Atrakcje

Ciekawostki o Szwajcarii, 42 zabawne fakty

Ciekawostki o Szwajcarii. Jestem pewien, że wszyscy znamy Szwajcarię jako krainę czekolady, zegarków i banków, ale założymy się, że nie miałeś pojęcia o tych 42 niezwykłych faktach o Szwajcarii. Dowiedz się, co czyni Szwajcarię wyjątkową i poznaj ciekawe fakty o Szwajcarii dla dzieci. Oto kilka faktów dotyczących kultury Szwajcarii, ich osobliwości, wynalazków i nie tylko.

 

Ciekawostki o Szwajcarii, 42 zabawne fakty

 

Obsah článku:

1.  Ciekawostki o Szwajcarii Szwajcarzy późno się pobierają

Na podstawie raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych , średni wiek zawierania małżeństw przez szwajcarskich mężczyzn wynosi 31,8 lat, a kobiet 29,5 lat. Z drugiej strony, The Local CH podaje, że wskaźnik rozwodów w Szwajcarii wynosi około 40%, a według publikacji Central Intelligence Service, średni wiek Szwajcarek, które mają pierwsze dziecko wynosi 30,4 lat, co czyni je najstarszymi kobietami w Europie.

2. Na jego terytorium znajduje się Cern

W Szwajcarii znajduje się wiodące na świecie laboratorium fizyki cząstek elementarnych – CERN. Znalezienie uniwersytetów w Szwajcarii dla międzynarodowych studentów będzie doskonałym i łatwym wyborem, ponieważ szwajcarskie stopnie naukowe w STEM są prestiżowe i oferują wiele stypendiów.

3. Uniwersytet jest tani

Na przykład. Na renomowanym Uniwersytecie Genewskim czesne wynosi 500 CHF za semestr, co przekłada się na 1000 CHF za rok akademicki. Ten przedział cenowy jest zazwyczaj widoczny na uczelniach publicznych, ale bez problemu można znaleźć również droższe uczelnie prywatne. Mimo wszystko, jeśli porównamy to do college’ów w USA,  to okazja!

 

4. Szwajcaria ma 7000 jezior

 

Szwajcaria ma 7000 jezior

Szwajcarskie jeziora są najlepsze do pływania i jest ich wiele do wyboru. Jezioro Genewskie, o powierzchni 580,03 km2 (224 mil kwadratowych), jest największym jeziorem w Szwajcarii. Dzieli ją z Francją (40,47 % znajduje się na terytorium Francji), gdzie znana jest jako Lac Léman. Największym jeziorem w całości znajdującym się na terenie Szwajcarii jest Jezioro Neuchâtel, o powierzchni 218,3 km2 (84 mil kwadratowych). Woda słodka-  zwykle tak czysta, że można ją pić z rzek i jezior. Tylko wtedy, gdy nie widać dna jeziora, jest ono uznawane za brudne.

 

5. Ciekawostki o Szwajcarii Posiada dużo broni, ale ma najniższy wskaźnik przestępczości

Wśród krajów uprzemysłowionych Szwajcaria ma jeden z najwyższych wskaźników posiadania broni. Nie musi to jednak prowadzić do wyższej przestępczości; Szwajcaria ma prawie o połowę mniej zgonów związanych z bronią niż Stany Zjednoczone. W rzeczywistości Szwajcaria ma jeden z najniższych wskaźników przestępczości spośród wszystkich krajów uprzemysłowionych.

Należy zauważyć, że powodem tak dużej liczby osób posiadających broń w Szwajcarii jest fakt, że służba wojskowa jest w tym kraju obowiązkowa. Wszyscy mają po zakończeniu służby zabrać do domu karabiny lub pistolety szturmowe, ale bez amunicji.

 

6. Ciekawostki o Szwajcarii Najbardziej innowacyjny kraj na świecie

W 2018 roku Szwajcaria po raz ósmy z rzędu została uznana za najbardziej innowacyjny kraj świata w rankingu The Global Innovation Index.
W szczególności gospodarka kantonu Vaud przeszła kilka poważnych transformacji. Na podstawie badania przeprowadzonego przez Observatoire BCV de l’économie Vaudoise, gospodarka kantonu Vaud przekształciła się z gospodarki opartej na rolnictwie w latach 60. XIX wieku w dzisiejszy kraj Start-Ups i jest obecnie jednym z największych i najszybciej rozwijających się w Szwajcarii, dzięki „dużemu sektorowi usług, zróżnicowanej bazie produkcyjnej i skupieniu się na rynkach niszowych”.

