Ciekawostki z królestwa zwierząt

Zwierzęta odkryte w 2020 roku – 15 nowo odkrytych gatunków zwierząt

W tym świecie odkrycie nowego gatunku jest ekscytującym wydarzeniem, spojrzeniem na niewykorzystane bogactwo bioróżnorodności, które wciąż kryje się na całym świecie. Zwierzęta odkryte w 2020 r. Każdego roku, gdy naukowcy badają światowe ekosystemy, szukając zielników i grzybów, śledząc DNA organizmów i coraz częściej przeglądając media społecznościowe, natrafiają na gatunki roślin i grzybów, które nie zostały naukowo opisane.”

W tym roku opisano wiele nowych gatunków, w tym kilka węży, żab, owadów, a nawet nowe gatunki naczelnych. Naukowcy celujący w ocean zauważyli wieloryba dziobatego, który może być nowym gatunkiem, oraz tajemniczego syfonofora, który jest uważany za najdłuższe zwierzę, jakie kiedykolwiek zarejestrowano.

Rośliny i grzyby również nadal stanowią niezbadaną granicę różnorodności. W tym roku nazwano 156 roślin i grzybów z Afryki, Azji, Ameryki i Wielkiej Brytanii. Ogród Botaniczny Missouri wymienił ostatnio 10 odkryć charyzmatycznych roślin z 2020 roku, w tym nowy gatunek drzewa hebanowego, mięsożerną rosiczkę i nową miętę. Nawet jeśli jakiś gatunek może być nowy dla nauki, nie oznacza to, że nigdy nie był widziany ani nazwany.
„Wiele gatunków, które są nowe dla nauki, są już znane i używane przez ludzi w regionie, z którego pochodzą”.

 

Z najmniejszej na świecie grupy naczelnych pochodzi nowy lemur mysi

 

  Z najmniejszej na świecie grupy naczelnych pochodzi nowy lemur mysi

 

Myszołowy Lemur, grupa nieśmiałych nocnych naczelnych, występuje na wyspie Madagaskar i uważa się, że jest to najmniejsza grupa naczelnych na świecie. Są one mniej więcej wielkości ludzkiej pięści. Naukowcy odróżnili ten nowy gatunek, lemur mysi Jonah (Microcebus jonahi), od innych lemurów mysich na podstawie jego wyglądu, a także danych genomowych i mitochondrialnego DNA. Zwierzęta odkryte w roku. 

 

Lemur mysi Jonah jest nieco większy niż przeciętny lemur mysi i ma czerwonobrązowe ciało z białym paskiem na nosie, grube futro i małe uszy. O ile naukowcy wiedzą, występuje on tylko w niewielkim pasie nizinnego lasu deszczowego w północno-wschodniej części Madagaskaru, w Parku Narodowym Mananara Nord. Tutaj stoi w obliczu zagrożenia wylesieniem. Występuje 108 gatunków lemurów i 25 gatunków lemurów mysich. Wszystkie są zagrożone wyginięciem.

 

Malutka żabka z Liliputów

 

  Malutka żabka z Liliputów

 

 

Ekspedycja do boliwijskiego lasu chmurowego odkrywa nową żabę, jedną z najmniejszych na świecie
Maleńka żaba z Liliputu, mierząca około 10 milimetrów jest wielkości tabletki aspiryny, została znaleziona w tunelach pod mchem i humusem w lesie chmurowym w dolinie Zongo w pobliżu La Paz w Boliwii. Naukowcy twierdzą, że jest on niezwykle trudny do znalezienia, mimo charakterystycznego nawoływania.

Piękne i zagrożone gatunki langurów znalezione w Myanmar

 

Zwierzęta odkryte w Piękne i zagrożone gatunki langurów znalezione w Myanmar

Nowy gatunek naczelnego, Popa langur, został zidentyfikowany w laboratorium przy użyciu próbek tkanek pochodzących od okazów muzealnych, gatunków hodowanych w niewoli oraz próbek kału dzikich zwierząt zebranych w lasach Myanmaru.
Znanych jest jedynie około 200 do 260 osobników Popa langur, rozmieszczonych w czterech odrębnych populacjach. Bezpieczna populacja, według naukowców, żyje na obszarze lasu o powierzchni zaledwie około 26 kilometrów kwadratowych, co może nie dawać jej przestrzeni do utrzymania rosnącej populacji. Chociaż jego status nie został formalnie oceniony, kwalifikuje się on do oznaczenia jako „krytycznie zagrożony” według kryteriów Czerwonej Listy IUCN. Top 10 najmniejszych żyjących zwierząt na świecie.

