Podróż

Chińskie pałeczki – legendy, jak ich używać i tabu

Chińskie pałeczki – legendy, jak ich używać i tabu. Pierwsze pałeczki były używane w czasach dynastii Shang, około 1200 r. p.n.e.. Były one wykonane z brązu i służyły głównie do gotowania. Po powstaniu dynastii Han (206 p.n.e. – 220 n.e.) pałeczki zaczęły być używane do jedzenia, a ich użycie rozprzestrzeniło się na inne kraje azjatyckie, w tym Japonię, Wietnam, Koreę i Tajlandię. Obecnie pałeczki wykonywane są z wielu różnych materiałów i stają się coraz bardziej popularne na całym świecie.

 

Chińskie pałeczki Historia pałeczek

 

Chińskie pałeczki Historia pałeczek

Według historyka dynastii Han, Sima Qian (~145-~86 p.n.e.), pałeczki były w użyciu już przed dynastią Shang, około 4000 lat temu. Analiza archeologiczna sześciu pałeczek z brązu wydobytych z ruin miasta Yin w pobliżu Anyang w prowincji Henan (miasto Shang założone około 1400 r. p.n.e.) wykazała, że najwcześniejsze zachowane pałeczki były używane jako narzędzie kuchenne. Przed dynastią Han mieszkańcy północnych Chin używali łyżek do jedzenia kaszy jaglanej, która była podstawowym pożywieniem w tamtych czasach.

W czasach dynastii Han ryż stał się podstawowym pożywieniem, a pałeczki były używane jako przybory do jedzenia ryżu i innych potraw. W tym czasie łyżki były używane razem z pałeczkami. Do czasów dynastii Ming (1368-1644) pałeczki były głównym naczyniem do jedzenia we wszystkich częściach Chin.

 

Interesująca legenda o pałeczkach

 

Interesująca legenda o pałeczkach

Istnieje interesująca legenda o tym, jak wynaleziono pałeczki. Mówi się, że Jiang Ziya (1128-1015), słynny mędrzec wojskowy, który pomagał cesarzom z dynastii Zhou (1046-421 p.n.e.) w walce z dynastią Shang, wynalazł pałeczki…

 

Pewnego dnia żona Jiang Ziyao ugotowała dla niego mięso. Kiedy Jiang Ziya miał chwycić mięso, by je zjeść, przez okno wleciał ptak i go dziobnął. Nie zjadł mięsa i rzucił się, by złapać ptaka. Jiang Ziya wiedział, że był to boski ptak, więc udał, że chce go przegonić i zagonił go na opuszczone wzgórze. Boski ptak usiadł na bambusowej gałęzi i szepnął: „Jiang Ziya, powinieneś podnieść mięso pałeczkami z włókna bambusowego”.

Jiang Ziya posłuchał wskazówek boskiego ptaka, pośpiesznie wyjął dwie pałeczki z włókna bambusowego i wrócił do domu.

Kiedy jego żona namawiała go do ponownego zjedzenia mięsa, Jiang Ziya włożył do miski dwa kije z włókna bambusowego, aby przytrzymać mięso. Nagle zobaczył, jak jedwabne bambusowe kije syczą strumieniem zielonego dymu. Jiang Ziya udawał, że nie wie o zatruciu i powiedział do żony: „Jak mięso może dymić? Czy jest trujące?” Gdy to powiedział, Jiang Ziya podniósł mięso i podał je żonie do ust. Twarz jego żony zbladła i pospiesznie wyszła przez drzwi.

Jiang Ziya wiedział, że te bambusowe kije były darem wysłanym przez boskiego ptaka, ponieważ bambusowe kije mogły być używane do wykrywania trucizny. Od tego czasu do każdego posiłku używa dwóch pałeczek włókna bambusowego.

Po opowiedzeniu tej historii jego żona nie tylko nie odważyła się ponownie otruć, ale sąsiedzi również nauczyli się jeść bambusowymi kijami. Później coraz więcej osób jadło pałeczkami i zwyczaj ten był przekazywany z pokolenia na pokolenie.

 

Materiały do produkcji pałeczek – pałeczki chińskie

 

Materiały do produkcji pałeczek - pałeczki chińskie

 

Bambusowe pałeczki chińskie

Bambus od dawna jest najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji pałeczek, ponieważ jest tani, łatwo dostępny, łatwy do rozłupania, odporny na ciepło i nie ma wyczuwalnego zapachu ani smaku.

