Psy

Włoskie rasy psów : TOP 15 psów z Włoch

Włoskie rasy psów . Psy są najlepszym przyjacielem człowieka. Jeśli znajdziesz taki, który odpowiada Twoim potrzebom, będzie jeszcze lepiej. Włochy od lat są miejscem hodowli wielu psów domowych. Jeśli więc zastanawiasz się nad najlepszym przyjacielem stamtąd, to dobrze trafiłeś. Włoskie rasy psów występują w różnych rozmiarach i kolorach, mają różne osobowości, mocne i słabe strony. Każda rasa została stworzona do pełnienia określonej funkcji. Od zwierząt domowych po zwinne psy pracujące lub energiczne psy sportowe – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ten artykuł to zestawienie różnych odmian psów włoskich. Przyjrzyjmy się bliżej ich pochodzeniu, temperamentowi i ciekawostkom, które czynią każdą rasę wyjątkową. Czytaj dalej.  

Najlepsze włoskie psy

  Włochy są domem dla prawie 30 różnych ras psów, co czyni je jednym z najbardziej produktywnych krajów pod względem liczby ras. Wiele z nich zrobiło drogę na całym świecie, takich jak bernardyn, maltańczyk lub Cane Corso.Oto najlepsze włoskie rasy psów w żadnej konkretnej kolejności.  

1. Włoski spinone – Włoskie rasy psów 

  Włoski spinone - Włoskie rasy psów   Wyhodowany jako pies myśliwski w regionie Piemont we Włoszech, Spinone Italiano był najlepszym towarzyszem wielu włoskich myśliwych. Jego najlepsze cechy do tej roli to inteligencja, umiejętność aportowania na lądzie lub jeziorze oraz duża wytrzymałość.Włoskie rasy psów. Włoski Spinone znany był jako potężny i wszechstronny myśliwy. Są jedną z niewielu ras, które bez problemu pracują w surowej, pagórkowatej alpejskiej roślinności włoskiej. Pomimo kiczowatego wyglądu, Spinone zbudowane są z solidnego i kwadratowego korpusu. Są o wiele mocniejsze niż wyglądają. Dodatkowo, imponująca wytrzymałość Spinone sprawi, że będą gotowe do wielogodzinnych bitew w terenie.  

2. Cane corso

  Cane corso

  Pochodzenie tego włoskiego mastifa można prześledzić do starożytnych czasów Imperium Rzymskiego. Jako potomek rzymskich psów wojennych towarzyszył żołnierzom w walce. To powiedziawszy, pierwotna rasa Cane Corso była twarda i agresywna. Były to nie tylko psy agresywne, ale i duże. Nierzadko zdarza się, że Cane Corso dorasta do 70 cm wzrostu i waży ponad 50 kg. W końcu są to jedne z najbardziej imponujących i zdolnych psów stróżujących w królestwie psów. Po wojnach rzymskich Cane Corso służył jako pies stróżujący i towarzysz myśliwych. Chronili zwierzęta gospodarskie, gospodarstwa i rodziny. Jednak po pierwszej i drugiej wojnie światowej rasa ta niemal wyginęła. Jednak niektórzy entuzjaści pomogli ożywić Corso w latach 70.  

3. Bolończyk

  Bolończyk

  Bolognese pochodzi z Bolonii we Włoszech, miasta, od którego wzięła swoją nazwę. Ta niepozorna rasa należy do grupy rodzinnej Bichon, której najbliższym krewnym jest maltańczyk. Psy te były hodowane jako towarzysze królewscy, zwłaszcza u szlachty włoskiej i belgijskiej.Włoskie rasy psów. Przychodzą wyłącznie w swoich ikonicznych białych płaszczach z podpisaną puszystością i lokami. Pod względem wyglądu bardzo przypominają maltańczyki lub bichony. Czarne paciorkowate oczy, jasne uśmiechy i długie opadające uszy są u tych psów podobne. Po wyciszeniu szlachty rasa ta niemal stanęła w obliczu wyginięcia. Ale dzięki entuzjastom takim jak Gian Franco Giannelli (i kilku innym europejskim hodowcom), rasa została odrodzona. A w 1990 roku Liz Stannard po raz pierwszy przywiozła rasę do Anglii, a reszta to już historia.  