 

Nowy koń Indian Viper nazwany po postaci z Harry’ego Pottera

 

Zwierzęta odkryte w Nowej Indii Żmija Con o posturze Harry'ego

W Himalajach znaleziono nowy gatunek zielonej żmii, nazwany Trimeresurus salazar lub żmija Salazara, po Salazarze Slytherinie, postaci z J.K. Rowling w serii o Harrym Potterze. Wąż, który jest nocny i ma unikalny czerwono-pomarańczowy pasek na głowie i ciele, został odkryty podczas ekspedycji herpetologicznej w najbardziej na północ wysuniętym stanie Indii Arunachal Pradesh, który w ostatnich dekadach był domem dla wielu nowych odkryć, roślin i zwierząt.

 

Fałszywy gekon znaleziony na Filipinach

 

Fałszywy gekon znaleziony na Filipinach

Naukowcy znaleźli kilka gatunków fałszywych gekonów podczas wyprawy kolekcjonerskiej na południowo-wschodnim krańcu głównej filipińskiej wyspy Luzon, z których ostatni otrzymał w tym roku swoją nazwę: (Pseudogekko hungkag)- gekon leśny z pustymi mieszkaniami. Hungkag oznacza „pustkę” w języku filipińskim i jest ukłonem w stronę tendencji gekonów do ukrywania się w pustych miejscach, takich jak kłody. Ma oznaczenia w kształcie odwróconego „Y” na całej długości ogona i złotożółte oczy, które odbijają się w świetle latarki. Zwierzęta odkryte w roku. Gekon leśny ma tylko 10 lat. gatunki z rodzaju Pseudogekko (fałszywe gekony), wszystkie występujące wyłącznie na Filipinach. Ich szybkie ruchy i kamuflaż sprawiają, że bardzo trudno je znaleźć. Niewiele wiadomo o ich zasięgu i wymaganiach siedliskowych.

 

Madagaskarska gigantyczna żaba Zwierzęta odkryte w roku

 

Zwierzęta odkryte w roku Madagaskarska żaba olbrzymia

 

Chociaż nowo opisana dla nauki, ta madagaskarska gigantyczna żaba jest dobrze znana przy stole obiadowym
Żabki i żabie udka są w menu wielu malgaskich miast, gdzie olbrzymie żaby są trzymane w stawach lub można je łatwo złapać na wsi i przynieść do stołu. Jeden z tych gatunków gigantycznych żab, które osiągają długość ciała ponad 10 centymetrów, zwrócił uwagę naukowców. Wykorzystując analizę genetyczną, naukowcy stwierdzili, że żaba ta, choć znana miejscowym, była nieznana nauce. W swoim rodzaju został odróżniony od innych gatunków żab Mantidactylus i nazwany Mantidactylus radaka. Radaka to tradycyjna nazwa dużej żaby. Na Madagaskarze są obecnie 362 rozpoznane gatunki żab.

 

15 nowych gatunków os pasożytujących na pająkach w Brazylii

 

Zwierzęta odkryte w roku nowy gatunek osy

 

Grupa naukowców odkryła 15 nowych gatunków os w andyjskich lasach chmurowych i amazońskich lasach deszczowych w Brazylii. Wszystkie osy pochodzą z rodzaju Acrotaphus i wszystkie pasożytują na pająkach w unikalny sposób. Samice używają jadu do chwilowego sparaliżowania pająka w sieci. Osa składa wtedy jedno jajo na pająku. Podczas gdy pająk jest gospodarzem jaja osy, tworzy sieć, aby chronić rozwijającą się poczwarkę osy. Gdy tylko jajo osy się wykluje, larwy zjadają pająka, a następnie przepoczwarzają się i żyją w specjalnie zbudowanej sieci.

 

Liczba storczyków opisanych w Nowej Gwinei Zwierzęta odkryte w roku

 

. Liczba storczyków opisanych w Nowej Gwinei

Ekspert od orchidei z Royal Botanic Gardens znalazł oszałamiającą liczbę 19 gatunków nowo opisanych orchidei żyjących na drzewach na bogatej w różnorodność biologiczną wyspie Nowa Gwinea. Trzy z nowych gatunków pochodzą z rodzaju Dendrobium, który znany jest z pięknych kwiatów. Pozostałe 16 gatunków należy do rodzaju Bulbophyllum, które są zwykle zapylane i dlatego mają kwiaty, które wydają się być owłosione. Nowa Gwinea ma najwięcej gatunków roślin ze wszystkich wysp, a naukowcy uważają, że jest jeszcze wiele gatunków, które nie zostały jeszcze nazwane. Przetłuszczające się włosy : 5 domowych sposobów.

