Kone

Fakty o koniach 12 niesamowitych faktów o koniach

Fakty o koniach 12 niesamowitych faktów o koniach .Zobacz ciekawe fakty o koniach, które Cię zaskoczą .Konie to ciekawe zwierzęta . Czy wiesz, że Konie istnieją od około 50 milionów lat i w tym czasie miały szansę rozwinąć kilka naprawdę ciekawych cech . Konie rozpoczęły swoją historię w Ameryce Północnej i rozprzestrzeniły się do Azji i Europy za pomocą mostu lądowego.

Podczas gdy w Ameryce Północnej wymierały, w Europie Wschodniej i Azji Środkowej kwitły i nadal ewoluowały.   Gatunek ten został udomowiony w ciągu ostatnich 6 tysięcy lat. Od czasu udomowienia konia człowiek stworzył około 400 różnych ras, które były wykorzystywane od wyścigów do działań wojennych, od orki do ciągnięcia wozów i furmanek. Nasza własna historia ludzka została w dużej mierze ukształtowana przez partnerstwo z końmi, a konie oczywiście ukształtowały nas w znacznym stopniu. Jednak wiele szczególnych cech konia wyewoluowało na długo przed tym, jak mogliśmy uczestniczyć w ich rozwoju. Wraz ze zdjęciami wspaniałych i dziwnych koni, dowiesz się o innych fascynujących cechach gatunku, który wszyscy znamy i kochamy.  

Ich oczy – Fakty o koniach 

  Ich oczy - Fakty o koniach  Konie mają jedne z największych oczu ze wszystkich ssaków lądowych (łoś zgarnia trofeum), o średnicy około 5 cm. Jak u wielu gatunków, oczy koni znajdują się z boku głowy, dzięki czemu mają one szeroki zakres widzenia – widzą niemal 360 stopni, a ślepe miejsca znajdują się jedynie bezpośrednio przed i bezpośrednio za ich ciałem.   Konie zazwyczaj korzystają z widzenia monokularnego, co oznacza, że używają obu oczu osobno.

Dzięki temu koń może widzieć i przetwarzać różne rzeczy, które dzieją się po różnych stronach jego ciała. Jednak koń używa również widzenia obuocznego, gdy patrzy przed siebie, więc może skupić oba oczy na jednym obiekcie przed sobą. Koń podnosi głowę, aby zwiększyć pole widzenia obuocznego i lepiej skupić się na rzeczach znajdujących się w oddali. Koń nie może używać jednocześnie widzenia monokularnego i binokularnego, ale raczej przełącza rodzaj widzenia, którego używa, zmieniając położenie głowy w kierunku obiektu. Konie potrafią wiele zrobić ze swoimi oczami. Ale czy jest coś, czego nie mogą zrobić ze swoimi wnętrzami?

Konie nie mogą wymiotować – Fakty o koniach 

Konie nie mogą wymiotować - Fakty o koniach 

Jest fizycznie niemożliwe, aby konie wymiotowały. Ten mechanizm jest niezbędny do przetrwania u wielu innych gatunków, w tym u ludzi. Umiejętność pozbycia się wszelkich toksycznych substancji, które drażnią Twój żołądek, lub pokarmów, które Cię obciążają. Co więc przeszkadza koniom w posiadaniu tej zdolności? Mięśnie dolnego zwieracza przełyku u koni są znacznie silniejsze niż u innych zwierząt, co sprawia, że otwarcie tego zaworu pod wstecznym ciśnieniem żołądka jest prawie niemożliwe.

Przełyk łączy się z żołądkiem pod znacznie mniejszym kątem niż u wielu zwierząt, więc gdy żołądek jest rozciągnięty, np. gazem, napiera na zawór w taki sposób, że trzyma go jeszcze mocniej zamkniętego. I jest umieszczony głęboko w klatce żebrowej. Mięśnie brzucha nie mogą łatwo ścisnąć końskiego brzucha. Konie mają więc słaby odruch wymiotny – innymi słowy, ścieżki neuronowe, które kontrolują tę czynność u innych zwierząt, są u koni słabo rozwinięte, o ile w ogóle istnieją. Podczas gdy ludzie i prawie każdy inny kręgowiec może wymiotować, koń (i większość gryzoni i królików) nie może. Ewolucyjna przyczyna tej niezdolności u koni nie jest dokładnie znana, choć jedna z teorii mówi, że jest tak, że nie będą one wymiotować podczas biegu w galopie z dala od drapieżnika, ponieważ ruch ciała w tył i w przód może wywołać wymioty.