 

7. Jest bardzo mały

 

Ciekawe fakty o Szwajcarii

Szwajcaria zajmuje powierzchnię około 41 277 km² i liczy 8,67 mln mieszkańców. Porównując ją do stanów USA, Kalifornia jest prawie 10 razy większa od Szwajcarii lub prawie tak duża jak Vermont i New Hampshire razem wzięte. Jednak nadal jest znany z wielu innych rzeczy.

8. 25 % ludności to obcokrajowcy

Według swissinfo.ch, Szwajcaria ma jeden z najwyższych odsetek obcokrajowców ze wszystkich narodów, na poziomie około 24,6% w 2015 roku. Ponad 80% obcokrajowców mieszkających w Szwajcarii pochodzi z krajów europejskich, a prawie połowa z nich z Francji, Niemiec, Włoch i Portugalii. Ze średnią 19 wpisów na 1000 mieszkańców w 2014 roku, Szwajcaria znajduje się w czołówce europejskich krajów imigracyjnych, znacznie wyprzedzając Niemcy (11), Wielką Brytanię (9,8), Hiszpanię (6,6) i Francję (5,1).

 

9. Ciekawostki o Szwajcarii Jeden z krajów o najwyższej jakości życia

Szwajcaria może mieć jedne z najdroższych miejsc na świecie do życia, ale jej mieszkańcy dostają wartość za swoje pieniądze. Według raportu o postępie społecznym, „zdrowie”, „odżywianie” i „dostęp do podstawowej wiedzy” to obszary, w których kraj błyszczy. Jego wskaźnik wynosi 88,87 na 100.

 

10. Najmniej otyły kraj w Europie

 

Najmniej otyły kraj w Europie

Być może nigdy nie pomyślałeś o tym, ale innym powodem, dla którego Szwajcaria jest dobrym krajem do życia, jest to, że jest to dobre miejsce do życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia Szwajcaria jest najmniej otyłym krajem w Europie – otyłych jest tylko 17,5% populacji. Gdybyś mieszkał w USA, byłbyś dwukrotnie bardziej narażony na otyłość, gdyż 33% ludzi w tym kraju jest otyłych.

 

11. Ciekawostki o Szwajcarii Jedno z najdroższych miejsc do życia

Zurych jest trzecim najdroższym miastem na świecie, zarówno według Global Cost of Living Survey, jak i Mercer Cost of Living Survey. Zurych jest również najludniejszym kantonem z 402 762 mieszkańcami. Średnia cena mieszkania wynosi tam 13 000 CHF (13 036 USD) za metr kwadratowy, a średni miesięczny czynsz to 2 330 CHF (2 330 USD) za mieszkanie z trzema sypialniami. Jednak średnie wynagrodzenie wynosi 103 296 CHF (103 298 USD), więc nie mogą narzekać.

 

12. Znajdują się tu dwa najprzyjemniejsze miasta świata

 

Ciekawostki o Szwajcarii, miastach

Koncepcja liveability ocenia, które miejsca na świecie zapewniają najlepsze lub najgorsze warunki życia. Badanych jest pięć szerokich kategorii: stabilność, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja i infrastruktura. Okazuje się, że dwa najbardziej przyjazne miasta do życia to Zurych i Genewa.

 

13. To maszyna z nagrodą Nobla

Szwajcaria znana jest nie tylko ze swoich banków, ale także z tego, że jest światowym graczem w dziedzinie akademickiej. Na podstawie list Wikipedii (1) (2) szwajcarskie uniwersytety wydały wielu laureatów Nagrody Nobla, a większość z nich to naukowcy.

