Podróż

Opuszczony zamek we Francji

Opuszczony zamek Ten magiczny zamek pozostał opuszczony od czasu pożaru w 1932 roku.

 

Widok na Opuszczony Zamek zapiera dech w piersiach

 

Każdego dnia uroczy francuski zamek Château de la Mothe-Chandeniers zamienia się w ruiny.Dziś Château de la Mothe-Chandeniers, położony w kantonie Les Trois-Moutiers na zachodzie Francji, wygląda jak śpiąca piękność porośnięta roślinnością. Historia z nim związana jest równie fascynująca jak to, co z niego dziś pozostało.

 

Château de la Mothe-Chandeniers Opuszczony zamekW XIII wieku był to bastion znamienitego szlacheckiego rodu Baucay, Lords of Loudon, który miał otwarte drzwi do samego króla Francji. Dwukrotnie w średniowieczu zamek został zajęty przez Anglików, ale ostatecznie odzyskali go Francuzi. Stał się wtedy jednym z najpopularniejszych zamków we Francji, w którym odbywały się wystawne bankiety. Był to jeden z powodów, dla których zamek został splądrowany podczas rewolucji francuskiej.
Château de la Mothe-Chandeniers

W 1809 roku kupił go jednak bogaty kupiec François Hennecart, który przebudował go w romantycznym stylu loarskich zamków i zasadził winorośl na działce obok. W 1857 roku zamek stał się własnością barona Josepha Lejeune, który był synem słynnego generała i siostrzenicy szwedzkiej królowej Desiderio.

 

Opuszczony zamek

 

Opuszczony zamek. Jednak niebawem, gdy jego potomkowie zainstalowali centralne ogrzewanie, w środku zimy w 1932 roku w zamku wybuchł ogromny pożar.

Płomienie ominęły tylko kaplicę, budynki gospodarcze i gołębnik. Zniszczenia były tak duże, że gazeta Le Figaro donosiła wówczas, że cała biblioteka wraz z rzadkimi drukami, gobelinami, arrasami, antycznymi meblami, obrazami i innymi cennymi przedmiotami została zredukowana do popiołu.

Niestety, zamek pozostał w stanie, w jakim był po pożarze, aż do dziś, tylko od tego czasu popadł w jeszcze większą ruinę. Opuszczony zamek.
Château de la Mothe-Chandeniers Opuszczony zamek

Lepsze czasy błysnęły w 1981 roku, kiedy to nauczyciel matematyki Marc Demever kupił go z zamiarem odrestaurowania zabytku. Nie udało mu się jednak tego dokonać.Opuszczony zamek. Dwa lata temu Demever powiedział lokalnej gazecie. Jego wysiłki napotkały na ogromne przeszkody administracyjne i prawne.Demever nie sprecyzował, jakie.

 

Stary Zamek

 

Ale historia mówi, że całą sytuację skomplikował francuski bank Crédit Lyonnais, który w latach 80. kupił okoliczne grunty i lasy. A następnie sprzedawał je po kawałku po okazyjnych cenach. Opuszczony zamek, Opuszczony zamek. Teraz posiadłość Château de la Mothe-Chandeniers jest rozdrobniona pomiędzy kilku właścicieli, a nauczyciel jest właścicielem jedynie budynku zamku, do którego ma utrudniony dostęp i dlatego nawet tam nie mieszka. Próbując ocalić zabytek dla przyszłych pokoleń.

Powołano niewielką fundację o nazwie Friends of the Château de la Mothe-Chandeniers, której celem jest nadanie zamkowi statusu zabytku narodowego i zebranie pieniędzy na jego renowację. Jej wysiłki nie spotkały się jeszcze z odpowiednim odzewem ze strony urzędników państwowych ani środowiska biznesowego.
Château de la Mothe-Chandeniers Stary Zamek

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button