Atrakcje

11 Ciekawostki o Francji, zabawne fakty i niespodzianki

Ciekawostki dotyczące Francji. Jeśli marzysz o wakacjach we Francji lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju, pokochasz te zabawne fakty o Francji.

 

11 Ciekawostki o Francji, zabawne fakty i niespodzianki

 

Zabawne fakty o Francji

Czy wiesz, że Francja to największy kraj w Europie i jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie? Francja ma dobre jedzenie, niesamowite wino, piękne miasta i urokliwą kulturę. Nic dziwnego, że każdy chce ją odwiedzić!
Ta lista zawiera wszystko, od największego muzeum sztuki do przesądu o chlebie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się 11 zabawnych faktów o Francji.

 

1. Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie

Ze wszystkich krajów na świecie, Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem! Około 89 milionów ludzi odwiedza Francję każdego roku, aby doświadczyć jej kultury i cieszyć się jej jedzeniem.
Paryż oprócz tego, że jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast. W 2019 roku ponad 19 milionów turystów odwiedziło miasto Paryż we Francji. Rok po roku niezmiennie plasuje się w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych miejsc.

 

2. Ciekawostki dotyczące Francji.

Aby dać Ci wyobrażenie o tym, jak duża jest Francja, dobrym porównaniem jest to, że jest ona nieco mniejsza niż stan Teksas! Francja jest bardzo wyjątkowa jak na tak mały kraj.
Choć Francja nie jest aż tak duża, to jest największym krajem Unii Europejskiej. Aby dać Ci wyobrażenie, Francja jest dwa razy większa od Wielkiej Brytanii i osiem razy większa od Irlandii.

 

3) Francja ma największe muzeum sztuki

 

Francja ma największe muzeum sztuki, ciekawostki o Francji

Muzeum Luwru w Paryżu, we Francji, jest największym muzeum sztuki na świecie. To muzeum jest tak duże, że gdybyś chciał poświęcić 30 sekund na obejrzenie każdego dzieła sztuki, to przejście przez całe muzeum zajęłoby ci około 100 dni.
Francuscy artyści stworzyli 66% wszystkich dzieł sztuki w muzeum. 

Zanim Luwr stał się muzeum, był twierdzą zbudowaną w XII wieku. wieku, a następnie w 16. wieku, przebudowany na pałac królewski. Wiele osób twierdzi, że Luwr jest nawiedzony ze względu na swój wiek i skomplikowaną przeszłość. Czytaj: Muzeum i atrakcje w Paryżu jest zamknięte i kiedy go uniknąć
Kiedy odwiedzasz Paryż, zdobądź Museum Pass i skorzystaj z biletów priorytetowych, aby pominąć kolejkę w ponad 60 najlepszych muzeach i zabytkach w Paryżu i okolicach Poznaj Luwr i Wersal, odwiedź Łuk Triumfalny, Centre Pompidou i wiele innych.

 

4. Ciekawostki dotyczące Francji.

Czy wiesz, że we Francji zjada się ponad 25 000 ton ślimaków rocznie? To bardzo dużo ślimaków! Średnio obywatel Francji zjada około 500 ślimaków rocznie. Francuzi uważają ślimaki za przysmak i często delektują się nimi podczas świąt.
We Francji ślimaki nazywane są „escargot”. Chociaż istnieje kilka różnych rodzajów escargot, które można jeść, jednym z najczęstszych sposobów jedzenia ślimaków we Francji jest gotowanie ich w maśle i czosnku. Ślimaki we Francji najlepiej jeść we francuskiej restauracji. Ślimaki są często spożywane jako przystawka i aby je zjeść, kelner powinien podać Ci specjalne przybory, które pomogą Ci rozbić skorupę.
A oto jeden z bardziej kuriozalnych faktów, we Francji nielegalne jest przewożenie żywych ślimaków w pociągu, chyba że mają bilet. Jest to prawo, które stanowi, że zwierzęta ważące mniej niż 5 kg (11 lbs) muszą podróżować z własnym biletem. Czy wydaje ci się to przestarzałe? Powiedz to facetowi, który w 2008 roku dostał mandat za posiadanie żywych ślimaków w pociągu.

 

5) Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów sera

 

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów sera, co ciekawe o Francji

 

Choć dokładna liczba serów produkowanych we Francji nie jest znana, mówi się, że wytwarza się tam ponad 1 500 rodzajów serów! Jeśli zdarzyło Ci się kochać ser, to może brzmieć jak spełnienie marzeń.
Francja plasuje się w pierwszej dziesiątce krajów pod względem ilości spożywanego sera. Ponad 95% mieszkańców Francji je sery. Sery francuskie mają kilka cech charakterystycznych, takich jak długość dojrzewania, proces produkcji sera i pleśniowość sera.
Oto lista kilku najpopularniejszych serów, które znajdziesz we Francji:
Camembert z Normandii
Brie de Meaux
Reblochen
Fromage Blanc
Roqefort
Munster
Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Francję i spróbować tych różnych rodzajów serów, pamiętaj, aby sparować je z winem, aby uzyskać pełne francuskie doświadczenie. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

 

6. Supermarkety we Francji nie mogą wyrzucać jedzenia

Supermarkety we Francji nie mogą wyrzucać żywności, której termin przydatności do spożycia jest bliski. Zamiast tego muszą przekazać jedzenie do organizacji charytatywnej lub banku żywności. Francja przyjęła to prawo w 2016 roku, aby pomóc zmniejszyć głód i zapobiec marnowaniu żywności! Dlaczego nie robią tego wszyscy.
Supermarkety we Francji przekazują rocznie około 45 000 kilogramów żywności, która zostałaby wyrzucona, gdyby nie została przekazana. Chociaż niektóre owoce i warzywa są uważane za niepsujące się, większość żywności jest dystrybuowana do rodzin w potrzebie.
To świetne rozwiązanie dla osób, którym przydałaby się żywność, a także dla środowiska! To prawo jest też dobre dla supermarketów, bo jest mniej odpadów do zagospodarowania.

