Ptaki

Papuga senegalska cena, charakterystyka i hodowla

Papuga senegalska występuje w zachodnio-środkowej Afryce: Czad, Ghana, Senegal, Mali, Nigeria, Gwinea, południowa Mauretania, Wyspa Los i Wybrzeże Kości Słoniowej.

 

Biotop

 

Biotop

Papuga senegalska żyje na obrzeżach sawanny, gnieżdżąc się na drzewach. Biomieszkanka lądowa lub łąka.

 

Opis papugi senegalskiej

 

Opis papugi senegalskiej

 

Głowa papugi senegalskiej jest szara, łącznie z dziobem. Skrzydła, grzbiet, pióra ogona i część klatki piersiowej są zielone (ich odcienie różnią się u poszczególnych ptaków). Zielona farba na jego klatce piersiowej jest w kształcie litery „V”, przez co wydaje się, że Senegalczyk ma na sobie kamizelkę. Spód (brzuch) waha się od jasnożółtego do pomarańczowego. Oczy, choć u młodych osobników zaczynają się szaro, u dorosłych kończą się żółto. Nogi są szare lub różowe.

 

Fizycznie trudno jest odróżnić samca papugi senegalskiej od samicy. Do osiągnięcia 100% dokładności zwykle wymagane jest badanie DNA lub chirurgiczne określenie płci. Istnieje jednak kilka cech fizycznych, po których można zidentyfikować ptaka jako samca lub samicę. Samice papug senegalskich mają zazwyczaj mniejszą głowę i dziób, a także bardziej zaokrąglony grzebień. Ponadto ubarwienie piór na piersi ma tendencję do rozszerzania się w kształcie litery „V” dalej w dół brzucha, zatrzymując się między nogami. U samców litera „V” wystaje tylko do połowy przodu, samce mają też większą głowę i dziób.

 

  • Poicephalus senegalus osiąga długość od 20 do 25 cm.
  • Zakres wagowy 115 do 125 g.
  • Średnia długość życia w niewoli 40 lat

Reprodukcja Papuga senegalska

 

Reprodukcja Papuga senegalska

 

Niewiele wiadomo o trybie rozrodczym P. senegalus w warunkach naturalnych, poza tym, że gniazduje na wysokich drzewach, a okres godowy trwa od września do listopada.

 

W niewoli trzymane są w parach w chronionej wolierze. Samice Poicephalus senegalus osiągają dojrzałość płciową w wieku około 2 lat, samce w wieku 3 lat, choć mogą rozmnażać się znacznie później (nawet do 6-7 roku życia). Zwykle składają jednorazowo od 2 do 4 jaj, a inkubacja (przez samicę) trwa od 25 do 28 dni. Szczenięta zaczynają podróżować w wieku około 9 tygodni, ale nie są w pełni samodzielne do 12 tygodnia życia.

 

Zachowanie Papuga senegalska

 

Zachowanie Papuga senegalska

 

W swoim naturalnym środowisku papugi senegalskie były obserwowane zarówno pojedynczo, jak i w parach. Czasami można je zobaczyć w małych stadach po 10-20 ptaków (nie w okresie godowym). Dzikie P. senegalus są nieśmiałe wokół ludzi i zazwyczaj latają wysoko nad głową lub gnieżdżą się w baldachimie wysokich drzew. Papugi senegalskie używają serii krótkich piskliwych i gwiżdżących dźwięków, a te połączenia mogą być dość głośne i wrzaskliwe, gdy są alarmowane. Papuga Ara

 

Jako zwierzęta domowe, papugi są przyjazne i bardzo zabawne. Lubią żuć drewno i inne zabawki. Jedną z najciekawszych zdolności papugi senegalskiej jest to, że potrafi ona naśladować dźwięki domowe, takie jak skrzypienie drzwi czy dzwoniący telefon. Czasami potrafią wyłapać słowa lub krótkie frazy, a nawet nauczyć się prostych sztuczek.

 

Papuga senegalska z inną papugą

 

Papuga senegalska z inną papugą

 

Na ogół dobrze dogadują się z innymi ptakami, ale często są zazdrosne. Mogą nawet gonić rodzinnego psa lub kota i mogą ich pogryźć. Poicephalus senegalus uwielbiają uwagę i zazwyczaj przylegają do jednej osoby, chociaż ich oddanie może przesunąć się na inną, jeśli są wystarczająco rozpieszczane. Papuga senegalska ma bardzo silną osobowość i wymaga dużo osobistej uwagi.

 

Pasza

 

Pasza

 

Papugi senegalskie mają dietę, która składa się głównie z owoców, nasion i ziaren. Mogą też jeść koniki polne i młode pąki drzew. Jak nauczyć papugę mówić 10 najlepszych wskazówek

 

W niewoli zwykle żywi się jakąś mieszanką nasion, w skład której wchodzą nasiona słonecznika i krokosza, proso, orzeszki pinii, migdały. Mogą też jeść różne rodzaje fasoli, ciecierzycy, soi oraz inne świeże warzywa i owoce. Niektóre P. senegalus lubią nawet kurczaka i tłuczone ziemniaki lub ciastka dla psów i kotów.

 

Znaczenie gospodarcze dla ludzi: negatywne

 

Rolnicy uważają Poicephalus senegalus za szkodnika. Często zjadają nasiona z pól kukurydzy i prosa lub kradną orzeszki ziemne, które rolnicy pozostawili do wyschnięcia. Wiele gatunków P. senegalus jest z tego powodu odławianych i zabijanych. Pielęgnuj swoje włosy, gdy już wypadną. 

 

Status ochrony

 

Status ochrony

Papuga senegalska uważana jest za gatunek pospolity. Gęstość zaludnienia zmienia się w zależności od dostępności żywności na różnych obszarach.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button