Podróż

Największa wyspa na świecie -10 największych

Największa wyspa na świecie .Zastanawiasz się jaka jest największa wyspa na świecie? Możesz być zaskoczony. Znalezienie największych wysp na świecie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze, nie jest zbyt jasne, co dokładnie stanowi wyspę w przeciwieństwie do kontynentu. Australia jest klasyfikowana jako kontynent, natomiast Grenlandia jako wyspa? Przeczytaj koniec artykułu, aby się tego dowiedzieć.  

Największa wyspa na świecie

 

10. Wyspa Ellesmere (196 236 km2)

  Największa wyspa na świecie

10. Wyspa Ellesmere (196 236 km2) Ellesmere Island jest trzecią co do wielkości wyspą w Kanadzie. Jest to największa Wyspa Królowej Elżbiety w prowincji Nunavut i charakteryzuje się falującymi górami i spektakularnymi polami lodowymi. Największa wyspa na świecie

10. Wyspa Ellesmere (196 236 km2)

Kanadyjska Wyspa Ellesmere, położona między Zatoką Baffina a Oceanem Arktycznym, jest pełna historii. Znajdują się tu obiekty geograficzne, które pochodzą z ostatniej epoki lodowcowej. Należą do nich serie skał osadowych oraz szelf lodowy Ward Hunt, którego początki sięgają tysięcy lat.  

9. Wielka Brytania (209 331 km2)

  Wielka Brytania (209 331 km2)

Największa z Wysp Brytyjskich, Wielka Brytania to wyspa na północnym Oceanie Atlantyckim, oddzielona od kontynentu europejskiego Kanałem La Manche i Morzem Północnym. Jest to największa wyspa w Europie – pomimo dramatycznego i nagłośnionego wyjścia z Unii Europejskiej.   Wielka Brytania (209 331 km2) Ludzie mieszkają w Wielkiej Brytanii od ponad 500 tysięcy lat, a Londyn jest jej największym miastem. Nadal przyciąga turystów z całego świata w poszukiwaniu swojej części historii i kultury.

Największą wyspą na świecie jest Grenlandia

 

8. Victoria Island (217 291 km2)

  Victoria Island (217 291 km2) Wyspa Wiktorii, która ma ponad 514 km długości, jest drugą co do wielkości wyspą kanadyjskiego Archipelagu Arktycznego. Tal Wyspa została odkryta przez badacza Arktyki Thomasa Simpsona na początku lat 30. Wyspa została ochrzczona imieniem królowej Wiktorii. Victoria Island (217 291 km2) Mimo że jest tu od wieków, wciąż jest słabo zaludnione – tylko 2000 osób nazywa je domem. Najbardziej znanym zabytkiem na wyspie jest krater uderzeniowy Tunnic, spowodowany przez meteoryt, który wylądował tu około 350 milionów lat temu. Kiedy jechać na Zanzibar – najlepsza pogoda w roku  

7. Honshu (225 800 km2) – Największa wyspa na świecie

  Honshu (225 800 km2) - Największa wyspa na świecie Honshu jest największą z czterech głównych wysp Japonii. Pomimo położenia pomiędzy Morzem Japońskim a Oceanem Spokojnym, w rzeczywistości uważana jest za część japońskiego lądu stałego. Przy długości ponad 1 287 km jest o ponad połowę mniejsza od Japonii! Honshu (225 800 km2) - Największa wyspa na świecie Na wyspie Honshu znajdują się jedne z najbardziej kultowych miast Japonii, takie jak Tokio, Hiroszima i Osaka. Znajduje się tam również góra Fuji – najwyższa góra Japonii – oraz jezioro Biwa, największe jezioro w kraju.  

6. Sumatra (443 065 km2)

  Sumatra (443 065 km2)   Sumatra jest szóstą co do wielkości wyspą świata i drugą co do wielkości wyspą Indonezji. Znajduje się w strefie subdukcji płyt tektonicznych Indo-Australii i Eurazji i często doświadcza trzęsień ziemi i tsunami. Sumatra (443 065 km2) Otoczony jest pięknym tropikalnym lasem deszczowym. Duża część atrakcyjności wyspy to jej stosunkowo nietknięta przyroda i dzika natura. Niektóre z jego krytycznie zagrożonych gatunków to tygrys sumatrzański, orangutan sumatrzański i nosorożec sumatrzański. Najpiękniejsze plaże w Chorwacji – Top 10 plaż  

