Rośliny użytkowe

Uprawa, pielęgnacja, rodzaje i odmiany porzeczek

Uprawa porzeczek. Dowiedz się, jak uprawiać soczyste, zdrowe porzeczki! Te popularne jagody doskonale nadają się do ciastek, kruszonek, soków i dżemów. Odkryj zupełnie nowy owoc dzięki naszemu przewodnikowi na temat sadzenia i uprawy porzeczek!

Uprawa porzeczek

 

Uprawa porzeczek

Na pierwszy rzut oka porzeczki mogą przypominać borówki – małe, okrągłe jagody rosnące na krzakach. Porzeczki (Ribes) to bezkolcowe krzewy bez korzeni, które mogą dorastać do 2 metrów szerokości i wysokości.

Krzewy porzeczki są łatwiejsze w uprawie niż większość owoców jagodowych; nie potrzebują specjalnej kwaśnej gleby jak borówki; są bezkolcowe, w przeciwieństwie do swoich odpowiedników agrestu; rosną w gronach przypominających winogrona na łodygach, więc łatwo je zbierać. I są owocne! Są to ciężko pracujące jagody.

Porzeczki są niezwykle zdrowe i mają wysoką zawartość witaminy C. Występują również w kilku odmianach: do wyboru są porzeczki białe lub czerwone, porzeczki czarne, a nawet porzeczki różowe.

 

Kiedy sadzić porzeczki

 

Kiedy sadzić porzeczki

Jesień to prawdopodobnie najlepszy czas na sadzenie, ponieważ gleba jest jeszcze ciepła po lecie, a porzeczki powinny się dobrze zadomowić przed zimą. Można również sadzić wczesną wiosną, zanim drzewostan zdąży się zadomowić.

Porzeczki z gołymi korzeniami należy kupować w sprawdzonych szkółkach, wybierając jedno- lub dwuletnie, silne rośliny. Jeśli masz ograniczony budżet, poczekaj do jesieni, aby kupić porzeczki z gołymi korzeniami, które są zwykle znacznie tańsze.

Można też sadzić porzeczki w pojemnikach o każdej porze roku, unikając tylko najgorętszych miesięcy, aby nie musieć ich niewolniczo podlewać.

 

Wybór i przygotowanie miejsca sadzenia

 

 

 

W przeciwieństwie do większości innych upraw owocowych, porzeczki tolerują półcień i preferują chłodne, wilgotne miejsce do uprawy. W końcu w naturze są to krzewy podszytowe. Lubią pochyłe tereny i osłonięte miejsca, takie jak boczna ściana budynku lub zacieniona altana.

Wszystkie porzeczki lubią bogatą, dobrze przepuszczalną glebę, która dobrze zatrzymuje wilgoć, ale nie jest podmokła. Dodaj materię organiczną (kompost, torf lub obornik), aby poprawić glebę, zwłaszcza jeśli jest piaszczysta. Zapewnij dobre odstępy i cyrkulację powietrza, aby zapobiec mączniakowi prawdziwemu.

 

Jak sadzić porzeczki

 

Jak sadzić porzeczki

 

  1. Przed sadzeniem należy usunąć chwasty. Jeśli jesteś ogrodnikiem nie uprawiającym ziemi lub nie kopiącym, możesz po prostu przykryć obszar tekturą, a następnie ściółkować na wierzchu, pozostawiając luki do sadzenia lub wycinając otwory w tekturze do sadzenia.
  2. Wmieszaj dojrzały kompost do gleby przed sadzeniem. Porzeczki są silnymi pożeraczami azotu.
  3. Usunąć uszkodzone korzenie i przyciąć wierzchołki do 6-10 cm. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia systemu korzeniowego.
  4. Sadzić jak najszybciej w odpowiednio przygotowanej glebie.
  5. Wykop otwór do sadzenia. Posyp roślinę organicznym nawozem uniwersalnym, aby pomóc jej się zakorzenić.
  6. Umieść roślinę w miejscu, które jest nieco głębsze niż to, w którym rosła w szkółce.
  7. Zasyp dołek i wzmocnij glebę wokół korzeni.
  8. Podlewaj.

