Ptaki

Aleksander Wielki papuga: Charakterystyka gatunku i pielęgnacja

Znane ze swojego piękna, inteligencji i doskonałych umiejętności mówienia, papugi Aleksandra Wielkiego i Aleksandryjskie są popularnymi zwierzętami domowymi od wieków. Nazwane na cześć Aleksandra Wielkiego, który podobno miał wiele tych ptaków, były egzotycznymi pupilami należącymi do szlachty i elit. Ta średniej wielkości papuga jest największą z azjatyckich papug. Jest to czuły ptak, który ma tendencję do bycia jednoosobowym ptakiem i tworzy głęboką więź ze swoim ludzkim opiekunem.

 

Aleksander Wielki Papuga

 

Aleksander Wielki Papuga

 

  • WSPÓLNE NAZWY: papuga Aleksandra Wielkiego, papuga aleksandryjska
  • NAZWA NAUKOWA: Psittacula eupatria; pięć podgatunków obejmuje P. e. eupatria, P. e. nipalensis, P. e. avensis, P. e. magnirostris, P. e. siamensis
  • ADULT SIZE: do 65 cm
  • OCZEKIWANA ŻYWOTNOŚĆ: do 40 lat

 

Pochodzenie i historia

 

Pochodzenie i historia

Gatunek ten pochodzi z Indii i Sri Lanki. Papuga aleksandryjska żyje w lasach, zadrzewieniach, terenach uprawnych i lasach namorzynowych do wysokości 3000 metrów. Aleksander Wielki Papuga.

Nazwa papugi pochodzi od Aleksandra Wielkiego, który przetransportował wiele ptaków z Pendżabu na tereny europejskie i śródziemnomorskie. Ptaki te były cenione przez rodzinę królewską i szlachtę. Zdziczałe populacje żyją obecnie w Hiszpanii, Anglii, Belgii, Holandii, Niemczech, Turcji, na Półwyspie Arabskim, w Iranie i Hongkongu.

 

Temper

 

Temper

 

Oswojone, ręcznie karmione papugi aleksandryjskie mogą uczynić kochające i czułe zwierzęta domowe, choć mają tendencję do stawania się „jednoosobowymi” ptakami. Silnie wiążą się z ulubionym członkiem rodziny i unikają innych domowników.

 

Podobnie jak inne papugi azjatyckie, wiele papug aleksandryjskich przechodzi przez hormonalną, agresywną fazę blefu w okresie dojrzewania (4 miesiące do 1 roku życia), która może być wyzwaniem dla mniej doświadczonych właścicieli ptaków. Okres ten może trwać od dwóch tygodni do dwóch lat, w zależności od ptaka.

 

Przy odpowiedniej socjalizacji i technikach łączenia, papugi aleksandryjskie zazwyczaj ładnie osiedlają się w nowym środowisku domowym i dokładnie lubią interakcje ze swoimi właścicielami. Ptaki te są bardzo inteligentne i znane są z tego, że są doskonałymi mówcami, co czyni je bardzo popularnymi zwierzętami domowymi.

 

Mowa i wokalizacja

Papugi aleksandryjskie mogą być dość hałaśliwe i wokalne, więc prawdopodobnie nie są dobrym wyborem dla tych, którzy mieszkają w pobliżu sąsiadów. Ich silna ekspresja wokalna przenosi się na dużą odległość w naturze, więc trzymanie ich w mieszkaniu lub kondominium może być trudne. Aleksander Wielki Papuga.

 

Ptak ten posiada doskonałą umiejętność wyraźnego naśladowania ludzkiej mowy. Papuga aleksandryjska ma różnorodne zawołania, w tym dźwięki dzwonienia, głośne i głębokie dźwięki „clack”, a także rezonansowe zawołanie „gr-aak”. Jego wołanie jest głębsze niż papug indyjskich, a wołanie alarmowe jest głośniejsze.

 

Kolory i znaki Aleksander Wielki Papuga

 

Kolory i znaki Aleksander Wielki Papuga

Smukła aleksandretta może osiągnąć długość do 25 cm, z czego większość zawdzięcza długim, eleganckim piórom ogona. Są nieco bardziej krępy niż papugi indyjskie.

