Podróż

Chińskie pałeczki – legendy, jak ich używać i tabu

Chińskie pałeczki – legendy, jak ich używać i tabu. Pierwsze pałeczki zostały użyte w czasach dynastii Shang, około 1200 roku p.n.e. Wykonane były z brązu i służyły głównie do gotowania. Po okresie dynastii Han (206 p.n.e.- 220 n.e.) pałeczki zaczęły być używane do jedzenia, a ich zastosowanie rozprzestrzeniło się na inne kraje azjatyckie, w tym Japonię, Wietnam, Koreę i Tajlandię. Obecnie pałeczki wykonywane są z wielu różnych materiałów i cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie.

 

Chińskie pałeczki Historia pałeczek

 

Chińskie pałeczki Historia pałeczek

Według historyka z dynastii Han, Sima Qian (~145-~86 p.n.e.), pałeczki były używane już przed dynastią Shang, czyli około 4000 lat temu. Archeologiczna analiza sześciu brązowych pałeczek wydobytych z ruin Yin City w pobliżu Anyang w prowincji Henan (miasta Shang założonego około 1400 r. p.n.e.) wykazała, że najwcześniejsze zachowane pałeczki były używane jako narzędzie kuchenne. Przed nastaniem dynastii Han ludzie w północnych Chinach używali łyżek do jedzenia kaszy z prosa, która była wówczas podstawowym pożywieniem.

W czasach dynastii Han ryż stał się podstawowym pożywieniem, a pałeczki były używane jako przybory do jedzenia ryżu i innych potraw. W tym czasie oprócz pałeczek używano również łyżek. Do czasów dynastii Ming (1368-1644) pałeczki były głównym przyborem do jedzenia we wszystkich częściach Chin.

 

Ciekawa legenda o pałeczkach

 

Ciekawa legenda o pałeczkach

Istnieje ciekawa legenda o tym, jak wynaleziono pałeczki. Mówi się, że Jiang Ziya (1128-1015), który był słynnym mędrcem wojskowym wspomagającym cesarzy dynastii Zhou (1046-421 p.n.e.) w ich walce z dynastią Shang, wynalazł pałeczki…

 

Pewnego dnia żona Jiang Ziyao ugotowała dla niego mięso. Kiedy Jiang Ziya miał już chwycić mięso, aby je zjeść, przez okno wleciał ptak i go dziobnął. Nie zjadł mięsa i pospiesznie złapał ptaka. Jiang Ziya wiedział, że to boski ptak, więc udał, że chce przegonić ptaka i zagonił go na opuszczone zbocze. Boski ptak usiadł na bambusowej gałęzi i szepnął: „Jiang Ziya, powinieneś podnieść mięso za pomocą pałeczek z włókna bambusowego”.

Jiang Ziya posłuchał wskazówek boskiego ptaka, pospiesznie wybrał dwie pałeczki z włókna bambusowego i wrócił do domu.

Kiedy żona ponagliła go, by ponownie zjadł mięso, Jiang Ziya włożył do miski dwie pałeczki z włókna bambusowego, by przytrzymać mięso. Nagle zobaczył, że jedwabne bambusowe kije syczą strumieniem zielonego dymu. Jiang Ziya udawał, że nie wie o zatruciu i powiedział do żony: „Jak to możliwe, że mięso się pali? Czy to jest trujące?” Gdy to mówił, Jiang Ziya podniósł mięso i zaoferował je do ust swojej żony. Twarz jego żony pobladła i pospiesznie wyszła za drzwi.

Jiang Ziya wiedział, że te pałeczki z włókna bambusowego były darem przysłanym przez boskiego ptaka, ponieważ bambusowe pałeczki mogły służyć do wykrywania trucizny. Od tej pory przy każdym posiłku używał dwóch pałeczek z włókna bambusowego.

Po opowiedzeniu tej historii nie tylko jego żona nie odważyła się już więcej otruć, ale i sąsiedzi nauczyli się jeść bambusowymi kijami. Później coraz więcej osób jadło pałeczkami, a zwyczaj ten był przekazywany z pokolenia na pokolenie.

 

Materiały do wykonania pałeczek – chińskie pałeczki

 

Materiały do wykonania pałeczek - chińskie pałeczki

 

Bambusowe pałeczki chińskie

Bambus od dawna jest najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji pałeczek, ponieważ jest tani, łatwo dostępny, łatwy do rozłupania, odporny na wysokie temperatury i nie ma wyczuwalnego zapachu ani smaku.

