Atrakcje

Najsilniejsze zwierzę świata – Top 10 zwierząt

World’s Strongest Animal – Top 10 najsilniejszych zwierząt. Siła kojarzy się zwykle z wielkością i tym, jak wiele szkód i krzywd zwierzę może wyrządzić człowiekowi. Jednak rzeczywista siła każdego zwierzęcia jest względna do wielkości jego ciała. Niektóre ze zwierząt na tej liście mogą być zaskakujące. Głównym wnioskiem z tej listy jest jednak to, że rozmiar (stosunkowo) ma znaczenie.

 

Najsilniejsze zwierzę na świecie

 

Najsilniejsze zwierzę na świecie

 

Siła nie jest kwestią kształtu czy wielkości ciała. To raczej kwestia proporcji. Innymi słowy, ile ciało może podnieść w proporcji do swoich rozmiarów. Wymieńmy 10 najpotężniejszych zwierząt na świecie!

 

1 Hipopotam

 

Hipopotam

Hipopotamy są trzecim co do wielkości żyjącym ssakiem występującym na świecie, po słoniach i białych nosorożcach. Hipopotamy ważą od 1,4 do 5 ton i są roślinożercami, więc muszą spożywać około 80 kilogramów trawy każdej nocy, aby utrzymać swoją wagę. Mimo swojej wagi hipopotamy mogą poruszać się z prędkością do 50 km/h. Najsilniejsze zwierzę na świecie.

Na wolności hipopotamy dożywają około 50 lat. Hipopotamy przystosowały się do środowisk półwodnych i potrafią szybko i z gracją poruszać się w wodzie i na lądzie. Ich siedliska to tereny podmokłe, rzeki i bagna.

Potrafią też wstrzymać oddech nawet na 5 minut. Nic dziwnego, że ten numer jeden na liście 10 najpotężniejszych zwierząt świata ma przydomek „koń rzeczny”.

Hipopotamy potrafią otworzyć szczęki do kąta 150 stopni, odsłaniając swoje ogromne siekacze. To, co plasuje te pyzate maluchy na szczycie 10 najpotężniejszych zwierząt na świecie, to ich czysta zdolność do poruszania się w wodzie i na lądzie tak szybko i zawzięcie.

 

2 Orzeł

 

Orzeł

Królem przestworzy, występującym głównie w Afryce i Azji, jest orzeł. Australia, Ameryka Środkowa, Ameryka Północna i Południowa są domem dla rodzimych gatunków orłów.

 

Z wyjątkiem sępów, orły są największymi ptakami latającymi o rozpiętości skrzydeł do 1,8 m. Orły należą do rodziny ptaków szponiastych. Co oznacza, że żywią się dużymi kręgowcami, które mogą dostrzec w odległości do 2 km. Numer dwa w rankingu 10 najpotężniejszych zwierząt świata, szczyci się pochodzeniem powiedzenia „oczy bystre jak u orła”. Niektóre z większych orłów, jak np. orzeł harpia, żywią się małpami, leniwcami i coatis.

 

Zapisy mówią, że niektóre orły latały ze zdobyczą ważącą nawet 6,8 kg. Podczas gdy inne gatunki znane są z zabijania zdobyczy ważących od 30 do 37 kg. Oznacza to, że zdobycz tych orłów ważyła 7 do 8 razy więcej niż one same!

Orły znane są z używania ciężkich, ostrych dziobów i silnych szponów do wyrywania mięsa ze zdobyczy. Ptaki te są niezwykłymi myśliwymi i bardzo skutecznymi lotnikami. Ciekawostki o USA 15 ciekawostek

3 Anakonda

 

Anakonda

 

Najsilniejsze zwierzę na świecie. Anakondy są członkami rodziny winorośli. Tym samym z rodziny winorośliowatych. Istnieją cztery gatunki anakond: anakonda zielona (Eunectes murinus), anakonda żółta (E. notaeus), anakonda boliwijska (E. beniensis) i anakonda ciemna (E. deschauenseei).

Najbardziej znana i największa jest anakonda zielona. Te anakondy żyją na terenach podmokłych i w dorzeczach rzek w całej Ameryce Południowej, w tym w części Brazylii, Kolumbii, Wenezueli, Gujany, Surinamu, Boliwii, Peru i Ekwadoru.

