Atrakcje

Wulkany w Europie – Czy wiesz, które z nich są jeszcze aktywne?

Wulkany w Europie – Czy wiesz, które z nich są jeszcze aktywne? Być może zdziwi Cię fakt, że Europa pokryta jest wulkanami. Nie należy się jednak martwić, zdecydowana większość z nich jest wygaszona lub uśpiona. Uśpione wulkany są technicznie aktywne, ale nie wybuchały przez długi czas.nPrzewiduje się, że kiedyś w przyszłości znów wybuchną.

 

Wulkany w Europie

 

Wulkany w Europie

 

Większość europejskich wulkanów znajduje się w okolicach Morza Śródziemnego lub Islandii, na granicach między płytami tektonicznymi. Wulkan uważa się za aktywny, jeśli wybuchł w ciągu ostatnich 10 000 lat, ale lawę można często zobaczyć tryskającą z wielu wulkanów znacznie częściej.

 

4) Geldingadalir, Islandia

 

Geldingadalir, Islandia

 

Islandia ma około 130 wulkanów, a Geldingadalir jest jej najnowszym wulkanem. Zaczęła ona wybuchać około dwóch miesięcy temu – to pierwsza aktywność wulkaniczna na półwyspie Reykjanes od 13. wiek.

 

Od tego czasu przez ponad miesiąc był stabilny, aż na początku maja ponownie wypluł w niebo lawę. Eksperci uważają, że erupcja oznacza początek nowego okresu dla regionu, w którym aktywność ma być częstsza.

 

3. wulkan Stromboli, Włochy

 

Opka Stromboli, Włochy

 

Stromboli, czyli „Latarnia Morza Śródziemnego”, jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. Wybuchał nieprzerwanie przez ostatnie 2 tysiące lat, ze wzrostem aktywności od 1932 roku. Jednym z jego najbardziej godnych uwagi elementów jest Sciara del Fuoco, czyli Ognisty Strumień. Wulkany na świecie Top 10 oszałamiających wulkanów

 

 

Jest to ogromna depresja w kształcie podkowy, która powstała w ciągu ostatnich 13 000 lat. W 2020 roku Stromboli zaczęło ponownie eksplodować.

 

Wulkany w Europie 2. Santorini, Grecja

 

Wulkany w Europie 2. Santorini, Grecja

 

Santorini, oszałamiająca wyspa u wybrzeży Grecji, jest w rzeczywistości uśpionym wulkanem. Jej ostatnia większa erupcja miała miejsce kilka wieków temu (ok. 1600 r. p.n.e.), ale naukowcy uważają, że wkrótce może się to zmienić. Ciekawostki o Grecji 25 ciekawych faktów o Grecji.

 

Od tego czasu miały miejsce niewielkie erupcje, ostatnia w 1950 roku. W opublikowanym w marcu badaniu naukowcy sklasyfikowali wyspę jako zagrożoną „wysokim ryzykiem związanym z zagrożeniami wulkanicznymi i sejsmicznymi”.

 

Wulkany w Europie 1. Etna, Sycylia

 

 

Wulkany w Europie 1. Etna, Sycylia

 

Pierwsze miejsce musiało być zarezerwowane dla wspaniałej sycylijskiej Etny. Miejscowi nazywają go „Mongibello” i jest to najbardziej aktywny wulkan w Europie.

 

W ciągu zaledwie pięciu tygodni w okolicach marca 2021 roku eksplodował ponad 16 razy. Rocznie Etna wybucha około 200 razy i liczba ta rośnie. Jak zmiękczyć włosy: 5 naturalnych sposobów.

 

Oprócz tego, że jest jednym z największych wulkanów w Europie, ma również najdłuższy zapis historyczny. Erupcje Etny są udokumentowane od ponad 2 000 lat, kiedy była ona jeszcze częścią starożytnego Rzymu.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button