4. Pies rasy bernardyn

  Pies rasy bernardyn

  Pies rasy Saint Bernard, pochodzący z Alp Francuskich, był pierwotnie psem gospodarskim. Ale po tym jak został pozyskany przez mnichów z Hospicjum Wielkiego Przejścia św. Bernarda. zaczęły służyć jako psy ratownicze. Rasa ta mogła być przewodnikiem, wywęszyć lub uratować zagubionych w Alpach podróżników. Pomimo ogromnych rozmiarów tych psów, są one prawdopodobnie bardziej potężne i umięśnione niż mogłoby się wydawać. I choć mogą wydawać się onieśmielające, są od tego dalekie. Psy rasy bernardyn to w zasadzie olbrzymie pluszowe misie. Psy rasy bernardyn nie zawsze były tak nazywane. Nazwa ta została nadana rasie w latach 80-tych XIX wieku. Wcześniej miał różne nazwy, takie jak Alpine Great Dane, Sacred Dogs, Barryhunden i Alpendog. Dziś rasa ta jest trzymana jako zwierzę rodzinne, które okazuje przywiązanie wszystkim wokół.  

5. Włoski budowniczy

  Włoski budowniczy

  Rasy psów włoskich.Seter włoski to pies do broni, który wywodzi się z północnych Włoch. Uważa się, że są one krzyżówką Ogara Egipskiego i Mollosa lub Mastifa Azjatyckiego. Nic dziwnego, że psy te były hodowane przez zamożnych Medyceuszy i Gonzagę jako myśliwskie. Setery włoskie były świetne w siatkowaniu ptaków, wskazywaniu i tropieniu. Z czasem i wraz ze zmianą metod polowania, zostały wyszkolone na najlepsze psy strzeleckie. Rasa ta została sprowadzona do Wielkiej Brytanii pod koniec lat 80-tych XX wieku, a do Stanów Zjednoczonych sprowadzona w 1994 roku. Te psy są twarde. Musieli być przecież twardzi i silni, aby podołać obowiązkom myśliwskim w najtrudniejszym terenie Włoch.  

6. Mastif neapolitański

  Mastif neapolitański

  Istnienie psa datuje się na 700 rok p.n.e. Dlatego po raz pierwszy zostały wyhodowane w południowych Włoszech przez rolników, którzy chcieli mieć rasę o dużych rozmiarach, z ładną gładką sierścią i zapadniętą skórą. W tym procesie dążyli również do stworzenia rasy bardziej przyjaznej rodzinie. Jak wszystkie psy, neapolitan jest ogromny. Prawdopodobnie psy te mogą urosnąć do wagi nawet 70 kg lub więcej w zależności od genetyki i płci. Ponadto są to psy o długiej i zwartej budowie. W rzeczywistości długość ich ciała jest o około 15% większa niż ich wzrost. Ze względu na swój ogromny, onieśmielający wygląd, Mastify neapolitańskie dość dobrze spełniają rolę psa stróżującego i obrońcy. W latach 70. XX wieku rasa rozprzestrzeniła się w całej Europie i w obu Amerykach. Dziś neapolitany są wspaniałymi pupilami rodzinnymi, a jednocześnie sprawdzają się jako obrońcy.  

7. Chart włoski – Włoskie rasy psów 

  Chart włoski - Włoskie rasy psów    Przodkowie włoskich Greyhoundów byli pierwotnie hodowani około 2 000 lat temu w regionie znanym obecnie jako Turcja i Grecja. We Włoszech natomiast były dalej rozwijane i popularyzowane jako najlepsi towarzysze i myśliwi dla szlachty. Jeśli chodzi o charty, chart włoski jest najmniejszym chartem czystej krwi w istnieniu.Włoskie rasy psów. Podczas gdy ten chart może mieć 35 cm wzrostu, zwykle waży nie więcej niż 5 kg. Z tego powodu są jedną z najszybszych ras psów – z prędkością 40 km / h. Ten miniaturowy chart po wojnach światowych niemal wyginął – podobnie jak wiele innych europejskich ras psów. Na szczęście amerykańska populacja tej rasy przyczyniła się do jej odrodzenia zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Mimo swoich rozmiarów są to szybkie i wytrzymałe psy.  