 

7. Francja miała króla – który trwał tylko 20 minut

 

Ciekawostki o Francji, Ludwik XIX

Innym ciekawym faktem dotyczącym Francji jest to, że jeden z ich królów przebywał na tronie tylko przez około 20 minut. Było to jedno z najkrótszych panowań monarchy, jakie kiedykolwiek istniały.
Ludwik XIX. został królem Francji zaledwie 20 minut po abdykacji (zrzeczeniu się tronu) przez swojego ojca. Ironia losu polega na tym, że Ludwik XIX. również abdykował około 20 minut po tym, jak ojciec powołał go na tron.
Ludwik XIX. dzieli ten rekord z portugalskim królem Luísem Filipe. Ojciec Luísa Filipe został zamordowany w ataku, a Luís Filipe został również ranny w tym samym ataku. Ostatecznie przeżył swojego ojca o około 20 minut i w tym okresie był królem Portugalii.

 

8. Ciekawostki dotyczące Francji.

Czy wiesz, że to francuska armia wymyśliła kamuflaż? Francuzi wynaleźli kamuflaż podczas I wojny światowej w 1915 roku. Zatrudniali artystów do malowania swoich pojazdów i broni, aby wtopić się w otoczenie. Robili to poprzez malowanie linii, które odwracały uwagę od kształtu przedmiotu.
Mniej więcej rok po wprowadzeniu przez Francuzów maskowania, inne kraje zaczęły robić to samo. Każdy kraj miał swój własny styl kamuflażu.

 

9. Ciekawostki dotyczące Francji: Niefortunnie jest odwrócić bagietkę do góry nogami

Francuzi wierzą, że postawienie bagietki (lub jakiegokolwiek chleba) na stole do góry nogami może przynieść pecha. Legenda ta sięga średniowiecza i nigdy nie wygasła.
W średniowieczu często zdarzało się, że miejski kat nie zdążył rano odebrać chleba. Piekarz powiesił bochenek do góry nogami, aby kat mógł go odebrać później w ciągu dnia.
Z powodu tej praktyki w średniowieczu, z czasem odwrócony chleb stał się symbolem strachu i śmierci. Ludzie unikali każdego odwróconego chleba, aby uniknąć nieszczęścia.
Jeśli kiedykolwiek będziecie mieli okazję odwiedzić Francję, upewnijcie się, że nie położycie na stole żadnego chleba do góry nogami. Ponadto, jeśli widzisz jakiś odwrócony chleb, unikaj go!

 

10. Ciekawostki dotyczące Francji: Tour De France ma już ponad 100 lat

 

Tour-De-France-263x300

Co roku oglądamy Tour de France. (Nawet COVID-19 nie był w stanie go opanować.) Ale czy wiedzieliście, że ten słynny wyścig rowerowy trwa od 1903 roku. Od skromnych początków jest to obecnie najbardziej prestiżowy wyścig kolarski na świecie, trwający 23 dni i obejmujący ponad 3 383 km (2 102 mile). Ciekawostki o Japonii – 20 interesujących faktów, które Cię zaskoczą

 

11. Francuzi wypijają ponad 11 milionów kieliszków wina rocznie

Francja konsumuje drugą największą ilość wina ze wszystkich krajów na świecie. W sumie Francuzi spożywają około 25 milionów hektolitrów rocznie. Zajmują one drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych, które zużywają około 30 mln hektolitrów.
Oprócz spożywania dużej ilości wina, Francja znana jest również z produkcji najdroższego wina na świecie. Ta butelka wina kosztuje około 21 tysięcy dolarów! Choć prawdopodobnie nie będziesz miał okazji skosztować najdroższego wina we Francji, możesz mieć okazję skosztować francuskiego wina.
Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w jednym z regionów Francji, koniecznie zatrzymaj się i spróbuj wina. Można też sparować wino z którymś z serów, o których wspominaliśmy wcześniej.

 

Ciekawostki dotyczące Francji:

 

Ciekawostki

Stolica:Paryż, Francja
Ludność Francji: 68 mln osób
Motto narodowe: Liberté, égalitié, fraternité – ciekawostka: Jest to również narodowe motto Haiti. Oznacza wolność, równość i braterstwo
Flaga Francji jest niebieska, biała i czerwona. Le Drapeau Tricolore tłumaczy się jako The Tricolour. (W zależności od potrzeb)
Język francuski jest językiem urzędowym w 29 krajach. (Kanada jest jednym z nich)
W rzeczywistości francuski był kiedyś językiem urzędowym Anglii! Od 1066 do 1362 roku po podboju normańskim.
Francja to kraj pełen historii, kultury i niesamowitych przeżyć. Jest tak wiele zabawnych faktów o Francji, że niemożliwe jest, aby objąć je wszystkie.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button