Kone

Komfort konia – Co musisz wiedzieć o koniach

Komfort konia – Co musisz wiedzieć o koniach . Wiele koni jest przeważnie trzymanych w stajniach przez cały czas z niewielkim lub żadnym kontaktem społecznym z innymi końmi . Ruch, który jest ograniczony do kilku godzin nadzorowanych ćwiczeń dziennie. Wiele stajni i szkół jeździeckich również stosuje ten sposób trzymania głównie dlatego, że konie nie zajmują w ten sposób tak dużo miejsca.

  Co musisz wiedzieć o koniach

Komfort koni

  Podstawowym powodem stacjonowania jest ochrona konia przed urazami spowodowanymi interakcją z innymi końmi. Właściciele wolą również ten styl jako jeden ze sposobów ochrony .Jak zapobiec ranom i zadrapaniom, które mogą wpłynąć na wyniki konkurencji. Komfort koni.

 Choć wszystkie te powody są korzystne dla organizacji lub osoby. Pozostaje pytanie , co jest dobre dla konia i jego dobrostanu? Konie wymagają możliwości ćwiczenia, socjalizacji z innymi końmi i poszukiwania pożywienia, aby utrzymać dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Te wrodzone potrzeby są rzadko, jeśli w ogóle, zaspokajane w hodowli koni pudełkowych .Komfort koni.   Oto pięć aspektów, które powinieneś rozważyć przy zakwaterowaniu swojego konia, które jest nastawione na dobrostan:

1. Więcej niż jeden koń – Komfort konia

  Konie są społeczne i wymagają regularnych, codziennych interakcji z własnym gatunkiem. Izolacja społeczna u koni prowadzi do negatywnego stanu afektywnego podobnego do depresji u ludzi. Może to prowadzić do rozwoju problemów behawioralnych i poważniejszych problemów, takich jak samookaleczenia i rzeczywiste problemy zdrowotne.   Więcej niż jeden koń - Komfort konia

  Początek tego stanu depresyjnego może nastąpić w krótkim czasie, dlatego szczególnie ważne jest zapewnienie twojemu koniowi możliwości częstego kontaktu z innymi końmi i angażowania się w normalne zachowania społeczne.   Nie można uniknąć krótkich okresów izolacji, na przykład podczas zabiegów weterynaryjnych lub podróży.  Ale tam, gdzie to możliwe, należy zbadać alternatywne rozwiązania. Dzielenie boksów z innymi końmi podczas podróży na dłuższe dystanse.

Zmieniaj swój czas pracy tak, abyś zawsze był nasz na sesje grupowe lub trening w miejscu, gdzie inne konie są w pobliżu i widoczne, są to skuteczne sposoby na złagodzenie potencjalnych problemów lękowych, które mogą wynikać z izolacji społecznej.   Właściciele koni często uważają, że ich (ludzkie) towarzystwo służy jako substytut końskich przyjaciół, ale tak po prostu nie jest. Konie wymagają psychologicznej i fizjologicznej interakcji między przedstawicielami tego samego gatunku (jak również własnego). Zachowania społeczne wykorzystują zmysły koni w całym spektrum – wzrok, zapach, smak, słuch i dotyk.

Konie wymagają tych „połączeń” ze swoim gatunkiem, aby w pełni zaspokoić swoje potrzeby etologiczne. Istnieją oczywiście substytuty w postaci innych koniowatych . Takie jak osły i muły, które stanowią świetne towarzystwo dla koni, gdy właściciele mają tylko jednego konia na posesji. W takim przypadku inne zwierzęta gospodarskie, takie jak kozy, mogą również zaspokoić tę potrzebę, ale właściciele powinni być świadomi, że chociaż te inne gatunki mogą być zwierzętami towarzyszącymi, zazwyczaj nie spełniają potrzeb w zakresie zachowań społecznych właściwych dla koni.  

2. Przestrzeń – komfort dla koni

  Konie potrzebują niemal ciągłego ruchu, aby funkcjonować biologicznie na optymalnym poziomie. Większość funkcji fizjologicznych wymaga ruchu – funkcje krążenia i oddychania, funkcje trawienne, termoregulacja – nawet odpoczynek u koni jest anatomicznie ustawiony tak, aby odbywał się głównie w pozycji stojącej.   Przestrzeń - komfort dla koni

  Nie jest więc zaskakujące, że większość wrodzonych zachowań koni wymaga jakiejś formy ćwiczeń . Jest to niezwykle ważne, aby wziąć pod uwagę, gdy rozważa się ilość miejsca, które twoje mieszkanie powinno zapewnić twojemu koniowi.   Wyobraź sobie, że twój koń wykonuje całą serię ruchów, jak np. joga na koniu, i oceń, czy zapewnia mu to wystarczającą przestrzeń. Jeśli przestrzeń nie pozwala na pełne obracanie się, stanie w pozycji pionowej, pełne leżenie czy rozciąganie, to nie jest to odpowiedni rozmiar.

