PodróżAtrakcje

Największy budynek na świecie Top 10 najwyższych

Największy budynek na świecie Top 10 najwyższych budynków na świecie . lista 10 najwyższych wieżowców na świecie . Najwyższym budynkiem jest Kingdom Tower, Jeddah :

10. China Zun , Pekin – 527m

  10. China Zun , Pekin - 527m

Ukończona w 2018 roku wieża CITIC (znana również jako China Zun) dominuje nad linią horyzontu Pekinu z charakterystycznym, pokrytym szkłem kształtem, który błyszczy w całej dzielnicy Chaoyang. Wieża CITIC, która ma 527 metrów wysokości, jest rzadkim tworem, ponieważ nie podkreśla swojej ogólnej wysokości za pomocą anten lub wież. W rzeczywistości władze nie zajmują tylko ostatnich 14 metrów budynku.

Wieża ma 109 pięter naziemnych i osiem podziemnych, obsługiwanych przez 100 wind. Następny najwyższy budynek w Pekinie, China World Trade Center, Tower III, jest o całe 190 metrów wyższy od CITIC.  

Architekt: Terry Farrell Czas budowy: pięć lat Koszt: 3,8 mld dolarów Etykieta energetyczna: LEED Platinum

9. Tianjin Chow Tai Fook Binhai Centre, Tianjin – 530.4m

  9. Tianjin Chow Tai Fook Binhai Centre, Tianjin - 530.4m
Największy budynek na świecie

  Tianjin CTF został ukończony w zeszłym roku i jest najwyższy w Tianjin (lub będzie przynajmniej do czasu ukończenia Goldin Finance 117). Konstrukcja, która wznosi się na wysokość 530,4 metra, ma elegancko plisowaną, całoszklaną konstrukcję, która zwiększa jej odporność na aktywność sejsmiczną.

Wyrzeźbiona szklana część zewnętrzna wieży wykonana jest w całości z płaskich szklanych okładzin, co jest dużym osiągnięciem inżynieryjnym, natomiast strategicznie rozmieszczone wielopiętrowe otwory wentylacyjne, w połączeniu z aerodynamicznym kształtem wieży, zmniejszają powstawanie wirów, co z kolei minimalizuje siły wiatru. Tianjin CTF ma 97 pięter nad ziemią i cztery piętra obsługiwane przez 80 wind, co czyni go najwyższym budynkiem na świecie o mniej niż 100 piętrach.Największy budynek.  

Firma architektoniczna: Skidmore, Owings & Merrill (z Ronald Lu & Partners) Czas budowy: sześć lat Etykieta energetyczna: LEED Gold  

8. Centrum Finansowe CTF, Guangzhou – 530,4 m

  8. Centrum Finansowe CTF, Guangzhou - 530,4 mln

Dzięki charakterystycznym kanciastym liniom, bryła budynku kształtuje się w czterech głównych punktach przejściowych: biuro – mieszkanie, mieszkanie – hotel, hotel – korona i korona – niebo.

Największy budynek na świecie. Jedną z najciekawszych cech wieży o wysokości 530,4 metra jest ilość terakoty użytej do jej budowy, co ma duży sens z praktycznego punktu widzenia – terakota ma niższy poziom energii ucieleśnionej niż aluminium, stal czy szkło.

Jest samoczyszczący, odporny na korozję i łatwy w produkcji w całych Chinach. Budynek należy obecnie do Chow Tai Fook Enterprises i na swoich 111 piętrach (plus kolejne pięć pod ziemią) podzielony jest na powierzchnię biurową, 355 mieszkań i 251 pokoi hotelowych.  

Kohn Pedersen Fox Associates Czas budowy: 6 lat Koszt: 1,5 mld dolarów Etykieta energetyczna: LEED gold  

 

7. 1 World Trade Center, Nowy Jork – 546,2m

 

  7. 1 World Trade Center, Nowy Jork - 546,2m

One World Trade Center w Nowym Jorku, o wysokości 546,2 m, jest najwyższym budynkiem zachodniego świata. Projekt, zwany również Freedom Tower, został zaprojektowany w 2005 roku, cztery lata po atakach z 11 września 2001 roku.

