Psy

Chińskie rasy psów – 17 psów z Chin

Chińskie rasy psów – 17 Chińskie rasy psów: psy ras chińskich: starożytne i wyjątkowe psy. Chiny to ogromny kraj, który na przestrzeni lat wyprodukował kilka uroczych ras psów. Chociaż najpopularniejsze rasy psów chińskich to Chow Chow i pekińczyk, istnieje wiele innych.

 

Chińskie rasy psów

 

Chińskie rasy psów

 

 

W tym artykule omówimy wszystkie obecnie istniejące rasy psów chińskich. Jeśli z jakiegoś powodu rozważasz zakup chińskiego psa, ten artykuł opowie Ci o nich.

 

Pekińczyk

 

Pekińczyk

 

Te małe psy pochodzą z VIII wieku, kiedy to zakochali się w nich członkowie dynastii Tang. W rzeczywistości uchwalili prawo, które czyniło nielegalnym posiadanie psa, chyba że byłeś członkiem rodziny królewskiej. Stolicą Chin w tym czasie był Pekin, co wyjaśnia skąd te psy wzięły swoją nazwę.

 

Dziś ta chińska rasa psów znana jest z tego, że jest urocza i czuła. Tworzą silne więzi ze swoimi pupilami, ale są też całkowicie niezależne. Nie przepadają jednak za dziećmi i nie lubią ostrych zabaw.

 

Szar pei

 

Szar pei

Chiński Shar-Pei waży do 60 kilogramów, co stawia go w kategorii „duży”. Ci silni strażnicy są znani ze swojej lojalności i mają też całkiem sporo inteligencji.

 

Nie są to psy zbyt przydatne dla nowych właścicieli. Mogą być czasem wyzwaniem ze względu na swoją niezależność, instynkt stróżowania i inteligencję. Są zbyt uparte i inteligentne dla własnego dobra. Wczesna socjalizacja i szkolenie są niezbędne.

W dodatku te psy nie są też przyjazne. Uwielbiają spędzać czas z rodziną, ale w stosunku do obcych mogą być dość powściągliwe.

Kość Usta pes

 

Kość Usta pes

 

Technicznie rzecz biorąc, pies rasy Bone Mouth nie jest rasą. Zamiast tego jest to odmiana Shar-Pei. Mimo to ten „kościsty” Shar-Pei jest dość popularny w samych Chinach. Jak często odrobaczać psa? Dowiedz się tutaj

 

Różnica między tymi dwoma odmianami wydaje się być kwestią położenia geologicznego. Pies „Bone Mouthed” jest prawdopodobnie bliższy oryginalnemu Shar-Pei i jest odmianą spotykaną dziś głównie w Chinach. Zachowują się bardzo podobnie do Shar-Pei, ale mają znacznie mniej skóry wokół twarzy i kufy.

 

Pug – chińskie rasy psów

 

Pug - chińskie rasy psów

 

Puggle są niezwykle popularne. Są doskonałymi psami domowymi i dogadują się praktycznie z każdym. Dobrze radzą sobie w mieszkaniach i na wsi. Lubią się bawić i są bardzo czułe.

Jednak te psy mają też istotną wadę – szereg problemów zdrowotnych. Są chyba jedną z najniezdrowszych ras istniejących obecnie. Ich ściśnięte pyski utrudniają im normalne oddychanie, co samo w sobie może powodować wiele problemów. Ich kręcone ogony mogą też powodować różnego rodzaju problemy z kręgosłupem.

 

Spaniel tybetański

 

spaniel tybetański

 

Spaniel tybetański jest stosunkowo rzadki poza Chinami. Jest to jednak jedna z najstarszych ras psów na świecie. Pierwotnie były hodowane jako psy ostrzegawcze przy klasztorach tybetańskich i wiele z tych instynktów szczekania zachowały do dziś.

Pieski występują w wielu różnych kombinacjach kolorystycznych. Nie są technicznie spanielami i są bliżej spokrewnione z pugami i innymi rasami psów chińskich. Spaniele tybetańskie dość dobrze znoszą szkolenie i są dobrym wyborem dla początkujących właścicieli psów. Mogą być jednak dość głośne, więc mogą nie być najlepszym wyborem do mieszkań.

 

Chow chow

 

Chow chow

 

Jednym z najbardziej znanych chińskich psów jest Chow Chow. Ta wytrzymała bestia jest znana w Chinach i na całym świecie. Mogą osiągnąć wagę do 70 kilogramów, co czyni je jednymi z najbardziej masywnych psów na tej liście.

