Kone

Silne i piękne konie 10 silnych i pięknych ras koni

Silne i piękne konie 10 silnych i pięknych ras koni.Konie żyją u boku człowieka od tysięcy lat i w tym czasie mieliśmy okazję wyhodować kilka niezwykłych ras. 10 silnych i pięknych ras koni.

 

Koń Achaltekin – Silne i piękne konie

  Koń Achaltekin - Silne i piękne konie

Akhal-Teke znany jest ze swojej niesamowitej sierści, która ma metaliczny połysk. A połączenie z jego szlachetnymi cechami sprawiło, że zyskał przydomek „supermodelki” końskiego świata.  

Dlaczego występuje efekt mieniącej się powłoki?

 

Wynika to ze struktury płaszcza; wielkość nieprzezroczystego rdzenia jest zmniejszona, a w niektórych miejscach może być całkowicie nieobecna. Przezroczysta część włosa (medulla) zajmuje tę przestrzeń i działa jak światłowód, zaginając światło przez jedną stronę włosa i załamując je z drugiej strony, często ze złotym odcieniem.

Dlaczego występuje efekt mieniącej się powłoki?

Rasa ta wywodzi się z Turkmenistanu, gdzie była wykorzystywana przez plemiona do przeprawy przez suchy ląd. Jest to wytrzymały koń o dużej wytrzymałości. Jego budowa i atletyzm predysponowały go do wszystkiego, od ujeżdżenia i skoków po zawody rajdowe.

American Curly Bashkir (Curly Horse) – Silne i piękne konie

 

American Curly Bashkir (Curly Horse) - Silne i piękne konie

Inną wyjątkową rasą koni jest amerykański Curly Bashkir , który znany jest ze swojej pudlowej sierści, której skręt jest szczególnie widoczny zimą, gdy sierść jest szczególnie długa. Konie występują w szerokiej gamie rozmiarów od miniaturowych po pociągowe i w każdym kolorze, ale wszystkie posiadają gen, który nadaje im niepowtarzalną, kręconą sierść. Podobnie jak ich wielkość i umaszczenie, ilość loków w ich sierści jest bardzo zróżnicowana. Kręcone konie mogą mieć wszystko, od niewielkich loków w grzywie i wokół oczu, przez ciasne loki na całym ciele, po podkręcone rzęsy.

American Curly Bashkir (Curly Horse) - Silne i piękne konie

Podobnie jak pudle, rasa curly jest podobno hipoalergiczna, co oznacza, że większość osób uczulonych na konie może nadal pracować z tą rasą. Nie ma jednak żadnych oficjalnych badań, które by to potwierdzały.

Black Forest Horse – Silne i piękne konie

 

Black Forest Horse - Silne i piękne konie

Grzywa Schwarzwalda Coldblooda doskonale pasuje do jego potężnej budowy konia pociągowego. Rasa ta znana jest z głębokiego kasztanowego koloru z jasną lnianą grzywą i ogonem.

Black Forest Horse - Silne i piękne konie

Są one hodowane prawie wyłącznie w regionie Black Forest w południowych Niemczech , od ponad 600 lat. Kiedy jednak w gospodarstwach rolnych zapanowała mechanizacja i zmniejszyło się zapotrzebowanie na silne konie pociągowe, rasa ta prawie zanikła. Do początku lat 80-tych, kiedy rząd podjął kroki w celu ochrony rasy, pozostało ich tylko około 160. Nadal jest uważana za „zagrożoną rasę” z zaledwie 750 końmi, ale ich popularność jako łagodnych i silnych koni pociągowych rośnie.

 

Koń Camargue – Silne i piękne konie

 

Koń Camargue - Silne i piękne konie

Uważane za jedną z najstarszych ras koni na świecie, „dzikie” konie Camargue niosą ze sobą odrobinę romantyzmu, pochodząc z regionu Camargue na południu Francji. Obrazy szarych, prawie białych koni galopujących w wodzie. Znane ze swojej wytrzymałości i trwałości, wykorzystywane są głównie jako konie robocze.

Koń Camargue - Silne i piękne konie

Pochodzenie rasy jest trochę tajemnicą. Konie istniały przed przybyciem celtyckich i rzymskich najeźdźców na Półwysep Iberyjski i mogą być spokrewnione ze starożytną rasą Soutré, której powstanie datuje się na 17 000 lat temu. Dziś hodowane są w warunkach półdzikich, mogą żyć w grupach jeden ogier plus klacze i potomstwo, ale rozród jest monitorowany przez właścicieli.

Exmoorsky pony – Silne i piękne konie

 

Exmoorsky pony - Silne i piękne konie

Kolejną rzadką rasą, która żyje w warunkach dzikich zwierząt jest kucyk Exmoor. Te wytrzymałe, małe konie pochodzą z Wysp Brytyjskich, a ich nazwa pochodzi od obszaru, na którym głównie występują – wrzosowisk Exmoor w południowo-zachodniej Anglii. Są to konie krępej budowy o unikalnych cechach, które pomagają im zrzucać wodę i śnieg w mokrym środowisku, w tym „oko ropuchy” (które jest dodatkową mięsistą czapką pomagającą zrzucać wodę) i grubą sierść z tłustymi włosami, które utrzymują wodę na zewnątrz.