 

14. Ciekawostki o Szwajcarii Dużo piją

Ludność Szwajcarii spożywa rocznie 36 litrów wina, 56,5 litra piwa i 8,4 litra czystego alkoholu na osobę. I to są nowe dane, które pokazują, że konsumpcja faktycznie spadła! Normą jest, że 20% Szwajcarów pije w dużych ilościach (4-5 drinków na jednym posiedzeniu) przynajmniej raz w miesiącu.
W efekcie co roku w Szwajcarii z powodu alkoholu umiera 1600 osób. Niektóre z nich są wynikiem wypadków z udziałem pijanych kierowców, inne wynikają z długotrwałych skutków alkoholizmu, takich jak problemy z wątrobą. Według Addiction Monitoring w Szwajcarii żyje około 250 000 alkoholików, co stanowi 3% populacji.

 

15. Mają cztery języki narodowe

Ich cztery języki narodowe to francuski (20,4%), niemiecki (64%), włoski (6,5%) i rumuński (nieco ponad 1%). Tak więc jako zagraniczny gość lub mieszkaniec możesz czuć się komfortowo, ponieważ nadal jest  całkowicie akceptowalne, jeśli nie rozumiesz, co ktoś do ciebie mówi, ponieważ Szwajcarzy i tak nie rozumieją Szwajcarów.

 

16. Ciekawostki o Szwajcarii Szwajcaria się starzeje – średnia długość życia jest wysoka

V 50. 20 lat. wieku, średnia wieku wynosiła 33 lata, ale z każdym rokiem wzrasta. W 2015 roku mediana wieku mieszkańców Szwajcarii wynosiła 42,2 lata. Z kolei Szwajcaria twierdzi, że ma największy w Europie odsetek osób powyżej 100 lat i drugą po Japonii najwyższą średnią długość życia. Oczywiście będą żyli długo, jeśli będziemy pamiętać o czystym powietrzu, obfitości szlaków turystycznych i dostępności wysokiej jakości opieki zdrowotnej.

 

17. Mniej niż 15% Alp jest w rzeczywistości Szwajcarią

 

 

Alpy Szwajcarskie to atrakcja każdej wycieczki do Szwajcarii. Choć mniej niż 15% Alp znajduje się w Szwajcarii, to właśnie ten kraj najbardziej kojarzy się ludziom z Alpami.

 

18. Niska stopa bezrobocia

Według statystyk z 2017 roku, stopa bezrobocia w Szwajcarii wynosiła tylko około 4,8%. Ta niska liczba wynika z jego stosunkowo dobrze prosperującej i stabilnej gospodarki. „Większość zatrudnionej siły roboczej w kraju ma stosunkowo wysoki poziom wykształcenia i jest wyspecjalizowana, co zasadniczo pozwala krajowi oferować wysokiej klasy miejsca pracy z wyższym wynagrodzeniem, a często gwarantuje wyższy poziom wydajności i efektywności.

 

19. Ciekawostki o Szwajcarii Najwyższe wynagrodzenia i bezpieczeństwo pracy

W wyniku stabilności gospodarczej dorośli Szwajcarzy mają średnio najwięcej pieniędzy w porównaniu ze średnią światową, wyprzedzając takie kraje jak USA – wynika z publikacji OECD. Szwajcaria ma trzecie najwyższe wynagrodzenie i bezpieczeństwo pracy spośród wszystkich krajów OECD.

 

20. Szwajcaria ma 208 gór i najwyższe szczyty w Europie

W Szwajcarii znajduje się wiele gór o wysokości ponad 3000 metrów. Wspaniałym doświadczeniem dla wysportowanych wędrowców jest 12-dniowa klasyczna wędrówka alpejska Chamonix-Zermatt Haute Route, która prowadzi bezpośrednio na znany Matterhorn. Szwajcaria ma więcej wysokich szczytów niż jakikolwiek inny kraj w Europie – 48 z nich ma ponad 4000 metrów wysokości.

 

21. Wspomagane samobójstwo jest legalne i przyciąga „turystów-samobójców

Zgodnie z prawem szwajcarskim każdy, kto jest zdrowy na umyśle i wyraził stałą wolę zakończenia swojego życia na przestrzeni czasu, może ubiegać się o tak zwaną wspomaganą dobrowolną śmierć, czyli AVD. Jednak ludzie muszą popełnić samobójstwo własnoręcznie, np. zażywając własne leki.
Spowodowało to napływ osób zwanych „turystami-samobójcami”, którzy przyjeżdżają do Szwajcarii, zwłaszcza do kantonu Zurych, w jedynym celu popełnienia samobójstwa. Według oficjalnych danych, w 2015 roku z tych usług skorzystało łącznie 956 osób (539 kobiet i 426 mężczyzn), co oznacza wzrost z 187 w 2003 roku. Jest to tendencja stale rosnąca, chociaż wspomagane samobójstwa nadal stanowią jedynie niewielki odsetek wszystkich zgonów w Szwajcarii. Całkowity koszt wynosi więc 7 500 franków bez usług pogrzebowych i administracyjnych oraz 10 500 franków z tymi usługami – zwykle płatnymi z góry.