Ogólnie rzecz biorąc, rośliny powinny być oddalone od siebie o 1,5  do  3 metry w rzędzie  i 3 metry między rzędami. Porzeczkę można również sadzić z sadzonki pobranej z innego krzewu porzeczki.

Jak dbać o porzeczki

 

Jak dbać o porzeczki

 

Ściółka zwalcza chwasty, zatrzymuje wilgoć i chłodzi glebę.
Każdego roku należy rozsypać od 2 do 3 cm ściółki wokół roślin i co roku ją uzupełniać. Odpowiednie ściółki to kompostowany obornik, kompost, wióry drzewne lub podobne materiały. Ścinki trawy stanowią doskonałą ściółkę.
Każdej wiosny należy posypać powierzchnię gleby nawozem organicznym, aby utrzymać wystarczającą ilość składników odżywczych.
Krzewy należy dobrze podlewać, zwłaszcza gdy są młode i zaczynają rosnąć.

 

Jak ciąć porzeczki – Uprawa porzeczek

 

Odpowiednie przycinanie pomoże również w pełni wykorzystać możliwości porzeczek. Zimą usuwaj martwe lub chore drewno, a także źle ułożone gałęzie – na przykład gałęzie, które mogą spaść na ziemię pod ciężarem owoców lub gałęzie, które krzyżują się i ocierają.

 

W przypadku czarnej porzeczki można całkowicie usunąć do jednej trzeciej najstarszych gron – zwykle najgrubszych i najciemniejszych – aby stymulować energiczną regenerację lub, jeśli chcesz to jeszcze bardziej uprościć, po prostu wyciąć wszystkie grona, które właśnie wydały owoce.

W przypadku porzeczek czerwonych i białych należy dążyć do uzyskania otwartego, miseczkowatego kształtu. Przetnij nowe pędy na pół i przetnij pędy boczne wyrastające z głównych łodyg na dwa pąki. Należy również pozostawić krótką łodygę lub „odnogę”, z której wyrastają gałęzie bez odrostów.

Niezależnie od tego, co przycinasz, upewnij się, że wszystkie cięcia są wykonywane tuż nad pąkiem, który jest skierowany na zewnątrz krzewu – zmniejszy to wzrost skierowany do krzewu i zmniejszy przeludnienie – przepis na chorobę!

Porzeczki czerwone i białe również korzystają z przycinania w połowie lata. Wystarczy przyciąć pędy boczne, które wyrosły w tym sezonie, do około trzech do pięciu liści.

 

ZALECANE ZAMÓWIENIA – Uprawa porzeczek

 

ZALECANE ZAMÓWIENIA - Uprawa porzeczek

Czarne porzeczki są najłatwiejsze w uprawie. Krzewy te preferują pełne nasłonecznienie, ale mogą również tolerować trochę cienia i będą nadal produkować bogate w witaminę C jagody przez wiele lat. Używaj ich do ciast, dżemów lub orzeźwiających kordiałów.

Czerwone i białe porzeczki są uprawiane podobnie jak agrest i warto myśleć o nich niemal jak o tej samej roślinie. Krzewy te również preferują pełne słońce, ale dobrze radzą sobie również w półcieniu. W przeciwieństwie do czarnych porzeczek, mogą być uprawiane jako kordony (pojedyncze łodygi), jako standardy – a także dobrze rosną w pojemnikach, co czyni je idealnym wyborem do mniejszych ogrodów. Białe porzeczki mają słodszy smak niż czerwone porzeczki i są idealne do gotowania, robienia dżemów i galaretek oraz wzbogacania niemal każdego deseru.

 

Jak zbierać porzeczki – Uprawa porzeczek

Gdy tylko jagody zaczną się formować, przykryj krzewy siatką, aby chronić je przed ptakami lub – jeśli uprawiasz dużo owoców – rozważ zbudowanie klatki na owoce, aby wszystkie cenne zbiory były bezpieczne.