8. Chirneko z Etny

  Chirneko z Etny

  Cirneco to rasa pochodząca z Sycylii – u południowych wybrzeży Włoch. Co więcej, wizerunki psów przypominających Cirneco były przedstawiane na sycylijskich monetach już w 500 roku p.n.e. Używano ich do ścigania drobnej zwierzyny, jak króliki, zające i ptaki. Włoskie rasy psów. Według ostatnich badań DNA, ten włoski pies ma wiele podobieństw z innymi psami z wysp śródziemnomorskich. Chirneco uniknął wyginięcia dopiero na początku lat 30. ubiegłego wieku, gdy Maurizio Migneco, lekarz weterynarii, napisał o ich malejącej liczbie. Włoska arystokratka – baronowa Agata Paternó Castello – przeczytała artykuł i postanowiła odrodzić rasę na Sycylii.  

9. Owczarek Maremma-Abruzzo – Włoskie rasy psów

  Owczarek Maremma-Abruzzo - Włoskie rasy psów

Toto plemeno vzniklo v Taliansku ako strážca stád pre ovce aj kozy. Preto patrili k najlepším strážnym psom. V roku 1898 bola prvá Maremma zaregistrovaná v Kennel Club Italiano a štandard plemena bol vypracovaný v roku 1924. Maremma stovky rokov pomáhala chrániť stáda pred nebezpečnými predátormi, ako sú napríklad vlci. Vďaka svojej výške 70 cm a telu s hmotnosťou 55 kg sa máloktorí dravec odváži pohrávať si s týmito mohutnými strážnymi psami. Navyše sú záludní rýchlo.Talianske plemená psa. Spočiatku sa ovčiak Maremma považoval za dve samostatné plemená: Maremmano a Abruzzese. Avšak na konci 50. rokov boli títo dvaja psy vďaka vzájomnému kríženiu príjemne známi a považovali sa za jedno plemeno.  

10. Bergamese Shepherd Dog – Włoskie rasy psów

  Bergamese Shepherd Dog - Włoskie rasy psów   Historia rasy sięga prawie 7000 lat, co daje im starożytny rodowód. Często kojarzone są z Bergamo, alpejskim miastem położonym niedaleko Mediolanu we Włoszech. Dlatego właśnie mają taką nazwę. Przez wiele wieków mieszkali w Bergamo i pracowali jako wykwalifikowani strażnicy owiec. Ale z powodu ich długiej historii, istnieje debata na temat ich prawdziwego pochodzenia. W rzeczywistości władze francuskie uważały, że rasa ta w rzeczywistości wywodzi się od francuskiego Briarda. Inni jednak twierdzą, że tak naprawdę pochodzą z Bliskiego Wschodu. Ta wytrzymała rasa psów dobrze nadawała się do pilnowania owiec wzdłuż skalistych zboczy Alp włoskich. Jego unikalna sierść przystosowała się do ochrony przed zimnem na dużych wysokościach, a jednocześnie służy jako dodatkowa ochrona w przypadku ataków drapieżników.  

11. Pointer włoski krótkowłosy

  Pointer włoski krótkowłosy   Italian Shorthaired Pointer należy do grupy psów zapachowych. Wywodzą się od egipskich psów gończych z Bliskiego Wschodu. Później Rzymianie najechali kraj, przyjęli duriana i przenieśli psy do Włoch, gdzie dalej je udoskonalili i kontynuowali hodowlę.Włoskie rasy psów. Włoskie Durki Krótkowłose były pierwotnie hodowane do pracy jako psy myśliwskie. Często polowały w dużych sforach, które składały się z setek psów. Dziś jest to jedna z najpopularniejszych ras we Włoszech.  