 

Drewno

Cedr, drzewo sandałowe, teak i sosna są również wykorzystywane do produkcji drewnianych pałeczek. Podobnie jak pałeczki bambusowe, drewniane pałeczki są lekkie, funkcjonalne i łatwe do wykonania… z odpowiedniego drewna. Niektóre gatunki drewna mogą gnić, pękać, pękać, psuć żywność itp. przy długotrwałym użytkowaniu i dlatego nie są odpowiednie.

 

Metalowe pałeczki chińskie

Metalowe różdżki są łatwe w czyszczeniu i znacznie trwalsze niż inne. Większość metalowych pałeczek jest wykonana ze stali nierdzewnej, która jest równie opłacalna jak bambus (ze względu na ich trwałość). Niektóre są wykonane z tytanu i srebra, które są droższe niż inne pałeczki.

W czasach dynastycznych wierzono, że srebrne pałeczki stają się czarne, jeśli zetkną się z zatrutym jedzeniem. Obecnie wiadomo, że srebro nie reaguje z arsenem ani cyjankiem, ale jeśli używa się zgniłych jaj, cebuli lub czosnku, uwalniany przez nie siarkowodór może powodować odbarwienie sztabek srebra.

 

Tworzywo sztuczne

Plastikowe pałeczki są obecnie tanie. Nie są one jednak popularne w Chinach, ponieważ są bardzo śliskie i niełatwo nabierać nimi jedzenie.

 

Jadeit i inne materiały

 

Bogaci ludzie często posiadali jednak różdżki wykonane z jadeitu, złota, brązu, mosiądzu, agatu, koralu, kości słoniowej i srebra. W czasach starożytnych były one używane przez rodziny królewskie lub bogate rodziny. Obecnie jadeitowe lub złote pałeczki są przechowywane jako pamiątki lub kolekcje sztuki.

 

Różne style chińskich pałeczek

 

Różne style chińskich pałeczek

W Chinach

Chińskie pałeczki mają okrągły lub kwadratowy przekrój ze zwężającymi się końcami. Są one znacznie dłuższe niż inne style. Większość chińskich pałeczek ma około 25-30 cm długości. Pałeczki z melaminy, stali lub plastiku są często używane w chińskich restauracjach, ponieważ są tanie i trwałe. Bambusowe i drewniane pałeczki są powszechnie używane w domu lub podczas posiłków na wynos. W Chinach podejmowane są wysiłki w celu zmniejszenia liczby jednorazowych pałeczek.

 

Japonia

Japońskie pałeczki są krótsze i ostrzejsze niż chińskie. Kobiety często używają krótszych pałeczek. Istnieją również małe kije przeznaczone dla dzieci. Wiele japońskich pałeczek ma na końcu okrągłe rowki, które zapobiegają wyślizgiwaniu się jedzenia. Japońskie naleśniki – najlepszy i najsmaczniejszy przepis

 

Korea

W przeciwieństwie do innych krajów azjatyckich, pałeczki metalowe są znacznie bardziej popularne w Korei niż pałeczki wykonane z innych materiałów. Większość z nich wykonana jest ze stali nierdzewnej. Bogate rodziny używają pałeczek ze srebra lub brązu. Aby zapobiec ślizganiu się metalu, większość koreańskich pałeczek ma płaską stronę dla lepszego chwytu.

 

Wietnam

Pałeczki wietnamskie są znacznie dłuższe niż pałeczki innych stylów w krajach azjatyckich. Często są one grubsze i większe niż inne. Końcówki do jedzenia są mniejsze. Większość wietnamskich pałeczek jest wykonana z bambusa lub drewna, przy czym bambus jest najbardziej popularny w wietnamskich wioskach.

 

Tajlandia

 

W porównaniu z innymi krajami azjatyckimi, noże, widelce i łyżki są znacznie bardziej popularne niż pałeczki w Tajlandii, ponieważ kuchnia zachodnia jest tam bardziej popularna. Odkąd chińscy imigranci wprowadzili pałeczki, wiele tajskich restauracji oferuje pałeczki do dań azjatyckich.

