Psy

Rasy psów portugalskich 8 ras z Portugalii

Rasy psów portugalskich są wyjątkowe pod względem wielkości, cech i przeznaczenia. Południowoeuropejski kraj jest ich prawdziwym domem. Niektóre z portugalskich ras psów, które są częścią Półwyspu Iberyjskiego, dzielą swoje dziedzictwo z innymi rasami psów, które są powszechne w tym obszarze – takie jak Ibizan Podenco i Iberyjski Shepherd.Portugalskie rasy psów .

 

Ponieważ kraj jest uzależniony od rolnictwa i działalności morskiej, portugalskie rasy psów są używane do tego życia lądowego lub wodnego.Portugalskie rasy psów .

 

1. Portugalski pies wodny Portugalskie rasy psów

 

Portugalski pies wodny Portugalskie rasy psów

 

Jedną z najbardziej popularnych ras psów portugalskich jest portugalski pies wodny. Rozpoznaje się go niemal natychmiast po kędzierzawej sierści, która może być czarna, brązowa lub biała. Psy te pochodzą z przybrzeżnego regionu Portugalii, ale często podróżują na pokładach statków i łodzi rybackich. Najbardziej godne uwagi były dwa portugalskie psy wodne o imieniu Bo i Sunny, które były rezydentami Białego Domu podczas kadencji rodziny Obamów.

 

Portugalskie psy wodne są naturalnymi sportowcami i mają szczególne zamiłowanie do wody. Ich wyjątkowo gęsta sierść pomaga im zachować ciepło nawet gdy są mokre. Psy te wyróżniają się w zawodach i nurkowaniu. Muskularna budowa rasy była ważna, ponieważ często wykorzystywano je do odzyskiwania z morza zagubionych narzędzi połowowych, przenoszenia wiadomości z łodzi na brzeg, a nawet ratowania osoby za burtą.Rasy psów portugalskich,

 

Przegląd ras
WYSOKOŚĆ: 43 do 58 cm
WAGA: 15 do 27 kg

 

2. Portugalski Podenco Portugalskie rasy psów

 

Portugalski Podenco Portugalskie rasy psów

 

Podenco portugalski jest narodowym psem Portugalii. Psy te mogą być zarówno małe, średnie jak i duże. Ich sierść może być gładka lub z dłuższym włosem.  Portugalskie Podenco od wieków było używane w Portugalii do polowania na króliki. Nawet dzisiaj ta rasa jest nadal aktywnym myśliwym w przeważającej części.Jest to rasa energiczna , więc wymaga więcej ćwiczeń i aktywności .Rasy psów portugalskich .

 

Przegląd ras
WYSOKOŚĆ: 56 do 71 cm (duże); 40 do 55 cm (średnie); 20 do 30 cm (małe)
WAGA: 20 do 30 kg (duże); 15 do 19 kg (średnie); 4 do 6 kg (małe)

 

3. Budowniczy portugalski – rasy psów portugalskich

 

Budowniczy portugalski - rasy psów portugalskich

 

Budowniczy portugalski to pies myśliwski, który jest godny uwagi przy polowaniu na ptaki i drobną zwierzynę. Przypuszcza się, że do Portugalii dotarły w XII wieku, tu znalazły pierwsze zatrudnienie jako towarzysze polowań w sokolnictwie. Później stały się wszechstronnymi myśliwymi, charakteryzującymi się niezmordowaną etyką pracy i silnym przywiązaniem do swojego przewodnika.

Po wiekach hodowli w królewskich psiarniach i na farmach, rasa została oficjalnie uznana w 1932 roku. Interesujące jest to, że brytyjscy imigranci do Portugalii próbowali włączyć te linie krwi Setera do rozwoju angielskich ras psów Setter .Portugalskich.

 

Przegląd ras
WYSOKOŚĆ: 50 do 55 cm
WAGA: 16 do 27 kg

 

4. Owczarek Estrella

 

Owczarek Estrella

 

Jedną z najstarszych rdzennie portugalskich ras psów jest owczarek Estrela. Jego dokładne pochodzenie jest niepewne i bez dokumentacji. Wiemy jednak, że psy te odgrywały zasadniczą rolę w pilnowaniu zwierząt gospodarskich na farmach w regionie Estrela w górzystym północnym regionie Portugalii. Gęsty płaszcz utrzymywał rasę w cieple i mógł być długi lub krótki.