 

Błyszcząca traszka z USA w końcu otrzymuje imię

 

Zwierzęta odkryte w roku Traszka błyszcząca z USA w końcu otrzymuje nazwę

Naukowcy zidentyfikowali nowy gatunek traszki wykorzystując technologię sekwencjonowania DNA następnej generacji. Mlock występuje w źródłach i małych strumieniach w regionie Sandhills w amerykańskim stanie Karolina Północna. Stan ma 64 nazwane salamandry, więcej niż jakikolwiek inny stan.

Ten gatunek łuskowatego krzewu stał się zupełnie nową grupą roślin

 

Ten gatunek łuskowatego krzewu stał się zupełnie nową grupą roślin

Na południowej pustyni Namibii znaleziono unikalny wiecznie zielony krzew Tiganophyton karasense. Analiza DNA wykazała, że ten karłowaty krzew jest na tyle odrębny, że może być rozpatrywany w swojej własnej rodzinie, Tiganophytaceae. Ma łuskowate liście i rozwija się na półpustyni, przeżywając w temperaturze do 36°C. Wiadomo, że istnieje mniej niż 1 000 krzewów.

 

Gigantyczny skorpion znaleziony na Sri Lance Zwierzęta odkryte w

 

Zwierzęta odkryte w roku Gigantyczny skorpion znaleziony na Sri Lance

Podczas nocnych badań Parku Narodowego Yala, najpopularniejszego obszaru dzikiej przyrody na Sri Lance, naukowcy znaleźli nowy gatunek skorpiona, któremu nadano nazwę Heterometrus yaleensis, czyli gigantyczny skorpion z Yali. Samice tego gatunku mogą dorastać do 103 mm długości, a samce do 75 mm. Duże skorpiony leśne występują tylko na wyspie Sri Lanka na Oceanie Indyjskim, gdzie zainteresowanie skorpionami osiągnęło szczyt po serii zgonów spowodowanych przez skorpiona czerwonego. Skorpiony padają ofiarą nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami ze względu na ich popularność jako zwierząt domowych.

 

Opalizujący wąż prześwituje w Wietnamie

 

Opalizujący wąż prześwituje w Wietnamie

Nowy wąż z wietnamskiej prowincji Ha Giang został opisany przez naukowców w tym roku. Jego dziwnie wzorzyste ciało, opalizowanie i brak jasnego światła w oczach są przystosowaniami do jego podziemnego trybu życia.
Naukowcy uważają, że ten gatunek, który nazwali Achalinus zugorum, wyewoluował wcześniej niż większość innych węży i może pomóc rzucić nowe światło na ewolucję węży. Ale ponieważ przeważnie przebywają pod ziemią, są szczególnie trudne do znalezienia.

 

Fioletowy krab pająk znaleziony w Indiach Zwierzęta odkryte w

 

Fioletowy krab pająk znaleziony w Indiach

Ten nowy gatunek pająka kraba, został znaleziony na filarach mostu w pobliżu lasów namorzynowych przy ujściu rzeki Chithari w Kerali, w Indiach. Jest on fioletowy i bardzo mały – 14 x 13 mm i jest pierwszym z rodzaju, który został znaleziony w kraju. Kraby są uważane za „inżynierów ekosystemu”, ponieważ ich nory napowietrzają glebę, a ich dieta powoduje recykling składników odżywczych. Naukowcy planują dalsze badania obszaru tej ukrytej różnorodności.

 

Sześć nowych gatunków grzybów odkrytych w Wielkiej Brytanii, jeden w pobliżu lotniska Heathrow Zwierzęta odkryte w

 

Sześć nowych gatunków grzybów odkrytych w Wielkiej Brytanii, jeden w pobliżu lotniska Heathrow

W tym roku nazwano sześć nowych gatunków grzybów muchomorów. Trzy znaleziono w Szkocji i trzy w Anglii. Wszystkie są z rodzaju Cortinarius, który sprzyja wzrostowi drzew takich jak dęby i sosny. Jeden z gatunków, Cortinarius, został znaleziony nad rzeką na granicy lotniska Heathrow w Londynie, jednego z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie.

 

Nowy, charakterystyczny aksamitny pająk nazwany na cześć aktora Joaquina Phoenixa Zwierzęta odkryte w

 

Zwierzęta odkryte w roku Wyróżniający się nowy aksamitny pająk nazwany na cześć aktora Joaquina Phoenixa

Ten nowy gatunek aksamitnego pająka znaleziony w Iranie ma charakterystyczny czerwono-biały wzór, który przypomniał badaczom ikoniczny uśmiech Jokera portretowany przez aktora Joaquina Phoenixa w filmie z 2019 roku. Mały pająk, nazwany Loureedia phoenixi, mierzy zaledwie 8 mm długości i jest pierwszym ze swojego rodzaju, który został znaleziony poza Morzem Śródziemnym. Pająki Loureedia, wykazują unikalne zachowania, takie jak budowanie wspólnych gniazd i wspólna opieka nad młodymi.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button