Atrakcje

Ciekawostki o USA 15 ciekawostek

Ciekawostki dotyczące USA. Stany Zjednoczone to fascynujące miejsce. Kraj jest tak różnorodny jak jego mieszkańcy i ma bogatą historię pełną najlepszych i najgorszych wydarzeń, więc daleko mu do nudy.

Ciekawostki o USA 15 ciekawostek

Ciekawostki o USA

 

Co wiesz o krainie wolnych ludzi?
USA są ojczyzną internetu, nie mają języka urzędowego i zużywają ogromną ilość światowej energii.
Chociaż Ameryka jest znana jako kraj wolnych ludzi, jej prezydencki dom, Biały Dom, został zbudowany przez niewolników.

Oto 15 ciekawych faktów na temat USA:

 

1. Old Glory został zaprojektowany przez ucznia szkoły średniej.

Oficjalna flaga Stanów Zjednoczonych została zaprojektowana przez Roberta G. Heft w 1958 roku, kiedy był jeszcze uczniem szkoły średniej. O dziwo, dostał tylko B jako ocenę. Nauczyciel Hefta, Stanley Pratt, obiecał swojemu uczniowi, że podniesie mu ocenę, jeśli Kongres USA uchwali jego propozycję. Zgadnij, co się stało! Przynosimy najwyższe oceny.

2. Ciekawostki o USA Nie posiada języka urzędowego.

Wielu może powiedzieć, że oficjalnymi językami USA są angielski i nawet hiszpański, ale tak naprawdę kraj ten nie ma żadnego. Zapisy wskazują, że ojcowie założyciele nie uważali żadnego za konieczne. Język angielski był językiem dominującym w czasie Konfederacji i dlatego nie wymagał specjalnej ochrony. Poza tym inne języki były powszechnie używane i nie trzeba było ryzykować, że kogoś urazi.

3. Jest to ojczyzna Internetu

Wiele wynalazków i odkryć doprowadziło do tego, co obecnie nazywamy „Internetem”. J. C. R. Licklider z Massachusetts Institute of Technology w latach 60. 20 lat. wiek spopularyzował ideę posiadania „międzygalaktycznej sieci” komputerów.

Ciekawostki dotyczące Internetu w USA

Wtedy powstał ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network), pierwszy użytkowy prototyp Internetu. Wreszcie w 1990 roku Tim Berners-Lee z MIT wymyślił World Wide Web, który właściwie nie jest samym internetem, ale raczej najbardziej powszechnym sposobem dostępu do sieci. A reszta to już historia (a raczej przyszłość) i wszystko zaczęło się w USA.

 

 

4. Ciekawostki o tym, że USA mają największe PKB na świecie

 

Wymieniając najbogatsze kraje świata, nie zawsze na pierwszym miejscu są Stany Zjednoczone. Dzieje się tak dlatego, że kraje można uszeregować według ich PKB per capita, czyli bogactwa kraju podzielonego przez jego populację. Jednak jeśli chodzi o siłę produkcyjną netto, a konkretnie pod względem produktu krajowego brutto, to USA są na pierwszym miejscu.

5. Prawie cała Nevada jest własnością rządu.

Kto by to powiedział? Niektórzy z pewnością tak, ale my nie, przynajmniej przed sporządzeniem tego artykułu. Stan Nevada jest pełen chronionych obszarów przyrodniczych, lasów, parków narodowych i pomników należących i zarządzanych przez rząd federalny USA. W szczególności Nevada jest domem dla Area 51, tajnego odcinka terytorium należącego do rządu USA. Rząd posiada tu tyle ziemi, że stanowi ona 80% powierzchni całego państwa, jeśli wierzyć temu stwierdzeniu.

6. Codziennie serwuje się tam 100 hektarów pizzy.

 

Amerykanie na pewno kochają swoją pizzę! Jak podaje Washington Post, mieszkańcy USA kochają go tak bardzo, że na ich terytorium codziennie zjada się około 100 akrów popularnego serowego przysmaku. W rzeczywistości badania pokazują, że Amerykanie zwykle wolą pizzę od hamburgerów, które są uważane za podstawę amerykańskiej kuchni. Ciekawostki o Kanadzie 25 faktów

7. Ciekawostki o USA Stolicą był pierwotnie Nowy Jork.

 

Ciekawostki o USA Stolica była pierwotnie Nowy Jork

W latach 90. XVII wieku Waszyngton nie był miejscem, w którym toczyły się wszystkie działania polityczne. Stolicą kraju był w rzeczywistości Nowy Jork, kiedy to George Washington został pierwszym prezydentem kraju.

Waszyngton, położony między Wirginią a Marylandem, został utworzony jako stolica w 1790 roku po spotkaniu sekretarza skarbu Alexandra Hamiltona i sekretarza stanu Thomasa Jeffersona.

