Ptaki

Papuga Jacko cechy gatunkowe i pielęgnacja

Papuga Jaco – Zdolność Jaco do mówienia i naśladowania dźwięków sprawia, że ta średniej wielkości papuga jest urzekającym towarzyszem. Właściciele afrykańskich szarych papug często zgłaszają, że ich szare papugi często mówią w kontekście i wydają się bardzo dostrojone do emocji swoich właścicieli. Papuga afrykańska to nie tylko najwyższej klasy gaduła – ptak ten znany jest również ze swojej niezwykłej inteligencji, dzięki której zyskał przydomek „Einsteina ptasiego świata”.

 

Papuga Jaco

 

Papuga Jaco

 

Papuga jacco jest jednym z najbardziej utalentowanych mówiących/imitujących ptaków na świecie, co daje jej sporą renomę wśród miłośników ptaków. Nie tylko miłośnicy ptaków kochają tego inteligentnego ptaka, ale jest to jeden z najbardziej znanych gatunków nawet dla początkujących ptasiarzy – każdy zna papugę afrykańską szarą. Papuga ta jest jednym z najstarszych gatunków psowatych hodowanych przez człowieka, a jej zapisy sięgają czasów biblijnych. Niewymuszone piękno i postawa nie do odrzucenia są tym, co utrzymuje tę papugę na szczycie popularności.

 

Na pierwszy rzut oka Papuga jest średniej wielkości, zakurzoną szarą papugą. Prawie gołębie – ale dalsze oględziny ujawniają jaskrawoczerwony ogon. Inteligentne pomarańczowe oczy i oszałamiający wzór łusek na jego upierzeniu.

 

Pierwotny region/środowisko naturalne

 

Środowisko naturalne regionu pierwotnego

 

Papugi afrykańskie szare na ogół zamieszkują sawanny. Nadbrzeżne lasy namorzynowe, lasy i skraje lasów w obrębie jego zasięgu w Afryce Zachodniej i Środkowej. Choć większy z podgatunków papug afrykańskich szarych określany jest jako papuga afrykańska szara konga. Ptak ten w rzeczywistości ma znacznie szerszy naturalny zasięg w Afryce, obejmujący południowo-wschodnie Wybrzeże Kości Słoniowej, Kenię i Tanzanię. Szary afrykański podgatunek Timneh występuje na niewielkim obszarze wzdłuż zachodniej krawędzi Wybrzeża Kości Słoniowej i w południowej Gwinei. Ich dieta w środowisku naturalnym składa się głównie z orzechów palmowych, nasion, owoców i masy liściowej.

 

Pielęgnacja i karmienie papugi Jacko

 

Opieka i karmienie

Nie bez powodu afrykański szary jest często uważany za papugę o wysokiej inteligencji – ptak ten ma nie tylko duży zasób słownictwa, ale także umiejętność rozpoznawania znaczenia słów i zwrotów.

 

Papugi afrykańskie szare potrzebują wielu zabawek, które stanowią wyzwanie dla ich inteligencji, takich jak zabawki do poszukiwania i puzzle. Afrykańskie szaraki wydają się być szczególnie dotknięte przez stres i zamieszanie w ich środowisku, więc mogą być uspokojone, jeśli umieścisz jeden róg klatki przy ścianie, a nie w środku pokoju.

 

Afrykańskie szare papugi są bardziej podatne na niedobór witaminy A/beta-karotenu i dlatego korzystają z jedzenia warzyw o wysokiej zawartości beta-karotenu, takich jak gotowane słodkie ziemniaki i świeża kapusta. Innym problemem jest niedobór witaminy D, zwłaszcza u papug szarych o ubogiej diecie. Oferowanie zrównoważonej diety granulowanej jako podstawowej diety afrykańskich szaraków pomaga zapobiegać niedoborom witamin i minerałów. Rasa szara, która je dietę granulowaną, na ogół nie potrzebuje suplementów witaminowych dodawanych do paszy.

 

Osobowość i zachowanie

Większość miłośników ptaków uważa, że tylko doświadczony pasjonat powinien trzymać papugę Jaco. Jest to skomplikowana papuga, bardzo wrażliwa i bardziej niż wymagająca. Są też urocze i błyskotliwe, ale to zestawienie wrażliwości i rozsądku może prowadzić do problemów z zachowaniem. Są stworzeniami przyzwyczajenia i nawet mała zmiana w rutynie może sprawić, że wrażliwy szary będzie nerwowy. Wśród innych przywar, mają skłonność do skubania i żucia swoich piór.