5. Wyspa Baffina (507 451 km2) – Największa wyspa na świecie

  Wyspa Baffina (507 451 km2) - Największa wyspa na świecie Ziemia Baffina jest największą wyspą w Kanadzie. Mimo fantastycznej scenerii fiordów, słodkowodnych jezior i wypełnionych lodowcami parków narodowych, jest to jedna z najbardziej niegościnnych wysp na Ziemi, ze średnią roczną temperaturą minus osiem stopni Celsjusza. Wyspa Baffina (507 451 km2) - Największa wyspa na świecie Wyspa, nazwana na cześć brytyjskiego odkrywcy Williama Baffina, znajduje się w pobliżu koła podbiegunowego. Z tego powodu odwiedza się ją głównie dla oszałamiających widoków zorzy północnej lub dla rzadkiego widoku wilków arktycznych, niedźwiedzi polarnych i lemingów, które nazywają wyspę domem. Największa wyspa na świecie.  

4. Madagaskar (587 041 km2)

  Madagaskar (587 041 km2) Madagaskar położony jest na wschodnim wybrzeżu Afryki w środkowej części Oceanu Indyjskiego. Ta wyspa jest znana z niesamowitej dzikiej przyrody, jest domem dla około 250 000 gatunków zwierząt, w tym słynnych pasiastych lemurów. Co ciekawe, dwóch trzecich jego dzikiej przyrody nie można znaleźć nigdzie indziej na Ziemi. Największa wyspa na świecie. Pochodzący sprzed ponad 100 milionów lat Madagaskar jest również domem dla trzeciego co do wielkości systemu koralowego na świecie, co daje doskonałe możliwości nurkowania w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego.  

3. Borneo (748 168 km2) – Największa wyspa na świecie

  Borneo (748 168 km2) - Największa wyspa na świecie Borneo to ogromna wyspa, która mierzy prawie dwa razy więcej niż Niemcy. To także jedyna wyspa rządzona przez trio państw – Brunei, Malezję i Indonezję – ale większość wyspy to terytorium Indonezji. Największa wyspa na świecie. Wyspy japońskie – 14 najpiękniejszych wysp   Borneo jest domem dla najstarszego lasu deszczowego na Ziemi, sięgającego ponad 100 milionów lat wstecz. Bujne zielone liście są domem dla fascynujących dzikich zwierząt, takich jak orangutan borneański i nietoperze Dayak – dwa zagrożone gatunki, które nie występują nigdzie indziej na Ziemi.  

2. Nowa Gwinea (785 753 km2)

  Nowa Gwinea (785 753 km2) Nowa Gwinea to ogromna wyspa, która mierzy ponad 2 414 km. Podobnie jak Borneo, przewodzi jej Indonezja i Papua Nowa Gwinea. Kiedy pierwsi mieszkańcy osiedlili się na wyspie ponad 40 000 lat temu, przez wieki była ona poszukiwana ze względu na ogromne zasoby miedzi i złota. Największa wyspa na świecie . Wyspa Nowa Gwinea jest oddzielona od Australii Cieśniną Torresa, z jednej strony znajduje się Morze Koralowe, a z drugiej Morze Arafura. Co ciekawe, Nowa Gwinea jest również największą wyspą zarówno na półkuli południowej, jak i w Oceanii.  

1. Grenlandia (2 130 800 km2) – Największa wyspa na świecie

  Grenlandia (2 130 800 km2) - Największa wyspa na świecie Grenlandia jest największą wyspą świata, a stan kontynentu umyka jej chyba tylko ze względu na liczbę ludności. Położona między północnym Atlantykiem a Oceanem Arktycznym, stanowi odrębne terytorium Danii i mimo swojej wielkości jest w większości niezamieszkana.   Grenlandia (2 130 800 km2) - Największa wyspa na świecie Jest domem dla 50 000 ludzi, a znaczna część jego terenu składa się z niegościnnych lodowców – największe są poza obszarem polarnym – i drugiej co do wielkości pokrywy lodowej na naszej planecie. Nie ma dróg łączących główne miasta wyspy. Aby przeżyć, ludność Grenlandii polega na rybołówstwie, fokowaniu i wielorybnictwie. Wiele osób odwiedza Grenlandię, aby zwiedzić park narodowy w północno-wschodniej Grenlandii, największy park narodowy na świecie. Największa wyspa na świecie. Choć nie ma oficjalnych zasad rozróżniających wyspę od kontynentu, które wykluczałyby Grenlandię jako potencjalny kontynent, Grenlandczycy są nieugięci – uważają się za wyspiarzy.    

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button