Język słowacki

Martin Kukučín – Dom na wzgórzu

Martin Kukučín – Dom na wzgórzu wszystko o pracy . Dom na wzgórzu fabuła , bohaterowie , treść utworu , Martin Kukučín – Dom na wzgórzu :

Marcin Kukucin

 • imię własne Matej Bencúr (* 17 maja 1860, Jasenová –  † 21 maja 1928, Pakrac, Chorwacja),
 • był słowacki prozaik, dramaturg i publicysta.
 • Był najważniejszym przedstawicielem słowackiego realizmu literackiego,
 • twórca współczesnej prozy słowackiej.
 • Jego imieniem nazwano asteroidę (23444) Kukučín, poliklinikę i salę operacyjną w Punta Arenas, a kilka ulic w słowackich miastach nosi jego imię.
 • Martin Kukučín – Dom na wzgórzu
 • wszystkie prace można znaleźć na stronie

  Język słowacki

Martin Kukučín – Dom na wzgórzu

Dom na wzgórzu

 • to powieść społeczno-rodzinno-psychologiczna osadzona w Dalmacji i skupiona wokół dwóch rodzin.
 • Rodzina  –Maté Berac – ciężki (chłop)
 • rodzina  -shoras(Pani) Anzula Dubčišová
 • Postacie: Mate, Jera, Katica, Mateja, Ivan, Shore Anzula i jej syn Niko, Dorica Zorkovic, Paško

Akt:

W centrum powieści znajduje się miłość dwojga młodych ludzi – Niko i Katica, której przeciwstawiają się dwie rodziny zakochanych.O ile Shore Anzulu była jedynie zaskoczona i przejęta wiadomością, że jej syn umawia się z Katicą, o tyle Mate został całkowicie powalony tą wiadomością. Myśl o tym, że jego najdroższe dziecko zadaje się z dżentelmeńskim szwarccharakterem (choć to najlepsza banda w mieście) była dla niego odrażająca i nie do zniesienia. Widzi to tak tragicznie, że jej syn, któremu nie może się oprzeć chyba każda dziewczyna w okolicy, umawia się z prostą chłopką.

Jest jej jeszcze bardziej przykro, że musi zrezygnować ze swojego najdroższego marzenia – ślubu Niko z Doricą, która zawsze się do niego „przygotowywała”.Ponieważ Niko tyle dla niej znaczy, postanowiła, że jeśli syn poważnie tego zapragnie, przyjmie Katicę do swojego domu.Zanim jednak dojdzie do ślubu, chce się przekonać, czy między młodymi jest prawdziwa miłość, bo Maté jest przekonana, że związek pana i chłopki nie może być dobry.

 

 

Kontynuowane :

Ostatecznie Anzula przekonała Mateo, by nie sprzeciwiał się związkowi, ale pomógł Niko i Katice się poznać. To usunęło z ich drogi największą przeszkodę. Na początku związek Niko i Katica rozwijał się bez przeszkód. Niko był oczarowany urodą Katicy, a Katica cieszyła się nie tylko uczuciem i podziwem Niko.

Ale także dlatego, że miała przed sobą wizję szczęśliwej przyszłości, czyli zostania wielką pacynką. Choć Shora Anzula zewnętrznie uległa Katice, w rzeczywistości nie traciła nadziei na zmianę sytuacji i ustawiła kilka „przypadkowych” sytuacji, w których mocne strony Doricy się wyróżniały. Te „intrygi” matki przychodzą w odpowiednim momencie, kiedy Niko zauważył, że miłość Katitsy jest nie tylko szczera, ale i wyrachowana, i nagle nie wiedział, co jest na pierwszym miejscu, jego miłość do niej czy chęć bycia panią w jego domu.Te wątpliwości wywołały w nim wiele strachu, a nawet rozpaczy, i bał się żyć razem z Katitsą. Najtrudniejszym sprawdzianem siły ich miłości miała być uczta, na której Dorica miała być gospodynią.

W ten sposób Niko mógł obserwować ją z bliska i porównywać do Katitzy – na jej niekorzyść. Takt, łagodne maniery i dobre serce Doriki wzięły górę nad społeczną nieporadnością i naiwnością Katki.Podczas tej uczty Niko uświadamia sobie, że wszystkie jego piękne wyobrażenia o dostatniej przyszłości z Katką i o zbliżeniu między panami i ludźmi pozostaną tylko wyobrażeniami, zaczyna zdawać sobie sprawę, że przekroczenie granic między klasami społecznymi byłoby chyba rzeczywiście bardzo trudne:

 • „Nigdy nie będzie egoistycznych marzeń. Nie może…”
 • Niko zerwał z Katicą i wreszcie spełniło się marzenie Shora Anzula, Dorica była u jego boku.Mate Berac  –dbał o dobro rodziny, miał autorytet, ale nie wymuszony, lecz naturalny, oparty na szacunku. Nie mówił wiele, ale jak już coś powiedział, to miało to swoją wagę. Wszyscy w rodzinie wiedzieli, że w każdej chwili mogą się do niego zwrócić. Potrafił być taktowny, wrażliwy i życzliwy przy rozwiązywaniu problemów. Był też doskonałą gospodynią, pracowitą, praca sprawiała mu radość, był przekonany, że tak jak w rodzinie, każdy ma swoje miejsce w społeczeństwie, że nie trzeba się buntować i nie należy przekraczać granic społecznych. Od początku był przekonany, że związek Niko i Katice nie może trwać. Mate reprezentuje typ patriarchalny. W końcu Maté umiera i jakby Kukučín chciał zasugerować, że stary świat z jego twardymi tradycjami, którym hołdował również Maté, nie trwa już długo i że trzeba się dostosować do nowych warunków.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button