Filmy i rozrywka

Filmy kryminalne Top 10 filmów kryminalnych

Filmy kryminalne Top 10 filmów kryminalnych . Oglądaj najlepsze filmy kryminalne na świecie. Jeśli lubisz powieści kryminalne przeczytaj . Filmy kryminalne .

Lubisz fabuły , kryminały i questy ? Koniecznie sprawdźcie te 10 najlepszych filmów kryminalnych. Jeśli masz film, o którym warto wspomnieć zostaw nam komentarz pod artykułem .

10. Mafiosi – filmy kryminalne

 

10.Mafiosi Filmy kryminalne

Brooklyn 1955. Szkolny chłopak Henry Hill marzy o tym, by zostać gangsterem. Wykonuje dziwne prace dla lokalnych gangsterów, a kiedy zostaje aresztowany przez policję za przemyt papierosów, odmawia zeznań, co zyskuje mu przychylność ojca chrzestnego, Paula Cicero, który bierze go na swoje usługi … 1963. Henry, wraz z Jimmym Conwayem i Tommym DeVito, dokonuje udanego napadu na lotnisko. Doświadczony Jimmy staje się przyjacielem i mentorem młodego człowieka. Henry żeni się z licealną Żydówką, Karen, i na zewnątrz wiedzie spokojne i ustatkowane życie. Jego żona dowiaduje się o prawdziwym źródle dochodów Henryka już po ich ślubie i przyjmuje to jako niepodważalny fakt …

1970. Henryk opuszcza żonę po scenie zazdrości, którą Karen tworzy dla swojej kochanki. Pod naciskiem Cycerona zachowuje jednak nadal pozory funkcjonującego małżeństwa. Henry i Jimmy zostają skazani na dziesięć lat za brutalne pobicie dłużnika. W więzieniu Henry angażuje się w dystrybucję narkotyków, ponieważ obawia się, że jego rodzina zostanie pozbawiona środków do życia. Kiedy po czterech latach zostaje warunkowo zwolniony, Cicero obiecuje, że porzuci narkotyki … 1980. Henry, Jimmy i Tommy dokonują kolejnej kradzieży na lotnisku, która przynosi 6 milionów dolarów. Ale FBI jest na ich tropie. Cicero postanawia usunąć słabe ogniwo, jakim jest zabójczy Tommy. Henry odkrywa, że będzie następny w kolejce i postanawia zgłosić się jako świadek, aby zyskać ochronę władz federalnych, które organizują mu zmianę tożsamości.

9. Ukryte – filmy kryminalne

 

9.Ukryte filmy kryminalne

Hidden to postapokaliptyczny film o mężu i żonie z uroczą córeczką. Po nagłym wybuchu epidemii, uciekającej rodzinie udaje się znaleźć nieużywany schron przeciwatomowy. To schronienie zapewnia im wszystkie niezbędne do przetrwania sprzęty, ale jak długo są w stanie wytrzymać i co tak naprawdę czai się na zewnątrz?

8. Pulp Fiction: opowieści z podziemia

 

8.Pulp Fiction: opowieści z podziemia Filmy kryminalne


Najbardziej kultowy z kultowych filmów lat 90. Lata to autorska biblia Quentina Tarantino, który w tym opusie zdefiniował istotne elementy swojej reżyserskiej poetyki i stworzył dzieło, które rozpaliło wymagających krytyków na festiwalu w Cannes. Pulp Fiction to wielogatunkowe opus, które przepełnione jest fetyszystycznymi detalami i popkulturowymi odniesieniami, a jednocześnie doskonale sprawdza się jako suwerennie trzymający w napięciu film ułożony w nowatorską strukturę narracyjną. Chcesz zobaczyć gejowski gwałt łączący dwóch wrogów na śmierć i życie?

