Język słowacki

Karel Čapek Dziewięć bajek Dziennik czytelnika

Karel Čapek Dziewięć bajek Pamiętnik czytelnika. O szczęśliwej gospodyni Pamiętnik czytelnika. Karel Čapek Dziewięć bajek Pamiętnik czytelnika.

 

autor: Karel Čapek
ilustrator:Jozef Čapek
wydawnictwo: Mladé letá, Bratysława

 

Karel Čapek - Dziewięć bajek Pamiętnik czytelnika

Karel Čapek

(1890-1938) Był ważnym czeskim pisarzem. Zaczął tworzyć wraz ze swoim bratem Józefem. Pisał powieści, sztuki teatralne i bajki dla dzieci, w tym książkę o psie i kocie, zilustrowaną przez Jozefa Čapka.

O szczęśliwej opiekunce domu

 

Karel Čapek - O szczęśliwym domowniku Dziennik czytelnika

Był na świecie taki domownik, który powiedział sobie, że jest najnieszczęśliwszym człowiekiem na świecie. A przecież nie brakowało mu prawie niczego. Myślał, że ma złą żonę, starą kozę, psa, który nie chce szczekać i krowę, która nie daje mu mleka. Dlatego myślał, że ma złą żonę, bo wysyłała go do motyki przy ziemniakach albo do koszenia trawy dla kóz.Pewnego dnia wyruszył w świat i trafił do karczmy.Trafił do karczmy Falta, gdzie wypił swój gniew, potem żal, a na koniec dobre intencje.A kiedy już wszystko wypił, karczmarz kazał mu iść do domu i się przespać.Karczmarz miał na imię Jira, a żona karczmarza to Jira. Jíra myślał, czy lepiej iść do domu dwójkami czy czwórkami, krzywo czy prosto, rowami czy drogą.Gdy szedł nagle głos powiedział mu, że spali trzy prośby, żeby nie spał tyle. Mária Jančová Pamiętnik czytelniczy Old Mother’s Tales.

 

Jira obiecał, że jak coś się uda, to przestanie tak lamentować. Jirah pomyślał, że wystarczą prośby, a potem przyszło mu do głowy, że lepiej skonsultować się z żoną. Potem jakoś nie mógł znaleźć drogi do domu, więc pomyślał, że gdyby mógł, to byłby już w domu. Ale jak tylko to powiedział, był już w domu.I dopiero wtedy dotarło do niego, że wypowiedział już jedno życzenie.Wtedy pomyślał sobie, że musi być ostrożny , ale wypowiedział już drugie życzenie, a trzecie dotyczyło tego, żeby jego żona się obudziła i dopiero kiedy żona się obudziła, oprzytomniał. Był tak zły, że nie miał już żadnych życzeń, ale obiecał, że przestanie lamentować i gniewać się. Wtedy żona powiedziała do niego: po prostu zobacz, czy możesz to rozpracować. I obiecał, że tak będzie.

Jak zmiękczyć włosy: 5 naturalnych sposobów

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button