Język słowacki

Karel Čapek Dziewięć bajek Dziennik czytelnika

Karel Čapek Dziewięć bajek Pamiętnik czytelnika. O szczęśliwej gospodyni Pamiętnik czytelnika. Karel Čapek Dziewięć bajek Pamiętnik czytelnika.

 

autor: Karel Čapek
ilustrator:Jozef Čapek
wydawnictwo: Mladé letá, Bratysława

 

Karel Čapek - Dziewięć bajek Pamiętnik czytelnika

Karel Čapek

(1890-1938) Był ważnym czeskim pisarzem. Zaczął tworzyć wraz ze swoim bratem Józefem. Pisał powieści, sztuki teatralne i bajki dla dzieci, w tym książkę o psie i kocie, ilustrowaną przez Jozefa Čapka. Dni tygodnia po rosyjsku – poznaj podstawy

O szczęśliwej opiekunce domu

 

Karel Čapek - O szczęśliwym domowniku Dziennik czytelnika

Był na świecie gospodarz, który powiedział sobie, że jest najnieszczęśliwszym człowiekiem na świecie. A jednak prawie niczego mu nie brakowało. Myślał, że ma złą żonę, starą kozę, psa, który nie szczeka i krowę, która nie daje mu mleka. Dlatego myślał, że ma złą żonę, bo posłała go do motyki ziemniaków lub skoszenia trawy dla kozy. Dni tygodnia po hiszpańsku – Jak szybko się ich nauczyć?

Pewnego razu wyruszył w świat i trafił do karczmy. Trafił do karczmy Falta, gdzie wypił swój gniew, potem żal, a na końcu dobre intencje. A kiedy wypił wszystko, karczmarz kazał mu iść do domu i się przespać. Karczmarz miał na imię Jíra, a jego żona Jírová. Jíra zastanawiał się, czy lepiej iść do domu we dwójkę, czy w czwórkę, krzywo czy prosto, rowami czy drogą. Gdy szedł, nagle jakiś głos powiedział mu, żeby przespał się trzy razy, żeby tyle nie spał. Mária Jančová Pamiętnik czytelniczy Old Mother’s Tales.

 

Jira obiecał, że gdy coś się uda, przestanie tak lamentować. Jirah pomyślał, że będzie wystarczająco dużo próśb, a potem przyszło mu do głowy, że lepiej skonsultować się z żoną. Potem jakoś nie mógł znaleźć drogi do domu, więc pomyślał, że gdyby mógł, byłby już w domu. Dni tygodnia po francusku – Jak się ich nauczyć?

Ale gdy tylko to powiedział, był już w domu. I dopiero wtedy przyszło mu do głowy, że wypowiedział już jedno życzenie. Potem powiedział sobie, że musi być ostrożny, ale wypowiedział już drugie życzenie, a trzecie dotyczyło tego, aby jego żona się obudziła, i dopiero wtedy, gdy jego żona się obudziła, opamiętał się. Był tak zły, że nie miał już żadnych życzeń, ale obiecał przestać lamentować i złościć się. Wtedy kobieta powiedziała do niego, po prostu zobacz, czy możesz to rozwiązać. I obiecał, że to zrobi.

Jak zmiękczyć włosy: 5 naturalnych sposobów

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button