Najbliższym krewnym konia jest nosorożec – Fakty o koniach

Najbliższym krewnym konia jest nosorożec - Fakty o koniach

Istnieje tylko jedna zachowana gałąź rodziny koniowatych – Equus. Do tej gałęzi należy nie tylko udomowiony koń Equus caballus, ale także koń Przewalskiego, zebry i osły. Istnieje jednak kilka innych zaskakujących krewnych tego konia, których prawdopodobnie mało kto z naszych udomowionych koni widział. Konie należą do grupy ssaków o nieparzystej liczbie palców …

Większość członków tej grupy, znanych jako perissodactyle, jest obecnie wymarła. Obecnie jednak żyje kilka gatunków. Należą do nich nosorożce i tapiry, najbliżsi żyjący krewni koni. Konie są bliżej spokrewnione z wymarłymi perissodaktylami … niż z krowami, świniami i kozami. ” Innymi słowy, mimo że konie spędzają w gospodarstwie więcej czasu w otoczeniu krów, świń i kóz, są znacznie bliżej spokrewnione z egzotycznymi nosorożcami i tapirami.  

Konie arabskie nie są zbudowane jak inne konie – Końskie fakty 

Konie arabskie nie są zbudowane jak inne konie - Końskie fakty 

Rasa ta znana jest ze swojej gracji, szybkości i wytrzymałości. Araby są uważane za jedną z najstarszych ras udomowionych koni i są typowe dla kultury i życia pustynnych plemion Bliskiego Wschodu. Klasyczne książki, w tym „Czarny Ogier” i „Król Wiatru” przedstawiają tę starożytną i legendarną rasę. Jednak konie arabskie wyróżniają się nie tylko długą historią i szczególnie dobrym wyglądem, ale są też zbudowane inaczej niż inne konie. Araby mają większą gęstość kości niż inne konie, a także krótszy grzbiet z mniejszą ilością kręgów lędźwiowych. Ponadto araby mają jedną parę żeber mniej, a ich żebra są szersze.

Kucyki, konie miniaturowe są takie same – Końskie fakty 

Kucyki, konie miniaturowe są takie same - Końskie fakty 

Koń, kucyk… koń miniaturowy? Jaka jest różnica? Zapewne wiesz, że zarówno kucyki, jak i konie miniaturowe to mniejsze wersje typowego konia domowego, ale co je różni? Konie miniaturowe są kucykami, ale kucyki nie są końmi miniaturowymi. W końskim świecie jest to trochę zagmatwane i kontrowersyjne. Ale oto podstawowe podsumowanie: Każdy koń, który ma kłąb o wysokości 147 cm jest uważany za kuca. Konie miniaturowe są zwykle 86-95 cm wysokości , co stawia je kwadratowo w kategorii pony.

Jednak miniaturowe konie są uważane przez wielu entuzjastów za odrębną rasę konia – Falabella, na przykład – który zachowuje więcej typu ciała konia i proporcji. Z kolei kucyki mają krótsze nogi, dłuższe ciała i ogólnie bardziej krępą budowę niż konie. Kucyk szetlandzki, kucyk islandzki i kucyk Dartmoor to przykłady typowej budowy kucyka. Czy zatem można nazwać miniaturowego konia kucykiem? Tak, ale nie można każdego kucyka nazwać koniem miniaturowym, bo w przypadku koni miniaturowych w grę wchodzą czynniki rasowe. Wróćmy do czegoś mniej mglistego: do zębów!

Zęby mówią prawdę – Fakty o koniach 

Zęby mówią prawdę - Fakty o koniach 

Jest wiele szalonych rzeczy, które warto wiedzieć o końskich zębach. „Nie patrz darowanemu koniowi w zęby”. (co zaraz wyjaśnimy). Samce i samice koni mają inną liczbę zębów. Samce mają 44, a samice 36-40 – jeśli mają komplet. Tak więc, jeśli kiedykolwiek oglądasz tylko czaszkę konia, poznasz po liczbie zębów, czy czaszka pochodzi od samca czy od samicy. Samce posiadają ,,zęby kły”, które znajdują się pomiędzy siekaczami a zębami policzkowymi. Istnieją dwa na górze i dwa na dole.Są one również znane jako zęby walki, ponieważ samce walczą i gryzą się nawzajem, aby być liderem paczki klaczy.

Konie mogą też czasem mieć tak zwane „wilcze zęby”, czyli przednie trzonowce, które czasem wystają przez dziąsła. Często jednak są one ściągane dla zdrowia i wygody. Pomyśl o nich jak o końskiej wersji zębów mądrości. Konie jedzą poprzez konieczność żucia i mielenia trawy i roślin, dlatego muszą mieć zęby, które rosną przez większość ich życia. A powiedzenie „darowany koń”? Pochodzi z czasów, kiedy konie były bardziej powszechną częścią życia każdego człowieka. Jeśli dostajesz konia, byłoby niegrzecznie przeoczyć jego zęby, aby dowiedzieć się więcej o jego wieku i zdrowiu. Zamiast tego, po prostu akceptujesz dar takim, jakim jest. Ale jak już wiemy, o koniu można dowiedzieć się wiele, patrząc tylko na jego zęby!Fakty o koniach .

