Koty

Wiek kota w ludzkich latach

Wiek kota w ludzkich latach. Sprawdź wiek swojego kota. 

Wiek kota w ludzkich latach

Według popularnej legendy, jeden ludzki rok jest odpowiednikiem siedmiu „kocich lat”, ale w rzeczywistości jednoroczny kot jest znacznie bardziej dojrzały niż siedmioletnie dziecko.wiek kota w ludzkich latach.

 

wiek kota

 

Ile lat ma mój kot w przeliczeniu na ludzkie lata?

Chociaż nie ma 100% związku między latami ludzkimi i kocimi, ogólnie przyjmuje się, że 2 lata ludzkie to 25 lat kocich. Oznacza to, że jeśli masz kota w wieku 6 lat, to jest to 41 kocich lat.

wiek kota w latach ludzkich

 

Jaka jest średnia długość życia kota?

Zależy to od tego, czy kot mieszka w domu, czy na zewnątrz. Średnio uważa się, że koty mieszkające w domu żyją dłużej. Koty żyjące w domu dożywają średnio 16-18 lat, a niektóre osiągają nawet szacowny wiek 20 lat.

 

Wiek kota Wiek kota w latach ludzkich

Oczekiwana długość życia kotów różni się również w zależności od rasy, ponieważ niektóre rasy kotów żyją naturalnie dłużej niż inne. Na przykład mówi się, że najdłużej żyją rasy syjamskie i manx. Najstarszy kot na świecie dożył 34 lat, co w przeliczeniu na kocie lata daje 153 lata!

Średnia długość życia kotów znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku dekad. Jednocześnie zaczynamy spędzać coraz więcej czasu z naszymi pupilami.

Jak mogę sprawdzić wiek mojego kota?

 

Wiek kota Wiek kota w ludzkich latach

Aby dowiedzieć się, ile lat ma Twój kot, najlepiej zabrać go do weterynarza. Jednak nadal możesz szukać oznak wieku na jego ciele .Przeczytaj także :

Jak opiekować się starszym kotem 

 

 

Zęby

Zęby nie są w stanie określić dokładnej daty urodzenia kota, ale nadal są świetnym wskaźnikiem jego wieku. Określanie wieku kota na podstawie jego zębów:

 

  • Pierwsze zęby kociaka pojawiają się między drugim a czwartym tygodniem życia
  •  Stałe białe zęby koty otrzymują około czwartego miesiąca życia
  •  Żółte plamki (nawet kamień nazębny) na kilku zębach mogą wskazywać, że kot może mieć od jednego do dwóch lat.
  • Jeśli plamki pojawiają się na wszystkich zębach, kot ma prawdopodobnie co najmniej trzy do pięciu lat
  •  Brakujące zęby są zwykle oznaką, że kot jest szanowanym seniorem w wieku od 10 do 15 lat

    Należy jednak pamiętać, że niektóre koty mogą mieć po prostu gorsze zęby niż inne, niezależnie od ich wieku.

Oczy i wiek kota w latach ludzkich

 

oczy kota Wiek kota w latach ludzkich

Po 12 roku życia na oczach kota zwykle zaczyna pojawiać się zmętnienie. A jeśli zauważysz łzawienie i wydzielinę z oczu, prawdopodobnie masz do czynienia ze starszym kotem.

Mięśnie i kości Wiek kota w latach ludzkich

Wiek może kryć się za wyglądem, więc zwróć uwagę na cechy, które uzupełniają obraz wieku twojego kota. Podobnie jak w przypadku ludzi, wyższy poziom aktywności mówi kotu, że jest młody. Zabawa, skakanie i bieganie są przeznaczone dla młodych kotów. Jeśli więc zauważysz, że twój kot ma tendencję do utraty masy mięśniowej lub nie lubi się zbytnio bawić, może to być oznaką starzenia się. Starsze koty mają dodatkowo obwisłą skórę lub wystające łopatki.

stary kot Wiek kota w ludzkich latach

 

Płaszcz

Futro kota zmienia się wraz z wiekiem. Cienkie futro jest zwykle zarezerwowane tylko dla młodych kotów. Starsze koty mają zwykle grubszą sierść z szarymi łatami.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button