 

22. ciekawe fakty o Szwajcarii 1/3 wszystkich zgonów jest spowodowana chorobami serca

Najnowsze badanie przyczyn śmierci przeprowadzone przez Federalny Urząd Statystyczny wykazało, że 21 512, czyli jedna trzecia wszystkich zgonów w Szwajcarii w 2013 roku, była przypisana chorobom serca. Liczba ta jednak spadła z 41% 20 lat temu. Kolejne 26% zgonów było spowodowane chorobami nowotworowymi. Rak płuc, który w Szwajcarii od ponad 40 lat okazuje się najbardziej śmiertelną formą choroby, pochłonął w 2013 roku około 3200 istnień ludzkich.
W wyniku starzenia się społeczeństwa szwajcarskiego wzrasta liczba zgonów związanych z demencją. W 2013 r. bezpośrednią przyczyną otępienia w kraju było prawie 6 tys. zgonów, co oznacza wzrost z 2,1 tys. w 1995 r.

 

23. szwajcarskie mięso należy do najdroższych na świecie

 

Szwajcarskie mięso wśród najdroższych na świecie

Jest to o 124% droższe niż średnia cena europejska. Pół kilograma mięsa kosztuje około 12 do 14 franków szwajcarskich. Za 200-gramowy stek z biodrówki z Kentucky w szwajcarskiej restauracji w pobliżu lotniska w Zurychu zapłacimy 37,50 CHF (38 USD), natomiast większy, 250-gramowy argentyński stek z biodrówki w steakhouse tuż za niemiecką granicą w Singen kosztuje 20,90 EUR (22,90 CHF lub 23 USD). To dwa razy więcej niż cena za gram w Szwajcarii.
Wysokie szwajcarskie cła na import żywności i napojów mają chronić lokalnych rolników, którzy z reguły mają mniejsze gospodarstwa niż międzynarodowa konkurencja, oraz wysokie koszty „wyspy wysokich cen” w Szwajcarii.

 

24. niski poziom osób żyjących w ubóstwie

Około 530 000 osób w Szwajcarii żyje na granicy ubóstwa, która opiera się na miesięcznym dochodzie w wysokości 2 219 CHF (2 275,40 USD) dla osób samotnych i 4 031 CHF dla rodzin z dwoma dorosłymi i dwójką dzieci. Jest to 6,6% populacji – wzrost z 9,3% w 2007 roku.
Odsetek Szwajcarów żyjących w skrajnym ubóstwie (4,6%) jest jednym z najniższych w Europie (średnia 18,6%). Około 9,7% mieszkańców Szwajcarii nie może sobie pozwolić na tygodniowy urlop za granicą – średnia europejska wynosi 36,9%.

 

25. Ciekawostki o Szwajcarii 4 z 5 najdroższych miejsc na kawę to Szwajcaria

Genewa, Berno, Bazylea, Zurych.

 

26) Starbucks został wybrany jako czynnik w indeksie

Starbucks został wybrany jako czynnik w indeksie, ponieważ jest to najbardziej rozpowszechniona na świecie sieć kaw premium i jako taka oferuje interesujący barometr ekonomiczny pomiędzy krajami. Różnica w cenie Grande Latte wynosiła od 1,21 GBP w Brazylii do 5,72 GBP w Szwajcarii, co stanowi wzrost ceny o prawie 400 %.

 

26) Szwajcaria jest gotowa do wojny jądrowej

Dzięki przepisom, które wymagają, aby każdy miał dostęp do schronu w swoim budynku lub w jego pobliżu, w kraju jest wystarczająco dużo schronów przeciwodpadowych, aby pomieścić całą jego populację ludzką. Szwajcarska armia ma w środku zamieszkałych wiosek w pełni zaopatrzone bunkry artyleryjskie, przebrane za malownicze wiejskie domy.