Jedyne prawdziwe dzikie konie jakie pozostały to nie mustangi

Jedyne prawdziwe dzikie konie jakie pozostały to nie mustangi Na świecie jest sporo koni, które nazywa się dzikimi. Mustangi amerykańskiego Zachodu są chyba jednymi z najbardziej znanych. Jednak konie, które nazywamy dzikimi, od mustangów, przez kuce z Exmoor, po „dzikie” konie z bagien Camargue, są technicznie rzecz biorąc końmi domowymi. Są one potomstwem udomowionych koni, które żyły samodzielnie i rozmnażały się przez dziesiątki, a nawet wieki bez znaczącego wpływu człowieka.Fakty o koniach .

Czy zatem pozostały jakieś prawdziwie dzikie konie? Zaskakująco tak.

  Istnieje jeden jedyny podgatunek konia, który nadal jest całkowicie dziki i nigdy nie został udomowiony przez człowieka. Zagrożony wyginięciem koń Przewalskiego pochodzi ze stepów Mongolii. Niedawno podkreśliliśmy i odnotowaliśmy tego konia: „Koń Przewalskiego jest podgatunkiem Equus ferus i jest uważany za najbliższego krewnego konia domowego.

Gatunek konia Przewalskiego i przodkowie konia domowego wyewoluowali gdzieś pomiędzy 120 000 a 240 000 lat temu. Fakty o koniach .   Koń Przewalskiego prawie wyginął i nadal jest na granicy zniknięcia na zawsze. Utrata ostatniego z tych koni byłaby tragedią, gdyż stanowią one dziedzictwo z przeszłości konia przed udomowieniem.  

Umięśnione uszy pomagają koniom słyszeć

Umięśnione uszy pomagają koniom słyszeć

Koń może poruszać uchem do tyłu i do przodu ten rodzaj ruchu wymaga wielu mięśni.Fakty o koniach . Uszy konia mogą poruszać się o 180 stopni przy użyciu 10 różnych mięśni (w porównaniu do trzech mięśni dla ucha ludzkiego) i są w stanie przydzielić konkretny obszar do słuchania.

Pozwala to koniowi zorientować się w kierunku dźwięków, aby określić, co je wydaje. Co ciekawe, konie nie tylko używają swoich uszu do lokalizowania dźwięków, ale także do komunikacji. Większość ludzi wie, że koń z uszami skierowanymi do tyłu wskazuje na złość, ale gdy przesuwa uszy do przodu, jego zachowanie zmienia się na pozytywne.

Koń się nie śmieje – Fakty o koniach

Koń się nie śmieje - Fakty o koniach

Kiedy koń zakręca górną wargę i unosi głowę w powietrzu, wiele osób uważa, że to nic innego jak zabawny wyraz twarzy. Kiedy zachowanie to jest pokazywane w programach telewizyjnych lub w filmach, często mówi się, że koń się śmieje. Ale to nie jest śmiech.Fakty o koniach .

To zachowanie nazywa się reakcją flehmenów i chodzi o to, by lepiej powąchać interesujący zapach. Konie wykazują reakcję flehmen, aby ułatwić przenoszenie wdychanych cząsteczek zapachu (feromonów i być może niektórych innych substancji) do narządu womeronasowego (VNO), wyspecjalizowanej struktury chemosensorycznej występującej u wielu ssaków. Dawniej znany jako narząd Jacobsona, VNO ma różne formy fizyczne i lokalizacje u różnych gatunków zwierząt.

Na ogół kojarzona jest z jamą ustną i przewodami nosowymi. W VNO sygnały są przekazywane do ośrodków w akcesoryjnych cebulkach węchowych w mózgu. W zależności od wykrytego zapachu mogą być następnie wywołane różne reakcje fizjologiczne i behawioralne.Fakty o koniach .   U koni jest to wywinięta górna warga na końcu wyciągniętej szyi. Ogiery wykazują reakcję flehmenową najczęściej, gdy odbierają feromony klaczy. Klacze wysyłają feromony w odpowiedzi krótko po urodzeniu swojego nowo narodzonego źrebaka. Każdy koń może mieć flehmen i to tylko dlatego, że chce się dowiedzieć więcej o danym zapachu. Może to wyglądać jak uśmiech konia, ale chodzi o zapach konia.Fakty o koniach .  

Ta rasa koni ma metalową kurtkę – Fakty o koniach

Ta rasa koni ma metalową kurtkę - Fakty o koniach Koń Akhal-Teke znany jest przede wszystkim ze swojej sierści. Ta „supermodelka” końskiego świata. Podczas gdy wiele dobrze utrzymanych koni ma piękny połysk na swoich płaszczach, ta rasa przenosi go na wyższy poziom, gdy szczyci się metalicznym połyskiem.

