Kone

Nordyckie rasy koni – lista ras

Nordic – Nordyckie rasy koni. Short, stocky and shaggy: rasy koni w zimnej pogodzie .  

.

Koń islandzki

Koń islandzki Waga: 363kg

Wysokość: 130 – 140 cm

Kolor: Szeroka gama kolorów sierści, w tym kasztanowy, brązowy, czarny, szary, palomino, pinto i jasnobrązowy. Mają podwójną sierść dla ochrony przed surowym klimatem.Nordyckie rasy koni . Typ ciała: krótki, krępy i kudłaty . Dużą rolę odgrywa ewolucja tej rasy, gdyż wiele osobników zginęło z powodu głodu i narażenia na trudne warunki.

Charakter: Przyjazny, łatwy w obsłudze i nieuciążliwy. Ten ostatni aspekt jest prawdopodobnie wynikiem tego, że konie islandzkie nie mają naturalnych drapieżników.

Chody: Oprócz chodu, kłusa i lopu, konie islandzkie mogą wykonywać także kłus i kantar. Tolt to chód boczny z czterema rytmami znany z wybuchowej szybkości i komfortu. Tempo to dwutaktowy chód boczny z chwilą przerwy między rozstępami. Nie wszyscy Islandczycy potrafią wykonać zarówno tolt, jak i tempo, a ci, którzy potrafią, uważani są za najlepszych. Współczesne zastosowanie: Niektórzy islandzcy hodowcy owiec nadal używają tych koni do gromadzenia swoich stad, ale ich głównym zastosowaniem jest jazda konna i rekreacja.

Wielki Fakt: Norwedzy uważali konia za znak płodności.

Smutny fakt: białe konie były zabijane jako ofiary.

Uroczysty, ale słodki fakt: Konie były cennym dobytkiem średniowiecznych Islandczyków, a konie wojenne były czasem chowane obok poległych jeźdźców.Nordyckie rasy koni. Coś, co chcielibyśmy, żeby nigdy się nie wydarzyło: Zorganizowane walki z udziałem ogierów miały miejsce między 930 a 1262 rokiem n.e. Te krwawe walki służyły jako rozrywka i zgromadzenia publiczne dla polityków.

Ostatni z … Islandia: Jest to jedyna rasa koni występująca na Islandii. Zgodnie z prawem żaden koń nie może być importowany do Islandii, a konie, które wyjeżdżają, nie mogą być zwrócone. Ta surowa polityka zapobiegła chorobom i pomogła zachować czystość rasy.  

Koń Jakutów

Koń Jakutów

Ten kudłaty koń pochodzi z Jakucji we wschodniej Syberii.

Wysokość: 130 cm

Typ nadwozia: Krótki i zwarty, o krótkiej szyi i prostych, szerokich nogach. Konie Jakutów tracą do 20% swojej wagi podczas długich, mroźnych miesięcy zimowych. Mają gęstą grzywę, ogon i wyjątkowo gęste zimowe płaszcze. Koń Jakutów jest jedynym, który może przetrwać na kole podbiegunowym. Mogą żyć w niestabilnych temperaturach do -70°C. Całe ciało tych koni przystosowuje się podczas zimy, a ich tempo oddychania spada z 20 oddechów na minutę do 10-12 oddechów na minutę. Konie Jakutów mają wyjątkowy zmysł węchu, który pozwala im wąchać trawę i jeść pod wieloma kopcami śniegu.

Human Helpers: Te konie najprawdopodobniej nie byłyby w stanie przetrwać w tym niezwykle surowym klimacie, gdyby nie pomoc ludu Sakha, który dostarcza im pożywienia podczas najcięższej pogody. Konie Jakutów przystosowują się również do letniej pogody. Założę się, że lubią obie pory roku. Czy masz (końskie) mleko? Sachowie używają sfermentowanego mleka klaczy jako głównego składnika lokalnego napoju o nazwie Kumiss. Używają też skóry i grzywy do ozdabiania ubrań, a mięso koni stanowi nawet 22-25% ich rocznego spożycia mięsa. 10 najpiękniejszych koni z całego świata

Nadal dzikie: Wielu Sachów utrzymuje niski poziom opieki nad swoimi końmi, zachowując ich stan bliski dzikości. Wierzą, że konie pozwolą się wykorzystać człowiekowi i że pozostaną w swoistej symbiozie. Konie Jakutów są wykorzystywane przez Sachów do transportu na saniach.  

Koń fiordowy – rasy koni skandynawskich

  Koń fiordowy - rasy koni skandynawskich

Nazwa alternatywna: Koń z norweskich fiordów

Wysokość: pomiędzy 130 a 140 cm

Waga: 408 – 544 kg Kolor: Stowarzyszenie rasy rozpoznaje od pięciu odcieni dun i białe oznaczenia. OMG, są FJORDS ZEBRA ???! Nie, spokojnie, to na pewno jest ten kolor.

Typ nadwozia: Konie fiordzkie są lekkie i wystarczająco silne do jazdy. Przeciętny mikrobrowar jest na tyle mocny, że można go wchłonąć i oczywiście nigdy nie powinien być używany podczas jazdy.

Natura: Łagodne i potulne, są często wykorzystywane jako konie do jazdy dla dzieci lub do wożenia turystów po kraju.

Historia: Podobnie jak koń islandzki, koń fiordowy jest jedną z najczystszych ras na świecie. Koń fiordzki jest również symbolem narodowym Norwegii. Koń fiordowy, w formie poetyckiej: „Oczy powinny być jak górskie jeziora w letni wieczór, duże i jasne. Odważnie nosi się na szyi jak chłopak z gór w drodze do ukochanej. Temperament tak żywy jak wodospad na wiosnę i wiecznie dobroduszny. ” Dziękuję za przeczytanie i mam nadzieję, że te cuda zimy spodobały się Wam tak samo jak mi. Trzymajcie się ciepło i nie przestawajcie jeździć!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button