Język słowacki

Erich Maria Remarque – Nic nowego na Zachodzie

Erich Maria Remarque – Nic nowego na Zachodzie wszystko o dziele i autorze . Erich Maria Remarque – Nic nowego na Zachodzie :

Erich Maria Remarque

 • Niemiecki pisarz, pod własnym nazwiskiem Erich Paul Kramer
 • przedstawiciel prozy międzywojennej, należy do „straconego pokolenia pisarzy” (np. także Hemmingway) = pisarze ci opisują młodych ludzi, których dotknęła wojna; są zagubieni, ponieważ w jej wyniku stracili najcenniejsze rzeczy – życie, miłość, wiarę w przyszłość i spełnienie marzeń
 • Erich sam reprezentuje pokolenie, które opuściło szkolne ławki, by walczyć
 • podróżował przez Włochy, Szwajcarię, Bałkany, Turcję, uzyskał również obywatelstwo amerykańskie
 • Fabuły jego powieści są wyraziste, dają szczegółowe charakterystyki i opisy
 • bohaterowie są lojalni, oddani, pełni odporności na przemoc
 • narrator wielu jego powieści jest głównym bohaterem
 • powieści: Droga powrotna, Trzej towarzysze, Czarny obelisk, Łuk TriumfalnyErich Maria Remarque – Nic nowego na Zachodzie
 • Nic nowego nie ma na zachodzie 

 

Erich Maria Remarque – Nic nowego na Zachodzie

 

Nic nowego na zachodzie

 • W powieść opisuje grupę uczniów podczas 1. Wojna światowa, ich wstrząsające doświadczenia z wojny
 • autor używa języka potocznego, nie unika wulgaryzmów
 • idea jest ostrym potępieniem wojny, która niszczy wszelkie wartości
 • Tytuł pochodzi ze strony zwykły dziennikarski reportaż, ale za nim kryje się sto tragedii na wojnie
 • motto utworu: „Ta książka nie chce być ani aktem oskarżenia, ani spowiedzią; próbuje jedynie dać świadectwo pokoleniu zniszczonemu przez wojnę i oraz gdy wydostało się ze swoich skorup”.

Nic nowego nie ma na zachodzie 

 

Postacie:

 • Paul Bäumer – Pochodził z biednej niemieckiej rodziny. Jest wrażliwy, przyjazny, pomaga innym. Poszedł na wojnę, bo wierzył, że będzie bronił ojczyzny, ale szybko tracił ideały. Przyznaje, że kiedy żołnierze idą na front, zamieniają się w krwiożercze bestie i zabijają tylko po to, żeby samemu przeżyć. Odpoczywając w obozie ze swoimi towarzyszami, zastanawia się dla kogo tak naprawdę wojna jest dobra, że nie czują nienawiści do swoich wojennych wrogów, a zastanawiają się też, co będą robić po wojnie. Boi się o swoją przyszłość, wie, że na zawsze pozostanie blizną po wojnie, czuje się zagubiony.
 • Stanislaus Katczinsky (Kat) – Czterdziestolatek. Doświadczony, sympatyczny, wytrwały i znany z tego, że zawsze wiedział jak zdobyć jedzenie i wyczuwając, że coś jest na rzeczy. Przyjęli go za swojego przywódcę. Miał rodzinę i zawód szewca. Paweł lubił go najbardziej z całej grupy.


 • Albert Kropp

  Kolega Pawła z klasy. Najmądrzejszy i jedyny slob. Wraz z Pawłem zostaje przyjęty do ambulatorium, jego noga musi zostać amputowana. Od tego czasu jest niemy, traci sens życia.


 • Müller

  Kolega Pawła z klasy. Był jednym z nielicznych, którzy mieli marzenia i pomysły na przyszłość – chciał zrobić maturę wojenną. Zmarł na skutek uderzenia w brzuch.


 • Tjaden

  z zawodu ślusarz. Z całego towarzystwa zawsze jadł najwięcej. Buntuje się przeciwko Himmelstossowi. Zastanawia się nad wojną i nie czuje, że walczy za państwo. Dla niego państwo oznacza jedynie niedogodności.


 • Heie Westhus

  młody kopacz torfu. Jako jedyny nie chciał wrócić do dawnego życia; chciał zostać podoficerem, później żandarmem.


 • Detering

  Chłop, myśli tylko o swojej rodzinie i gospodarce. Gdy słyszy krzyki rannych koni, jest mu ich żal (” Mówię wam, największym gównem jest to, że na wojnie są zwierzęta”). Dezerteruje, ale zostaje złapany. Poza tym, jego przyjaciele nie słyszeli go.


