Zdrowie

Stres – wszystko co musisz wiedzieć o stresie

Stres jest normalną reakcją organizmu na zmiany, prowadzącą do reakcji fizycznych, emocjonalnych i intelektualnych. Trening zarządzania stresem może pomóc Ci radzić sobie ze zmianami w zdrowszy sposób.

Co to jest stres?

 

co to jest stres

 

 

Stres to normalna ludzka reakcja, która zdarza się każdemu. W rzeczywistości ludzkie ciało jest zaprojektowane tak, aby go doświadczać i na nie reagować. Kiedy doświadczasz zmian lub wyzwań (stresów), twoje ciało wytwarza fizyczne i psychiczne reakcje.To jest stres.

 

Reakcje stresowe pomagają organizmowi przystosować się do nowych sytuacji. Stres może być pozytywny, utrzymuje nas w czujności, motywuje i przygotowuje do uniknięcia niebezpieczeństwa. Na przykład, jeśli masz ważny egzamin zbliża, reakcja stresowa może pomóc organizmowi pracować ciężej i pozostać dłużej w stanie uśpienia. Jednak stres staje się problemem, gdy stresory trwają bez ulgi lub okresu relaksu.

 

Co dzieje się z organizmem podczas stresu?

 

co dzieje się z organizmem podczas stresu

Autonomiczny układ nerwowy organizmu kontroluje rytm serca, oddychanie, zmiany widzenia i wiele innych. Jego wbudowana reakcja na stres, zwana. reakcja „walcz lub uciekaj”, pomaga organizmowi radzić sobie w sytuacjach stresowych.
Kiedy osoba ma długotrwały (chroniczny) stres, ciągła aktywacja reakcji stresowej powoduje zużycie organizmu. Pojawiają się objawy fizyczne, emocjonalne i behawioralne.

 

Jakie są objawy stresu 

 

Jakie są objawy stresu

 

 • Do fizycznych objawów stresu należą:
 • Ból w klatce piersiowej lub uczucie, jakby serce waliło.
 • Wyczerpanie lub problemy z zasypianiem.
 • Ból głowy, zawroty głowy lub drżenie.
 • Wysokie ciśnienie krwi.
 • Napięcie mięśniowe lub zaciskanie szczęki.
 • Problemy z żołądkiem lub trawieniem.
 • Problemy z seksem.
 • Słaby układ odpornościowy.

 

Do czego może doprowadzić stres?

 

Do czego może doprowadzić stres

 

Stres może prowadzić do objawów emocjonalnych i psychicznych, takich jak:

 • Niepokój lub drażliwość.
 • Depresja.
 • Ataki paniki.
 • Smutek.

Osoby z przewlekłym stresem często próbują radzić sobie z nim za pomocą niezdrowych zachowań, w tym:

 

Osoby z przewlekłym stresem

 

 • Zbyt częste lub nadmierne picie alkoholu.
 • Gry hazardowe.
 • Przejadanie się lub rozwój zaburzeń odżywiania.
 • Kompulsywne uczestnictwo w seksie, zakupach lub surfowaniu po Internecie.
 • Palenie.
 • Używanie narkotyków.

 

Jak diagnozuje się stres?

 

Jak diagnozuje się stres

Stres jest subiektywny – nie da się go zmierzyć za pomocą testów. Tylko osoba doświadczająca go może określić, czy jest on obecny i jak silnie jest odczuwany. Twój dostawca usług medycznych może użyć kwestionariuszy, aby zrozumieć swój stres i jak wpływa on na Twoje życie.

Jeśli masz przewlekły stres, twój dostawca opieki zdrowotnej może ocenić objawy, które wynikają ze stresu. Może na przykład diagnozować i leczyć wysokie ciśnienie krwi.

 

Stress Relief – Jakie są niektóre strategie łagodzenia stresu?

 

Odstresowanie

Nie można uniknąć stresu, ale można zapobiec jego przytłoczeniu, praktykując kilka codziennych strategii:
Ćwicz, gdy czujesz oznaki stresu. Nawet krótki spacer może poprawić nastrój.
Na koniec każdego dnia poświęć chwilę na refleksję nad tym, co udało Ci się osiągnąć – nie nad tym, co Cię ominęło.
Wyznaczaj cele na dzień, tydzień i miesiąc. Zawężenie perspektywy pozwoli Ci poczuć się lepiej, gdy będziesz miał kontrolę nad zadaniami natychmiastowymi i długoterminowymi.

Rozważ rozmowę z terapeutą lub pracownikiem służby zdrowia o swoich obawach.

 

Jakie są sposoby na zapobieganie stresowi?

 

Jakie są sposoby na zapobieganie stresowi

Wiele codziennych strategii może pomóc utrzymać się na dystans:
Spróbuj działań relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga, tai-chi, ćwiczenia oddechowe i rozluźnianie mięśni. Programy są dostępne online, w aplikacjach na smartfony oraz w wielu siłowniach i domach kultury.
Dbaj o swoje ciało każdego dnia. Właściwe odżywianie się, ćwiczenia i odpowiednia ilość snu pomagają organizmowi znacznie lepiej radzić sobie ze stresem. Śmiech lekarstwem na stres – Dlaczego śmiech jest tak ważny ?

Pozostań pozytywny i praktykuj wdzięczność, będąc świadomym dobrych aspektów swojego dnia lub życia.
Zaakceptuj, że nie możesz kontrolować wszystkiego. Znajdź sposoby, aby puścić lęki dotyczące sytuacji, których nie możesz zmienić.

Naucz się mówić „nie” dodatkowym obowiązkom, gdy jesteś zbyt zajęty lub zestresowany.
Pozostań w kontakcie z ludźmi, którzy cię pocieszają, uszczęśliwiają, dają ci emocjonalne wsparcie i pomagają w praktycznych sprawach. Przyjaciel, członek rodziny lub sąsiad mogą być dobrymi słuchaczami lub podzielić się obowiązkami, aby stres nie przytłoczył cię.

 

Jak długo trwa stres?

 

jak długo trwa stres

Stres może być problemem krótkoterminowym lub długoterminowym, w zależności od tego, co zmienia się w Twoim życiu. Regularne stosowanie technik zarządzania stresem może pomóc Ci uniknąć większości fizycznych, emocjonalnych i behawioralnych objawów stresu. Czy stres może powodować wypadanie włosów?

 

Kiedy powinienem porozmawiać z lekarzem o stresie?

 

Kiedy rozmawiać z lekarzem o stresie

Należy szukać pomocy medycznej, jeśli czujesz się przytłoczony, jeśli używasz narkotyków lub alkoholu, aby poradzić sobie ze stresem, lub jeśli masz myśli o skrzywdzeniu siebie. Twój lekarz pierwszego kontaktu może Ci pomóc, udzielając Ci porady, przepisując leki lub kierując Cię do terapeuty.

To naturalne i normalne, że czasem się stresujemy. Jednak długotrwały stres może powodować objawy fizyczne, emocjonalne i niezdrowe zachowania. Spróbuj złagodzić i zarządzać za pomocą kilku prostych strategii. Jeśli jednak czujesz się nadmiernie zestresowany, skonsultuj się z lekarzem.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button