Szkolenie pedagogiczne – zajęcia rekreacyjne
Szkolenie pedagogiczne – Zajęcia rekreacyjne.
Obsah článku:
Strona główna
Imię i nazwisko: ******
Data: 3.12. 2021
Rok: 3. Vintage
Działalność edukacyjna: działalność rekreacyjna
Temat.
Standard merytoryczny (treść): zabawy ruchowe
Standard działania (cel edukacyjny): rozwijanie sprawności ruchowej, orientacji uwagi
Metody: A) EDUKACYJNA: werbalna: monologiczna – wyjaśnienie, dialogowa – rozmowa.
demonstracyjny: demonstracja czynności
praktyczne: gra
Motywacja: wywiad,
B) EDUKACYJNE:
perswazyjne: rozmowa, wyjaśnienie
metody oceny moralnej
Zasady: demonstracyjność, celowość, stosowność, świadomość i proaktywność,
Formy: frontalna, indywidualna,
Kompetencje: komunikatywna – wyraża się jasno, rozwija kom. zdolności, społeczne i osobiste – szanuje kończyny,
Materiały: 4 szaszłyki, szalik
Środki dydaktyczne: tworzenie programów edukacyjnych w placówkach szkolnych, twórczość własna, 45 gier wspierających percepcję słuchową dzieci,
Organizacja: w plenerze na placu zabaw, lub w pomieszczeniach – na sali gimnastycznej
Wypadanie włosów? Jedz te 9 pokarmów, aby zapobiec wypadaniu włosów
Jak zmiękczyć włosy: 5 naturalnych sposobów
Kot urodzony z czterema uszami szokujący
Jak wymyślić nick 7 sposobów na nick
Procedura metodologiczna
1) Część wstępna: a) Motywacyjna – ,,Witajcie dzieci, czy cieszycie się, że spadł śnieg? A czy wiecie jakie zwierzęta żyją w naszym lesie w czasie zimy? Tak jelenie, dziki, lisy. Bardzo dobrze, a jakie zwierzęta śpią zimą w naszym lesie. Dokładnie niedźwiedzie śpią w zimie. A skoro jest tak zimno i trawa nie rośnie, to co jedzą zwierzęta, kto się nimi opiekuje? Tak, człowiek gór. A czy możemy pomóc także zwierzętom? Tak jest, dziś pobawimy się w pomocników górnika i nakarmimy zwierzęta. Nie zgadzasz się? …….”
b) organizacyjne – dbam o higienę osobistą (dzieci pójdą do toalety), zmieniają ubrania w zależności od pogody. Zapewnię dzieciom pomoc w miarę potrzeb, jednocześnie dbając o wyrobienie nawyków samoobsługowych. Sprawdzam, czy nie mają w ustach cukierków lub gumy, czy ich kieszenie są puste, a nosy oczyszczone. Dbam o porządek, segreguję dzieci w pary, liczę dzieci, zapoznaję dzieci z trasą przewozu i pilnuję, aby dzieci bezpiecznie trafiły w wyznaczone miejsce. Przez cały czas zwracam szczególną uwagę na bezpieczeństwo i dyscyplinę.
2. Część główna:
(a) zorganizowane/zarządzane
1. Nazwa gry – Hungry Cat
Motywacja – „Dzieci, dlaczego koty gonią małe ptaki? Bo to są węże, więc my też będziemy grać w koty”.
Cel – rozwinąć zwinność
Pomoce – 4 stożki
Procedura/Regulamin: Nauczyciel wybiera jednego kota, odliczając 2 shpendliki….. Pozostałe dzieci będą małymi ptaszkami i będą próbowały uciekać. Wyznaczę teren do zabawy zadaniem małych ptaków jest przejście z jednej strony połowy placu zabaw na 2 strony, gdzie jest tylko kot. Dzieci muszą się bardzo starać, aby nie zostać złapanym przez kota. Jeśli zostaną złapane, stają się również kotami i gonią się, trzymając się za ręce. Gra kończy się, gdy w grze pozostanie tylko jeden mały ptaszek.
Wskazówki metodyczne: określenie terenu zabawy, wyjaśnienie zasad, dopilnowanie ich przestrzegania, podział zadań dzieci, aktywizacja wszystkich dzieci, zapewnienie dyscypliny i bezpieczeństwa dzieciom, zmiana dzieci w roli prowadzącego, prowadzenie i ocenianie przez cały czas trwania zabawy, pilnowanie czasu.
Gry – Kształcenie pedagogiczne – Zajęcia rekreacyjne
2. Nazwa gry: Blind Baba
Motywacja: „Dzieci, gdy małe ptaki się nudzą, grają w swoją ulubioną grę. Zagrajmy w to razem”.
Cel: Rozwijanie zdolności motorycznych, spostrzegawczości,
Pomoce: szalik
Procedura/Regulamin: Dzieci stoją wokół „ślepego dziecka”, które stoi między nimi z zasłoniętymi oczami. Obraca się wokół własnej osi, by stracić orientację.
Dzieci stają w kole i pytają: „Niewidoma, gdzie stoisz?”.
Oślepione dziecko odpowiada: „Na kłodzie”.
