Atrakcje

Ciekawostki o Madagaskarze 12 faktów o Madagaskarze

Ciekawostki o Madagaskarze 12 ciekawych faktów o Madagaskarze. Oddalony i odizolowany, Madagaskar jest ukrytym rajem, który jest mało znany światu zewnętrznemu – co czyni go tym bardziej fascynującym i pociągającym.Przeczytaj te interesujące fakty o Madagaskarze – a może i ty zakochasz się w Madagaskarze.

 

Ciekawostki o Madagaskarze 12 ciekawych faktów o Madagaskarze

 

Ciekawostki o Madagaskarze 12 ciekawych faktów o Madagaskarze

 

 

1. Madagaskar nie jest scenerią filmu Disneya – to prawdziwy kraj w Afryce.

Gdzie jest Madagaskar? Madagaskar położony jest na Oceanie Indyjskim, 400 km od wschodnich wybrzeży kontynentalnej części Afryki. Od wybrzeży Afryki oddziela ją Kanał Mozambicki.

 

Madagaskar oddzielił się od Indii 88 milionów lat temu, po tym jak pierwotnie oddzielił się od superkontynentu Gondwana (który obejmował Afrykę, Amerykę Południową, Antarktydę i Australię) około 165 milionów lat temu. Efektem tej separacji jest fauna i flora niespotykana nigdzie indziej na naszej planecie.

 

2. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie. Ciekawe fakty o Madagaskarze 

 

Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie.

La Grand Île jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie – po Grenlandii, Papui Nowej Gwinei i Borneo. Położony na Oceanie Indyjskim, mierzy ponad 1 600 km w najdłuższej osi i 570 km wzdłuż najszerszych punktów. Jego linia brzegowa rozciąga się na ponad 5 000 km szerokich plaż i raf koralowych.

 

Przy tak ogromnym obszarze Madagaskar charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym i charakterystycznym ukształtowaniem terenu i siedlisk: od wulkanicznych pasm górskich (najwyższy szczyt na wysokości 2 876 m n.p.m.) i wyżyn środkowych po wilgotne lasy deszczowe na wschodzie, suche klify piaskowcowe na zachodzie i dziwaczne lasy krasowe na północy.

 

3. Madagaskar jest domem dla 70 gatunków lemurów występujących nigdzie indziej na Ziemi. Ciekawe fakty o Madagaskarze 

 

Madagaskar jest domem dla 70 gatunków lemurów występujących nigdzie indziej na Ziemi.

Madagaskar został odizolowany od kontynentu afrykańskiego 165 milionów lat temu i od tego czasu ewoluują tu dziwaczne zwierzęta. Dziś Madagaskar jest domem dla ponad 70 gatunków i podgatunków lemurów, z których 16 wyginęło od czasu przybycia ludzi. Poniżej znajduje się pełna lista gatunków lemurów. Najnowszy gatunek lemura został odkryty dopiero w 1985 roku.

Najpopularniejszym i najbardziej znanym gatunkiem lemura jest lemur obrączkowany. Jeśli widzieliście zdjęcie lemura, to najprawdopodobniej jest to lemur obrączkowany. Jest też uważany za jednego z najbardziej inteligentnych z nich wszystkich. Inne gatunki lemurów, które lubię to lemury Verraux sifaka (które potrafią tańczyć na boki) i malutki lemur szary (najmniejszy ssak naczelny na Madagaskarze).

4. Ponad 50% światowej populacji kameleonów występuje na Madagaskarze.

 

Ponad 50% światowej populacji kameleonów występuje na Madagaskarze.

Oprócz tego na Madagaskarze występuje ponad 346 gatunków gadów – w tym największy (kameleon Parsonsa) i najmniejszy (kameleon karłowaty Brookesia).

Na świecie żyje około 150 gatunków kameleonów, a ponad połowa z nich występuje na Madagaskarze. Szacuje się, że 59 z nich jest endemitami Madagaskaru (tzn. nie występują nigdzie indziej). Fryzury dla rzadkich włosów.

5. Na tym obszarze bioróżnorodności występuje ponad 10 000 endemicznych gatunków roślin.

Równie imponująca jest tutejsza flora: zidentyfikowano ponad 10 000 rodzimych gatunków roślin, z czego około 90% to gatunki endemiczne, występujące tylko w tym kraju. Wiele z nich jest jednak krytycznie zagrożonych.

Unikalną i najbardziej znaną rośliną występującą na Madagaskarze jest baobab – drzewo w kształcie butelki, którego korzenie wydają się unosić w powietrzu. Drzewo baobabu rośnie od setek lat i jest uważane przez miejscowych za święte. Inną powszechnie występującą rośliną na Madagaskarze jest ośmiornica, która rośnie w ciernistych lasach na południowo-zachodnim krańcu kraju.

6. Wylesianie jest poważnym problemem na Madagaskarze. Ciekawe fakty o Madagaskarze 

 

  Wylesianie jest poważnym problemem na Madagaskarze.

 

Mówi się, że Madagaskar stracił 80 lub 90% swoich „oryginalnych” lasów z czasów prehistorycznych, ale nie da się tego udowodnić. Pewne jest to, że przybycie ludzi na Madagaskar ponad 2000 lat temu rozpoczęło proces pożarów, wyrębu i wypasu, które zredukowały ich roślinność.

 

Obecnie główne przyczyny wylesiania na dużą skalę to wycinanie i wypalanie gruntów rolnych (praktyka znana lokalnie jako tavy), selektywne pozyskiwanie drewna na materiały budowlane oraz wycinanie lasów pod górnictwo. Jest to poważny problem, który zagraża przetrwaniu endemicznej flory i fauny Madagaskaru.