Duże anakondy zielone mogą ważyć prawie 100 kg, co czyni je najcięższymi anakondami. Podobnie jak inne anakondy, anakondy używają swoich masywnych ciał do chwytania ofiar, ponieważ brakuje im jadu, aby się ich pozbyć. Wreszcie anakondy wykorzystują swoje ciało do duszenia i miażdżenia ofiar. Nic dziwnego, że anakondy znalazły się na liście 10 najpotężniejszych zwierząt na świecie. Ciekawostki o Węgrzech 25 ciekawostek o Węgrzech

 

4 Krokodyl – Najsilniejsze zwierzę na świecie

 

Krokodyl - Najsilniejsze zwierzę na świecie

 

Jeśli kiedykolwiek oglądałeś Crocodile Dundee lub jesteś die-hard Steve Irwin fan, nie jesteś obcy mocy krokodyli. Wiesz też, że krokodyle mają silniejsze szczęki niż aligatory, dlatego mają miejsce na liście 10 najsilniejszych zwierząt świata. W rzeczywistości krokodyle słonowodne mają najsilniejszy zgryz w porównaniu do wszystkich zwierząt, mierząc 3,700 psi.

Krokodyle to duże gady, które powszechnie występują w obu Amerykach, Australii, Afryce i Azji. Krokodyle nie pochodzą z Europy. Ich siedliska obejmują tereny podmokłe, takie jak rzeki i jeziora, oraz obszary morskie, takie jak laguny i estuaria.

Te gryzące czempiony, które rywalizują z T-rexem, mogą żyć do 75 lat, dorastać do długości  7 m i ważyć do 1200 kg. Biorąc pod uwagę, jak mocno krokodyle mogą gryźć, jak ciężkie mogą być i jak długie mogą być; są zdecydowanie siłami natury. Jak pobrać wideo z youtube – Online youtube downloader

 

5 Niedźwiedź Grizzly – najsilniejsze zwierzę świata

 

Niedźwiedź Grizzly - najsilniejsze zwierzę świata

 

Niedźwiedzie grizzly są solidne i wytrzymałe. Ten północnoamerykański podgatunek niedźwiedzia brunatnego ma dużą głowę, mocny grzbiet, okrągłe uszy i długie pazury.

Kluczową cechą rozpoznawczą niedźwiedzi grizzly są garby na ich grzbiecie. Te garby odróżniają je od czarnych niedźwiedzi. Garb na grzbiecie niedźwiedzia grizzly to tak naprawdę mięsień, którego używa do kopania nor i rozbierania pni w poszukiwaniu gąsienic i cebulek roślin.

Podczas gdy grizzlies kopią nory na zimę, niedźwiedzie tak naprawdę nie hibernują. Raczej wpadają w tak zwany letarg. Oznacza to, że nawet jeśli niedźwiedzie schowają się na najgorszą część zimy, to łatwo je obudzić dźwiękami i dotykiem.

 

6 Szopa

 

The Shed

 

Czy słyszałeś kiedyś określenie „silny jak wół” i zastanawiałeś się dlaczego? Numer 6 na liście 10 najpotężniejszych zwierząt na świecie to nie dzikie zwierzę, ale bestia pociągowa.

Woły, zwane również wołami, to samce bydła, które są szkolone jako zwierzęta pociągowe lub robocze. Normalnie woły to wykastrowane dorosłe samce bydła. Kastracja tłumi agresję i produkcję testosteronu, czyniąc woły bardziej potulnymi w pracy. Ciekawostki o Szkocji 30 ciekawostek o Szkocji

Woły wykorzystywane są do orki, ciągnięcia wozów, ciągnięcia furmanek, napędzania maszyn do mielenia zboża czy nawadniania. Udomowienie tych zwierząt rozpoczęło się około 4000 roku p.n.e. l.