Chow Chow znane są ze swojej czystości (przede wszystkim). Są łatwe do nauczenia w domu i mają bardzo mało psiego zapachu. Często są one czyszczone jak koty. Psy na niedźwiedzie – 10 ras na niedźwiedzie

Psy te nie są szczególnie agresywne, ale mogą być nieco ochronne i „dostojne”. Wczesna socjalizacja jest konieczna, aby przyzwyczaić je do innych ludzi i zwierząt. Nie są to najbardziej przyjazne psy i mają tendencję do bycia powściągliwym wobec obcych.

 

Shih Tzu – chińskie rasy psów

 

Shih Tzu - chińskie rasy psów

Shih Tzu to także jeden z najpopularniejszych psów na tej liście. Ich długa sierść i ściśnięty pysk sprawiają, że nie można ich nie zauważyć. Są one stosunkowo mniejsze i ważą od 9 do 16 kilogramów. Ich płaszcze występują w wielu różnych kolorach, ale wymagają wiele pielęgnacji. Aby utrzymać ich sierść miękką i czystą, będziesz musiał szczotkować je codziennie.

Shih Tzus są niesamowicie czułe i łagodne w stosunku do dzieci. Są one doskonale zadowoleni z pobytu wewnątrz na kanapie cały dzień, choć powinny dostać trochę ćwiczeń, aby zapobiec otyłości.

 

Mastif tybetański (Tibetan Mastiff)

 

Mastif tybetański (Tibetan Mastiff)

 

Ten pies jest ogromny. Samce mogą ważyć nawet do 150 kg. Ta rasa chińskiego psa nie jest stworzona do życia w mieszkaniu.

Mimo masywnego wyglądu, psy te są dość łagodne i spokojne. Są bardzo przyjazne i lojalne wobec swojej rodziny i często są opisywane jako bardzo oddane. Mogą być jednak nieco terytorialne wobec obcych. Wczesna socjalizacja jest potrzebna, aby pokonać niektóre z ich instynktów terytorialnych i strażniczych – najlepiej zanim staną się zbyt duże. Pies jak niedźwiedź – 7 ras jak niedźwiedź

Jak większość chińskich psów, Mastiff ma niewątpliwą „lwią grzywę”.

 

Chiński pies herbowy – Rasy psów chińskich

 

Chiński pies herbowy
 - Rasy psów chińskich

 

Pies rasy Chinese Crested występuje w dwóch odmianach: bezwłosej i bezwłosej. Jest to jednak nieco mylące. Odmiana bezwłosa ma dość dużo włosów na głowie, a odmiana bezwłosa ma łysą twarz. Ani jedno, ani drugie nie spełnia więc w pełni swojej nazwy.

 

Oba psy są skore do zabawy i czułe. Wymagają nieco więcej ruchu niż większość mniejszych psów i najlepiej radzą sobie w aktywnej rodzinie. Odmiana bezwłosa może być przydatna dla alergików. Nie są jednak całkowicie hipoalergiczne – co można powiedzieć o każdym psie.

 

Pies z Chongqing

 

Pies z Chongqing

 

Tej rasy nie widuje się zbyt często. Jest to jedna z najrzadszych ras psów na świecie, więc szanse na znalezienie psa do adopcji są niesamowicie małe.

Mówi się, że pies Chongqing istnieje już od czasów dynastii Han, czyli ponad 2000 lat temu. Były hodowane jako psy stróżujące i myśliwskie, więc są dość wszechstronne. Były to psy zwykłych ludzi.

Te psy są dość wyuzdane i pewne siebie. Lubią grać i ogólnie dobrze się bawić. Ich popęd drapieżny jest bardzo silny, więc będą gonić inne zwierzęta i czasami z tego powodu uciekać. Robią wspaniałe psy rodzinne i są znane z tego, że są łagodne dla dzieci.

 

Kunming – chińskie rasy psów

 

Kunming - chińskie rasy psów

 

Ten wilczarz jest bardzo podobny do owczarka niemieckiego. Ma ten sam podstawowy kształt głowy i atletyczną budowę. Jedną z wyjątkowych cech tego psa jest to, że po zaalarmowaniu puszą się, podobnie jak kot. Te psy są dość rzadkie.

 

Jak zapewne można sobie wyobrazić, pies ten ma wspólnych przodków z owczarkiem niemieckim. Został on jednak wyhodowany i pochodzi z Chin. Są one szkolone do wykonywania wielu tych samych prac, co owczarki niemieckie, w tym do pracy w wojsku i policji.

 

Tajwański pies

 

Tajwański pies

 

Rasa pochodzi z małej wyspy Formosa na Tajwanie. Tutaj są one dość szeroko rozpowszechnione. Wędrują po ulicach i wsiach, są pupilami wielu rodzin. Są lokalnymi gwiazdami i dobrze zaadaptowali się na swojej wyspie.

Ponieważ występują one tylko na jednej wyspie, znalezienie ich w innych miejscach może być trudne. Chińskie rasy psów.