7. Malgaszom bliżej jest do południowo-wschodnich Azjatów niż do Afrykanów.

Choć Madagaskar jest oddzielony od kontynentalnej części Afryki wąskim Kanałem Mozambickim, to jest to zupełnie inny świat. Jej mieszkańcy, Malgasze, są potomkami indo-malajskich marynarzy, którzy przybyli tu na szlaku handlowym przez Ocean Indyjski ponad 2 000 lat temu.

 

Nawet dziś widać ich kulturowe podobieństwa do Azji Południowo-Wschodniej: ich podstawowym pożywieniem jest ryż (jedzą go co najmniej trzy razy dziennie), a ich język ma korzenie w Azji. Rozmawiając z Malgaszami pamiętaj, że nie lubią oni być określani mianem Afrykanów, są po prostu Malgaszami.

 

Ze względu na ciągłe więzi z Francją, które wynikały z dawnych rządów kolonialnych, wyspa rozwinęła również więzi polityczne, gospodarcze i kulturalne z francuskojęzycznymi krajami Afryki Zachodniej.

8. Madagaskar był kolonią francuską.

Nazwa Madagaskar została nadana przez Marco Polo, który jako pierwszy Europejczyk poinformował o jego istnieniu. Chociaż w latach 1500 przybyło więcej Portugalczyków, to właśnie Francuzi skolonizowali wyspę i uznali francuski za język urzędowy. V 90. 19 lat. wieku, Francuzi postanowili stłumić język malgaski i wszelkie wpływy brytyjskie.

 

Madagaskar ostatecznie uzyskał niepodległość w 1960 roku, choć wpływy francuskie nadal są widoczne w kuchni (ciastka i bagietki są powszechnie spotykane w całym kraju) i architekturze, zwłaszcza w Antsirabe. O ile w mieście większość ludzi mówi po francusku, to na wsi trudno mówić w jakimkolwiek innym języku niż malgaski.

9. Większość Malgaszów to animiści – wierzą w swoich przodków, tabu i magię.

Choć dominującą religią na Madagaskarze jest chrześcijaństwo (wprowadzone przez misjonarzy), większość nadal mocno wierzy w magiczną moc swoich przodków. Nawet współcześni, miejscy Malgasze uważają zmarłych krewnych za część rodziny.

Wielu z nich grzebie zmarłych w trumnach umieszczonych wysoko w jaskiniach i na skałach (aby przybliżyć ich do przodków w niebie). Podczas ceremonii „obracania kości” można zobaczyć rodziny tańczące ze zmarłymi krewnymi i robiące sobie zdjęcia z ich ciałami.

10. Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. Ciekawe fakty o Madagaskarze 

Z rocznym PKB na mieszkańca wynoszącym 652 euro Madagaskar niezmiennie plasuje się wśród najbiedniejszych krajów świata. Po uzyskaniu niepodległości od Francuzów, zmagała się z jednym nieudolnym rządem za drugim. Nastąpiła seria niepokojów społecznych i chaosu politycznego. Zwierzęta Afryki : 10 najpiękniejszych zwierząt z Afryki.

Kiedy były sprzedawca jogurtów Marc Ravalomanana objął urząd prezydenta w 2001 r. (wprowadził nową walutę, zasady i zmniejszył zadłużenie zagraniczne kraju o 20 mld dolarów), przyszłość Madagaskaru wyglądała jasno. Niestety został on odsunięty od władzy i kraj ponownie pogrąża się w politycznym chaosie.

11. Madagaskar nie ma klimatu tropikalnego (przynajmniej nie cały).

Chociaż cała wyspa Madagaskar leży w tropikach, to nie na całej wyspie panuje ciepły klimat tropikalny. Ponieważ jest tak duża, doświadcza różnych klimatów w tym samym czasie. Zimą (od maja do października) na centralnych wyżynach może być dość chłodno, a temperatury sięgają nawet 0 stopni Celsjusza w okolicach Antananarywy i Antsirabe.

 

Jednak gdy dotrze się do poziomu morza na zachodzie (Morondava, Ifaty, Isalo), zwykle jest gorąco i słonecznie przez cały rok. W lasach deszczowych na wschodzie pogoda jest często wilgotna i pochmurna. Podczas naszej miesięcznej podróży na Madagaskar spakowaliśmy wszystko, od grubych zimowych ubrań po tank topy i japonki.

12. Tylko 11% dróg w kraju jest utwardzonych. Ciekawe fakty o Madagaskarze 

 

  Tylko 11% dróg w kraju jest utwardzonych.

Podróżowanie po Madagaskarze wymaga czasu. Wynika to nie tylko z tego, że jest to ogromny kraj, ale również z tego, że infrastruktura jest słabo rozwinięta i źle utrzymana. Według danych Banku Światowego tylko 11% ogólnej liczby dróg (30 968 km) jest utwardzonych. Większość dróg, po których podróżowaliśmy, była albo wyjątkowo wyboista, albo wyboista i błotnista.

 

W porze deszczowej wiele z nich jest nieprzejezdnych i stanowi ogromne utrudnienia w podróżowaniu. Jadąc z Belo-sur-Tsiribihina do Tsingy de Bemahara, 100-kilometrowy dystans po nieutwardzonej, wyboistej drodze zajął nam ponad 4 godziny. Większość wypożyczalni samochodów pozwala na wynajęcie samochodu tylko z kierowcą.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button