Exmoorsky pony - Silne i piękne konie

Kucyk Exmoor ma niesamowitą historię na Wyspach Brytyjskich i niepewną przyszłość. Dowody na istnienie koni w rejonie Exmoor sięgają ponad 50 000 lat wstecz, a obecna rasa wywodzi się od tych starożytnych koni. Chociaż rasa przetrwała przez wieki, kucyki Exmoor odnotowały poważny spadek w czasie II wojny światowej, ponieważ były używane jako celowniki przez artylerzystów i polowano na nie dla mięsa. Mimo pracy entuzjastów rasy w ciągu ostatnich kilku i kilkudziesięciu lat, na całym świecie jest tylko około 800 koni Exmoor.Silne i piękne konie.

Falabella – Silne i piękne konie

 

Falabella - Silne i piękne konie

Konie miniaturowe są wyjątkowe, ale chyba najbardziej niezwykła jest falabela, jedna z najmniejszych ras koni. Te małe konie (nie kuce, ale konie miniaturowe) rzadko mierzą więcej niż 80 cm w kłębie. Rasa ta wywodzi się z Argentyny w połowie XVIII wieku .

Falabella - Silne i piękne konie

Są wytrzymałe i silne dzięki mieszance Criollo, kuca walijskiego, kuca szetlandzkiego i małych ras koni pełnej krwi, które zostały dodane do mieszanki podczas tworzenia rasy. Są one wykorzystywane na pokazach i mogą być szkolone do ciągnięcia wózków, a nawet mogą być ujeżdżane przez bardzo małe dzieci. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i łatwość szkolenia mogą stać się zwierzętami przewodnikami nawet dla osób niepełnosprawnych fizycznie. Są też długowieczne, żyją nawet do 40 – 45 lat. Silne i piękne konie.

Koń fiordowy

 

Koń fiordowy

Fiord Norweski ma wiele wspaniałych właściwości. Jest to jedna z najstarszych ras na świecie i od wieków była wykorzystywana jako koń hodowlany. Ma siłę i muskulaturę konia pociągowego, ale jest mniejszy i bardziej zwinny.Silne i piękne konie. Ale chyba najbardziej niezwykłe jest jego matowe ubarwienie z dwutonową grzywą. Zewnętrzne włoski są koloru kremowego, ale wewnętrzny pasek jest ciemnobrązowy lub czarny. Grzywa rośnie długa i gęsta, ale zazwyczaj jest przycinana krótko, aby ułatwić pielęgnację i podkreślić kształt szyi. Dodatkowo, może przypominać o niektórych wspaniałych fryzurach z punk rocka …

Koń fiordowy …i emo. Koń fiordowy

Irish cob (koń cygański)

 

Irish cob (koń cygański)

Irlandzki cob to rasa, która powstała jako koń maringot dla mieszkańców Romanichal na Wyspach Brytyjskich do ciągnięcia żab, w których żyli. Nazywany jest również Colored Cob, Irish Cob lub Tinker Horse, w zależności od tego, gdzie jesteś. Ze względu na zastosowanie do ciągnięcia ciężkich domów na kołach, rozwinął się w silną rasę .Silne i piękne konie.

Irish cob (koń cygański)

Rasa ta znana jest przede wszystkim z pięknego czarno-białego srebrzystego umaszczenia (choć może być dowolnego koloru) oraz gęstej sierści. Która zaczyna się od kolan aż po kopyta. Choć dziś mało używana, rasa ta jest nadal źródłem dumy i historii dla Romów z Wielkiej Brytanii. Jest używana do jazdy, ujeżdżania i pokazywania na targach konnych.Silne i piękne konie.

 

Konik – Silne i piękne konie

 

Konik - Silne i piękne konie

Konik to piękny koń z fascynującą historią. Rasa ta wywodzi się z Polski. W okresie międzywojennym hodowcy pracowali nad selektywną hodowlą Konika na wzór Tarpana, dzikiego europejskiego konia leśnego, który wyginął w 1910 roku. Klacze konika były hodowane z ogierami dzikiego konia prewalskiego (a także innych ras, w tym islandzkiej), aby ostatecznie uzyskać rasę najbardziej zbliżoną do fenotypu tarpana. Efektem wielu eksperymentów mieszania i porównywania jest dzisiejszy Konik, niebiesko-szary koń z pręgą grzbietową. Silne i piękne konie.

Konik - Silne i piękne konie To, co jest również niesamowite w tej rasie, to fakt, że konie są wykorzystywane do wypasu terenów podmokłych. Konie mogą być wykorzystywane do pomocy w przywracaniu zdrowia i równowagi ekosystemów lasów bagiennych oraz do poprawy siedlisk dla różnych gatunków ptaków.Silne i piękne konie. Jak osiodłać konia – procedura i porady

 

Marwari

Marwari

Zwycięzca za najbardziej szalone uszy trafia do konia Marwari. Jest to rzadka rasa z regionu Marwar w Indiach i łatwo ją rozpoznać po zakrzywionych do wewnątrz uszach. Rasa ta istnieje od początku XII wieku i jest wytrzymałym koniem sportowym. Który w całej swojej historii był używany głównie jako koń wierzchowy. Dziś wykorzystywany jest do prac rolniczych i jazdy .Silne i piękne konie.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button