 

Drewno

Do produkcji drewnianych pałeczek używa się również cedru, drzewa sandałowego, drewna tekowego i sosny. Podobnie jak pałeczki bambusowe, pałeczki drewniane są lekkie, funkcjonalne i łatwe do wykonania…. z odpowiednim drewnem. Niektóre gatunki drewna mogą przy dłuższym użytkowaniu gnić, rozszczepiać się, psuć żywność itp. i dlatego nie są odpowiednie.

 

Metalowe pałeczki chińskie

Metalowe pałeczki są łatwe do czyszczenia i znacznie trwalsze od innych. Większość metalowych pałeczek wykonana jest ze stali nierdzewnej, która jest równie opłacalna jak bambus (ze względu na swoją trwałość). Niektóre wykonane są z tytanu i srebra, które są droższe od innych pałeczek.

W czasach dynastycznych uważano, że srebrne pałeczki zmieniają kolor na czarny, jeśli napotkają zatrute jedzenie. Obecnie wiadomo, że srebro nie reaguje na arszenik czy cyjanek, ale jeśli używa się zgniłych jaj, cebuli czy czosnku, to wydzielany przez nie siarkowodór może spowodować zmianę koloru srebrnych pałeczek.

 

Plastik

Plastikowe pałeczki są obecnie tanie. Nie są one jednak popularne w Chinach, ponieważ są bardzo śliskie i niełatwo nimi nabierać jedzenie. Wakacje Zanzibar – 10 powodów odwiedzić Zanzibar

 

Jadeit i inne materiały

 

Bogaci ludzie natomiast często mieli różdżki wykonane z jadeitu, złota, brązu, mosiądzu, agatu, koralu, kości słoniowej i srebra. W czasach starożytnych były one używane przez rodziny królewskie lub zamożne. Dziś jadeitowe lub złote pałeczki przechowywane są jako pamiątki lub jako zbiory sztuki.

 

Różne style chińskich pałeczek

 

Różne style chińskich pałeczek

W Chinach

Chińskie pałeczki mają okrągły lub kwadratowy przekrój poprzeczny ze zwężonymi końcami. Są one znacznie dłuższe niż w innych stylach. Większość chińskich pałeczek ma długość około 25-30 cm (10-12″). Melaminowe, stalowe lub plastikowe pałeczki są często używane w chińskich restauracjach, ponieważ są tanie i trwałe. Bambusowe i drewniane pałeczki są powszechnie używane w domu lub przy posiłkach na wynos. W Chinach podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie liczby jednorazowych pałeczek.

 

Japonia

Japońskie pałeczki są krótsze i ostrzejsze niż chińskie. Powszechne jest używanie przez kobiety krótszych pałeczek. Są też małe pałeczki przeznaczone dla dzieci. Wiele japońskich pałeczek ma na końcu okrągłe rowki do jedzenia, które zapobiegają ześlizgiwaniu się jedzenia.

 

Korea

W przeciwieństwie do innych krajów azjatyckich, w Korei znacznie bardziej popularne są pałeczki metalowe niż pałeczki wykonane z innych materiałów. Większość z nich wykonana jest ze stali nierdzewnej. Bogate lub zamożne rodziny używają pałeczek ze srebra lub brązu. Aby zapobiec ślizganiu się metalu, większość koreańskich pałeczek ma płaską stronę dla lepszego chwytu.

 

Wietnam

Wietnamskie pałeczki są znacznie dłuższe niż inne style w krajach azjatyckich. Często są one grubsze i większe od innych. Końcówki do jedzenia są mniejsze. Większość wietnamskich pałeczek wykonana jest z bambusa lub drewna, przy czym bambus jest najbardziej popularny w wietnamskich wioskach. Kolorowanka Konik morski 10 kolorowania

 

Tajlandia

 

W porównaniu z innymi krajami azjatyckimi, w Tajlandii znacznie popularniejsze od pałeczek są noże, widelce i łyżki, ponieważ kuchnia zachodnia jest tam bardziej popularna. Odkąd chińscy imigranci wprowadzili używanie pałeczek, wiele tajskich restauracji oferuje teraz pałeczki do dań azjatyckich.

 

Jak używać pałeczek

 

Jak używać pałeczek

Nie ma tylko jednego właściwego sposobu używania pałeczek. Oto standardowy sposób trzymania i używania pałeczek:

1. Weź dwie pałeczki palcami i kciukiem jednej ręki i trzymaj je jak parę ołówków mniej więcej w dwóch trzecich drogi od zwężonego końca do jedzenia.