 

27. ciekawostki o Szwajcarii Miejsce zegarków

 

Szwajcaria Miejsce przechowywania zegarków

Pewnie też to znasz, ale oto historia stojąca za zegarkami, których używamy i które kochamy… Kiedy w 1541 roku kalwiniści zakazali używania biżuterii, złotnicy i jubilerzy w Genewie wymyślili wynalazek zegarka, ponieważ funkcjonalny czasomierz był dopuszczalny. Od tego czasu okazał się jednym z najbardziej udanych przemysłów kraju, osiągając obecny status czwartego największego eksportera Szwajcarii.

 

28. Ciekawostki o Szwajcarii Robią i jedzą dużo czekolady

Nie jest zaskoczeniem, że Szwajcaria jest znana na całym świecie z wysokiej jakości czekolady, ale czy wiesz, ile czekolady jest tam produkowane i spożywane? Produkuje się około 180 000 ton czekolady, a na osobę przypada około 11 kg czekolady rocznie. mają nawet czekoladowy pociąg!

 

29. jest przyjazny dla środowiska

Szwajcaria jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie recyklingu i gospodarki odpadami. Szwajcarzy z powodzeniem segregują i przetwarzają odpady organiczne i nadające się do recyklingu, a resztę przetwarzają na energię. Ponadto Szwajcaria dostarcza swoim obywatelom prawie całą energię elektryczną przyjazną dla CO2. Jak informuje FDFA, od 2011 roku Szwajcaria rozpoczęła proces transformacji energetycznej („Energy Strategy 2050”), którego celem jest stopniowe wycofywanie się z wykorzystania energii jądrowej

 

30. Ciekawostki o Szwajcarii Miejsce narodzin Czerwonego Krzyża

Może nie wiedzieliście o tym, ale podobieństwo flagi Szwajcarii do Czerwonego Krzyża nie jest przypadkowe. Jej flaga to po prostu kolorowa flaga Szwajcarii, ukłon w stronę jej dumnych szwajcarskich korzeni. Czerwony Krzyż ma 97 milionów wolontariuszy i został założony w 1863 roku w Genewie w Szwajcarii, gdzie  do dziś pozostaje jego siedziba.

 

31. LSD zostało po raz pierwszy wyprodukowane przez szwajcarskiego chemika

Szwajcarski chemik Albert Hofmann odbył swoją pierwszą podróż tlenową w 1943 roku, gdy prowadząc w Bazylei testy leku przeciwmigrenowego, przypadkowo wchłonął przez opuszki palców związek LSD. Jak podaje Wikipedia, LSD zostało po raz pierwszy zsyntetyzowane 16. Listopad 1938[84] przez szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna w laboratoriach Sandoz w Bazylei, w Szwajcarii, w ramach szeroko zakrojonego programu badawczego mającego na celu znalezienie użytecznych medycznie pochodnych alkaloidów sporyszu. Psychodeliczne właściwości LSD zostały odkryte 5 lat później, gdy sam Hofmann przypadkowo spożył nieznaną ilość substancji chemicznej.

32. Ciekawostki o Szwajcarii Nie możesz nazwać swojego dziecka jak chcesz

W Szwajcarii-  zabronione jest nadawanie dziecku imienia, które mogłoby zaszkodzić jego interesom. To prawo –  przywołane, gdy władze zabroniły szwajcarskiej muzyk Christine Lauterburg nazywać córkę „Lexicon” („podmiot”, nie imię); kciuki w dół poszły również za „Djonatan” (fonetyczna transliteracja Jonathana), a także za „J” jako czwarte imię dziecka, ze względu na możliwość jego niezrozumienia i błędnego wymówienia po niemiecku (jako „yot”, a nie „Jay”, jak zamierzano). 11 Ciekawostki o Francji, zabawne fakty i niespodzianki

 

33. Szwajcarski tunel Gottharda jest najdłuższy na świecie

 

Szwajcarski tunel Gottharda jest najdłuższy na świecie

Szwajcarski tunel Gottharda jest najdłuższym na świecie, mierzącym 57 km (o 7 km dłuższym niż tunel pod kanałem La Manche między Anglią a Francją). Jego realizacja trwała 17 lat.