Budowa rozpoczęła się w 2006, a zakończyła w 2014 roku. Wieża stoi obok pomnika Ground Zero upamiętniającego ataki z 11 września i służy jako miejsce dumy handlowej i pamięci o stracie miasta. Dzięki fasadzie w kształcie litery V budynek wznosi się z sześciennej podstawy, której krawędzie są ścięte do tyłu, co skutkuje fasetowaną formą złożoną z ośmiu wydłużonych trójkątów równoramiennych, które tworzą symetryczny i przypadkowy efekt kalejdoskopu.

One World Trade Center składa się z 94 pięter nad ziemią i pięciu poniżej.Największy budynek.  

Firma architektoniczna: Skidmore, Owings & Merrill Czas budowy: osiem lat Koszt: 3,8 mld dolarów Etykieta energetyczna: LEED gold

 

6. Lotte World Tower, Seul – 555,7m Największy budynek

 

  6. Lotte World Tower, Seul - 555,7m Największy budynek
Największy budynek na świecie

  Lotte World Tower ma 555,7 metrów wysokości i 123 piętra nad ziemią, a sześć pięter pod nią. Jego wygląd zewnętrzny czerpie wpływy z koreańskiej ceramiki, porcelany i kaligrafii. Stożkowy projekt jest skierowany z jego lokalizacji w dzielnicy Songpa-gu do starego centrum miasta w Myeongdong.

Największy budynek na świecie. Wewnątrz budynek jest podzielony na kilka funkcji komercyjnych i publicznych, w tym przestrzeń handlową, biura, 7-gwiazdkowy luksusowy hotel i biuro: wspólna cecha południowokoreańskich nieruchomości, które oferują mieszkania typu studio dla osób pracujących w budynku.

Najwyższe 10 pięter wieży przeznaczono na rozbudowane zaplecze publiczne i rozrywkowe, w tym taras widokowy i kawiarnię na dachu. Budowa Lotte World Tower rozpoczęła się w 2011, a zakończyła w 2017 roku.  

Kohn Pedersen Fox Associates Czas budowy: sześć lat Koszt: 3,4 mld dolarów Etykieta energetyczna: LEED gold

5. Ping’an International Financial Center, Shenzhen – 599,1 m Największy budynek

 

  5. Ping'an International Financial Center, Shenzhen - 599,1 m Największy budynek

  Ping An Financial Center jest drugim najwyższym budynkiem w Chinach i najwyższym w technologicznym i przemysłowym centrum kraju – Shenzhen. Jego wysokość 599,1 metrów jest zarówno estetyczna, jak i praktyczna, ponieważ aerodynamiczny kształt wieży poprawia zarówno wydajność konstrukcji, jak i wydajność wiatru, zmniejszając bazowe obciążenie wiatrem o 35%.

Budynek został zaprojektowany jako hiper gęsty i jest prawdziwie połączony z otaczającymi go budynkami komercyjnymi i mieszkalnymi, a także z pobliskimi połączeniami szybkiej kolei. Jak podaje Skyscraper Center, wieżę zdobi największa jak dotąd na świecie fasada ze stali nierdzewnej, do której wykonania wykorzystano łącznie 1700 ton stali nierdzewnej.

Ping An Financial Center ma 115 pięter naziemnych i 5 podziemnych.

Kohn Pedersen Fox Associates Czas budowy: 6 lat Koszt: 1,5 mld dolarów Etykieta energetyczna: LEED Gold  

4. Makkah Royal Clock Tower, Mekka – 601m Największa budowla

 

  4. Makkah Royal Clock Tower, Mekka - 601m Największa budowla
Największy budynek na świecie

  601-metrowa Królewska Wieża Zegarowa w Mekce w Arabii Saudyjskiej leży w sercu najświętszego miasta islamu. Opracowana jako część projektu fundacji króla Abdulaziza, wieża zapewnia tymczasowe zakwaterowanie dla milionów muzułmanów, którzy każdego roku podróżują do miasta w okresie hadżu.

