RoślinyRośliny użytkowe

Grzyby trujące : 10 najbardziej trujących grzybów na świecie

Grzyby trujące. Na pewno każdy z nas, lubi chodzić na grzyby. Grzyby trujące.  Jedne są lepsze na grzybach, inne mniej. Ale każdy powinien znać i wiedzieć jakie grzyby zbiera. Grzyby to dobry, ale i niebezpieczny przysmak, dlatego powinniśmy uważać, jak je przyrządzamy i czy naprawdę je znamy.

Jeden z szacunków określa liczbę przypadków zatrucia grzybami na 6-7 tysięcy rocznie. Choć śmiertelność wynosi zaledwie ułamek procenta, wielu doświadcza poważnych objawów zatrucia grzybami. Wiele z tych przypadków dotyczy dzieci, ale wiele dotyczy dorosłych, a w skrajnych przypadkach zatruciu uległy całe rodziny.
W sumie istnieje około 30 gatunków grzybów trujących, które konsekwentnie stają się śmiertelne dla ludzi. Ponadto istnieje kolejnych 20, o których wiadomo, że powodują śmierć. Poniższa lista zawiera grzyby, które powodują śmierć u ludzi i najprawdopodobniej szkodzą.

 

10. Muchomor czerwony

 

Pleurocybella porrigens ( Bokówka biała )

 

Czerwony muchomor to ikona dziecięcych bajek. Natychmiast rozpoznawalny dzięki jaskrawoczerwonej czapce i białym plamkom. Nie wiadomo, dlaczego psy (i sporadycznie koty) mają na nią ochotę. Niestety muchomor czerwony to jeszcze bardziej trująca i niezmiennie śmiertelna dla tych zwierząt trucizna.

Głównymi substancjami toksycznymi muchomora czerwonego są muscimol i kwas ibotenowy. Działają one na ośrodkowy układ nerwowy i powodują utratę koordynacji, naprzemienne pobudzenie i sen, nudności, a w niektórych przypadkach halucynacje. Efekty stają się widoczne po około jednej godzinie, ale rzadko są śmiertelne. Jednym z największych zagrożeń są szaleńcze zachowania, które objawiają się w stanie upojenia alkoholowego.

 

9. Pleurocybella porrigens ( Bokówka biała )

 

Pleurocybella porrigens ( Bokówka biała )

Bokówka biała – Pleurocybella porrigens występująca na całej półkuli północnej. Swoją nazwę dostaje po pierwsze od tego jak wygląda, a po drugie dlatego, że zjedzenie go daje duże szanse na wysłanie do nieba.

 

 

Bokówka biała było uważane za jadalne i wydaje się, że przez wiele lat nie było większych zatruć spowodowanych jego trawieniem. Zmieniło się to w 2004 roku, gdy po jego zjedzeniu w Japonii zachorowało blisko 60 osób. Grzyby trujące. Spośród nich w ciągu kolejnych sześciu tygodni zmarło 17 osób. W innym w 2009 roku 65-letni mężczyzna zmarł na encefalopatię (chorobę mózgu) po zjedzeniu skrzydeł anioła. Należy podkreślić, że wiele osób, które zmarły, miało wcześniej problemy z nerkami lub wątrobą. Kwiaty na balkon lub taras – Top 12 roślin

Toksyczność jadu nie jest dobrze znana w przypadku tego grzyba, ale zidentyfikowano unikalny aminokwas, który zabija komórki mózgowe. Możliwe jest również, że grzyb zawiera podwyższony poziom cyjanku.

 

8. Czubajeczka kasztanowata

 

Czubajeczka kasztanowata

Ten mały, smacznie wyglądający grzybek zawiera śmiertelnie niebezpieczną, niszczącą wątrobę amatoksynę. To właśnie ta toksyna jest odpowiedzialna za 80-90% wszystkich zgonów spowodowanych zatruciem grzybami. Śmiertelność z powodu spożycia amatoksyn wynosi około 50% – jeśli nie jest leczona, i nadal 10% – z leczeniem. Początkowe objawy to zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ale śmierć może trwać jakiś czas i będzie wynikać z niewydolności wątroby.

Występuje w lasach iglastych w całej Europie i Ameryce Północnej i na przestrzeni lat był odpowiedzialny za kilka zgonów. Do innych członków rodziny pluskwiaków należy równie smakowicie brzmiąca śmiertelna rosiczka.

 

7. Podostroma Cornu-damae

 

Podostroma Cornu-damae

Głównymi toksynami w tych trujących grzybach są mykotoksyny trichotecenowe, które mają szczególnie nieprzyjemne działanie i mogą spowodować śmierć w ciągu kilku dni. Objawy są ogólnoustrojowe i mogą dotyczyć wszystkich narządów, zwłaszcza wątroby, nerek i mózgu. Dochodzi też do utraty komórek krwi, złuszczania się skóry z twarzy i wypadania włosów, przez co wygląda to tak, jakby ofiara cierpiała na zatrucie promieniowaniem (lub białaczkę).