 

Papugi afrykańskie szare są papugami społecznymi, które potrzebują dużo czasu z ręki, ale nie są to papugi „domowe”. Będą tolerować trochę drapania po głowie i trochę przytulania, ale nie doceniają intensywnego kontaktu fizycznego, chociaż niektóre osobniki nie mają nic przeciwko małemu przytulaniu. Każdy ptak ma indywidualne upodobania i preferencje. Chart może stać się również „jednoosobowym ptakiem”, nawet jeśli każdy domownik od początku socjalizuje się z nim.

 

Mowa i dźwięk

Duża część atrakcyjności szaraków wynika z ich zdolności do mówienia. Jeden z najlepszych mówców w rodzinie papug, może powtarzać słowa i zwroty po usłyszeniu ich tylko raz lub dwa razy. Ptak ten osiąga pełną zdolność mówienia około roku życia, a większość osobników staje się zdolnymi imitatorami znacznie wcześniej.

 

Papuga szara nie tylko rozwija doskonałe słownictwo, ale badania wykazały, że gatunek ten potrafi zrozumieć, co mówi. Najsłynniejszy CAG, Alex, i jego koleżanka, dr Irene Pepperberg, mogą być przyczyną popularności gatunku, a na pewno jego wysokiego prestiżu. Alex i dr Pepperberg pracowali razem przez 30 lat na Uniwersytecie Brandeis, aż do jego nieszczęśliwej śmierci w 2007 roku w wyniku katastrofalnego zdarzenia związanego z miażdżycą („stwardnieniem tętnic”). Podczas ich trzydziestu badań dr Pepperberg nauczył Alexa rozpoznawać i identyfikować przedmioty, kolory i kształty. Alex był również w stanie zrozumieć pojęcia takie same i różne, kategorie, a nawet mógł liczyć przedmioty. Chociaż Alex był na drodze do znacznie bardziej złożonych procesów myślowych, w tym jak czytać, jego afrykańscy koledzy Griffin i Arthur (a.k.a. „warty”) nadal pracować z Dr Pepperberg w wysiłkach, aby osiągnąć punkt Alex osiągnął, i poza nim.

 

Ale tylko dlatego, że szaraki są inteligentne i mogą wybrać rozmowę zamiast krzyku, błędem jest założenie, że nie są hałaśliwe. Nie są tak głośne i wytrwałe jak niektóre gatunki z Ameryki Południowej, ale uczą się rodzimych dźwięków i używają ich bezustannie ku przerażeniu opiekunów. Wyobraź sobie ciągle pikającą kuchenkę mikrofalową lub szalenie dzwoniący telefon komórkowy bez luksusu możliwości wyłączenia go. Jak zmiękczyć włosy: 5 naturalnych sposobów

 

Zdrowie i częste dolegliwości Papuga Jacko

Afrykańskie szare ptaki są szczególnie podatne na skubanie piór, niedobór wapnia, niedobór witaminy A i witaminy D, infekcje układu oddechowego, psittacosis i psittacine beak and feather disease.

 

Kup sobie Papugę Żabę

 

Kup sobie Papugę Żabę

Istnieją dwa odrębne podgatunki papug afrykańskich szarych: papuga afrykańska szara konga (Psittacus erithacus erithacus). Zwany również czerwono-ogoniastym szarym i CAG, oraz afrykańskim timneh szarym (Psittacus erithacus timneh) lub TAG. Duże szaraki kongijskie często były określane jako „kameruńskie”. Bo kiedyś uważano, że to podgatunek z tego terenu, ale tak naprawdę większe ptaki przemycano do Kamerunu i ten kraj widniał na ich dokumentach eksportowych. Ptaki te występują w różnych rozmiarach i odcieniach szarości. Ale ponieważ ich naturalne środowisko jest bardzo rozległe. Niezależnie od koloru czy wielkości jest to jednak wciąż ten sam podgatunek. Alexander the Great Parrot: Charakterystyka gatunku i pielęgnacja.

 

Z dwóch podgatunków bardziej popularny jest CAG, który jest większy i ma szkarłatny ogon oraz czarny dziób. TAG jest mniejszy z dużo ciemniejszym szarym ciałem. Prawie czarny, z rogatym dziobem, a jego ogon jest ubarwiony od bordowego do ciemnoszarego lub czarnego. Oba ptaki są równie dobrymi towarzyszami.

 

Papugi afrykańskie szare są raczej dostępne w specjalistycznych sklepach z ptakami lub od hodowcy. Papugi afrykańskie szare są czasami dostępne do adopcji przez organizacje ratowania/adopcji ptaków.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button