Zbierz je, gdy uzyskają ostateczny kolor. Porzeczki są zgrupowane w klastry zwane „strigs”. Można odrywać pojedyncze porzeczki, ale o wiele łatwiej jest oderwać lub odciąć całą kiść za jednym razem. Najłatwiejszym sposobem na oddzielenie jagód od szypułki jest przeczesanie ich widelcem – jest to o wiele łatwiejsze!

Jak przechowywać porzeczki

Porzeczki to rzadkie skarby, które nie trwają długo. Będą przechowywane przez kilka dni w lodówce, ale jak wszystkie owoce jagodowe, należy je zużyć jak najszybciej. Jedną z prawdziwych zalet porzeczek jest to, że można je łatwo zamrozić.

SPRYT I MĄDROŚĆ

Porzeczki są nie tylko smaczne, ale dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych wspomagają zdrowie. Stężenie witaminy C może osiągnąć nawet 250 miligramów na 100 gramów soku, nawet po 6 miesiącach przechowywania!

Najlepsze truskawki wiecznie dojrzewające – 11 odmian

Piwo dla włosów: oto jak używać piwa, aby osiągnąć zdrowe, miękkie i lśniące włosy

 

SZKODY/ CHOROBY – Uprawa porzeczek

Mszyce: sprawdzanie nasadzeń pod kątem inwazji. Użyj sprayu z wodą z mydłem lub olejem neem. Monitoruj wcześnie, aby zapobiec infestacji. Używaj mydła owadobójczego i olejków neem. Dobrze spryskać.

Mączniak prawdziwy: Przycinanie i rozstawianie roślin, które może pomóc poprawić cyrkulację powietrza i zmniejszyć wilgotność. Opryski są najbardziej potrzebne podczas mokrej lub wilgotnej pogody wiosną. Stosować, gdy widoczne są pierwsze oznaki mączniaka prawdziwego i powtarzać w razie potrzeby.

Roztocza: Wprowadzenie drapieżnych roztoczy może pomóc. Unikaj stosowania pestycydów, które również zabijają pożyteczne owady. Unikaj nadmiaru azotu, który może prowadzić do zwiększenia populacji roztoczy.

Chrząszcze japońskie: usunąć chrząszcze ręcznie i umieścić je w wodzie z mydłem. Wybierz wieczór lub wczesny poranek. Dorosłe osobniki są zazwyczaj łatwe do zwalczenia za pomocą oprysków dolistnych, jeśli zostaną wcześnie wykryte.

Skala San Jose: odciąć wszystkie porażone pędy przed pojawieniem się nowego wzrostu na wiosnę. Zniszcz lub wyrzuć porażone patyki do kosza (nie do kompostu). Stosowanie uśpionych olejów może również pomóc w ograniczeniu inwazji.

Porzeczka: Zwalczać w czerwcu, zanim larwy wnikną do łodyg i w obecności osobników dorosłych. Produkty Bt są skuteczne tylko w przypadku larw.

Rdza pęcherzykowa białej sosny: W miarę możliwości należy uprawiać odmiany odporne. Sprawdź odporność odmian u dostawcy szkółki.

Septoria plamistość liści i plamistość liści: Poprawić cyrkulację powietrza, aby zapewnić wystarczające wysychanie liści poprzez kratowanie i przycinanie martwych lub słabych pędów. Unikaj nawadniania z góry i podlewaj tylko rano. Usuń lub przykryj opadłe liście. Fungicydy należy stosować przed kwitnieniem, po opadnięciu płatków i po zbiorach.

Botrytis i zgnilizna owoców: wybierz miejsce sadzenia, które ma dobrą cyrkulację powietrza i regularnie przycinaj słabe pędy, aby pędy wystarczająco wyschły. Ciężko pracuj nad defoliacją roślin, aby zwiększyć przepływ powietrza i zbieraj owoce, zanim staną się przejrzałe i spleśniałe. Stosuj fungicydy podczas kwitnienia roślin i ponownie podczas zbiorów, jeśli to konieczne.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button