7. Catch Carter – filmy kryminalne

 

7.Catch Carter Crime Films

Wysłanie doświadczonego zabójcy przeciwko sobie nigdy nie jest dobrym pomysłem.
Surowy londyński gangster Jack Carter (Michael Caine) udaje się do rodzinnego Newcastle, aby rozwiązać sprawę tragicznej śmierci swojego brata Franka. Podobno zginął w wypadku samochodowym podczas jazdy po pijaku. Jack jednak od początku podejrzewa, że ktoś zamordował młodego człowieka. Frank nigdy nie pił. Carter zaczyna więc obchodzić ludzi z lokalnego podziemia, z którymi dobrze zna się z przeszłości. Początkowo miejscowi gangsterzy dają mu tylko do zrozumienia, że powinien rzucić wszystko i wyjechać. To po prostu nie w stylu Jacka. A gdy mężczyzna stopniowo odkrywa kontekst śmierci Franka, staje się jeszcze bardziej brutalny … Brytyjski film w reżyserii Mike’a Hodgesa jest adaptacją powieści kryminalnej autorstwa Teda Lewisa. Czeskim widzom może być bardziej znany z amerykańskiego remake’u Dismantle Carter, w którym tytułową postać zagrał Sylvester Stallone.

6. Ubezpieczenie na wypadek śmierci – Filmy o przestępczości

 

6.Ubezpieczenie na wypadek śmierci Filmy kryminalne

Wyrachowana Phyllis Dietrichson (Barbara Stanwyck) i jej kochanek, obskurny agent ubezpieczeniowy (Fred McMurray), zmuszają pana Dietrichsona do wykupienia polisy na życie na podwójne odszkodowanie. Mąż Phyllis nie ma pojęcia, że podpisując polisę ubezpieczeniową na swoje życie, przypieczętował swój przyszły los. Obaj spiskowcy planują zbrodnię doskonałą, a po śmierci Dietrichsona wyruszają po pieniądze z ubezpieczenia.

 

Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

Morderstwo jest pozornie doskonałe, tyle że bezkompromisowy detektyw ubezpieczeniowy (Edward G. Robinson) wyczuwa zdradę. Napięta atmosfera gęstnieje, gdy byli kochankowie i dawni wspólnicy odkrywają, że nie mogą sobie ufać.Mroczny thriller oparty na prawdziwej historii, to jedno z arcydzieł reżysera Billy’ego Wildera. Film otrzymał sześć nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film i najlepszą aktorkę dla Barbary Stanwyck.

5. Rashomon

 

5.Filmy kryminalne typu

Obsypany międzynarodowymi nagrodami film Akiry Kurosawy jest jednym z najsłynniejszych japońskich filmów w historii. Historia morderstwa i gwałtu, która jest opisana z kilku różnych perspektyw przez kilka różnych i sprzecznych ze sobą osób, jest doskonałym przykładem nierzetelnej narracji.

4. Zapadákov

 

4.Zapadak

Akcja powieści rozgrywa się w małym alaskim miasteczku Cicely, do którego z Nowego Jorku przybywa młody lekarz Joel Fleischman, by pracować na stypendium w college’u. Na początku z trudem radzi sobie z miejscowym stylem życia i wpada w przeróżne, często dość absurdalne i zabawne sytuacje, w których spotyka się z osobliwymi charakterami mieszkańców.Filmy kryminalne .

3. Vertigo

 

3. Vertigo

Arcydzieło o obsesji, która prowadziła poza grób. James Stewart i Kim Novak występują w tym klasycznym amerykańskim filmie.
Lata pięćdziesiąte stanowią szczytowy okres w twórczości Hitchcocka. Po pierwszej dekadzie pobytu w Hollywood, kiedy to na przemian kręcił filmy wysokiej jakości i mniej udane, starając się odnaleźć w ściśle zorganizowanym systemie produkcji studyjnej, był już uznanym i odnoszącym sukcesy komercyjne twórcą, którego filmy nosiły charakterystyczne piętno reżysera i były łatwo odróżnialne od twórczości jego kolegów i konkurentów. Do najbardziej cenionych filmów Hitchcocka należy Vertigo (1958), dramat psychologiczny o byłym policjancie z Ferguson, który zakochuje się w kobiecie, którą ma prześladować i dopiero stopniowo odkrywa, że padł ofiarą przebiegłej gry. Filmy kryminalne .