 

34. Ciekawostki o Szwajcarii Jest domem dla najsłynniejszej formuły Einsteina

Albert Einstein stworzył w Szwajcarii swój słynny wzór na równoważność masy i energii E=MC2. Swoją teorię względności opracował podczas studiów i mieszkania w Bernie, po tym jak zrzekł się niemieckiego obywatelstwa, aby uniknąć służby wojskowej.

 

35. Najwyższy w Europie dworzec kolejowy w Szwajcarii

Najwyższa stacja kolejowa w Europie znajduje się w Szwajcarii, na szczycie Jungfraujoch na wysokości 3 454 metrów.

 

36. Dom najdłuższych schodów na świecie

Schody te mają 11.674 stopnie i wysokość 1.669 m, co czyni je najdłuższymi schodami na świecie. Nie jest on otwarty dla publiczności, ale raz w roku odbywa się publiczny bieg, podczas którego można podziwiać ten zabytek (i trochę się przy tym napocić).

 

37. Ciekawostki o Szwajcarii Jeden z najbardziej inteligentnych krajów w zakresie matematyki i nauk ścisłych

W nowym raporcie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która klasyfikuje systemy szkolne państw na podstawie wyników uczniów w testach z matematyki i nauk ścisłych, Szwajcaria zajmuje 8 miejsce. spot.

 

38. Festiwal balonów na gorące powietrze odbywa się

 

Festiwal balonów na gorące powietrze odbywa się

Co roku w styczniu w Château-d’Oex w Alpach Vaud odbywa się kolorowy, dziewięciodniowy festiwal balonów na gorące powietrze. Rozpoczęty w 1979 roku, każdego roku ten festiwal obejmuje dzień dziecka, gdzie nadmuchują  balony w kształcie postaci z kreskówek, przejażdżki balonem na gorące powietrze i nocny pokaz. 3 proste domowe produkty zapobiegające przerzedzaniu się włosów

 

39. Ciekawostki o Szwajcarii Ojczyzna Heidilandu

W rzeczywistości można odwiedzić wioskę winiarską Maienfeld i doświadczyć niesławnego mitu o Heidi. Region ten kojarzy się z Heidilandem od 1881 roku, kiedy to autorka Johanna Spyri wydała powieści „Heidi: Jej lata wędrówki i nauki” oraz „Heidi: How She Used What She Learned”. W tym regionie wypoczynkowym znajdują się szlaki turystyczne i narciarskie dla osób szukających przygód.

 

40. Najwyższa zapora grawitacyjna znajduje się w Alpach Szwajcarskich

Z wysokością 285 m i całkowitą masą 15 milionów ton, The Grande Dixence jest najwyższą zaporą grawitacyjną na świecie. Zbiera on wody roztopowe z okolicznych lodowców i może pomieścić nawet 400 miliardów litrów wody. Budowa tej tamy trwała ponad 10 lat i jest cięższa niż Wielka Piramida w Egipcie. Dom mobilny – wszystko o domu mobilnym, porady i typy

 

41. Ciekawostki o Szwajcarii Niedziela jest „święta”

Niedziela w Szwajcarii oznacza zakaz koszenia trawnika, rozwieszania prania na zewnątrz, używania młotka lub czegokolwiek, co sąsiedzi mogliby usłyszeć, zobaczyć lub ogólnie zakłócić spokój. Praca w niedziele ,, frowned upon”  więc po prostu zobowiązać się do lenistwa, zamknąć drzwi i czytać książkę lub spędzić cichy dzień z przyjaciółmi i rodziną.

 

42. Ciekawe fakty o Szwajcarii Posiadanie psa ma pewne zasady

 

Ciekawe fakty o Szwajcarii Posiadanie psa ma pewne zasady

Szwajcaria to kraj, który bardzo lubi zwierzęta. Twój pies może chodzić z Tobą praktycznie wszędzie – w restauracjach i na zakupach. Jest jednak opłata (w niektórych kantonach zależna od wielkości i wagi psa). Zasady dla właścicieli psów obejmują, że psy muszą mieć zapewniony ruch, codzienny kontakt z ludźmi i być  czipowane przez weterynarza.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button