 • Himmelstoss  Kapral, dowodzący w obozie szkoleniowym. Z zawodu był listonoszem. Był okrutny, obraźliwy i znęcał się nad nowicjuszami, a wymyślał dla nich bezsensowne kary. Gdy dociera na front, symuluje kontuzję, bo jest przerażony. Do walki idzie tylko na rozkaz porucznika. Od tego czasu stał się bardziej ludzki.


 • Kantorek  Profesor z klasy Pawła. Za jego namową uczniowie zgłosili się na ochotnika na wojnę. Bali się go, uwierzyli w jego gadki o patriotyzmie. W końcu i on musi się zaciągnąć, a trafia pod komendę ucznia, na którego urządził zasadzkę, i robi matmę.
 • Erich Maria Remarque – Nic nowego na Zachodzie
 • Wszystkie prace obowiązkowe można znaleźć na stronie

  Język słowacki

 

Nic nowego nie ma na zachodzie

Erich Maria Remarque – Nic nowego na Zachodzie fabuła , treść 

Krótka fabuła:

Narratorem jest 19-letni Paul Bäumer. Cała 20-osobowa klasa gimnazjalna jest zachęcana przez swojego nauczyciela, Kantorka, że ich patriotycznym obowiązkiem jest pójście na front. Nie chcąc pozostać tchórzami, postanowili, nie mając jeszcze matury, wyjść do walki. Klasa została podzielona na kilka jednostek, Paul Bäumer pozostał z Müllerem, Kammerichem i Albertem Kroppem. Na dowódcę dostali Himmelstossa, niskiego i wrednego faceta, który w cywilu był listonoszem.

Chłopcy wiele wycierpieli – jednego ranka musieli 4 razy ścielić łóżko, smarować buty czy szorować podłogi szczoteczką do zębów; ale wśród kolegów rozwinęło się silne koleżeństwo. Kolega Paula z klasy Kemmerich jest w szpitalu, ma amputowane obie nogi i jest umierający. Paweł i jego przyjaciele odwiedzają go, obiecując, że odnajdą jego zegarek i oddadzą go rodzinie. Paweł odwiedza później matkę i kłamie, że jej syn zmarł bezbolesną śmiercią. Żołnierze docierają na front, gdzie doświadczają niewyobrażalnych okropności. Na czoło wysuwa się również Himmelstoss.

Tjaden i Kropp biją się z nim i dostają 3 dni aresztu. Himmelstoss jest zaniepokojony na froncie… Latem wyruszyli walczyć na froncie, wracając późną jesienią, a ze 150 żołnierzy pozostało 32. Westhus zginął od strzału w plecy. Paul ściera się z Himmelstossem, gdy widzi go pomagającego nieść Westhusa. Podczas odpoczynku Paul, Kropp, Leer i Tjaden poznają trzy Francuzki, upijają Tjadena, a pozostała trójka spędza z dziewczynami noc. Paweł po dwóch latach dostaje urlop i jedzie do domu. Dowiaduje się, że jego matka jest chora, a ojciec ciężko pracuje, by zarobić na operację.

Odkrywa, że ludzie w Niemczech nie mają pojęcia, jak straszna jest wojna, ale też nie chce o niej mówić. Jego pokój i książki są mu obce, martwi się, że gdy wróci na stałe do domu, nie będzie umiał dopasować się do życia, cieszy się na powrót – do przyjaciół. Po urlopie nie od razu wraca na front. Zaprzyjaźnia się z rosyjskimi jeńcami, szczerze im współczuje. Później zapisuje się na zwiad, gubi się i po raz pierwszy zabija żołnierza własnymi rękami – gdy jednak widzi, jakie męki mu zadaje, próbuje mu pomóc, mówiąc, że gdyby nie wojna, mogliby być przyjaciółmi; obiecuje, że po wojnie pomoże jego rodzinie.

Ginie żołnierz koło niego i Paweł ma wyrzuty sumienia. Te powoli zanikają, gdy znajdują go przyjaciele. On i Kropp pilnują francuskiej wioski i obaj zostają ranni. Trafiają do ambulatorium, Paweł zostaje wyleczony, ale Kropp traci nogę. Po pewnym czasie dowiadujemy się, że Detering zdezerterował. Niemieccy żołnierze wiedzą już, że przegrają wojnę, z niepokojem czekają na jej koniec. Kat zostaje ranny w goleń, Paul zabiera go do sanitariuszy, ale ci orzekają zgon. Paul początkowo im nie wierzy, ale potem zauważa, że Kato został trafiony w głowę odłamkiem, gdy go niósł. Wreszcie dowiadujemy się, że Paul był ostatnim z grupy, który zginął w październiku 1918 roku w cichym dniu, kiedy wiadomości z frontu ograniczały się do słów: Nic nowego na zachodzie…

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button