 

7 Tygrys – Najsilniejsze zwierzę na świecie

 

Tygrys - Najsilniejsze zwierzę na świecie

 

Największy i najsłynniejszy wielki kot na świecie zasługuje na miejsce w zestawieniu 10 najpotężniejszych zwierząt świata. Tygrysy osiągają długość do 3,3 m i ważą do 300 kg. Największe miasta w Słowacji – 10 największych miast

O ile kiedyś istniało 10 gatunków tygrysów, to trzy z nich w 20. stulecia wyginęły. Na tygrysy poluje się dla trofeów i w celach leczniczych. Wszystkie pozostałe gatunki tygrysów są zagrożone wyginięciem, ale znajdują się pod ochroną. Najbardziej znanym tygrysem jest tygrys bengalski, który pochodzi z Indii. Ich liczba stanowi również ponad połowę wszystkich dzikich tygrysów.

Największym gatunkiem tygrysa jest tygrys syberyjski, który jest również najbardziej nieuchwytny. Tygrysy lubią wodę i są dobrymi pływakami.

 

8 Mrówka podcinaczka liści

 

Koniczynka mrówcza

 

Mrówki tnące liście wzięły swoją nazwę od swojej pracy – ścinają liście wielokrotnie większe od siebie i zanoszą je z powrotem do swoich kolonii. Tam je przeżuwają i zasilają stale rosnącą podziemną farmę grzybów. Podczas tej uciążliwej podróży mrówki te często wdają się w wojny z innymi mrówkami i drapieżnikami.

Ostatnie badania wykazały, że egzoszkielet mrówek strzygoni jest pokryty kalcytem, który zawiera duże ilości magnezu mogącego zmielić wapień. Kości i zęby wielu zwierząt zawierają minerały wapnia; mrówki tnące liście są pierwszymi owadami, u których stwierdzono obecność minerałów kalcytowych.

Ten minerał kalcyt nie tylko daje mrówkom dodatkową siłę, ale także chroni je przed infekcjami grzybiczymi. Ponadto mrówki te są w stanie podnieść 50-krotność własnej wagi!

 

9. Dynastinae (chrząszcze nosorożca) – Najsilniejsze zwierzę na świecie

 

Dynastinae (chrząszcze nosorożca) - Najsilniejsze zwierzę na świecie

 

Przedostatnie najsilniejsze zwierzę świata, chrząszcz nosorożec, potrafi podnieść 850-krotność własnej wagi. Rogi nosorożca wyglądają dość zadziornie i twardo, ale są dość lekkie.

Ich rogi są zbudowane z chityny, podobnie jak reszta ich egzoszkieletu, i są puste. Tylko samce nosorożców mają rogi, których używają do przekopywania się przez glebę i ściółkę z liści, aby uciec przed niebezpieczeństwem. Rogi służą również do odpędzania innych samców od samic podczas rytuałów godowych. Męskie buty zimowe.

Te chrząszcze są również znane jako chrząszcze Herkulesa dla ich Herkulesowej siły. Ten niezwykle silny owad dorasta do wielkości 15 cm. Najsilniejsze zwierzę na świecie.

 

10 Żuk gnojowy

 

Żuk gnojowy

 

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym na liście 10 najpotężniejszych zwierząt na świecie jest żuk gnojowy; najpotężniejsze zwierzę na świecie. Występują na wszystkich kontynentach świata z wyjątkiem Antarktydy. Hierarchia zawodowa chrząszczy obornickich dzieli się na trzy kategorie: wałkarze, tunelarze i mieszkańcy. Wampir , Wampiry – Historia wampirów Wszystko o wampirach

Najsilniejszym gatunkiem chrząszcza obornickiego jest rogacz. Chrząszcze te mają zaledwie 10 mm długości i potrafią podnieść 1141 razy własną wagę. Taki „wałek” może pociągnąć za sobą kulę gnoju 1141 razy cięższą od siebie.

Podsumowanie o 10 najpotężniejszych zwierzętach

 

Podsumowanie o 10 najpotężniejszych zwierzętach

Człowiek miał i nadal ma szkodliwy wpływ na dzikie zwierzęta. Dziewięć z dziesięciu zwierząt na tej liście jest chronionych, zagrożonych lub zbliżających się do wyginięcia.

Ważne jest, abyśmy nadal podnosili świadomość na temat ochrony tych zwierząt, nie tylko ze względów turystycznych. Jest to ważniejsze ze względu na istotną rolę, jaką te zwierzęta odgrywają w naszym ekosystemie. Ekosystem, którego częścią jesteśmy tak samo jak oni.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button