Psy są bardzo energiczne i wierne. Najlepiej radzą sobie w aktywnych rodzinach i często spędzają dni regularnie w drodze. Są też dość inteligentne, co pozwala im bardzo szybko uczyć się komend. Są one czasami używane jako psy stróżujące, ale nie mają instynktów terytorialnych niektórych innych ras.

Pies tajwański jest generalnie nową, udomowioną rasą. Większość swojej historii spędziły na wolności. Z tego powodu bardzo ważna jest wczesna socjalizacja.

 

Xiasi – chińskie rasy psów

 

Xiasi - chińskie rasy psów

 

Xiasi jest znany pod kilkoma różnymi nazwami, w tym „Bai Long Quan”. Pochodzi z prowincji Guizhou w Chinach, która znajduje się na południu kraju.

Bardzo różni się od innych chińskich psów. Ma smukłą budowę i szorstką, białą sierść. Nie posiada „lwiej grzywy”, która występuje u większości chińskich psów.

Xiasi Quan został wyhodowany jako pies myśliwski, więc ma bardzo duży popęd do zdobywania. Jest dość czujny i inteligentny, ma wyostrzone zmysły. Są stosunkowo łatwe w szkoleniu i nie są szczególnie uparte. Dobrze dogadują się z innymi psami, choć mniejsze zwierzęta mogą traktować jako zdobycz.

Spaniel japoński

 

spaniel japoński

 

Wiem, co sobie myślisz. Jak japoński spaniel może być chiński, ale historia tego psa jest dość złożona. Historycy i znawcy rasy tak naprawdę nie wiedzą skąd wziął się ten pies. Chińskie rasy psów.  Wielu twierdzi, że jest to produkt z Chin, mimo potocznej nazwy. Być może pochodzi z tybetańskich klasztorów, jak wiele innych psów na tej liście, lub może być ulubioną rasą chińskich cesarzy.

Ostatecznie jednak rasa trafiła do Japonii, gdzie była hodowana przez japońską szlachtę. W rzeczywistości jest to więc zarówno rasa chińska, jak i japońska.

Rasa ta najlepiej sprawdza się jako pies na kolanach, co czyni ją doskonałym wyborem do mieszkania. Nie wymagają wiele ruchu i przez większość dnia będą siedzieć spokojnie na kanapie. Są czułe i nie są szczególnie kłopotliwe. Polecamy je dla pierwszych właścicieli.

Lhasa Apso

 

Lhasa Apso

 

Lhasa apso jest podobny do shih tzu, ale ma nieco większy pysk. Istnieją od tysięcy lat i wywodzą się z Himalajów, gdzie pełniły funkcję psów ostrzegawczych w klasztorach.

Są one krótkie, ale też dość wytrzymałe. Ich futro może sięgać ziemi i wymaga dość dużej dbałości o utrzymanie go w czystości i bez plątania. Podobnie jak inne rasy tybetańskie, mają ogon zakręcony na grzbiecie.

Te psy są bardzo inteligentne – czasem aż za bardzo jak na swoje możliwości. Potrafią być uparte i władcze, kiedy chcą. Nie są szczególnie przyjazne wobec obcych, choć są czułe wobec członków swojej rodziny.

 

Tibetan Terrier – chińskie rasy psów

 

Tibetan Terrier - chińskie rasy psów

 

Ten pies jest bardzo podobny do Lhasa Apso, tylko nieco wyższy. Chińskie rasy psów. Mimo swojej nazwy nie jest uważany za teriera. Należy za to do grupy psów niesportowych.

Jak wiele innych psów tybetańskich, pies ten został wyhodowany jako pies stróżujący dla klasztorów. Mają bardzo długą sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji. Mogą osiągnąć wagę do 30 kg i często są uważane za psy „średniej wielkości”. Tibetan Terrier ma unikalne płaskie stopy, które pomagają mu poruszać się w głębokim śniegu w górskim terenie, w którym zostały wyhodowane.

Pies tej rasy może być dość energiczny. Wolą być na zewnątrz i coś robić. Z tego powodu najlepiej nadają się dla aktywnych rodzin.

 

Tybetański Kyi Apso – chińskie rasy psów

 

Tybetański Kyi Apso - chińskie rasy psów

 

Ta rzadka rasa strzeże bydła w Tybecie. Czasami ich włosy są golone i używane do produkcji dywanów – są tak kudłate. Często ważą nieco poniżej 100 kilogramów i mają niesamowicie długie włosy. Jak można sobie wyobrazić, to dużo futra jak na dywan. Są lżejsze i bardziej wysportowane niż Mastif tybetański, ale poza tym są dość podobne.

Mają silny instynkt stadny, co prawdopodobnie przyczyniło się do ich przetrwania w surowym, górskim terenie ich ojczyzny. Uważane są za rasę „prymitywną” i zachowały wiele ze swoich pierwotnych instynktów.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button