Filmy o walkach – 10 najlepszych filmów o walkach na świecie

Hitchcock oparł swoją powieść na słynnym francuskim duecie Pierre Boileau-Thomas Narcejac – Among the Dead (1954; nie wydany w języku słowackim), ale zaadaptował ją, jak to miał w zwyczaju, do własnych potrzeb. Osadził historię w malowniczej scenerii San Francisco (akcja powieści toczy się w Paryżu), której pagórkowata topografia uwydatniła zasadniczą cechę osobowości bohatera – chorobliwy lęk wysokości, a zagmatwaną narrację ubarwił własnymi środkami (zwłaszcza medytacją nad przemianą kobiety w kobietę idealną). Idealnego Scottiego Fergusona znalazł w Jamesie Stewarcie, z którym pracował już wcześniej, przede wszystkim przy Linach (1948) i Oknie na podwórze (1954), a w trudnej roli tajemniczej Madeleine obsadził ostatecznie Kim Novak. Vertigo w momencie premiery uznawane było za rozczarowanie w dorobku Hitchcocka (nominowane do zaledwie dwóch Oscarów – scenografia, dźwięk), ale z czasem jego wielowarstwowość sprawiła, że stał się jednym z jego wyraźnych triumfów. W 2002 roku został uznany za drugi najlepszy film wszech czasów w regularnym plebiscycie brytyjskiego miesięcznika „Sight & Sound”.

2. The Touch of Evil

 

2. The Touch of Evil

Vargas, policjant i specjalista od narkotyków, przybywa wraz z żoną Susan do małego miasteczka przy granicy meksykańsko-amerykańskiej, w tym samym czasie pojawia się szeryf Hank Quinlan. Krajobraz tutaj dosłownie pali się pod nogami. Członkowie mafijnej rodziny Grandio próbują zręcznie wciągnąć żonę Vargasa w aferę narkotykową, która ma zagrozić jej karierze. Przy tym widać, że szeryf to oszust, który w przeszłości, jak i tym razem, dopasowywał badane sprawy do własnych upodobań …

Filmy kryminalne . Film, oparty na powieści Mroczny Omen autorstwa pisarza Whita Mastersona, został nakręcony przez słynnego, kontrowersyjnego filmowca Orsona Wellesa, który wcielił się również w postać pozbawionego skrupułów zastępcy (Hank Quinlan). Swoją precyzyjną i wyrazistą koncepcją, szokującą już w pierwszych minutach opowieści, oddalił się daleko od pierwotnego „zwykłego dramatu kryminalnego”, nadał swojemu bohaterowi zimną twarz amoralności i tragizmu, a jako reżyser stał się jednym z klasyków gatunku „film noir”.

1. Chinatown – filmy kryminalne

 

1.Chinatown

Chinatown Romana Polańskiego stworzyło ważny kamień milowy w historii filmu i szybko stało się kultowym ulubieńcem fanów gatunku detektywistycznego. W filmie Jack Nicholson wciela się w postać prywatnego detektywa Jake’a Gittesa żyjącego w mrocznym klimacie moralnym zalanej słońcem przedwojennej południowej Kalifornii.

Filmy kryminalne .Gittes zostaje wynajęty przez piękną panią (Faye Dunaway), by wytropić niewierność jej męża. Podczas śledztwa zostaje jednak wciągnięty w wir zapomnianych oszustw i krzywd, które rozplątują splątaną sieć osobistych i politycznych skandali w jedną, niezapomnianą noc w Chinatown. Film, z legendarnym Johnem Hustonem w roli drugoplanowej, zdobył Oscara za scenariusz napisany przez Roberta Towne’a. Chinatown to film uwieczniający zaginioną erę pieczołowicie zrealizowanych filmów, które pozostawiają po sobie trwałą spuściznę.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button