12. Volpino – Włoskie rasy psów

  Volpino - Włoskie rasy psów   Volpini Italianos są potomkami psów rasy Spitz, których istnienie można datować na 5000 lat wstecz. W tych dawnych czasach rasa ta była niezwykle popularna wśród włoskich rodzin królewskich i chłopów. Były to psy wszechstronne. Można je nazwać włoskim pomorskim, ponieważ są bardzo podobne zarówno w wyglądzie, jak i temperamencie. A w starej włoskiej sztuce psy te często były przedstawiane we wszystkich klasach. To wyjaśnia, dlaczego w przeszłości były tak popularnymi psami. Volpini natomiast były tradycyjnie wykorzystywane jako psy stróżujące. Szczekały, by ostrzec znacznie większe psy stróżujące typu Mastiff przed potencjalnymi intruzami. Ale jak wiele ras, ich liczebność zmniejszyła się w latach 60. Hodowcy próbowali odrodzić rasę, ale jej pierwotna popularność została utracona.  

13. Lagotto Romagnolo

  Lagotto Romagnolo   Lagotański rodowód sięga starożytności, mniej więcej około 1474 roku n.e. w okresie „przedrzymskim”. Wywodzą się z włoskiej Romanii z bagien Ravenny, gdzie były hodowane jako retrievery ptactwa wodnego. W rzeczywistości są one uważane za przodka wszystkich psów wodnych. Niestety, do końca XVIII wieku bagna zostały osuszone i zamienione na pola uprawne. Oznaczało to, że nie ma już ptactwa wodnego, a tym samym nie ma pracy dla jeziora Lagotto Romagnolo. W tym czasie, Lagotto został przeprojektowany do poszukiwania trufli, zadanie, które ich wysoce dostrojony nos robi skutecznie.Włoskie rasy psów. Wyglądem Lagotto bardzo przypomina pudla lub bichona. Chociaż mogą wydawać się leniwymi psami, są naprawdę ciężko pracującymi psami. Lagotto jest znacznie silniejszy niż wygląda, z imponującą wytrzymałością.  

14. Pies maltański

  Pies maltański Wierzcie lub nie, maltańczyk jest starożytnym psem, ale nie jest jasne, skąd pochodzi. Większość historyków zdaje się zgadzać, że zostały one wyhodowane na Malcie – u południowych wybrzeży Włoch. Jednak Fenicjanie prawdopodobnie przywieźli tego psa na Maltę, gdy prowadzili handel. Historia Maltańczyków jest długa i różnorodna. W pewnym momencie zostały spopularyzowane przez Greków, którzy byli zafascynowani ich geometrycznym pięknem. Ostatecznie trafiły na uwagę Imperium Rzymskiego.Włoskie rasy psów. Pies wyglądający jak wilk top 10 rasy psów. Maltańczycy byli jednak trzymani jako towarzysze .Królewskie damy szczególnie lubiły tę rasę i nosiły je w rękawach lub siedziały z nimi na kolanach. Maltańczyki są do dziś popularnym psem wystawowym.  

15. Cane di Oropa – Włoskie rasy psów

  Cane di Oropa - Włoskie rasy psów Cane di Oropa pochodzi z Alp włoskich z północnych Włoch i jest psem pasterskim, który od wieków był wykorzystywany do pilnowania stad rodzimego bydła i owiec. Występują one w różnych kolorach, typach, wagach i wysokościach. Oropa została stworzona jako wydajny owczarek; dlatego jest dobrze przystosowana do surowego środowiska alpejskiego. Są to psy pracowite, o dużej wytrzymałości i chęci do pracy. Jednak w latach 50. XX wieku rasa niemal stanęła w obliczu wyginięcia. Na szczęście udało się uratować grupę do stabilizacji rasy. Mimo przyjaznego charakteru, Oropa nie jest popularnym psem. Nawet w ich rodzinnych Włoszech. Nadal można je spotkać na wiejskich obszarach Włoch. Niestety, informacji na temat tej rasy jest bardzo mało, choć wydaje się, że zachowują one aurę tajemniczości.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button