 

Ubarwienie jest przeważnie zielone z niebieskoszarym na policzkach i karku, brzuch żółto-zielony, czerwona plama na ramionach, masywny czerwony dziób z żółtymi końcówkami. Dolna część ogona jest żółta, górna część ogona jest zielono-niebieska z żółtym zakończeniem. Jak nauczyć papugę mówić 10 najlepszych wskazówek.

 

Papugi aleksandryjskie są gatunkiem ptaków dymorficznych, co oznacza, że można odróżnić samce od samic. Dorosłe samce mają czarno-różową obrączkę na szyi. Samice są tego samego koloru bez pierścieni szyjnych.

 

Opieka nad papugą aleksandryjską

 

 

Znane ze swojego piękna, inteligencji i doskonałych umiejętności mówienia, papugi aleksandryjskie potrzebują dużo przestrzeni, godzin interakcji i nadzorowanego czasu poza klatką każdego dnia. Opieka nad tym ptakiem może być zobowiązaniem na dziesiątki lat.

 

Chociaż ten ptak jest średniej wielkości papugą, nadal potrzebuje dużej klatki, aby pomieścić swoje długie pióra ogonowe. Zapewnij klatkę o wysokości co najmniej 3 metrów oraz długości i szerokości 2 metrów.

 

Ptaki te często lubią się kąpać i bawić w wodzie. Zapewnij im dużą kąpiel wodną przynajmniej raz w tygodniu. Twój ptak może również polubić okazjonalne zamgławianie. Piwo na włosy.

 

Powszechne problemy zdrowotne

 

Powszechne problemy zdrowotne

Papugi aleksandryjskie to stosunkowo zdrowe ptaki, ale są podatne na kilka chorób:

Poliomawirus: śmiertelny wirus; najbardziej zagrożone są młode osoby i młodzież
Psittacosis: Ta choroba u ludzi jest wywoływana przez bakterię chlamydii.
Aspergiloza: choroba grzybicza dróg oddechowych wywołana przez grzyba Aspergillus

Dieta i żywienie Papuga Aleksandra Wielkiego

 

Dieta i żywienie Papuga Aleksandra Wielkiego

Większość domowych papug aleksandryjskich jest zadowolona z diety składającej się ze świeżych warzyw, zielonych liści, zbóż, niektórych zdrowych nasion, orzechów i wysokiej jakości komercyjnie produkowanych pokarmów granulowanych. Świeże warzywa to podstawa prawidłowej diety dla papug. Aleksander Wielki Papuga.

 

Zaoferuj swojemu ptakowi 1/4 do 1/2 filiżanki granulatu i 1/4 do 1/2 filiżanki owoców i warzyw dziennie. Zwiększaj lub zmniejszaj ilość w zależności od apetytu Twojego ptaka. Usuń niezjedzone jedzenie, aby zapobiec zepsuciu.

 

Ćwiczenie Aleksander Wielki Papuga

 

Ćwiczenie Aleksander Wielki Papuga

Papugi aleksandryjskie to bardzo aktywne ptaki. Potrzebują dużo ćwiczeń, aby utrzymać swoje zdrowie fizyczne i emocjonalne. Dla tych ptaków bardziej odpowiednia jest duża klatka lotna. Potrzebują miejsca, aby poruszać się bez uszkodzenia ich długich, pięknych piór ogonowych.

 

Ptaki te potrzebują minimum 3 do 4 godzin dziennie na rozciąganie, zabawę i ćwiczenia poza klatką. Nadzorowana zabawa musi odbywać się w bezpiecznej, „odpornej na ptaki” przestrzeni. Aleksandryny są bardzo ciekawskie i mogą wpaść w kłopoty, jeśli zostaną pozostawione bez opieki. Te inteligentne ptaki szybko się nudzą, dlatego upewnij się, że zapewniasz im mnóstwo zabawek, które są odporne na gryzienie i bezpieczne dla ptaków. 8 najlepszych ptaków i papug do mieszkania.

 

Pros Alexander the great parrot

 

  • Przyjazny i miły
  • Inteligentne, mogą nauczyć się mówić

Cons

 

  • Może być głośny, nie nadaje się do mieszkań
  • Mogą stać się ptakami dla jednej osoby i terytorialnymi dla innych

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button