 

 

Jak używać pałeczek

 

Jak używać pałeczek

Nie ma jednego właściwego sposobu używania pałeczek. Oto standardowy sposób trzymania i używania pałeczek:

1. Chwyć dwie pałeczki palcami i kciukiem jednej ręki i trzymaj je jak ołówki w odległości około dwóch trzecich od zwężającego się końca do jedzenia. Największy samorodek złota Top 15 największych samorodków

2. Następnie trzymaj górny (ruchomy) drążek tak, jak pióro (choć z większą częścią drążka wystającą na zewnątrz), a dolny (nieruchomy) drążek oprzyj na palcu serdecznym.

3. Nabierz jedzenie, przesuwając górną pałeczkę i przytrzymując dolną pałeczkę kciukiem i środkowym palcem.

4. Aby rozdzielić kawałek jedzenia na dwie części, wywieraj kontrolowany nacisk na pałeczki, oddzielając je od siebie. Wymaga to dużo praktyki.

 

Etykieta pałeczek i tabu – chińskie pałeczki

 

Etykieta pałeczek i tabu - chińskie pałeczki

Używając pałeczek w Chinach, ludzie muszą przestrzegać pewnych tabu i powszechnych konwencji:

1. Nie kieruj pałeczek (ani palca wskazującego) w stronę innych osób. Jest to uważane za oznakę braku szacunku. Nie machaj pałeczkami w powietrzu ani nie baw się nimi podczas jedzenia.

2. Nie stukaj pałeczkami w linię: jest to uważane za żebranie.

3. Nie mieszaj jedzenia pałeczkami, aby znaleźć to, na co masz ochotę. To bardzo niegrzeczne (i niehigieniczne).

4. Nie obracaj drążków, t. j. nie używaj ich odwrotnie (aby nie stracić twarzy).

5. Nigdy nie wkładaj pałeczek do jedzeniaszczególnie nie w ryżu. Jedynie na pogrzebach pałeczki są wbijane w ryż na ołtarzu, gdzie wyglądają jak świecące pałeczki, które są również palone na ołtarzu dla zmarłych.

6. Nie ssać pałeczek. Jest to uważane za niegrzeczne zachowanie.

7. Nigdy nie nakładaj ani nie krzyżuj kijów. Nieuprzejme jest krzyżowanie pałeczek podczas jedzenia z innymi. Pozostawienie skrzyżowanych kijów jest uważane za nieuprzejme lub oznakę niezadowolenia.

8. Nie upuszczaj kijków celowo. Upuszczanie pałeczek jest niegrzecznym zachowaniem, szczególnie podczas jedzenia z osobami starszymi.

9. Nie używaj drążków o nierównej długości. W chińskiej kulturze nierównomiernie długie pałeczki przypominają ludziom o sprawach pogrzebowych, co jest uważane za niekorzystne.

 

Chińskie pałeczki jako prezent: znaczenie

 

Chińskie pałeczki jako prezent Znaczenie

Dla nowych par:

Pałeczki dla nowej pary (w prezencie ślubnym) oznaczają, że idealnie do siebie pasują (tak jak dwie pałeczki idealnie do siebie pasują) i wyrażają nadzieję, że wkrótce będą mieli syna (chiński termin na pałeczki to kuaizi, co brzmi jak kuai zi, co oznacza „szybki syn”).

Chińskie pałeczki dla miłośników:

Wysłanie pałeczek między kochankami oznacza życzenie im wiecznej miłości i tego, by nigdy się nie rozstali.

Dla przyjaciół:

Pałeczki wśród przyjaciół oznaczają równość, głęboką przyjaźń i harmonię.

Chińskie pałeczki dla nauczycieli:

Podarowanie pałeczek nauczycielowi oznacza szczerość i uczciwość, a także wielką nagrodę.

Dla osób starszych:

Pałeczki oznaczają wieczne szczęście i długowieczność, jeśli podarujesz je osobie starszej.

Dla dzieci:

Pałeczki podarowane młodym ludziom oznaczają życzenie szybkiego i zdrowego wzrostu. Wymowa pałeczek (kuai /kwhy/) w języku chińskim jest taka sama jak słowa „szybko”. Buty zimowe dla chłopców – jak prawidłowo wybrać?

 

Dla zagranicznych przyjaciół:

Pałeczki mogą oznaczać utrzymywanie długich międzynarodowych przyjaźni z przyjaciółmi.

 

Dla partnerów biznesowych:

Pałeczki oznaczają długoterminową współpracę między partnerami biznesowymi.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button