Podróż

Najsłynniejsze schody 10 klatek schodowych

Najsłynniejsze schody. Schody to chyba najczęstszy element cudu architektonicznego, do którego oglądania jesteśmy przyzwyczajeni i często zapominamy, jak wielkie są. Są starożytne: służą ludzkości od około 6000 lat p.n.e. Pomagają nam pokonywać wysokości, małe lub duże. Oto lista 10 najsłynniejszych schodów na całym świecie. Przyjrzyjmy się:

10. Schody w kanionie

10. Schody w kanionie

 

Schody Kanionu w Ekwadorze znajdują się w pobliżu słynnego wodospadu Paílón del Diablo na rzece Pastaza. Jest to dość duży wodospad i jedna z głównych atrakcji turystycznych Ekwadoru.

Same schody są jedną z największych atrakcji tego miejsca. Meandruje wśród liści z naturalnymi zakrętami w synchronizacji z wodospadem i jest jedną z najsłynniejszych klatek schodowych na świecie.Najsłynniejsze schody.

9. Schody Hiszpańskie

9. Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie znajdują się w Rzymie, we Włoszech. Jest to monumentalny zespół 135 schodów, które prowadzą do Trinitá dei Monti na Piazza.

Schody zostały zbudowane w latach 1723-1725, aby stworzyć połączenie między kościołem a ambasadą Burbonów hiszpańskich.

8. Schody potiomkinowskie

8. Schody potiomkinowskie

Schody Potemkina, znajdujące się w Odessie na Ukrainie, są symbolem Odessy i służą jako wejście z morza do miasta . Pierwotnie znane jako Schody Bulwarowe, Schody Gigantyczne i Schody Richelieu, miały 200 stopni, ale 8 zginęło pod piaskiem podczas rozbudowy portu.  

7. Mount Bueren

7. Mount Bueren

Montagne de Bueren lub Mount Bueren w Liège, Belgia nie jest prawdziwą górą. Jest to klatka schodowa z 374 stopniami. Prowadzi do słynnej, ale w dużej mierze zniszczonej cytadeli zamku Hors.

Najsłynniejsze schody. Zostały one zbudowane w 1881 roku, aby pomóc żołnierzom bezpiecznie zejść ze szczytu wzgórza do centrum miasta. Ze szczytu schodów rozciąga się doskonały widok na miasto i rzekę Mozę.

6. Schody na Santorini

6. Schody na Santorini

Schody na Santorini w Grecji to jedne z najbardziej znanych schodów na świecie. Został zbudowany w 1715 roku jako schody z boku góry, aby mieszkańcy wyspy mogli dotrzeć na szczyt. Chociaż na szczyt góry można wjechać kolejką linową, wiele osób woli schody z 657 stopniami.

5. Sigiriya Lwia Skała Sri Lanka

5. Sigiriya Lwia Skała Sri Lanka

Sigiria, czyli Lew , położony na Sri Lance, to ogromny słup skalny o wysokości około 200 m. Kiedyś na szczycie tej skały zbudowano królewskie niebo, które było używane do XIV wieku, dziś w ruinach służyło jako klasztor buddyjski.Najsłynniejsze schody.

Sigiriya jest obecnie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i posiada schody o 1200 stopniach. Wspinaczka na nie może być mozolna, ale widoki ze szczytu to wynagradzają.

 

4. Ogrody Baha’i – Najsłynniejsze schody

4. Ogrody Baha'i - Najsłynniejsze schody 

Ogrody Baha’i w Hajfie w Izraelu są jednym z najpiękniejszych ogrodów na świecie i stanowią część światowego dziedzictwa UNECO. Są one rozłożone na niezwykłej klatce schodowej z 19 tarasami i 1700 stopniami.

Najsłynniejsze stopnie. Schody te, jedne z najsłynniejszych na świecie, ciągną się wzdłuż północnego zbocza Góry Karmel i są flankowane przez dwa strumienie.

3. Schody Schlossberg – Najsłynniejsze schody 

3. Schody Schlossberg - Najsłynniejsze schody 

Wieża zegarowa Schlossberg jest główną atrakcją Austrii w Grazu. Ze szczytu wieży rozciąga się piękny widok na całe miasto. Aby uzyskać ten widok, turyści muszą wejść na schody Schlossberg na przeciwległym końcu Schlossbergplatz. Klatka schodowa składa się z 260 stopni.

2. Świątynia Jaskini Tygrysa – Najsłynniejsze schody

2. Świątynia Jaskini Tygrysa - Najsłynniejsze schody

Świątynia Tiger Cave to słynna buddyjska świątynia w Krabi w Tajlandii i jest świętym miejscem buddyjskim. Posiada dwie krótkie klatki schodowe, które łączą się tworząc mozolny zestaw schodów prowadzących na szczyt, gdzie znajduje się słynny posąg Buddy w świątyni, który ma 278 m wysokości.

Kolejny zestaw schodów prowadzi do wapiennej jaskini. Aby dotrzeć na szczyt potrzeba łącznie 1237 kroków.

1) Chand Baori – Najbardziej znane schody

1) Chand Baori - Najbardziej znane schody 

 

Chand Baori to jedna z najgłębszych i największych studni schodkowych w Indiach, znajdująca się w Radżastanie. Został on zbudowany w celu długoterminowego magazynowania wody, ponieważ w Radżastanie występuje jej niedobór.

Jest tam 16 pięter, które sięgają 100 stóp w głąb, oraz 3500 schodów, które pięknie ułożone prowadzą w dół do zimnej wody. Baori i jego schody pojawiły się w hollywoodzkich filmach, przede wszystkim w The Dark Knight Rises.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button