Hamilton uległ Jeffersonowi, Wirgińczykowi, w kwestii lokalizacji stolicy, a Jefferson z kolei zgodził się na propozycję Hamiltona, by rząd federalny przejął długi stanów po wojnie rewolucyjnej – quid pro quo.

 

8. Stany Zjednoczone zużywają około 17% energii Ziemi.

 

Oprócz pizzy, Amerykanie kochają swoją elektryczność. Według U.S. Energy Information Administration, w 2017 roku kraj zużył około 98 kwadrylionów brytyjskich jednostek termicznych (Btu) energii, co jest, szczerze mówiąc, bardzo dużo. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

 

9. Ponad 10% Amerykanów pracowało lub będzie pracować w McDonald’s.

Dobra restauracja Mickey D’s. Ta słynna restauracja typu fast food jest głównym pracodawcą w USA. Szacuje się, że około jeden na ośmiu Amerykanów pracował w tej mega restauracji w pewnym momencie historii. Według doniesień, dotyczy to wszystkich, od dzieci sąsiadów po Jeffa Bezosa, a nawet Pink.

 

10. Ciekawostki o USA Alaska ma najdłuższą linię brzegową.

 

Alaska ma oszałamiająco długą linię brzegową, która rozciąga się na około 6 640 mil (10 686 km). Podobno jest dłuższa niż linie brzegowe wszystkich pozostałych 49 stanów razem wziętych. Całkowita długość linii brzegowej kraju wynosi 12 383 mil (19 928 km).

 

11. Niewolnicy pomogli zbudować Biały Dom.

 

Kiedy w 1792 r. wezwano robotników z Europy, aby przyjechali budować Waszyngton jako stolicę USA, nie zgłosiło się wystarczająco dużo osób. I tak urzędnicy zwrócili się do zniewolonych i wolnych Afroamerykanów (choć, biorąc pod uwagę koszty, prawdopodobnie głównie do zniewolonych), aby wykonać zadanie.

Niewolnicy pomogli zbudować Biały Dom

Ci ludzie zbudowali Biały Dom i różne inne wczesne budynki rządowe USA. W końcu kraj wolnych był wolny tylko dla niektórych. Jednak wielu we wszystkich grupach było odważnych.

12. W Nowym Jorku mieszka obecnie więcej ludzi niż w 40 z 50 stanów USA.

 

Nic dziwnego, że NYC wydaje się tętnić życiem! Około 1 na 38 mieszkańców USA nazywa Nowy Jork domem, co czyni go najbardziej zaludnionym miastem w kraju. Gęstość zaludnienia wynosi 27 000 osób na milę kwadratową, a dziecko rodzi się w Nowym Jorku co 4,5 minuty.

13. Woda w jeziorze Superior mogłaby pokryć całą Amerykę.

 

Jezioro Superior leży na granicy Kanady i USA, a gdyby wylać całą jego wodę, jezioro to w rzeczywistości pokryłoby cały kontynent północny i południowy w gigantycznym basenie o głębokości około 1 metra. Oby nigdy do tego nie doszło, dla naszego i ryb dobra oczywiście. Jezioro Superior zawiera również 10% słodkiej wody na świecie.

Woda w jeziorze Superior mogłaby pokryć całą Amerykę.

14. Polowanie na jednorożce? Prawo jazdy można zdobyć na Uniwersytecie Michigan.

 

Cóż, kto powstrzyma Cię przed podążaniem za swoim marzeniem, jeśli naprawdę chcesz je realizować? Jeśli polowanie na jednorożce jest czymś, co zawsze chciałeś zrobić, cóż, go get ’em, tygrysy. Lake Superior State University w Michigan pozwala zainteresowanym uzyskać licencję na polowanie na te jednorożce, jeśli sobie tego życzą.

Oficjalne pozwolenie wydawane jest przez Wydział Naturalnych Łowców Jednorożców Lake Superior State University. „Kwestorzy”, jak się ich nazywa, mogą polować na Ziemi, na Księżycu (ale tylko w niezbadanych obszarach) i w Drodze Mlecznej, choć jej południowo-wschodni skraj jest zamknięty w latach nieparzystych. Limit to jeden jednorożec na miesiąc.

15. Sklep w Alabamie sprzedaje tylko nieodebrane bagaże od linii lotniczych

Zgubiłeś swój bagaż? Kup bilet do Alabamy. Centrum nieodebranego bagażu w Scottsboro w Alabamie jest jedynym miejscem w USA, które kupuje zagubiony nieodebrany bagaż od linii lotniczych i sprzedaje go z powrotem ogółowi społeczeństwa. Ta torba może być gdzieś tam.

W USA znajdują się fascynujące, a czasem naprawdę niesamowite rzeczy. Choć może już znasz niektóre fakty z tej listy, mam nadzieję, że dała ci ona nową perspektywę na życie lub przynajmniej uśmiech lub dwa i coś do dzielenia się przy obiedzie.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button