Dzieci: „Co tam masz pod spodem?”.
Ślepa suka: „Kasza z mlekiem”.
Dzieci: „Który chcesz?”
Ślepa wiedźma wybiera cichego, wyszczerzonego, klnącego, szarpiącego się. Oznacza to, że dzieci mogą jej dokuczać, klaskać czy szarpać za ubranie podczas połowu. Ewentualnie będą całkowicie milczeć.
Kogokolwiek złapie niewidoma kobieta, musi być w stanie go zidentyfikować. Wtedy to dziecko staje się ślepą babą. Jeśli jej się nie uda, gra toczy się dalej.
Wskazówki metodyczne: określenie terenu zabawy, wyjaśnienie zasad, dopilnowanie przestrzegania zasad, aktywizacja wszystkich dzieci, próba zaangażowania nawet nieśmiałych dzieci, zapewnienie dyscypliny, bezpieczeństwa dzieci, prowadzenie i ocena w trakcie zabawy
Szkolenie pedagogiczne – zajęcia rekreacyjne
3. Nazwa gry – W potrzebie przyjaciela
Motywacja – ,, Dzieci, jak kot złapie małego ptaszka to nie zawsze go zjada, bo inne małe ptaszki go ratują.”
Cel- rozwijanie współpracy dzieci
Pomoc – –
Zasady – Kotek goni małe ptaszki, kogo złapie ten staje w rozkroku i przebiera nogami. Pozostali ratują go, ślizgając się pod jego nogami.Gra powtarza się, aż ją skończę.
Wskazówki metodyczne: określenie terenu zabawy, wyjaśnienie zasad, dopilnowanie ich przestrzegania, podział zadań dla dzieci, aktywizacja wszystkich dzieci, zapewnienie dyscypliny i bezpieczeństwa dzieciom, zmiana dzieci w roli prowadzącego, prowadzenie i ocenianie przez cały czas trwania zabawy, pilnowanie czasu.
4. Nazwa gry.
Motywacja: „Dzieci, zwierzęta mieszkają w swoich domach, gdzie są chronione, a teraz my też będziemy się bawić !”.
Cel: Rozwój percepcji, zdolności motorycznych, szybkości
Pomoce:-.
Procedura/Regulamin: Dzieci rozłożyły się na placu zabaw. Wybieram jednego naganiacza na kota – goni inne małe ptaki. Mogą ukryć się w domu, ćwierkając i krzycząc nazwę ptaka np. jastrząb, wrona…. Jeśli ścigający złapie jednego, zmienia pozycję i gra jest kontynuowana.
Wskazówki metodyczne:określam teren zabawy, wyjaśniam zasady, pilnuję przestrzegania zasad, aktywizuję wszystkie dzieci, staram się zaangażować nawet nieśmiałe dzieci, zapewniam dyscyplinę, bezpieczeństwo dzieci, prowadzę i oceniam przez cały czas trwania zabawy
Gry – Zajęcia rekreacyjne
5. Nazwa gry – Na ptakach
Motywacja- ,,Wy dzieci jesteście bardzo mądre, teraz spróbujcie sobie wyobrazić, że zamieniliście się w liście i swobodnie latacie na łonie natury.”
Cel- pobudzenie uwagi i koncentracji dzieci,
Pomoce -.
Zasady – Dzieci latają swobodnie w przestrzeni jak małe ptaszki, aż zawołam jakąś liczbę, np. 3. Następnie tworzą grupę (ptaków) o takiej samej liczbie członków, jak liczba wypowiedziana, np. 3. Dzieci nieklasyfikowane odpadają z gry, a zwycięzcą zostaje para, która tworzy ostatnią grupę ptaków na koniec gry.
Wskazówki metodyczne: wyznaczyć teren gry, wyjaśnić zasady, dopilnować ich przestrzegania, aktywizować wszystkie dzieci, zapewnić dyscyplinę i bezpieczeństwo dzieciom, prowadzić i oceniać w trakcie gry, pilnować czasu
(b) spontaniczny/wolny
– Zabawy pozostawiam do wyboru dzieciom
– Dbam o bezpieczeństwo
– Prowadzę dzieci
– Aktywizuję dzieci w zabawach
3. Część końcowa: utworzenie koła z dziećmi, ocena zajęć – Dzieci, jak wam się podobały zabawy? Która gra najbardziej przypadła Ci do gustu? Który z nich nie przypadł ci do gustu? Co mówiliśmy o małych ptaszkach? Co jedzą koty? …..
Będę chwalić dzieci, będę je zachęcać, będę strofować te, które wyszły poza linię….
Działalność zastępcza
W przypadku złej pogody zajęcia odbędą się w sali gimnastycznej.
1. część wstępna: motywacyjna – to samo
organizacyjne – nie będzie ubierania dzieci i przygotowywania do szkoły
Skok
2. Część główna:
(a) zorganizowane/zarządzane
1. Gra – taka sama
2. Gra – taka sama
3. Gra – taka sama
4. Gra – taka sama
5. Gra – taka sama
(b) spontaniczny/wolny: to samo
3. Część końcowa: taka sama – zorganizowana w klasie