum. Od czasu, gdy naukowcy opracowali skuteczne antidotum na użądlenia przez motyle, nie odnotowano żadnych zgonów. W rzeczywistości ostatni zgon związany z Synanceią miał miejsce w 1915 roku!

 

Zwierzęta trujące Najbardziej jadowite mięczaki: ślimak stożkowy

 

Zwierzęta trujące Najbardziej jadowite mięczaki Ślimak stożkowy

Ślimaki stożkowe, obficie występujące w wodach Indo-Pacyfiku, to najbardziej żarłoczne jadowite zwierzęta świata. Ale nie dajcie się zwieść! Te mięczaki mogą być kanapowymi mięczakami świata wodnego, ale są śmiertelnie niebezpieczne!

 

Ślimaki stożkowe występują w 900 gatunkach, a ich taksonomia zmienia się od około dekady. Naukowcy są jednak zgodni, że ślimaki stożkowe należą do najbardziej jadowitych żyjących zwierząt morskich.

 

 

Zwierzęta trujące Najbardziej jadowita jaszczurka: meksykańska jaszczurka paciorkowata

 

Zwierzęta trujące Najbardziej jadowita jaszczurka Meksykańska jaszczurka paciorkowata

Tysiące jaszczurek meksykańskich przemierza lasy Meksyku i Gwatemali. Ważą około 2 funtów (800 gramów) i mają różowe rozwidlone języki, których używają do wąchania. Najbardziej jadowita jaszczurka. Jednocześnie są to najbardziej jadowite jaszczurki dla człowieka. Najbardziej jadowita jaszczurka. Włosy przetłuszczające się.

 

Generalnie jednak jaszczurki nie stanowią większego zagrożenia dla człowieka. I choć meksykańskie jaszczurki mają najsilniejszy jad ze wszystkich gatunków jaszczurek, to tylko garstka ludzi kiedykolwiek uległa ich ukąszeniu.

 

Jaszczurki meksykańskie posiadają jadowite serum w gruczołach dolnej szczęki. Kiedy gad atakuje, przegryza się przez ofiarę, aby zabezpieczyć podskórny zastrzyk. Dobrą wiadomością jest jednak to, że meksykańskie jaszczurki niezbyt często atakują ludzi, a gdy już to zrobią, śmierć zdarza się rzadko. Zwierzęta chronione : Top 10 najbardziej zagrożonych zwierząt.

 

Pomimo swojej niechęci do atakowania i zabijania ludzi, meksykańskie jaszczurki paciorkowate były przez wieki szkalowane przez ludzi. Według plotek, jaszczurki skórzaste mają moc powodowania poronień u kobiet jednym spojrzeniem, a ich ogon powoduje uderzenia piorunów! Ponadto wiele osób błędnie uważa, że jaszczurki meksykańskie mają więcej jadu niż grzechotnik. Niestety te wszystkie mity i błędne przekonania dziesiątkują ich populację, bo ludzie wierzą w te bajki i strzelają do nich na miejscu!

 

Najbardziej jadowity ssak: Platypus Zwierzęta trujące

 

Najbardziej jadowity ssak Platypus Jadowite zwierzęta

 Mimo to nie stanowią one istotnego zagrożenia dla człowieka. Najbardziej jadowity ssak. Jadowite zwierzęta Podobnie jak jaszczurki, niewiele ssaków może wyrządzić poważną krzywdę wstrzykując jad homo sapiens. Najbardziej jadowity ssak.

 

Samce platypusów wydzielają jad z „ostróg” w nogach. Dawka jest wystarczająca, by zabić psy i koty, ale nie nas. Mimo to, ugryzienie platypusa nie jest niczym, na co można by kichnąć! Boli i może powodować chwilową niezdolność do pracy, nie mówiąc już o długotrwałej wrażliwości na ból. Węże na Słowacji – kompletny przewodnik.

 

Te półwodne, składające jaja ssaki żyją we wschodniej Australii i są cenione przez dzisiejszych naukowców jako ewolucyjne ogniwo odległej przeszłości. Jednak środowisko badaczy zwierząt jadowitych nie zawsze było zachwycone pływakami z kaczym dziobem. 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button