Język słowacki

Božena Slančíková Timrava – Ťapákovciť

Božena Slančíková Timrava Ťapákovci . Fabuła , postacie , charakterystyka . Božena Slančíková Timrava Ťapákovci . Fabuła , postacie , charakterystyka .

Božena Slančíková Timrava

 • urodziła się w Polichnie, gdzie spędziła całe swoje życie
 • pochodził z wielodzietnej rodziny pastora ewangelickiego (był współzałożycielem Macierzy)
 • wybrała imię artystyczne Timrava po studni za Polichnem, w której zawsze była czysta woda
 • pisała opowiadania i nowelki o życiu wiejskiej inteligencji i środowisku wiejskim
 • jej zasługą jest nowatorski sposób pisania, a jej twórczość stanowi szczyt realizmu , Božena Slančíková Timrava Ťapákovci
 • znaki stworzenia:
 • stosuje opisowe skróty po imionach, aby scharakteryzować bohaterów (Anča – Viper)
 • humor i ironia w przedstawieniu miłości, poszukiwanie przyczyn niespełnionego związku
 • przedstawienie miłości jako emocji niejednoznacznej (nadzieja – rozczarowanie)
 • 2 równoległe wątki, monologi wewnętrzne
 • Stworzenie: Za kim iść, Bez dumy (opowiadania), Skon Paľa Ročku, Bohaterowie, The Ťapákovci (nowelki) , Božena Slančíková Timrava The Ťapákovci
 • Božena Slančíková Timrava - Ťapákovciť

Božena Slančíková Timrava Ťapákovciť

Krótka charakterystyka pracy: W powieści autor opisuje rodzinę Ťapák, dla której typowe jest lenistwo i niechęć do pracy. Rodzina Ťapák to szesnaście osób w jednym domu. Czterech braci mieszka razem z żonami i dziećmi, a piąty, najmłodszy, Miško, jest jeszcze kawalerem. Jedna siostra, Anča, trzydzieści lat – niezamężna; nie wyszła za mąż, bo jest kaleką. W pierwszym planie stoją dwie postacie kobiece – Ilya, żona najstarszego brata Palo, oraz jej szwagierka Anča. Oboje są silnymi osobowościami, w rodzinie mają przydomek Ilya – Królowa i Ancha – Żmija . Gospodynią w domu jest Ilja, która stara się nauczyć Ťapák rodzinę porządku i higieny. Ilya jest lepiej wykształcona i jest też babcią wioskową. Jednak Ťapákovowie śmieją się z niej, nie podoba im się, że ona ich krytykuje.

Anča jest z niego najbardziej niezadowolona, zawsze chce tego, czego nie chce Ilya, podburza też innych do nienawiści. Ciągle prowokuje i chce wywoływać konflikty. Ancha jest jedną z najtragiczniejszych postaci, jakie stworzył Timrava – nie może chodzić, tylko wlecze się po domu na rękach i kolanach. Przez swój los jest zła na cały świat, nieszczęśliwa i pełna żalu, doświadczająca ciepłych uczuć do swojego kuzyna Jana. Uosobieniem ludzkiego cierpienia i upokorzenia jest scena, kiedy beznoga Anča odbija się w nocy na kolanach i rękach, a Jano i jego ojciec traktują ją jak psa.

Kiedy Ilya widzi, że Ťapákowie nie zmienią się, namawia męża, Pála, do budowy domu i wyprowadzki z przepełnionej chaty rodziców. Grozi, że go zostawi, co też czyni, a zajmuje miejsce pokojówki wielebnego.

Rośliny do cienia – 11 roślin pokojowych do cienia

Opis

 

W końcu Palo decyduje się na budowę domu; Ilja był wtedy całkiem szczęśliwy, rodzina Ťapák była zadowolona, że Ilja już ich nie krytykuje. Tylko Anča jest udręczona, pełna beznadziei i gorzko żałuje, że w ogóle się urodziła. Božena Slančíková Timrava Ťapákovci.

Opis apatii i lenistwa: „Mieszkańcy spieszą się do wiosennych prac. Przez zimę wszyscy odpoczywali, przykute do łóżka kończyny proszą o świeże powietrze w terenie. Twarze malowane są na czerwono w słońcu, oczy odbierają jasne i śmiałe światło.

Tylko na stukaczach stoją mężczyźni, którzy po podwórku i nie mogą się otrząsnąć z zimowego lnu. Nie mogą się zdecydować, czy iść dziś zacząć orać, czy nie. Role mogą tęsknić za pługiem – ale to nie piątek, tylko środa. Na stronie the Taps nie zawsze jednak rozpoczynali pracę w jakikolwiek inny dzień. W w ostatni piątek nie mogli orać, było za mokro, muszą ratować słabo przezimowane gospodarstwo, ale jak poczekają do piątku, to ziemia stwardnieje.”Opis i charakterystyka Anci:


We wczesnym dzieciństwie dotknęło ją złamanie, dlatego nie chodzi, tylko siedzi, haftuje kapelusze i nikt jej nie chce ze względu na jej naturę (dlatego nazywana jest żmiją);
W twarzy jest piękna, ale od podudzia jest kaleka, nie może wyciągnąć nóg; ojciec Jana poradził matce, aby przybić ją do deski, aby tak pozostała prosta; Była pracowita, mądra, ale bardzo wybuchowa, zawsze kłóciła się z Ilją. Božena Slančíková Timrava Ťapákovci.

Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

Charakterystyka Ili: Ilja jest bardzo silną osobowością, rozkazuje wszystkim dookoła, nawet mężowi, który jest pod pantoflem; Ilja jest bardzo pewna siebie, wywyższa się ponad innych; według Ilji wszyscy bracia są jak Niemcy – nie byli zbyt elokwentni; Ilja często daje do zrozumienia Ťapákom, że prowadzą niehigieniczne i niezdrowe życie. Przydomek Timry jako królowej dobrze podsumował jej charakter i zachowanie.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button