Małe przestrzenie, które nie pozwalają koniom na wykonywanie prawidłowych wrodzonych zachowań, mogą często przyczyniać się do rozwoju stereotypów lokomocyjnych, takich jak chodzenie w boksie. Konie mają również specyficzne zachowania pielęgnacyjne, które muszą być realizowane w celu utrzymania homeostazy. Dotyczy to takich podstawowych czynności jak wydalanie (oddawanie moczu, defekacja), przyjmowanie pokarmu i wody, pielęgnacja itp.  

3. Żywność – komfort dla koni

  Konie są roślinożerne, co oznacza, że jedzą mało, ale często . Ich dieta składa się z ziół o niskiej jakości odżywczej, takich jak trawy, liście i różne inne materiały roślinne. To, co i jak jedzą konie, wynika z anatomii ich układu pokarmowego. W celu ochrony żołądka przed ostrymi kwasami żołądkowymi, które mogłyby powodować wrzody żołądka i kolkę, konie jedzą prawie stale i trawią materiały włókniste, takie jak trawy.Konie pasą się, co oznacza, że zjedzą mały kęs w jednym miejscu, a następnie przejdą do innego miejsca, i tak dalej.

Podczas wypasu są w ciągłym ruchu i w ten sposób połykają również różnego rodzaju materiały roślinne. Konie spędzają około 16-18 godzin dziennie na pasieniu i żerowaniu, co stanowi prawie 70% ich całego dnia.   Żywność - komfort dla koni

    Konie trzymane w boksach są często karmione dwoma dużymi posiłkami dziennie, składającymi się z paszy treściwej, bogatej w skrobię i białko. Często jest to uzupełniane trawą lub sianem. Ale konie jedzą to jedzenie szybko, a potem długo nie jedzą. Nie mają możliwości zdobycia pożywienia dla siebie , dlatego często zaczynają cierpieć na problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak kolka czy wrzody żołądka.  

4. Ocena sąsiedztwa – Komfort Konia

 

  Konie są bardzo proste pod względem swoich potrzeb, więc „komfort” z punktu widzenia konia różni się znacznie od tego, jak postrzega go człowiek. Kiedy planujesz zakwaterować swoje konie, chcesz się upewnić, że zapewniasz środowisko, które jest bezpieczne, suche, dobrze wentylowane, dobrze oświetlone, nie za jasne i nie za gorące lub za zimne. Zasadniczo, im bardziej symulujesz środowisko zewnętrzne, tym lepiej. Łatwo jest powiedzieć, że konie będą najbardziej komfortowe na zewnątrz, ale w środowisku zewnętrznym musisz również rozważyć wiele czynników, jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo, jeśli chcesz trzymać swoje konie na zewnątrz 24 godziny na dobę. Komfort koni.   Ocena sąsiedztwa - Komfort Konia

  Jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo, trzeba spojrzeć na makro i mikro elementy, aby zapewnić przestrzeń odpowiednią dla koni.

Makroelementy

  Zdecydowanie wpływają na komfort, niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń zewnętrzna czy wewnętrzna. Do elementów makro zalicza się np:

 • okna i drzwi lub ogrodzenia,
 • układ i wielkość przestrzeni,
 • wentylacja i temperatura,
 • poziom ochrony przed warunkami atmosferycznymi i insektami,
 • jakość powietrza,
 • poziom hałasu lub ilość zakłóceń w środowisku,
 • oświetlenie…
 • Najwspanialsze konie na świecie top 10 ras

Mikroelementy

  Szczegóły również mają znaczenie. Mikroelementy można łatwo przeoczyć, ale w ostatecznym rozrachunku to one mogą być czynnikami decydującymi. Dla przykładu rozważ te elementy:

 • rodzaj stosowanej pościeli,
 • czy karmisz z podniesionych karmników i siatek, czy z poziomu podłogi,
 • wielkość szczelin między sztachetami ogrodzeniowymi, trelinkami, słupkami itp,
 • stabilność gruntu i możliwość wystąpienia dziur lub dużych zmian wysokości,
 • bezpieczeństwo, stabilność i trwałość innych przedmiotów w strefie zamieszkania,
 • wszelkie potencjalnie szkodliwe gałęzie lub toksyczne materiały roślinne,
 • rodzaj zastosowanej podłogi i czy jest ona antypoślizgowa
 • rozważyć dynamikę społeczną w przypadku trzymania w grupie, w przypadku trzymania w pojedynkę rozważyć zachowania społeczne, ponieważ jest to główne źródło komfortu i bezpieczeństwa dla koni.
 • Komfort dla koni

Lista szczegółów wydaje się nie mieć końca i może być zniechęcającym doświadczeniem podczas planowania mieszkania. Kluczowe aspekty, które chcesz uwzględnić, to czy twój koń jest w stanie wykonywać nieodłączne, normalne zachowania bez powodowania urazów, bólu lub dyskomfortu. Pamiętaj, że wypadki się zdarzają i dlatego nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkich sytuacji, a jedynie w miarę możliwości łagodzić potencjalne ryzyko.Komfort konia.  

5. Boks z widokiem – Komfort konia

  Wzbogacenie oznacza zwiększenie jakości lub wartości czegoś, np. doświadczenia lub przestrzeni życiowej. Wzbogacenie środowiska oznacza, że dodałbyś do przestrzeni elementy, które sprawiłyby, że koń czułby się bardziej komfortowo i przyjemnie. Komfort koni.  

Boks z widokiem

Wzbogacanie środowiska ma dwa poziomy – makro i mikro.

  Poziom makro uwzględnia podstawowy komfort i ocenia strukturę stajni – czy w stajni są okna dla koni, czy stajnia pozwala na jakikolwiek kontakt między końmi, jaka jest wielkość stajni, czy jest to padok, czy ma cień i trawę, czy jest to zakurzone zagłębienie w ziemi? Są to wszystkie podstawowe elementy, które mogą podnieść stajnię i znacznie ułatwić koniom spędzanie czasu.Komfort dla koni.  

 

Poziom mikro uwzględnia szczegóły charakterystyczne dla danego gatunku i normalnego zachowania konia, takie jak rodzaj używanej ściółki i jej grubość, czy też to, jaki jest widok za oknem – czy jest to betonowa ściana lub inna powierzchnia , konie lub pola, które koń rozpoznałby i skojarzył z komfortowym uczuciem.   Wzbogacenie środowiska jest ważnym aspektem stajni dla koni, ponieważ może to znacznie pomóc w podniesieniu obszaru, który może mieć pewne problemy środowiskowe. Konie trzymane w grupach z dużą ilością miejsca na padoku mają wiele okazji do wykonywania nieodłącznych zachowań i spędzają większość dnia pasąc się i przemieszczając z innymi końmi. Konie te są mniej podatne na nudę i rozwój problematycznych zachowań związanych ze złym środowiskiem mieszkaniowym.  

 

Koń trzymany pojedynczo z ograniczonym czasem uczestnictwa może się nudzić z powodu niemożności wypełnienia czasu normalną aktywnością. Koń może ulegać zachowaniom „frustracyjnym”, które zwykliśmy nazywać stereotypizacją, takim jak kopanie drzwi, chodzenie wokół ogrodzenia lub boksu czy żucie drewna. W końcu mogą zacząć pojawiać się poważniejsze problemy behawioralne spowodowane nagromadzeniem stresu i niepokoju. Komfort koni.   Wzbogacanie środowiska ma dwa poziomy - makro i mikro   Wzbogacenie środowiska mieszkaniowego konia może stymulować aktywność umysłową i fizyczną . Najprostszym sposobem na wzbogacenie środowiska jest zachęcanie do żerowania i stwarzanie koniowi okazji do poszukiwania pożywienia, na przykład poprzez ukrywanie go w różnych zabawkach lub bezpiecznych dla konia przedmiotach, które zachęcają do eksploracji.

 

Jeśli przestrzeń mieszkalna na to pozwala, umieść przedmioty jak najdalej od siebie, aby zachęcić do ruchu. Ukrywanie rzeczy pod słomą lub tworzenie ścieżek z mulczu, dodawanie piaskownicy lub źródła wody może również pozwolić koniowi na odkrywanie materiałów podobnych do tych, które byłyby dostępne w naturalnym środowisku na zewnątrz. Te różne powierzchnie zachęcają również do naturalnych zachowań koni. Komfort koni.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button