Jest to szczególnie widoczne w kolorach umaszczenia palomino, cremello i perlino. Wynika to z faktury włosków; wielkość nieprzezroczystego rdzenia jest zmniejszona, a w niektórych miejscach może być całkowicie nieobecna. Przezroczysta część włosa ( medulla) zajmuje tę przestrzeń i działa jak światłowód, zaginając światło przez jedną stronę włosa i załamując je z drugiej strony, często ze złotą obsadą.Fakty o koniach . Wyciągnięta i wysportowana rasa pochodzi z Turkmenistanu, być może już 3000 lat temu. Rasa ta zanotowała jednak znaczny spadek w historii współczesnej, kiedy to Związek Radziecki nakazał ubój koni na mięso. Rasa osiągnęła niski poziom zaledwie 1250 koni. Teraz są pewne problemy zdrowotne, które wynikają z braku różnorodności genetycznej. Należą do nich, niestety i ironicznie, śmiertelna choroba zwana Hairless Foal Syndrome, w której źrebię rodzi się bez sierści, grzywy lub ogona, wraz z innymi znaczącymi problemami zdrowotnymi.Horse Facts.

Konie są bardziej inteligentne niż nam się wydaje

Konie są bardziej inteligentne niż nam się wydaje Wiele osób uważa, że konie to zwierzęta o prostym usposobieniu. Jednak naukowcy udowadniają, że to popularne wyobrażenie jest błędne.Fakty o koniach . W swoim badaniu naukowcy sprawdzili reakcję koni na pozytywny trening z trenerem z udziałem 23 koni. Trener pracował z końmi na 41 różnych imprezach. Badacze stwierdzili, że konie, które otrzymały pozytywne wzmocnienie, szybciej przyswajały trening i miały mniej „złych” zachowań niż inne konie.

Ponadto, nawet gdy spędzili osiem miesięcy z rzędu, konie grawitowały w kierunku pierwotnego trenera i pamiętały pozytywną relację z konkretną osobą. Konie wykorzystują informacje pochodzące z kilku zmysłów, aby rozpoznać znajome i nieznane osoby. Jeśli nastąpiło dopasowanie, to głos, zapach, obraz, smak i dźwięk danej osoby pasowały do siebie, natomiast jeśli nastąpiło niedopasowanie, to jeden z tych zmysłów nie był spójny. Konie były bardziej zainteresowane przypadkami niedopasowania. Podobnie jak ludzie, dłużej przyglądały się interesującym bodźcom. Wyniki pokazały, że konie integrują informacje, które otrzymują ze wszystkich swoich zmysłów, aby rozpoznać osoby. Fakty o koniach. Najsilniejszy koń świata top 10 ras koni.

Mula i Hinny – Fakty o koniach

Mula i Hinny - Fakty o koniach Muł jest hybrydą pomiędzy męskim osłem i żeńskim koniem . Od dawna są pożądaną hybrydą, ponieważ uważa się, że mają niektóre z najlepszych cech fizycznych i cech osobowości obu gatunków. Mają wielkość, siłę, pewność siebie, cierpliwość, inteligencję i ogólną dobrą naturę, które czynią je świetnymi zwierzętami roboczymi.Fakty o koniach . Muły są zazwyczaj bezpłodne; jednak samica muła to samica, która ma cykl estrusowy, a więc nie może się technicznie rozmnażać. Bardzo rzadko zdarza się, aby muł zaszedł w ciążę, ale czasami się to zdarza. Z drugiej strony, w księgach rekordów nie było ani jednego płodnego samca muła. Tak więc nawet gdyby samica muła zaszła w ciążę w międzyczasie, nie byłoby to spowodowane przez samca muła. Jej potomstwo było spłodzone przez ogiera.

Ale jest jeszcze jeden typ hybrydy : hinny. Jest to potomstwo samicy osła i ogiera. Hinnies są często mniejsze od mułów, głównie dlatego, że matka osła jest mniejsza od klaczy i dlatego potencjał wzrostu jej źrebaka w łonie jest ograniczony. Podobnie jak muły, hinny są bezpłodne. Chociaż samice szynszyli mogą czasami mieć cykl estrusowy, był tylko jeden przypadek, kiedy samica szynszyli wydała na świat potomstwo.

Inne mieszańce w końskiej gałęzi rodziny to m.in.

zeedonk lub zonky – zebra skrzyżowana z osłem; zorse – zebra skrzyżowana z koniem; zona – zebra skrzyżowana z kucykiem; a jeszcze dokładniej zetland, czyli zebra skrzyżowana z kucykiem szetlandzkim.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button