2. Następnie trzymaj górną (ruchomą) pałeczkę jak długopis (choć z wystającą większą częścią pałeczki), a dolną (nie ruchomą) pałeczkę oprzyj na palcu serdecznym.

3. Nabieraj jedzenie, przesuwając górną pałeczkę i trzymając dolną pałeczkę nieruchomo kciukiem i środkowym palcem. Kolorowanka małpa 25 stron do kolorowania

4. Aby rozdzielić kawałek jedzenia na dwie części, wywieraj kontrolowany nacisk na pałeczki, trzymając je jednocześnie w rozkroku. To wymaga dużej praktyki. 

 

Etykieta i tabu pałeczek – chińskie pałeczki

 

Etykieta i tabu pałeczek - chińskie pałeczki

Używając pałeczek w Chinach, ludzie muszą przestrzegać pewnych tabu i powszechnych konwencji:

1. Nie należy kierować pałeczek (lub palca wskazującego) na innych. Jest to traktowane jako oznaka braku szacunku. Nie machaj też pałeczkami w powietrzu i nie baw się nimi podczas jedzenia.

2. Nie stukajcie pałeczkami o stół: jest to uważane za żebranie.

3. Nie mieszaj jedzenia pałeczkami, aby znaleźć to, co chcesz. Jest to bardzo niegrzeczne (i niehigieniczne).

4. Nie odwracaj pałeczek, czyli nie używaj ich do tyłu (żeby nie stracić twarzy).

5. Nigdy nie wbijaj pałeczek w jedzenie, zwłaszcza nie w ryż. Tylko na pogrzebach pałeczki wbija się w ryż na ołtarzu, gdzie wyglądają jak pałeczki świecące, które również pali się na ołtarzu za zmarłych.

6. Nie należy ssać pałeczek. Jest to uważane za niegrzeczne zachowanie.

7. Nigdy nie krzyżuj ani nie rozkręcaj swoich pałeczek. Nie jest uprzejme krzyżowanie pałeczek podczas jedzenia z innymi. Pozostawienie skrzyżowanych pałeczek jest uważane za niegrzeczne lub jest oznaką niezadowolenia.

8. Nie należy celowo upuszczać pałeczek. Niegrzecznym zachowaniem jest upuszczanie pałeczek, szczególnie podczas jedzenia z osobami starszymi.

9. Nie należy używać pałeczek o nierównej długości. W kulturze chińskiej nierównej długości pałeczki przypominają o sprawach pogrzebowych, co jest uważane za niekorzystne.

 

Chińskie pałeczki jako prezent: znaczenia

 

Chińskie pałeczki jako prezent: znaczenia

Dla nowych par:

Pałeczki dla nowożeńców (jako prezent ślubny) oznaczają, że są oni idealną parą (bo dwie pałeczki to idealne połączenie) i wyrażają nadzieję, że wkrótce będą mieli syna (chińskie określenie pałeczek to kuaizi, co brzmi jak kuai zi, czyli „syn szybko”).

Chińskie pałeczki Dla zakochanych:

Wysyłanie pałeczek między zakochanymi oznacza życzenia wiecznej miłości i życzenia, aby nigdy się nie rozstali ani nie rozeszli. Kolorowanka Wilk 15 kolorowanek do wilka

Dla przyjaciół:

Pałeczki wśród przyjaciół oznaczają równość, głęboką przyjaźń i harmonię.

Chińskie pałeczki Dla nauczycieli:

Ofiarowanie pałeczek nauczycielowi oznacza uczciwość i rzetelność oraz wielką nagrodę.

Dla osób starszych:

Pałeczki oznaczają wieczne szczęście i długowieczność, jeśli podarujesz je osobie starszej.

Dla dzieci:

Pałeczki podarowane młodym ludziom oznaczają życzenie szybkiego i zdrowego wzrostu. Wymowa pałeczek (kuai /kwhy/) w języku chińskim jest taka sama jak słowa „szybko”.

 

Dla zagranicznych przyjaciół:

Pałeczki mogą oznaczać utrzymywanie długich międzynarodowych przyjaźni z przyjaciółmi.

 

Dla partnerów biznesowych:

Pałeczki oznaczają długoterminową współpracę między partnerami biznesowymi.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button