Język słowacki

Fraňo Kráľ – Dziennik czytelnika Jano

Fraňo Kráľ – pamiętnik czytelnika Jano. Wszystko, co potrzebne do prowadzenia dziennika czytelniczego. Na parafialnej wiśni treść, postacie w pamiętniku czytelnika.Fraňo Kráľ – pamiętnik czytelnika Jano. Na parafialnej wiśniowej dzienniczek lektur. Fraňo Kráľ – Jano Dej, treść,postacie,wszystko co potrzebne do szkoły.

 

Fraňo Kráľ – Jano

  • autor: Fraňo Kráľ
  • ilustrator:Štefan Cpin
  • wydawnictwo: Mladé letá, Bratysława

 

Fraňo Kráľ - Dziennik czytelnika Jano

 

Fraňo Kral

Urodził się w 1903 roku w Barton, Ohio (USA), a zmarł w 1955 roku w Bratysławie. Książki Jano i Dzieci Čenkova stały się istotną częścią spuścizny literatury słowackiej.

 

Charakterystyka bohaterów

Główny bohater:  Jano-wioskowy kozak, miał tylko 8 lat, jego włosy były zmatowiałe, stopy bose i brudne, w spodniach miał dziurę. Był dobry, sprawiedliwy, pracowity, lubił się uczyć. Miał dobre czyste serce i wielką wyobraźnię. Kochał swoją rodzinę.

Postacie drugoplanowe: rodzice, przyjaciele, Iigor, pasterz, Jožo

 

Na parafialnej wiśni ( Fraňo Kráľ – Jano )

 

Na parafialnych drzewach wiśniowych

 

Jano był smutny, bo gęsi go opuściły. Pamięta, jak kiedyś podążał za swoimi oddziałami. Jano lubił swoje gęsi, a gęsi lubiły Jano. Często grał dla nich na gwizdku.Jano wspiął się na drzewo i obserwował. W oddali widział piękne drzewa wiśniowe. Czyje są te czereśnie? Cóż, chłopcze, to są parafialne czereśnie. Parafia i już jak? Ci, którzy chodzą do kościoła, do nich należy ten ogród. No właśnie, czy to też należy do mnie? Tak, dla ciebie też.

Gdy wujek odszedł, Janko poszedł do wiśni. Poszedł dać trochę mamie i tacie, żeby nie byli już na niego źli. Łzy, łzy i nagle widzi człowieka.To kapelan krzyczał, żeby Jano zszedł na dół. Jano przestraszył się i zszedł na dół po odejściu kapelana.Gdy Jano był w kościele, proboszcz opowiadał o niegrzecznych dzieciach. Jano wiedział, że proboszcz opowie rodzicom o tym, jak był na drzewie wiśniowym i zbierał czereśnie. Przestraszył się i uciekł.

Top 10 najsilniejszych ras psów na świecie

Zobacz najsilniejsze rasy psów na świecie, wszystkie silne rasy psów tutaj. 

6 przepisów na domowe odżywki do włosów dla każdego rodzaju włosów

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button