 

Owczarek Estrela był groźnym przeciwnikiem dla wszelkich dzikich zwierząt i intruzów zagrażających stadom bydła. Jednocześnie psy te zachowywały potulność wobec swoich panów i rodzin. Znane są z tego, że są lojalne i czułe, dlatego nawet dziś stanowią doskonałe psy stróżujące.

 

Przegląd ras
WYSOKOŚĆ: 60 do 73 cm
WAGA: 34 do 60 kg

5. Owczarek portugalski

 

Owczarek portugalski

 

Średniej wielkości rasa psów o falistej sierści, która często zakrywa oczy. Owczarek portugalski jest znany z tego, że jest żywy i lojalny. Nie ma zapisu co do pochodzenia tej portugalskiej rasy , ale najczęściej akceptowaną teorią jest to, że Briardy (owczarki francuskie) zostały skrzyżowane z innymi powszechnymi rasami psów owczych w okolicy, takimi jak Owczarek Iberyjski i Owczarek Kataloński.Portugalskie rasy psów.

 

Owczarek portugalski doczekał się nieco zmian w ,,karierze w ciągu kilkudziesięciu lat od jego uznania.” Dziś psy te są najczęściej uważane za towarzyszy rodziny i podmiejskich pupili. Mają atletyczną budowę, ale są też z natury figlarne – dzięki czemu w Portugalii zyskały przydomek „monkey dog”.

 

Przegląd ras
WYSOKOŚĆ: 40 do 53 cm
WAGA: 17 do 27 kg

 

6. Rafeiro z Alentejo

 

Rafeiro z Alentejo

 

Największą portugalską rasą psów jest Rafeiro z Alentejo, znany również jako portugalski Great Dane. Psy te mają długie kończyny i masywne ciała. Rafeiro z Alentejo charakteryzuje się spokojną, ale czujną naturą. Są gotowi bronić każdego i wszystkiego, nad czym czują się strzeżeni. Ciekawostką jest, że wieki pełnienia obowiązków nocnego stróża sprawiły, że ta rasa psów jest bardziej skłonna do aktywności w nocy. Rafeiro z Alentejo został uznany za rasę w Portugalii od 1953 roku.Portugalskie rasy psów.

 

Przegląd ras
WYSOKOŚĆ: 63 do 73 cm
WAGA: 35 do 60 kg

7. Pies pasterski z Castro Laboreiro

 

Pies pasterski z Castro Laboreiro

 

Owczarek portugalski z Castro Laboreiro, jak wiele ras psów portugalskich, znany jest pod więcej niż jednym imieniem. Możesz również usłyszeć tę rasę określaną jako „portugalski pies stróżujący”. Psy te zostały wyhodowane do pilnowania stad zwierząt gospodarskich. Są wytrzymałe i dzielnie stawiają czoła drapieżnikom takim jak wilki.Portugalskie rasy psów. Dlaczego pies kopie ? I rozwiązania

 

Przegląd ras
WYSOKOŚĆ: Nie więcej niż 61cm
WAGA: 40 kg i mniej

8. Fila św. Michała

 

Fila św. Michała

 

Ta portugalska rasa pochodzi z Wysp Azorskich. Jego pochodzenie jest prawdopodobnie splecione z psem Terceira – który w międzyczasie wyginął. Uważany jest za doskonałego psa do pasienia bydła.
Te „krowie” psy, jak się je czasem określa, są średniej wielkości, ale wytrzymałe. Standardowa waga rasy to 35 kg. To aktywne psy, które są również świetnymi sportowcami. Wykazują determinację i naturalną skłonność do stróżowania, są też bardzo inteligentne i wysoce posłuszne – co sprawia, że można je szkolić do różnych celów.

 

Przegląd ras
WYSOKOŚĆ: 48 do 58cm
WAGA: 20 do 35 kg

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button