Zdrowie

Ząb mądrości – dlaczego dobrze jest go usunąć

Ząb mądrości. Usunięcie zębów mądrości (lub trzecich trzonowców) jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na Słowacji. Zęby mądrości rosną w tylnej części dziąseł i są ostatnimi zębami, które wyrastają. Większość ludzi ma 4 zęby mądrości (po 1 w każdym rogu).

 

Ząb mądrości

 

Ząb mądrości

 

Zęby mądrości zwykle wyrastają przez dziąsła w późnych latach trzydziestych lub wczesnych dwudziestych. W tym czasie pozostałe 28 dorosłych zębów jest już zazwyczaj na swoim miejscu, więc nie zawsze jest wystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej, aby zęby mądrości mogły prawidłowo wyrosnąć.

 

 
 
Ząb mądrości objawy

 

Ząbki mądrość symptomy

 

Z powodu braku miejsca, zęby mądrości mogą czasami wyrastać pod kątem lub utknąć i wyrwać się tylko częściowo. Przerastające w ten sposób zęby mądrości nazywane są zębami zatrzymanymi. Dlaczego muszę myć zęby – 10 powodów

 

Kiedy należy odwiedzić dentystę

 

Kiedy należy odwiedzić dentystę

Jeśli zęby mądrości powodują u Ciebie silny ból, powinieneś umówić się na wizytę u dentysty. Sprawdzi Twoje zęby i doradzi, czy wymagają one usunięcia.

Jeśli dentysta uzna, że możesz mieć usunięte zęby mądrości, zwykle wykona zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej. Dzięki temu uzyskujemy wyraźniejszy obraz położenia zębów.

Podobnie jak w przypadku innych problemów z zębami, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do dentysty i nie czekać z regularnym przeglądem stomatologicznym. Wyrywanie zębów mądrości.

 

Dlaczego usuwa się zęby mądrości?

 

Dlaczego usuwa się zęby mądrości

Zęby mądrości zazwyczaj nie muszą być usuwane, jeśli są uderzone, nie powodują żadnych problemów. Wynika to z faktu, że nie ma udowodnionych korzyści z tej procedury i niesie ona ryzyko powikłań.

Niekiedy zęby mądrości, które uległy zagnieżdżeniu lub nie zostały całkowicie zmostkowane nad powierzchnią dziąsła, mogą powodować problemy stomatologiczne. Wokół krawędzi zębów mądrości jedzenie i bakterie mogą zostać uwięzione, powodując gromadzenie się płytki nazębnej, która może prowadzić do:

  • próchnica (ubytki w zębach)
  • choroba dziąseł (zwana również zapaleniem dziąseł lub zapaleniem przyzębia)
  • zapalenie oko łowierzchołkowe – gdy płytka nazębna powoduje zakażenie tkanek miękkich otaczających ząb
  • cellulitis – zakażenie bakteryjne w okolicy twarzy, języka lub gardła
  • ropień – nagromadzenie ropy w zębach mądrości lub w otaczających je tkankach w wyniku zakażenia bakteryjnego
  • torbiele i łagodne wyro śla – bardzo rzadko torbiel (obrzęk wypełniony płynem) tworzy się na zębie mądrości, który nie przeciął dziąsła
  • Wiele z tych problemów można leczyć antybiotykami i antyseptycznymi płynami do płukania ust.

 

Jak usuwa się zęby mądrości

 

Jak usuwa się zęby mądrości

Usunięcie zębów mądrości jest zwykle zalecane, gdy inne metody leczenia nie przyniosły rezultatu. Twój dentysta może usunąć zęby mądrości lub skierować Cię do chirurga w szpitalu na specjalistyczne leczenie.

Zazwyczaj przed zabiegiem wyjaśniają oni pacjentowi procedurę i mogą poprosić o podpisanie formularza zgody.

Zazwyczaj otrzymuje się zastrzyk ze środkiem znieczulającym miejscowo, aby znieczulić obszar wokół zęba. Tuż przed usunięciem zęba poczujesz pewien ucisk, ponieważ dentysta lub chirurg stomatologiczny musi poszerzyć zębodół poprzez kołysanie zęba w przód i w tył. Buty zimowe dla chłopców – jak prawidłowo wybrać

Czasami konieczne jest niewielkie nacięcie w dziąśle, a ząb przed usunięciem może zostać pocięty na mniejsze kawałki.

Usuwanie zębów mądrości trwa od kilku minut do 20 minut, czasem dłużej.

 

Po usunięciu zębów mądrości może wystąpić obrzęk i dyskomfort zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jamy ustnej. Sporadycznie widoczne są niewielkie zasinienia. Zwykle jest gorszy w ciągu pierwszych 3 dni, ale może trwać nawet do 2 tygodni.

 

 

Możliwe powikłania

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, usunięcie zęba mądrości wiąże się z ryzykiem. Należą do nich infekcje lub opóźnione gojenie, przy czym oba te czynniki są bardziej prawdopodobne, jeśli palisz podczas rekonwalescencji.

Innym możliwym powikłaniem jest „suchy zębodół”, czyli tępe, bolesne uczucie w dziąśle lub szczęce, a czasem nieprzyjemny zapach lub smak pochodzący z pustego zębodołu. Suchy zębodół jest bardziej prawdopodobny, jeśli nie przestrzegasz zaleceń dotyczących pielęgnacji podanych przez dentystę.

 

Istnieje również niewielkie ryzyko uszkodzenia nerwu, które może powodować uczucie mrowienia lub drętwienia języka, dolnej wargi, podbródka, zębów i dziąseł. Zazwyczaj jest to przejściowe, ale w rzadkich przypadkach może być trwałe.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button