 

6. Conocybe Filaris

 

Conocybe Filaris

Grzyb ten jest powszechnie spotykany na trawnikach i pochodzi z regionu północno-zachodniego Pacyfiku w Stanach Zjednoczonych. Choć nie wygląda od razu jak atrakcyjna przekąska, to jednak jego pojawienie się w ogrodach zbliża go do ludzi bardziej niż wiele innych trujących grzybów. Innym czynnikiem przypadkowego zatrucia tym grzybem jest jego podobno podobny wygląd do grzyba Psilocybes, zwanego też grzybem magicznym. Ten grzyb jest znany z tego, że zawiera szczególnie śmiertelną amatoksynę, która w przypadku spożycia może spowodować nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

 

5. Zasłonak rudawy (Cortinarius rubellus) – Grzyby trujące

 

Zasłonak rudawy (Cortinarius rubellus) - Grzyby trujące

Kolejny śmiertelny grzyb o śmiertelnej nazwie. Webcap to wyjątkowo niewinnie wyglądający grzyb podobny z wyglądu do wielu jadalnych gatunków grzybów. Grzyby trujące.  W rzeczywistości jest niesamowicie trujący i jedzenie go prawdopodobnie zabije cię; jeśli nie w ciągu kilku tygodni, to na pewno, gdy twoje nerki zostaną spakowane. Tak właśnie stało się w przypadku Nicholasa Evansa, autora książki „The Horse Whisperer”. Wraz z żoną i dwoma innymi gośćmi zjadł zebrany przez siebie śmiertelny grzyb, który pomylił z czymś jadalnym. Podczas gdy wszyscy przeżyli, Evans przeszedł dializy nerek i potrzebował przeszczepu nerki.

Mieli szczęście. Toksyna orellanina jest bardzo silna, dorównuje arsenowi. Mówi się, że można się zatruć już po samym skosztowaniu i wypluciu małego kawałka tego grzyba. Oprócz niewydolności nerek mówi się, że inne objawy zatrucia są grypopodobne. Nie pojawiają się one przez kilka dni, a mogą trwać tygodniami.

 

4. Hełmówka jadowita

 

Hełmówka jadowita

Rosną na martwym drewnie i występują na całym świecie; tak daleko na północ jak Arktyka i tak daleko na południe jak Australia. Podobnie jak wiele innych najbardziej trujących grzybów świata, kapturnice wyglądają podobnie do innych gatunków jadalnych.
Śmiertelną substancją jest tu, ponownie, niesławna amatoksyna. Jeśli więc cenisz sobie funkcjonowanie swojej wątroby, unikaj tego grzyba.

 

3. Piestrzenica kasztanowata – Grzyby trujące

 

Piestrzenica kasztanowata - Grzyby trujące

Piestrzenica kasztanowata jest popularnym przysmakiem w Skandynawii i Europie Wschodniej, ale czy ten dziwnie ukształtowany grzyb nie jest śmiertelnie trujący? Cóż, tak, ale też nie. Jeśli zjesz je na surowo jest duża szansa, że umrzesz. Jeśli jest źle ugotowany, umrzesz, ale jeśli ugotujesz go prawidłowo, nie umrzesz i przekonasz się, że smakuje wyśmienicie.

Toksyną jest tu gyromitryna, która po zjedzeniu staje się monometylohydrazyną (MMH). Ta toksyna będzie oddziaływać na wątrobę, ale także na układ nerwowy, a czasem na nerki. Objawy takie jak biegunka i wymioty pojawią się w ciągu kilku godzin, a następnie zawroty głowy, senność i bóle głowy. W najgorszym przypadku skończy się to śpiączką i śmiercią w ciągu tygodnia. Wesz pospolita występuje w lasach iglastych w całej Europie i Ameryce Północnej.

 

2. Muchomor jadowity – Grzyby trujące

 

Muchomor jadowity - Grzyby trujące

iZawierają one śmiertelne dawki amatoksyn i są odpowiedzialne za dużą część wszystkich zgonów związanych z grzybami. Początkowe objawy w postaci drgawek, majaczenia, wymiotów i biegunki pojawiają się po spożyciu grzyba. Niestety, do tego czasu toksyny mogą zostać wchłonięte i spowodować nieodwracalne zniszczenie tkanek nerek, a zwłaszcza wątroby. W tym momencie przeszczep wątroby może być jedyną możliwością przeżycia pacjenta.

 

1. Muchomor zielonawy – Grzyby trujące

 

Muchomor zielonawy - Grzyby trujące

Tak Muchomor zielonawy ma długą historię i jest związana ze śmiercią wielu znamienitych ofiar, w tym rzymskiego cesarza Klaudiusza, papieża i rosyjskiego cara.

I Muchomor zielonawy pochodzi z Europy, gdzie występuje w lasach, najczęściej pod dębami. Podstawowym czynnikiem toksycznym jest amatoksyna. Grzyby trujące. Jak wspomniano, powoduje nieodwracalne uszkodzenia wątroby i nerek. Szacuje się, że pół grzyba wystarczy, by zabić dorosłego człowieka. Wiele zgłoszonych przypadków zatruć wydaje się dotyczyć całych rodzin; w 2006 r. trzyosobowa polska rodzina zjadła zielonego muchomora. Jeden zmarł, a dwa przeżyły, ale wymagały przeszczepu wątroby. W takich przypadkach wydaje się, że ofiary mają 50% szans na przeżycie, jak to miało miejsce w przypadku czterech osób świętujących Nowy Rok w Australii oraz w nowszym przypadku dotyczącym pary w Wielkiej Brytanii.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button