Język słowacki

Ján Kollár – Córka chwały

Ján Kollár – Córka Slava o twórczości i autorze . Córka Slava poezja, kompozycja , wokal . Ján Kollár – Glory’s Daughter wszystko, co musisz wiedzieć :

Ján Kollár

  • Studiował w Liceum Ewangelickim w Bratysławie, później na Uniwersytecie Niemieckim w Jenie (nasi uczeni znali zarówno język niemiecki jak i węgierski).
  •   W Jenie był świadkiem, jak niemiecka młodzież tęskniła za zjednoczeniem Niemiec. Na zamku Wartburg był świadkiem obchodów rocznicy reformacji Lutra. Dążenie do zjednoczenia Niemiec w nim wzbudziło obawy o los Słowian. 
  • Stworzył ideę słowiańskiej wzajemności – promował współpracę kulturalną Słowian.
  • Twierdził, że istnieje naród czechosłowacki i nie czeski i słowacki, dlatego odrzucił słowacki Bernolák i nadal pisał w języku słowackich ewangelików: biblijnym czeskim (stąd nazwa, bo ewangelicy pisali w języku czeskiej Biblii wydanej w Kralicach). 
  • Pobyt w Niemczech wpłynął na niego również emocjonalnie, gdy zakochał się w Frederice Wilhelminie Schmidt, którą mógł poślubić dopiero 16 lat później, gdy zmarła jej matka, nie chcąc, by jej córka wyjechała na Węgry, do tak niecywilizowanego kraju!
  • Ján Kollár – Córka Slava o twórczości i autorze . Córka Slava poezja, kompozycja , wokal . Ján Kollár – Córka Slava wszystko, co musisz wiedzieć
  • Wszystkie prace obowiązkowe można znaleźć na stronie

    Język słowacki 

Ján Kollár – Córka chwały 

 

Córka Glory

  • Jest to kompozycja poetycka ( czyli utwór dłuższy od wiersza).
  • Skład: Przedmowa oraz pięć śpiewników. 
    Nazwy przyśpiewek: 
    1. śpiew: Sala  /czyta Zála/, 
    2. śpiew: Łaba, Ren, Wełtawa/ Ren to rzeka Renu/,
     III wokal: Dunaj
    4. wokal: Léthé
    5. wokal: Acheron.
     
  • Inspiracją dla autora była miłość do Friderike Wilhelmine(Mina) Schmidt, którą poznał podczas studiów w Jenie. Ewangelicy nie mieli uniwersytetów na Węgrzech, a więc musieli studiować w obcych krajach.  Drugim źródłem inspiracji była idea słowiańskiej wzajemności, której twórcą był sam Kollár. Przedstawicielem tej idei jest również Šafárik, od którego imienia pochodzi nazwa uczelni w Koszycach.
     
  • Artystycznym akcentem dzieła jest. Przedmowa. Z punktu widzenia forma jest napisane przez czasomierza również dlatego, że  w klasyce autorzy cofnęli się do starożytności, a czasomierz ma starożytne korzenie. Przyśpiewki nie są pisane przez chronometrażystę, ale sylabotoniczny system wersów i mają forma sonetu,który był wtedy nazywany sylabę(4,4,3,3 wersy). 
     
  • Tematem utworu jest podróż bohatera lirycznego, który wraca do domu na Słowację z Jeny przez tereny zamieszkane przez Słowian. Oprócz LH, Mina występuje głównie w utworze . 
    Przedmowa: to lament nad losem Słowian, zwłaszcza Połabian, którzy w przeszłości mieszkali w okolicach Jeny i teraz są już upokorzeni. Ale autor mówi też o wolności, szacunku dla człowieka i dla narodów. Styl Przedmowy jest ozdobny, przesadny, retoryczny. 
  • 1. przyśpiewka: nazwa Sali to rzeka, która przepływa przez Jenę. W piosence autor wspomina piękne chwile spędzone z Miną, żegna się z ukochaną i powiatem, a wraca do domu. Wątki miłosne przeplatają się z patriotycznymi.
  • 2.śpiew i 3. śpiew nosi nazwę rzek. Autor podróżuje od Jeny przez dolinę Łaby przez Czechy do swojej ojczyzny, by brzegiem Dunaju. Uwiecznia swoje wrażenia z krajów nadbałtyckich i bałtyckich, a także Słowacji. Mówi o chwalebnej przeszłości, krytykuje rozłam wśród Słowian, wzywa do jedności. Opłakują rozstanie z Miną.
  • IV przyśpiewka nosi nazwę słowiańskiego nieba, na którym są patrioci, którzy przyczynili się do słowiańskiego języka, kultury. Przez niebo towarzyszy mu Mina, która przemienia się w nieziemską istotę, stając się córką bogini Chwały, stąd tytuł.
  • Piąty  śpiew odbywa się w piekle, tu poeta spotyka się z tymi, którzy skrzywdzili Słowian.
    W czwartym i piątym Canto autor inspirował się renesansowym autorem zwanym Dante, a ten ostatni również wędruje przez Piekło, Czyściec i Niebo w swoim dziele Boska Komedia. ( Dla przypomnienia niebo nazywa się też eden, paradiso i piekło to inferno – to dla poszerzenia słownictwa.

 

Znaki klasycyzmu w pracach : 

– motyw podróży, wędrówki
– obecność bóstw – bogini Lada
– lament
– chronometrażysta

Oznaki preromantyzmu:

– temat intymny – miłość
– Stosunek do narodu
– zarówno elementy liryczne, jak i epickie, nazywa się to synkretyzmem
– nie korzysta z czasomierza w całej pracy

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button