Największy budynek na świecie. Znajduje się tuż obok Wielkiego Meczetu, który w najbardziej ruchliwym okresie odwiedza średnio dwa miliony osób. Budynek posiada łącznie 858 pokoi hotelowych w centralnej wieży, rozmieszczonych na 120 piętrach nad ziemią, z kolejnymi trzema piętrami poniżej.

Cztery gigantyczne tarcze zegarowe zamontowane są na szczycie wieży i dzierżą rekord największego zegara na świecie. W nocy tarcze są podświetlane milionem lampek LED.

Firma architektoniczna: Dar al-Handasah Shair & Partners Czas budowy: 10 lat Koszt: 15 miliardów dolarów  

3. Shanghai Tower, Szanghaj – 632m Największy budynek

 

  3. Shanghai Tower, Szanghaj - 632m Największy budynek

Ukończony w 2015 roku Shanghai Tower jest najwyższym budynkiem w całej Azji i klejnotem koronnym dzielnicy finansowej i handlowej Lujiazui. Skręcona szklana konstrukcja wieży wydaje się niezwykle płynna jak na coś tak dużego i mówi się, że symbolizuje dramatyczny wzrost nowoczesnych Chin.

Jego dynamiczny zarys ma również praktyczne zastosowanie, ponieważ testy w tunelu aerodynamicznym potwierdzają 24% oszczędność w obciążeniach strukturalnych od wiatru w porównaniu z prostokątnym budynkiem o tej samej wysokości.

Budynek ma 128 pięter nad ziemią, a kolejne pięć pod nią, i jest obsługiwany przez 106 wind. Windy te poruszają się ze średnią prędkością 20,5 m/s, co czyni je najszybszymi windami używanymi gdziekolwiek na świecie.  

Architekt. Czas budowy: sześć lat Koszt: 2,2 mld dolarów Etykieta energetyczna: LEED Platinum

 

2. Burj Khalifa, Dubaj – 829,8m Największy budynek

 

  2. Burj Khalifa, Dubaj - 829,8m Największy budynek

Burj Khalifa, wciąż technicznie najwyższy budynek świata, ma w tym roku stracić swój dziesięcioletni rekord. Ale megastruktura o wysokości 829,8 m, ze swoimi 163 piętrami i charakterystycznym kształtem żagla, pozostaje na razie najwyższą na świecie strukturą stworzoną przez człowieka.

Największy budynek na świecie. Wieża i otaczające ją dzielnice są jednymi z najgęściej zaludnionych w Dubaju i oferują żywe spojrzenie na przyszłość hiper gęstego życia miejskiego. Zewnętrzna część Burj Khalifa jest pokryta aluminium i teksturowanymi panelami spandreli ze stali nierdzewnej, zaprojektowanymi tak, aby wytrzymać ekstremalne temperatury panujące w Dubaju w miesiącach letnich, przy użyciu szkła o niskiej temperaturze, aby zapewnić lepszą izolację termiczną.

Skidmore, Owings & Merrill Czas budowy: sześć lat Koszt: 1,5 mld dolarów  

1) Kingdom Tower, Jeddah – 1,000+m Największy budynek

 

  1) Kingdom Tower, Jeddah - 1,000+m Największy budynek   Royal Tower w saudyjskim mieście Jeddah, która wzniesie się ponad niebo i chmury na wysokość ponad 1 000 metrów, będzie po ukończeniu najwyższą budowlą, jaką kiedykolwiek zbudowano. Poszarpana, przypominająca igły konstrukcja budynku ma przywodzić na myśl pęk liści wystrzeliwujących z ziemi, rozsiewających wzrost, dobrobyt i rozwój regionalny ojczyzny na arenie międzynarodowej.

Po ukończeniu Kingdom Tower będzie miał 167 pięter nad ziemią. Na samej górze masywny apartament na dachu pozwoli lokatorom zamieszkać w pobliżu korony budynku, co może być najdroższym na świecie apartamentem na dachu. Wierzchołek wieży w Jeddah ma być zwieńczony jeszcze w tym roku.

Architekt. Czas budowy: siedem lat (nadal w toku) Koszt: 1,2 mld USD (przewidywany)

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button