Silniki synchroniczne budowa, definicja, zalety
Silniki synchroniczne budowa , definicja , zalety. Silnik synchroniczny ma taką samą konstrukcję jak alternator. Każdy silnik synchroniczny może pracować jako alternator i odwrotnie. Podobnie jak alternatory, produkowane są z wyrażonymi biegunami wirnika lub z zagłodzonym wirnikiem.
Obsah článku:
Silniki synchroniczne
Zalety silników synchronicznych:
– mają stałą prędkość obrotową niezależną od obciążenia,
– nie obciążają sieci prądem biernym, wręcz przeciwnie, mogą dostarczać do sieci prąd bierny,
– nie są wrażliwe na zmiany napięcia,
– mają większą sprawność niż silniki asynchroniczne.
Wady silników synchronicznych:
– skomplikowane uruchomienie,
– bardzo skomplikowana regulacja prędkości,
– musi mieć budzik,
– mały moment strzelania.
Uruchomienie strony
Silniki synchroniczne
Jeżeli uzwojenie stojana silnika synchronicznego podłączymy do sieci trójfazowej, to wirnik nie będzie się obracał nawet pod napięciem. Wirujące pole magnetyczne stojana i stojące pole wirnika wytwarzają moment, którego wielkość i kierunek są zróżnicowane tak, że średnia wartość momentu jest równa zeru. Aby silnik synchroniczny mógł pracować, musi być najpierw rozkręcony do prędkości synchronicznej, a następnie podłączony do sieci.
Silnik synchroniczny może być rozkręcany do prędkości synchronicznej przez silnik asynchroniczny, który ma mniej biegunów niż właściwy silnik synchroniczny, dzięki czemu prędkość synchroniczna jest bezpiecznie osiągana. Metoda ta jest obecnie stosowana dla największych silników synchronicznych (powyżej 10 MW). W przypadku mniejszych silników synchronicznych stosuje się niestandardowy rozruch asynchroniczny.
Silniki są uruchamiane (obracane) podobnie jak silniki asynchroniczne z krótkim ramieniem
– za pomocą uzwojenia rozruchowego umieszczonego na wirniku. Silnik uruchamiany jest na biegu jałowym lub z niewielkim obciążeniem. Podczas rozruchu uzwojenie wzbudzenia jest zwarte poprzez rezystor bocznikowy, który jest odłączany po osiągnięciu prędkości bliskiej synchronicznej i podłączeniu uzwojenia wzbudzenia.
Następnie wirnik jest przyciągany do prędkości synchronicznej przez moment synchronizujący i rozruch jest zakończony. Już podczas uruchamiania silników synchronicznych powstaje duży udar prądowy (3 do 6 razy większy od prądu znamionowego). Nawet silniki synchroniczne o małych mocach mogą być podłączone bezpośrednio do sieci. Silniki o większych mocach są uruchamiane przez:
Łysienie i jak mu przeciwdziałać , Wypadanie włosów u mężczyzn
– dławiki podłączone do uzwojenia stojana,
– Autotransformator z jednym lub kilkoma stopniami wyzwalającymi, podłączony do uzwojenia stojana.